کد خبر: 22683
ف
 آداب روزه داری برای نوجوانان
درشرایطی که حس می‌کنید فرزند شما دچار افت عملکرد بدنی یا ذهنی شده و یا حالت‌هایی از اضطراب، ‌استرس، عصبانیت و کلافگی را در او می‌بینید، لازم است چند روز به شکل کله گنجشکی روزه‌ بگیرد.

به گزارش «بهداشت نیوز» بچه‌ها همیشه بیش از بزرگسالان مشتاق روزه‌داری هستند، اما بسیاری از کارشناسان تغذیه، روزه‌داری را برای کودکان تا پیش از رسیدن سن مناسب ممنوع می‌دانند. پس از گذر از دوره کودکی و رسیدن به دوره تکلیف و ضرورت روزه‌داری، بازهم کارشناسان معتقدند باید برنامه غذایی کودک به شکلی تنظیم شود که نیازهای ضروری را دریافت کند.

به این دلیل تغذیه نوجوانان در سن رشد نباید دچار اختلال شود. ببینیم بهترین برنامه غذایی برای نوجوانان در سن رشد و البته روزه‌دار، چه برنامه غذایی است؛‌ به‌ویژه اینکه با نزدیک شدن به شب‌های قدر، باید به مسئله خواب و استراحت آنها حین شب‌زنده‌داری و احیاء نیز توجه شود.

 


 آهسته ادامه دهید


اگر تا همین هفته از‌ماه رمضان، فرزندتان توانسته روزه‌ها را نگه ‌دارد، باید به او آفرین گفت. مدت زمان طولانی تحمل گرسنگی و تشنگی کار هر نوجوانی نیست، اما طبیعی است که اگر تغذیه او مناسب نباشد، از نظر بدنی دچار تحلیل خواهد شد. این درحالی است که حتی نوجوان ممکن است باوجود ضعف بدنی، بتواند به شکلی روزه‌داری را ادامه دهد. بنابراین درشرایطی که حس می‌کنید فرزند شما دچار افت عملکرد بدنی یا ذهنی شده و یا حالت‌هایی از اضطراب، ‌استرس، عصبانیت و کلافگی را در او می‌بینید، لازم است چند روز به شکل کله گنجشکی روزه‌ بگیرد. این کار باعث بازگشت قوای بدنی او و امکان ادامه مسیر را به او می‌دهد. بنابراین کاملا حواس‌تان به تغییرات جسمی – ذهنی فرزندتان باشد.


 افطار با برنامه غذایی وی‍ژه


از ابتدای‌ماه مبارک رمضان درباره اصول صحیح خوردن و انتخاب خوراکی‌های مناسب صحبت کردیم، اما حال که به هفته سوم‌ماه مبارک رمضان رسیده‌ایم، باید تغییرات خاصی در برنامه غذایی نوجوانان ایجاد کنید تا بتوانند مسیر باقی‌مانده را نیز با شما همراهی کنند.


 پروتئین


 یکی از نیازهای ضروری نوجوانان، دریافت میزان کافی پروتئین است. به این دلیل که بدن در سن رشد قرار دارد. از سوی دیگر سلول‌های بدن با وجود پروتئین قادر به بازسازی هستند. منبع این ترکیب مهم غذایی به غیراز مرغ، گوشت بدون چربی و ماهی، انواع آجیل خام، کره بادام زمینی، ‌غلات و حبوبات است. شیر و ماست هم دارای مقدار مناسبی پروتئین هستند. بنابراین این خوراکی‌ها باید به شکل وی‍ژه در مقدار مناسب هر سحر در اختیار نوجوانان قرار گیرد.


 آب کافی


 بدن نوجوانان به‌دلیل متابولیسم بالا، آب زیادی از دست می‌دهد. بنابراین باید نیاز آن به شکل مناسب تأمین شود. اگر شما نیازمند یک کاسه سالاد هستید، فرزند شما نیازمند دو کاسه از آن است. اگر شما نیازمند مصرف یک عدد گوجه‌فرنگی برای تأمین تدریجی آب بدن هستید، او به یک و نیم عدد از آن نیاز دارد. بنابراین به این موارد نیز دقت و با گنجاندن خوراکی‌ها با منابع آبی غنی، نیاز نوجوان به آب را مرتفع کنید. انواع سالاد، آبمیوه و میوه طبیعی، انواع دمنوش سرد و گرم باید در برنامه سحری وجود داشته باشند.


تأمین انرژی


 به میزان تحرک بدنی و فعالیت مغزی نوجوانان دقت کنید.آنگاه متوجه خواهید شد که به چه میزان انرژی نیاز دارند. بنابراین مصرف موادغذایی با کالری بالا اما در حجم کم و از انواع مغذی را فراموش نکنید. خوردن انواع خوراکی‌ها با شیرینی طبیعی و خوراکی‌های حاوی چربی سالم مانند زیتون را باید در برنامه سحری قرار دهید.

افطار کم حجم و مغذی


بعد از چندین ساعت گرسنگی و تشنگی، طبیعی است که نوجوانان ولع زیادی به خوردن داشته باشند. در این شرایط است که باید رژیم غذایی او کنترل شده باشد تا هم دچار افزایش حجم معده تدریجی به‌دلیل پرخوری نشده و هم اینکه به‌خاطر بی‌اشتهایی ناگهانی بعد از خوردن خوراکی‌های متفرقه، دچار ضعف نشود. بنابراین به این چند نکته دقت کنید:


مثل صبحانه


 بهتر است افطار با شرایطی مثل صبحانه خوردن، باز شود. بنابراین حتما دمنوش، ‌شیر یا چای گرم در برنامه باشد. خوردن چند عدد خرما حتما فراموش نشود. علاوه براین به‌دلیل اینکه معده مدت زیادی خالی بوده حتما نان سالم همراه با کمی پنیر هم خورده شود.


یک فاصله کوتاه


بعد از این مقدمه، بهتر است با فاصله کوتاهی، ‌مثلا یک ساعت، غذای اصلی به نوجوان داده شود. درغیر این صورت، نیاز به دریافت کالری و گرسنگی، باعث ریزه‌خواری و اضافه وزن او می‌شود.


 همراه‌ها فراموش نشود


به‌دلیل نیاز بدن نوجوان به آب باید ذخیره آبی او در وعده افطار تأمین شود. بنابراین ماست، سالاد و سبزی خوردن را فراموش نکنید.

 تعادل مهم است


شب‌های قدر و احیاء‌ و شب‌زنده‌داری برای نوجوانان هیجان خاص خودش را دارد، اما باید مسئله شب بیداری را به شکل درستی جبران کرد. به این دلیل که شب بیداری باعث اختلال در عملکرد مغز و افت توانایی بدن می‌شود. این اختلال‌ها زمینه‌ساز اختلال در یادگیری، عصبانیت، ‌بی‌قراری و اختلال در روند عادی زندگی می‌شود. بی‌خوابی، خستگی بدنی و درنتیجه خواب‌آلودگی را نیز به‌دنبال دارد. بنابراین برای جلوگیری از بروز این مشکل به این نکته‌ها دقت کنید:


زودتر بخوابند


 حدود یک تا دو ساعت بعد از خوردن وعده شام، نوجوانان باید بخوابند تا بتوانند برای مراسم احیاء بخشی از کمبود خواب‌شان را جبران کنند.


 مطالعه مناسب


‌ بهترین زمان برای مطالعه درس‌ها همان فاصله بین خوردن شام تا قبل از خواب است. مطالعه باعث تسریع هضم غذا و سبک شدن پیش از خواب هم می‌شود.


سحری در خانه


حتی اگر بهترین خوراکی‌ها را در مراسم احیاء‌ عرضه کنند، باید فرزندتان به خانه بازگشته و سحری را در خانه بخورد. به این دلیل که خوردن غذا در خانه باعث افزایش میزان آرامش و بازگشتن به حالت عادی پیش از رفتن به مدرسه می‌شود.

 بعد از افطار


حتی اگر فرزند شما علاقه چندانی به خوردن میوه ندارد اما باز هم باید او را تشویق به خوردن میوه یا آبمیوه طبیعی، بعد از وعده افطار کنید. به این دلیل که این خوراکی‌ها نیاز بدن به آب را تأمین می‌کنند. از سوی دیگر، بعضی از نوجوانان به‌ویژه دخترها به‌دلیل تغییرات هورمونی این دوره، دچار اختلال‌های گوارشی مانند یبوست می‌شوند. خوردن میوه کامل به رفع این مشکل کمک می‌کند. علاوه براین که میوه‌ها و آب آنها با تأمین نیاز پوست به آب، مانع از خشکی آن می‌شوند. این مسئله در نوجوانان که معمولا به‌دلیل تغییرات هورمونی با تغییرات پوستی مانند آکنه یا بعضی از حساسیت‌های پوستی دست و پنجه نرم می‌کنند، بسیار مهم است.

 این خوراکی‌ها را از آنها دریغ کنید


متابولیسم بالای بدن نوجوانان، تغییرات هورمونی که به شکل‌های مختلف به‌ویژه آکنه ظاهر می‌شوند و تغییرات گوارشی، ازجمله دلایلی است که باید در دوره روزه‌داری نوجوانان را از خوردن یا نوشیدن بعضی خوراکی‌ها به شکل خاص، منع کرد. به این دلیل که روزه‌داری خود عامل محرکی برای ایجاد تغییراتی در بدن است که این تغییرات زمینه‌ساز تشدید نشانه‌های بلوغ است. پس به این موارد دقت کنید:


 شیرینی مصنوعی تعطیل


به‌هیچ عنوان نگذارید فرزندتان از منابع خوراکی حاوی شیرینی غیرطبیعی استفاده کند. بالا رفتن قند خون و تشنگی از محرک‌های آسیب رسان به پوست و تشدید علایم بلوغ است. اضافه وزن هم یکی از اتفاقات ناخوشایند ناشی از خوردن خوراکی‌ها با شیرینی مصنوعی است.


چرب‌ها


 هر نوع چربی غیرمفید که به بدن وارد شود، هرچند همیشه مضر است اما در دوره روزه‌داری به‌دلیل اختلال در دفع فضولات آن، برای بدن ضرر بیشتری دارد. یکی از نمونه‌های این آسیب، تأخیر دردفع فضولات باقی مانده ناشی از سوختن منابع چربی ناسالم در بدن و تحریک بدن و ایجاد آکنه است. احساس سنگینی، ‌اختلال گوارشی به شکل اسهال و به‌دنبال آن دفع آب بدن از دیگر مشکلات خوردن غذاها با منابع چربی ناسالم است.


ادویه‌ها و ادویه‌دارها


 اگر نوجوان شما از صبح تا لحظه افطار چشم انتظار خوردن چیپس، ‌پفک، ‌انواع پاپ‌کورن و... باشد، ترجیح می‌دهد به جای هر غذای سالمی با یک بسته از این خوراکی‌ها افطار کند، اما این کار اشتباه‌ترین کار ممکن است. به این دلیل که اغلب این خوراکی‌ها، ‌حاوی مجموعه مواد مضری هستند که به تحریک دستگاه گوارش می‌انجامند. سیری کاذب، تشدید تشنگی، تحریک پوست برای ایجاد آکنه و... همگی از مضرات مصرف این خوراکی‌هاست. بنابراین سعی کنید در‌ماه مبارک رمضان این خوراکی‌ها را به خانه نیاورید.

 

منبع: همشهری


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.