کد خبر: 18337
ف
۱۰ حقیقت در مورد مرگ که خیلی عجیب و غریب هستند
مرگ یکی از جذاب‌ترین و گاهی اوقات مرموزترین جنبه‌های فناپذیری است. به هر روی مرگ همیشه بخشی از زندگی آدم‌ها بوده‌است و دانشمندان اطلاعات بسیار جالبی در مورد فرآیند مرگ پیدا کرده‌اند. برخی از این اطلاعات بامزه هستند، برخی آدم را به فکر کردن وامی‌دارند، و برخی از آنها فقط عجیب و غریب هستند.

به گزارش «بهداشت نیوز»
۱۰. ما چگونه می‌میریم

بیماری‌های قلبی علت اصلی مرگ و میر در سراسر جهان هستند.

در سال ۲۰۱۵، بیش از هشت میلیون نفر جان خود را در اثر بیماری ایسکمیک قلب از دست دادند. این رقم حدود ۱۵ درصد از ۵۶.۴ میلیون مرگ و میری را که در آن سال رخ داده‌است، تشکیل می‌دهد.

بیماری قلبی می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد، اما در نهایت جریان خون به قلب را محدود می‌کند و خطر ابتلا به حمله‌ی قلبی را افزایش می‌دهد.

این بیماری می‌تواند در اثر چند عامل خطر، از جمله سیگار کشیدن، کلسترول بالا، فشار خون بالا، دیابت، و حتی بیماری‌های ارثی ایجاد شود.

بالاترین علت مرگ در جهان بعد از بیماری‌های قلبی، سکته‌ی مغزی است و پس از آن عفونت دستگاه تنفسی تحتانی، بیماری مزمن انسدادی ریوی، و سرطان نای، نایژه و ریه.

باقی عواملی که در فهرست شایع‌ترین عوامل مرگ و میر قرار می‌گیرند، عبارتند از دیابت، آلزایمر، بیماری‌های اسهالی، سل، و صدمات جاده‌ای.

بیماری‌های قلبی و سکته‌ی مغزی ۲۷ درصد از تمام مرگ و میرها را تشکیل می‌دهند و بیش از نیمی از مرگ و میرها در سراسر جهان با توجه به ده علت قید شده در بالا هستند.
۹. اجساد مهر و موم شده

در برخی از آدم‌ها، یک ماده‌ی مومی شکل به نام “لاش پیه” ممکن است در طول فرآیند پوسیدگی تشکیل شود و روی تمام بدن را پوشش دهد. این ماده می‌تواند سفید، خاکستری، یا زرد باشد و قوام آن متفاوت است. پس از آن‌که این ماده تشکیل شد، به حفظ بدن کمک می‌کند و می‌تواند آن را (آن‌قدری تازه که یک بدن مرده می‌تواند باشد) به مدت چند سال تازه نگه دارد. زمانی که تجزیه شدن بدن شروع می‌شود، سلول‌های چربی آنزیم آزاد می‌کنند و در یک فرآیند به نام هیدرولیز، تری‌گلیسیرید را به اسیدهای چرب اشباع و غیر اشباع تبدیل می‌کنند.

در شرایط مناسب، هیدرولیز ادامه خواهد یافت تا زمانی که همه‌ی مولکول‌ها به اسیدهای چرب تبدیل شوند و سپس اسیدهای چرب غیر اشباع همراه با هیدروژن واکنش نشان می‌دهند تا ترکیباتی را که لاش پیه را می‌سازند، تشکیل دهند.

لاش پیه فرآیند تجزیه را با مقاومت در برابر فعالیت باکتریایی کند می‌کند. درغیر این صورت فعالیت باکتریایی حمله به بدن را شروع می‌کند. لاش پیه می‌تواند برای مسئولان قبرستان آزاردهنده باشد، زیرا مانع روند بازیافت قبرها می‌شود.

با این حال دانشمندان و باستان شناسان، تصور می‌کنند که این ماده بسیار مفید است زیرا آنها را قادر می‌سازد که روی بدنی که مدت زمان زیادی از به خاک سپاری‌اش می‌گذرد، کالبد شکافی انجام دهند.

توانایی لاش پیه برای حفظ بدن برای دانشمندان مفید بوده است چرا که به آنها توانایی بررسی اجسادی را که حتی یک قرن از مردن‌شان گذشته‌است، می‌دهد.
۸. جمود نعشی

جمود نعشی (یا مرگاخشکی)، به معنی سفت شدن بدن پس از مرگ است و در اثر از دست دادن آدنوزین تری‌فسفات رخ می‌دهد، فرآیندی که عضلات بدن را مجبور می‌کند که منقبض شوند و سفت بمانند.

جمود نعشی روی عضلات کوچک قبل از عضلات بزرگ‌تر تاثیر می‌گذارد و حدود دو ساعت پس از مرگ شروع می‌شود.

پس از آن‌که همه‌ی عضلات منقبض شدند، جمود نعشی بین ۳۶ و ۴۸ ساعت طول می‌کشد، پس از آن فرآیند معکوس می‌شود و بدن دوباره شل و ول می‌شود. جمود در اوایل مرگ ممکن است با کشش عضلات معکوس شود.

بدنی که در یک محیط گرم است در مقایسه با بدنی که در یک محیط سرد است، با سرعت بیش‌تری سفت خواهد شد.

به همین دلیل است که قربانیانی که در آب غرق شده‌اند اغلب زمانی که از آب خارج می‌شوند، همچنان شل هستند حتی اگر به مدت چند روز زیر آب بوده باشند.

همچنین، در صورتی که فرد نزدیک به زمان مرگ فعالیت شدید فیزیکی داشته باشد، سرعت جمود بالا می‌رود. پزشکی قانونی از جمود نعشی برای تعیین کردن زمان مرگ استفاده می‌کند: اگر یک بدن سفت و سخت باشد، قربانی به احتمال زیاد در عرض ۴۸ ساعت گذشته فوت کرده‌است. هر چند این روش همیشه دقیق است، اما عوامل بسیاری وجود دارند که می‌توانند زمان جمود را تحت تاثیر قرار دهند.
۷. تغییر رنگ جسد

کبودی زمانی است که خون باقی مانده در بدن دیگر از طریق رگ‌ها پس از ایستادن قلب جریان ندارد. این امر باعث می‌شود که خون در واکنش به نیروی گرانش ساکن شود، به صورت لخته دربیاید و لکه‌های بنفش تیره در آن مناطق ایجاد کند. این واکنش در برابر گرانش به معنی تغییر رنگ است و می‌تواند از یک قربانی به قربانی دیگر بسته به موقعیت او پس از مرگ متفاوت باشد.

برای مثال، جسدی که به پشت است، کبودی را در نقاطی نشان می‌دهد که با زمین یا سطحی که رویش قرار دارد، در تماس است. اگر قربانی به دار آویخته شده باشد، خون در پاها، نوک انگشتان، و لاله گوش نمایان خواهد شد.

کبودی، که کوفتگی جمود یا رسوب پس از مرگ نیز نامیده می‌شود، در عرض ۳۰ دقیقه پس از توقف قلب شروع می‌شود و می‌تواند تا ۱۲ ساعت به طول بیانجامد.

بر خلاف جمود نعشی، کبودی می‌تواند هشت تا ۱۲ ساعت پس از مرگ در بدن فیکس شود. سموم خاصی می‌توانند فرآیند تغییر رنگ را به رنگ‌های مختلفی دربیاورند. این تغییر رنگ می‌تواند در تعیین علت مرگ به پزشکی قانونی کمک کند. مونوکسید کربن باعث می‌شود که مناطق دارای کبودی به رنگ صورتی گیلاسی دربیایند.
۶. زمان خوردن میان‌وعده فرا رسیده‌است!

بدن شما پر شده از باکتری‌ها، و به محض مردن، آنها شروع به خوردن شما می‌کنند. پس از مرگ، میکروب‌ها در روده شروع به کار می‌کنند و خوردن بدن را از داخل آن آغاز می‌کنند. پس از آن، باکتری‌های روی پوست یا باکتری‌های محیط اطراف بدن از بیرون شروع به تجزیه‌ی بدن می‌کنند.

چرا ما زمانی که زنده هستیم، مشکلی با این باکتری‌ها نداریم؟ بزرگ‌ترین دلیل سیستم ایمنی بدن‌مان است، که پس از مرگ دیگر کار نمی‌کند. باکتری‌ها همچنین در درجه حرارت گرم رشد می‌کنند، و بدن که دیگر هیچ راهی برای ایجاد حرارت ندارد، بلافاصله پس از مرگ کم‌کم سرد می‌شود.

یک خط نسبتا کوچکی بین زمانی که یک زندگی سالم داریم و زمانی که توسط باکتری‌های خودمان خورده می‌شویم، وجود دارد. زمانی که زنده هستیم، بدن‌مان به طور مداوم با باکتری‌های مضری که تلاش می‌کنند به بدن‌مان حمله کنند، مبارزه می‌کند. وقتی که بمیریم، مبارزه را باخته‌ایم! L
۵. مرحله‌ی باد کردن!

اجساد حدود چهار روز پس از مرگ در مرحله‌ای به نام “تورم” باد می‌کند. این اتفاق در اثر تجمع مایعات و گازهای منتشر شده توسط اتولیز (خود کافت) رخ می‌دهد، که در آن پانکراس و دیگر ارگان‌های پر شده از آنزیم‌های گوارشی خود را تجزیه می‌کنند.

(این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که بدن فرآیند مومیایی یا حفظ شدن را طی نمی‌کند.)

تورم در شکم شروع می‌شود و به‌تدریج به کل قسمت جلویی بدن گسترش پیدا می‌کند. بافت‌های تجزیه شده همچنین باعث می‌شوند که پوست تغییر رنگ بدهد و تاول‌هایی به وجود بیایند، در حالی که مایع درون ریه‌ها نیز از دهان و بینی بیرون می‌آیند، و یک بوی افتضاحی تولید می‌کنند. آب و هوای گرم میزان تورم جسد را افزایش می‌دهد، در حالی که آب و هوای سرد این فرآیند را کند می‌کند.

مگس و دیگر حشرات به شدت جذب بویی می‌شوند که از بدن باد کرده پخش می‌شود. مگس‌های لاشه در همان ابتدای شروع فرآیند تجزیه تخم خود را در جسد می‌گذارند، و برخی از سوسک‌‌ها پس از آن‌که جسد شروع به خشک شدن کرد، در آن زندگی می‌کنند.

پزشکی قانونی می‌تواند انواع مختلف حشراتی را که جسد را آلوده کرده‌اند برای کمک به تعیین زمان تقریبی مرگ استفاده کند.

زمانی که یک بدن وارد مراحل آخر باد کردن می‌شود، فساد نیز (فرآیند فاسد شدن و پوسیدن جسد) آغاز می‌شود.

در این زمان پوست عمدتا از بین رفته‌است، و بدن فرو می‌پاشد. افراد چاق احتمالا سریع‌تر از کسانی که وزن متوسط دارند یا لاغر هستند، دچار پوسیدگی می‌شود، و دانشمندان می‌گویند دلیل این امر وجود مایعات زیاد در بدن آنها است که به نفع روند اتولیز عمل می‌کنند.
۴. ترسیدن تا حد مرگ

“ترسیدن تا حد مرگ” عبارتی است که زیاد در صحبت‌ها استفاده می‌شود، اما حقایق زیادی نیز درباره‌ی آن وجود دارد. هنگامی که شخصی خود را در وضعیتی به شدت ترسناک می‌یابد، واکنش غریزی جنگ یا گریز در او وارد میدان می‌شود.

این امر باعث می‌شود که موجی از آدرنالین در بدن جریان بیابد، و بدن را مجبور کند که سریع شدن ضربان قلب، مردمک‌گشادی، و افزایش جریان خون به عضلات ترا جربه کند.

آدرنالین آزاد شده نیز کانا‌ل‌های کلسیم را در قلب باز می‌کند و به این ترتیب باعث منقبض شدن عضلات قلب می‌شود. در یک وضعیت شدید که در آن آدرنالین به طور مستمر از طریق بدن آزاد می‌شود، و کانال‌های کلسیم بسته نخواهند شد، عضلات قلب قادر به شل شدن نیستند. این می‌تواند فرد را دچار آریتمی قلب (یا کژ آهنگی) کند، به این معنی که ضربان قلب منظم نخواهد بود. و همین بی‌نظمی در ضربان قلب به نوبه‌ی خود، می‌تواند به افت فشار خون و از دست دادن هوشیاری منجر شود، و در نهایت سبب بروز انواع مشکلات سلامتی و حتی مرگ شود.

هرچند کسانی که از قبل دارای مشکلات قلبی هستند بیش‌تر در معرض ابتلا به نتایج شدید آدرنالین قرار دارند، اما حتی یک فرد سالم هم می‌تواند در معرض خطر مرگ ناشی از آریتمی باشد.

همچنین باید اشاره کنیم که در این میان ترس تنها عامل مقصر نیست: هر گونه احساسات شدید ناشی از چیزهایی مثل سر و صدای بسیار بلند یا یک رویداد ورزشی، می‌تواند سبب بروز واکنش در انسان شود.
۳. پس اندیشه

یک سر قطع شده ممکن است برای چند ثانیه پس از قطع سر همچنان هوشیاری داشته باشد. بسیاری از دانشمندان می‌گویند رخ دادن چنین چیزی بسیار بعید است چرا که از دست دادن خون و اکسیژن باعث می‌شود که مغز بلافاصله به کما برود، اما مطالعات حیوانی اخیر نشان می‌دهند که ممکن است حقایقی در پشت این ادعای عجیب و غریب وجود داشته باشد.

در سال ۲۰۱۱، دانشمندان هلندی امواج مغز موش را قبل و بعد از بریدن سرش اندازه‌گیری کردند و پی بردند که فعالیت آگاهانه‌ی مغز در موش نزدیک به چهار ثانیه پس از قطع شدن سرش ادامه دارد.

مطالعه‌ی دیگری در سال ۲۰۰۲ نشان داد که سلول‌های مغز می‌توانند به مدت چند هفته پس از مرگ در یک آزمایشگاه زنده بمانند. هر چند، زنده ماندن سلول‌های مغز در آزمایشگاه با فعالیت آگاهانه در دنیای واقعی متفاوت است.

همچنین، برخی از دانشمندان معتقدند که هر گونه حرکت دیده شده پس از مرگ، اسپاسم‌های عضلانی است که به صورت غیرارادی رخ می‌دهد چرا که بدن کاملا از کار افتاده‌است.
۲. مرگ در اورست

بیش از ۲۰۰ جسد انسان روی کوه اورست وجود دارد. بعضی از آنها پنهان هستند، اما برخی از آنها به عنوان نشانه‌ای برای کوهنوردانی که در تلاش برای فتح قله هستند، به کار می‌رود.

معروف‌ترین بدن متعلق به تی‌سوانگ پالجور است که سال ۱۹۹۶ در یک کولاک در اورست درگذشت.

وقتی که برف نسبتا کم عمق است، کوهنوردان در هنگام این‌که به قله نزدیک می‌شوند، باید از روی پای او قدم بردارند.

کوه اورست با ارتفاع بیش از ۲۹۰۰۰ فوت (۸۸۰۰ متر)، بلندترین کوه روی زمین در جهان است. ازدهه‌ی ۱۹۵۰ تا کنون، بیش از ۴۰۰۰ نفر آن را فتح کرده‌اند، و ۲۱۶ نفر روی آن جان خود را از دست داده‌اند. جسدها اغلب در اورست باقی مانده‌اند به این دلیل که تلاش برای پایین آوردن آنها خطرات زیادی دارد.

در نزدیکی قله هوا بسیار کم است، و سلول‌های مغز به دلیل کمبود اکسیژن کم‌کم شورع به مردن می‌کنند. احتمال مردن کسانی که قصد دارند بدن‌های یخ‌زده‌ی آنها را از قبرهای برفی‌شان پایین بیاورند، بسیار زیاد است.
۱. کوسه در مقابل دستگاه‌های فروش خودکار

بسیار بعید است که توسط یک کوسه کشته شوید- در ایالات متحده ۱۶ حمله‌ی کوسه در سال و کم‌تر از یک مرگ ناشی از حمله‌ی کوسه در هر دو سال ثبت می‌شود.

دستگاه‌های فروش خودکار، از سوی دیگر، جان ۲.۱۸ نفر را در سال می‌گیرند. در واقع احتمال کشته شدن شما توسط دستگاهی که به شما میان‌وعده می‌فروشد تقریبا دو برابر است.

بسیاری از علل دیگر بیش‌تر از حملات کوسه شما را در معرض خطر مرگ قرار می‌دهند. سقوط نارگیل علت حدود ۱۵۰ مرگ در سال است، گاوها ۲۰ نفر را در سال به قتل می‌رسانند، و زنبور عسل سالانه مسئول ۱۰۰ مرگ است.

در یک مقیاس بزرگ‌تر، سالانه تقریبا ۶۰۰۰ نفر از زمین خوردن و سقوط در خانه می‌میرند، و پشه (عمدتا پشه‌ی مالاریا در کشورهای در حال توسعه) زندگی بیش از ۸۰۰۰۰۰ نفر را در هر سال می‌گیرد.

منبع: بازده


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
پر بازدیدترین
 • آیا می دانید ریش مردان چه فوایدی برای سلامتی آن ها دارد؟
 • هشدارهای جدی که روده های ناسالم به بدن می دهند
 • نکاتی که خانم ها حتما باید بدانند
 • راهکارهای فوق العاده برای درمان بی خوابی
 • پاسخ محکم مربی پرسولیس به منتقدان+عکس
 • معرفی 7 مسکن طبیعی
 • چرا هنگام گرسنگی عصبانی می شویم؟
 • آب گرفتن بهتر است یا مخلوط کردن؟
 • زهرا نعمتی بهترین ورزشکار معلول تیراندازی با کمان جهان شد+عکس
 • منظره شگفت انگیز پیکوپلانکتون های آبی رنگ در هرمزگان
 • وقتی عصبانی هستید چه مسایلی را باید به خاطر بیاورید؟
 • 8 گیاه که دل درد را تسکین می دهند
 • تصویر بنر کری خوانی لبنانی ها برای اسراییل در نقطه مرزی با رژیم صهیونیستی
 • ببینید/ جدیدترین تصویر از تحقیر وزیرخارجه آمریکا در کاخ ریاست جمهوری لبنان
 • با این نوشیدنی خستگی چشمانتان را دربیاورید
 • 5 اشتباهی که ممکن است در طول رژیم انجام دهید
 • تیپ دختر مهران مدیری در یک مراسم! + عکس
 • تیپ خانم‌های بازیگر در یک دورهمی! + عکس
 • الناز شاکردوست از بیمارستان مرخص شد! + عکس
 • آخرین پیام رحمت به برادرش در فرودگاه مهرآباد + تصاویر
 • پشت پرده اسکناس ۲ هزار تومانی مشخص شد! + عکس
 • چگونه از بوی بد سرویس بهداشتی جلوگیری کنیم؟
 • سم زدایی طبیعی کلیه
 • توئیت سفیر آلمان برای سقوط هواپیمای ایرانی + عکس
 • عوارض خطرناک قرص های ضد حاملگی
 • واکنش کارلوس کیروش به سانحه هوایی دیروز + عکس
 • با کودک بدغذا چه کنیم؟
 • چگونه میوه مرغوب از نامرغوب را تشخیص دهیم؟
 • مضرات استفاده از عطر در حاملگی
 • 6 توصیه غذایی برای زیباسازی خنده‌ شما
 • دم نوش مناسب برای پاک سازی معده, جگر و روده‌ها
 • حمید فرخ‌نژاد به بالیوود رفت! + عکس
 • تصویر جالب یک پراید وسط معرکه جنگ ارتش ترکیه با کرد ها در شهر عفرین!
 • استفاده از بخاری بدون دودکش در این مکان ها ممنوع
 • استقبال برانکو از دو ستاره قدیمی پرسپولیس در قطر+ عکس
 • این ماده غذایی خوشمزه یکی از مغزهای سرشار از آهن است
 • تصویر سکه نقره ضرب شده توسط داعش!
 • آخرین اخبار
 • تصویر جالب یک پراید وسط معرکه جنگ ارتش ترکیه با کرد ها در شهر عفرین!
 • دم نوش مناسب برای پاک سازی معده, جگر و روده‌ها
 • سم زدایی طبیعی کلیه
 • چگونه از بوی بد سرویس بهداشتی جلوگیری کنیم؟
 • ببینید/ جدیدترین تصویر از تحقیر وزیرخارجه آمریکا در کاخ ریاست جمهوری لبنان
 • تصویر بنر کری خوانی لبنانی ها برای اسراییل در نقطه مرزی با رژیم صهیونیستی
 • منظره شگفت انگیز پیکوپلانکتون های آبی رنگ در هرمزگان
 • پاداش میلیاردر سعودی در آستانه دیدار استقلال و الهلال +عکس
 • هزینه داروی زلزله زدگان باید توسط دولت تأمین شود
 • قرمزی چشم چگونه درمان می شود؟
 • سرخابی ها جریمه شدند
 • راهکارهای فوق العاده برای درمان بی خوابی
 • عاملی که میکروبیوم روده را مختل می کند
 • خبری که حسابی “شفر” را خوشحال کرد
 • پاسخ محکم مربی پرسولیس به منتقدان+عکس
 • نجات جان مسافران هواپیمای یاسوج-تهران توسط کاپیتان فولاد + عکس
 • چگونه یک فرزند سالم به دنیا بیاوریم؟
 • دوران طلایی رشد مغز کودک
 • درمان ترش کردن در حاملگی
 • جان باختن فرزندان پزشک متخصص در سقوط هواپیما + عکس
 • چرا پروتئین تا این حد برای هر بدنساز حیاتی است؟
 • چندحرکت قدرتمند برای حمله به عضلات پشت بازو
 • ورود سگ‌های جستجوگر هلال احمر به منطقه سقوط هواپیما
 • حدود90 هزار پرستار کمبود داریم
 • ادامه حمایت های روانی و اجتماعی از زلزله زدگان کرمانشاه تا سال آینده
 • احتمال تکرار عفونت برای این مردان وجود دارد
 • عکس سلفى فرزندان شهید مدافع حرم با ابراهیم حاتمى کیا
 • نکاتی که خانم ها حتما باید بدانند
 • زهرا نعمتی بهترین ورزشکار معلول تیراندازی با کمان جهان شد+عکس
 • حضور خانواده های مسافران یاسوجی مقابل بخشداری دنا+عکس
 • چگونه کودکان را به ورزش علاقمند کنیم؟
 • روش‌های غلط احیای نوزادان
 • عاملی که قدرت باروریتان را نابود می‌کند
 • چرا فراموش می کنیم؟
 • آب گرفتن بهتر است یا مخلوط کردن؟
 • پست اینستاگرامی خلبان هواپیمای ATR پیش از سقوط + عکس
 • کلاهبرداری میلیونی دردیوار
 • احتمال رابطه سوءمصرف آنتی‌بیوتیک‌ با تشدید آلرژی‌ها
 • ساختمان مسکونی طعمه حریق شد
 • بهترین ویتامین ها برای کاهش درد مفاصل
 • تعداد آثار رسیده به نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ
 • پیکر کوهنورد مفقود شده پیدا شد
 • تقویت روابط دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با دانشگاه های کره جنوبی
 • ضایعات چوب طعمه حریق شد
 • تبدیل 97 درصد خون های اهدایی به فرآورده های خونی
 • سارق گوشی های نوجوانان به دام افتاد
 • طراحی و توسعه واکسن «لیشمانیوز» در کشور
 • پیام تسلیت مدیرعامل بانک سرمایه در پی سقوط هواپیمای مسافربری تهران-یاسوج
 • پریدن دختر 22 ساله از روی پل عابر پیاده
 • محور سی سخت و یاسوج و بالعکس مسدود است
 • شرایط جوی نا مساعد درمنطقه سقوط هواپیما
 • موبایل یکی از مسافران هواپیمای پرواز تهران- یاسوج روشن است
 • هواپیمای سقوط کرده از عمر ناوگان ایران نیز پیرتر بود
 • لاشه هواپیما پیدا نشده است
 • بهترین زمان تنهایی
 • استقرار خانواده سرنشینان هواپیمای سقوط کرده در مهرآباد
 • جستجوی امدادگران برای پیدا کردن اثری از هواپیما/عکس
 • تایید شرکت آسمان از فوت تمام سرنشینان
 • پیشگیری از سرطان تخمدان با ۷ گزینه غذایی
 • آخرین اخبار از اعزام اعضای کمیته بررسی سقوط هواپیما
 • چرا هنگام گرسنگی عصبانی می شویم؟
 • جوان‌سازی پوست با یک ترکیب معجزه گر
 • قسمت و سرنوشت به دست چه کسی است؟
 • نگرانی‌ و استرس از عوامل بروز یبوست
 • بانک سرمایه، به عنوان دومین شرکت بزرگ فرابورسی در دی ماه معرفی شد
 • 8 گیاه که دل درد را تسکین می دهند
 • اسامی مسافر ان و خدمه هواپیمای سقوط کرده در سمیرم
 • مسواک بزنید، سرطان نگیرید
 • تلاش برای یافتن لاشه هواپیما
 • ۸ عادت بدی که همسرتان را از شما بیزار می‌کند