کد خبر: 22342
ف
 مرگ در راه ترک اعتیاد
روایت مرگ کامران یکی از روایت‌های افرادی است که قربانی کمپ‌های غیر قانونی و غیر اصولی شده‌اند. طی سال‌های اخیر کمپ‌های غیر مجاز ترک اعتیاد همواره خبرساز بوده‌اند.

به گزارش «بهداشت نیوز» «زمانی که به داخل منزل کامران رفتیم، آنجا شبیه محل زندگی ارواح و تمام دیوارها سیاه بود. کامران را به داخل خودرو برده و به کمپ انتقال دادیم، کامران داخل خودرو تقلا می‌کرد که دوستان من چندین ضربه به او زدند. زمانی که به کمپ رسیدیم کامران مقابل در حالش بد شد که با اورژانس تماس گرفتیم اما کامران جان خودش را از دست داده بود.» روایت مرگ کامران یکی از روایت‌های افرادی است که قربانی کمپ‌های غیر قانونی و غیر اصولی شده‌اند. طی سال‌های اخیر کمپ‌های غیر مجاز ترک اعتیاد همواره خبرساز بوده‌اند. تاکنون معتادان زیادی در جریان درگیری یا سوءمدیریت گردانندگان این کمپ‌ها دچار حادثه شده یا جان خود را از دست داده‌اند. در این میان، سازمان‌های نظارتی نیز درصدد تعطیل‌ کردن این مراکز بوده اما کمپ‌های غیر قانونی همچنان فعال هستند و روز به‌ روز بر تعدادشان افزوده می‌شود.

مرگ در کمپ اعتیاد

خبر مرگ مشکوک یک مرد جوان به نام کامران از سوی مأموران کلانتری ۱۴۲ کن به بازپرس امور جنایی تهران اعلام شد. بنا بر اظهارات مأموران چند پسر جوان برای انتقال کامران به کمپ ترک اعتیادی اقدام کرده بودند اما مقابل در کمپ اعتیاد کامران جان خودش را از دست داده بود. همچنین شواهد حاکی از آن بود که کامران مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. دقایقی پس از اعلام خبر، قاضی دشتبان، بازپرس ویژه قتل پایتخت، به همراه اکیپ تشخیص هویت آگاهی تهران در محل اعلام خبر حاضر شدند. بررسی اکیپ صحنه جرم و کارشناسان پزشکی قانونی نشان داد که دستان کامران قبل از مرگ بسته شده و همچنین آثار ضرب و شتم و شوکر روی بدن او مشهود بود. در جریان رسیدگی اولیه به پرونده، چهار پسری که کامران را به کمپ منتقل کرده بودند، بازداشت و به دادسرای امور جنایی تهران منتقل شدند.

تناقض‌گویی متهمان

بهرام یکی از متهمان این پرونده در اظهاراتش به بازپرس گفته است: «من و دیگر متهمان بازداشت‌شده چندین سال قبل، از اعتیاد رهایی یافته و خدمتگزار کمپ بودیم. روز گذشته برادر کامران تماس گرفت و از مسئولان کمپ خواست تا کامران را به کمپ ببریم که من، شایان، پژمان و حامد به محل زندگی کامران رفتیم. زمانی که آنجا رسیدیم برادر کامران گفت که کامران خطرناک است و چندین چاقو در منزل نگهداری می‌کند. ممکن است در جریان بردن او به کمپ به شما حمله کند و برایتان مشکلی ایجاد شود. برادر کامران به ما اسپری اشک‌آور داد اما ما اسپری را نگرفتیم. زمانی که به داخل منزل کامران رفتیم، آنجا شبیه محل زندگی ارواح و تمام دیوارها سیاه بود. کامران را به داخل خودرو برده و به کمپ انتقال دادیم. کامران داخل خودرو تقلا می‌کرد که دوستان من چندین ضربه به او زدند. زمانی که به کمپ رسیدیم کامران مقابل در حالش بد شد که با اورژانس تماس گرفتیم اما کامران جان خودش را از دست داده بود.»

اظهارات بهرام در حالی مطرح شد که سایر متهمان بازداشت‌ شده اظهارات متفاوت و ضد و نقیضی مطرح کردند. همچنین تمامی متهمان بازداشت‌ شده مدعی بودند که برادر کامران اسپری اشک‌آور را در اختیارشان قرار داده اما برادر کامران مدعی بود متهمان خود اسپری اشک‌آور و شوکر حمل می‌کردند. پس از این اظهارات بازپرس شعبه دهم دادسرای امور جنایی تهران دستور بازداشت متهمان را صادر کرد و آنها را برای ادامه تحقیقات در اختیار مأموران اداره آگاهی تهران قرار داد.

خانواده‌ها به کمپ غیر قانونی مراجعه نکنند

سعید صفاتیان، رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است نخستین گام، ‌مراجعه‌ نکردن خانواده‌ها به این کمپ‌هاست. او معتقد است وقتی مردم میلی به استفاده از مراکز غیر مجاز نداشته باشند، این کمپ‌ها خود به‌ خود تعطیل خواهند شد. وی در گفت‌وگویی با همشهری به آسیب‌شناسی کمپ‌های غیر مجاز ترک اعتیاد پرداخته است. او در مورد راه‌اندازی کمپ ترک اعتیاد و افراد واجد شرایط راه‌اندازی به همشهری‌آنلاین گفته است: «صدور مجوز برای کمپ‌های ترک اعتیاد بر عهده سازمان بهزیستی است و این سازمان بر اساس دستورالعمل‌هایی که وجود دارد، اقدام می‌کند. معمولا افرادی که دنبال گرفتن مجوز کمپ‌های ترک اعتیاد می‌روند، معتادان بهبودیافته هستند که خودشان سال‌ها با اعتیاد دست و پنجه نرم کرده و تصمیم گرفته‌اند که به دیگران کمک کنند. این تجربه در سایر کشورها نیز وجود دارد که از افراد بهبودیافته برای کمک به دیگران استفاده می‌شود اما در این بین نباید فراموش کرد که باید سوابق این افراد نیز مورد بررسی قرار گیرد تا مثلا اینها سابقه‌دار نباشند. نکته دیگری که در این میان وجود دارد راه‌اندازی کمپ‌های ترک اعتیاد غیر مجاز است که در سال‌های اخیر رشد‌شان چشمگیر بوده است. به‌ نظر می‌رسد یکی از دلایل ایجاد این کمپ‌ها سخت‌گیری برای اعطای مجوز باشد؛ یعنی هر چه برای راه‌اندازی کمپ‌های مجاز سخت‌گیری بیشتری شود احتمال ایجاد کمپ‌های غیر مجاز بیشتر شده و افراد برای رفتن به این سو بیشتر ترغیب می‌شوند.»

او در پاسخ به این سؤال که کمپ‌های غیر مجاز در چه بستری ایجاد می‌شوند، می‌گوید: «یکی از این بسترها ممکن است درمان ناموفق اعتیاد در کمپ‌های مجاز، آن‌ هم به دلایلی جز روش درمان این کمپ‌ها باشد و همین موضوع خانواده‌ها را به امتحان‌ کردن سایر کمپ‌ها از جمله کمپ‌های غیر مجاز سوق می‌دهد. عامل دیگری که موجب راه‌اندازی کمپ‌های غیر مجاز می‌شود، شرایط سخت برای اخذ مجوز راه‌اندازی کمپ است. نکته دیگر شرایط بعضا سخت برخی کمپ‌های مجاز درباره پذیرفتن معتادان است.»

 

منبع: روزنامه وقایع الاتفاقیه


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.