کد خبر: 19410
ف
جذاب باشید
وقتی کم‌سن و سال‌تر بودم، گمان می‌کردم جذاب بودن مادرزادی است.

به گزارش «بهداشت نیوز» وقتی کم‌سن و سال‌تر بودم، گمان می‌کردم جذاب بودن مادرزادی است.

یعنی گمان می‌کردم انسان‌ها یا جذاب به دنیا می‌آیند و یا اگر از ابتدا جذاب نبوده‌اند، تا آخر عمر به همانگونه باقی می‌مانند؛ اما اکنون بعد از گذشت سال‌ها می‌دانم که جذابیت می‌تواند کم و زیاد شود؛ می‌تواند از زمانی به زمان دیگر تغییر کند و با رشد و تکامل آگاهی در فرد دچار تحول گردد.

اکنون می‌دانم که انواع جذابیت‌های ظاهری، گرچه در نظر اول تاثیرگذارند، اما در دراز مدت نمی‌توانند جای جذابیت‌های درونی را بگیرند.

می‌دانم که هر دختر و پسری فارغ از زیبایی یا عدم زیبایی چهره و اندامش باز هم می‌تواند جذاب باشد و جذابیت را در خود پرورش دهد. در این شماره به این موضوع می‌پردازیم.

عوامل درونی و عمومی برای جذاب شدن

در دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم، انواع زیبایی‌های ظاهری جلب نظر می‌کنند و به شکل روزافزونی گسترش می‌یابند.

عمل‌های جراحی زیبایی، لباس‌های شیک و مارک‌دار، لوازم پیرایش و آرایش، متخصصان زیبایی و صدها وسیله برای زیبایی ظاهری وجودد دارد و روزانه مورد استفاده صدها هزار نفر قرار می‌گیرد.

ما در اینجا نمی‌خواهیم درباره این روش‌ها صحبت کنیم؛ زیرا موضوع مهم‌تر عوامل درونی جذابیت است که مؤثرتر و ماندگار می‌باشد.

حتماً شما هم با افرادی برخورد کرده‌اید که زیبایی آنها در نگاه اول جذب‌تان کرده است، اما با گذشت زمان و اندک شناختی که درباره آنها به دست آورده‌اید، دیگر انگیزه‌ای برای ادامه ارتباط با آنها نداشته‌اید.

زیبایی ظاهری گرچه در نگاه اول مهم است، اما برای همیشه نمی‌تواند برای طرف مقابل جذابیت خود را حفظ کند. اما اگر زیبایی ظاهری ماندگاری لازم را ندارد، پس چه عواملی می‌توانند در درازمدت همچنان باعث جذابیت شوند؟

انعطاف و نرمی

افرادی که سخت نیستند و می‌توانند در مقابل مسائل و مشکلات، در برابر آرا و عقاید مختلف و مخالف و حتی در برابر اتفاقات مختلف نرم و منعطف باشند، جذابند.

بدیهی است هیچ انسانی جذب افراد جزم‌اندیشی که چارچوب‌های سفت و سخت دارد،، نمی‌شود و همچنین کمتر کسی است که تحمل فرد غیرمنعطفی را داشته باشد که همیشه غر می‌زند و هیچ کار مثبتی انجام نمی‌دهد.

افراد نرم و انعطاف‌پذیر دیگران را همانطور که هستند، می‌پذیرند و در پی آن نیستند که همه را تغییر داده و به شکل مورد انتظار خود درآورند.

در نتیجه دیگران در کنار آنها احساس آزادی و آرامش دارند، می‌توانند خودشان باشند، آزادانه حرف بزنند و رفتار کنند و نگران قضاوت و سوگیری بی‌دلیل نباشند.

 شعور بالا و درک عمیق

هر قدر میزان شعور و فهم بالاتر باشد، فرد جذاب‌تر می‌شود. افراد باشعور، دیگران را درک می‌کنند و به این درک خود احترام می‌گذارند.

آنها قدرت همذات پنداری بالایی دارند و می‌توانند خود را به جای طرف مقابل گذاشته و نگرانی‌ها، ناراحتی‌ها، شادی، غم وو بسیاری از احساسات و نیازهای دیگران را درک کنند.

شعور و درک بالا، فرد را از دیگران متمایز ‌کرده و به اطرافیان او احساس آرامش و شادی و احساس ارزشمند بودن و درک شدن می‌دهد؛ یعنی همان چیزهایی که هر انسانی برای رشد و سعادت به آن‌ها نیاز دارد.

 تواضع مقتدرانه

هرقدر غرور کاذب و خودخواهی فرد کمتر و تواضع حقیقی و فروتنی او بیشتر باشد، مردم بیشتر به سمت او جذب می‌شوند.

البته منظور از تواضع این نیست که فرد اعتماد به نفس یا عزت نفس کمی داشته باشد و خود را تحقیر یا کوچک کند؛ بلکه تواضع بایدد در عین بزرگی و اقتدار در او دیده شود.

چنین فردی به توانمندی‌ها، استعدادها و قابلیت‌های خود ایمان دارد، اما خود را بالاتر و برتر از دیگران نمی‌داند و به ارزش دیگران نیز واقف است.

او درعین متواضع بودن، اقتدار و قابلیت‌های بالای خود را نیز ابراز می‌کند؛ اما نه به صورت غرور یا تفاخر و به همین دلیل عمق وجود او نیز بر دیگران آشکار است.

 

 

 

 

ابراز وجود و ابراز کامل‌تر خود

افراد باجسارتی که می‌توانند بدون انفعال یا پرخاش، خود و عقاید و دیدگاه‌ها و علایق خود را ابراز کنند، جذاب‌ترند.

ابراز جسارت و داشتن جرأت، معمولا اطرافیان را هیجان‌زده می‌کند و باعث می‌شود دیدگاه‌های جدید مطرح و بررسی شوند.

بدون جسارت، شاید بسیاری از تغییرات و تحولاتی که در عرصه‌های مختلف روی داده هرگز به وقوع نمی‌پیوست.

افراد باجسارت قدرت طرح ایده‌های جدید خود را دارند و چون مردم معمولاً از اوضاع یکنواخت خسته و کسل ‌شده و در ذات خود خواهان رشد و پیشرفت هستند، جذب دیدگاه‌های جدید می‌شوند.

آنها دوست دارند حرف‌های جدید را بشنوند و از آنها حمایت و بدین وسیله احساس زنده بودن کنند.

قانون جاذبه شخصی از دیدگاه اختصاصی

طی قرون‌ گذشته، مفهومی به نام قانون جاذبه شخصی عنوان و به صدها شکل مختلف بیان شد.

چکیده این قانون، این است که هر کس در زندگی به شکلی اجتناب‌ناپذیر، افراد و وضعیت‌هایی را به سوی خود جذب می‌کند که بیشترین سازگاری را با افکار او دارند!

از این دیدگاه، افراد مانند ایستگاه رادیویی که دائماً امواج صوتی پخش می‌کند، مشغول پخش امواج فکری خود هستند و دیگران این امواج را جذب می‌کنند.

از طرفی، افکاری که احساسات ما را تشدید می‌کنند، مانند امواج رادیویی هستند که به وسیلۀ پالس‌های الکتریکی شدت یافته از ذهن ما خارج می‌شوند و توسط هر کسی که پالس مشابهی دارد، جذب می‌گردند.

بنابراین در زندگی، افراد، ایده‌ها، فرصت‌ها، منابع، محیط‌ها و کلاً چیزهایی را به سوی خود جلب و جذب می‌کنیم که با چارچوب اصلی ذهنی‌مان سازگارند.

طرفداران دیدگاه تصویر ذهنی و جاذبه شخصی معتقدند، مهم‌ترین عامل جاذبه شخصی، تصویر ذهنی است که دیگران از ما دارند. در اینجا، حتی واقعیت فرد چندان اهمیتی ندارد، چیزی که مهم است تصویری است که از ما در ذهن آنها نقش بسته است.

مثلاً اگر فردی که می‌خواهد شما را ملاقات کند، تصویر ذهنی‌اش این باشد که با فردی جذاب و برجسته ملاقات خواهد کرد، شما برای او از پیش جاذبه و جذابیت خواهید داشت.

همین طور اگر کسی به شما بگوید قصد دارد شما را با فردی مهم و پولدار آشنا کند، به طور طبیعی احساس خاصی در شما به وجود می‌آید و در حضور او رفتارتان با زمانی که هیچ چیز از او نمی‌دانستید، تفاوت می‌کند.

جاذبه، خصوصاً جاذبه کوتاه‌مدت، عمدتاً در ذهن شکل می‌گیرد؛ اما جاذبه بلندمدت، بیشتر به آنچه واقعاً هستید، بستگی دارد.

افراد موفق همواره تلاش می‌کنند دیدگاه دیگران را نسبت به خود حقیقی‌شان بهبود بخشند؛ چرا که می‌دانند 85 درصد موفقیت و شادمانی، حاصل روابط و تعاملات با دیگران است و هر چه دیگران مثبت‌تر با آنها برخورد کنند، دستیابی به اهداف برای‌شان ساده‌تر خواهد بود.

توجه و حساسیت نسبت به مسائل دیگران

توجه به دیگران و مهم دانستن آنها یکی دیگر از عوامل جذابیت است. مارک سالزمن، (نویسنده)، رفتار افراد جذاب را نسبت به اطرافیان و دوستان این گونه توصیف می‌کند: «او تمامی‌ توجه خود را به فرد فردِ اشخاص نشان می‌دهد.

اگر شما پنج سال پیش اوو را دیده باشید و چیزی درباره‌ مادرتان به او گفته باشید، او یادش است».

دیگران از این توجه خاص شاد و خرسند می‌شوند و احساس ارزشمندی می‌کنند و همین حس است که باعث جذب آنها می‌شود. در واقع مخاطبان چنین افرادی در کنار آنها خود را مهم‌ترین اشخاص روی زمین احساس می‌کنند.

افزایش جذابیت شخصی 

برای آنکه جذابیت خود را بالا ببرید، به نکات زیر دقت کنید:
خودتان باشید.

خود بودن و جسارت داشتن جذابیت می‌آورد. هرچقدر بیشتر خودتان باشید و کمتر نقش بازی کنید، جذابیت‌تان افزایش می‌یابد و افراد بیشتری جذب شما خواهند شد. 

ویژگی‌های درونی خود را جذاب کنید. صداقت، شعور، معرفت، درک بالا ،، فروتنی و حساسیت نسبت به زندگی، سرنوشت و رشد دیگران بسیار مهم است. 

دقیقاً بدانید چه پیامی را برای دیگران ارسال می‌کنید و آنها چه دیدگاهی از شما در ذهن خود دارند و آیا این دیدگاه‌ها دقیقاً همان تأثیری را که شما مایلید، دارند؟ 

خود را فردی جاذب، مهم و قدرتمند تصور و طوری بااطمینان برخورد کنید که گویی از پیش فردی موفق، قدرتمند و پرجاذبه هستید.

این قصد و تجسم را آنقدر ادامه دهید که واقعاً ویژگی‌های ذکرشده در شما ایجاد و تثبیت شود.  در درون‌تان نور ایجاد کنید. نور درونی بیشترین جذابیت را برای‌تان به ارمغان می‌آورد.

نور درونی شامل همه چیزهایی می‌شود که علامت یکپارچگی شماست. به این منظور، قصد، کلام، رفتار و فکر یکپارچه و مثبت را درخورد تقویت کنید.

 

منبع: زندگی آنلاین


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.