کد خبر: 24397
ف
دو استانی که بیشترین میزان سقط جنین را داشته اند
استان کهگیلویه‌وبویراحمد با توجه به نسبت جمعیت زنانش در سنین بارداری، بیشترین میزان سقط‌های جنین دارای مجوز را داشته است.

به گزارش «بهداشت نیوز»  براساس گزارش سازمان پزشکی‌قانونی، استان کهگیلویه‌وبویراحمد و پس از آن استان یزد بیشترین میزان دریافت مجوز سقط جنین را داشته‌اند. این در حالی است که این سازمان از افزایش مراجعان به پزشکی‌قانونی برای صدور مجوز سقط جنین در سال ٩٥ نسبت به سال پیش از آن خبر داده است.مسئله‌ای که اگرچه پزشکی‌قانونی علت آن را افزایش آگاهی مردم عنوان کرده است اما از نظر کارشناسان می‌تواند ناشی از طرح‌های وزارت بهداشت برای غربالگری مادران باردار یا پیشرفت تجهیزات پزشکی برای تشخیص بیماری یا ناهنجاری‌های جنین در دوران اولیه بارداری باشد.


با توجه به گزارش پزشکی‌قانونی به روزنامه «شرق»، براساس داده‌های خام این سازمان، تهران در بالاترین رتبه صدور مجوزهای قانونی قرار دارد اما این آمار وقتی با توجه به نسبت جمعیت زنان در سنین باروری اندازه‌گیری می‌شود و در تحقیقات پژوهشی سازمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، استان کهگیلویه‌وبویراحمد و یزد در رتبه اول و دوم قرار دارند و بعد از آن به ترتیب ایلام، کرمانشاه، خوزستان، فارس و تهران هستند.


اطلاعات پزشکی‌قانونی نشان می‌دهد استان خوزستان در هر دو جامعه آماری یعنی با توجه به داده‌های خام و همچنین با توجه به جمعیت زنان در پنج رتبه اول صدور مجوزهای مربوط به سقط جنین قانونی بوده و بعد از آن استان فارس قرار دارد. به‌طوری‌که در این آمار بعد از تهران، خراسان‌رضوی، خوزستان، فارس و اصفهان قرار دارند.


این در حالی است که جمعیت استان کهگیلویه‌وبویراحمد ٦٥٨,٦٢٩ است و (جمعیت زنان این کشور با توجه به آمار جمعیتی کشور بیش از مردان عنوان شده است) و جمعیت استان یزد برابر با یک‌میلیون و ١٣٩ نفر و حدود ٤٠٠‌ هزار نفر بیشتر از استان کهگیلویه است و با وجود این، رتبه دوم را کسب کرده است.


دکتر ناهید خداکرمی، متخصص باروری و مامایی و رئیس انجمن علمی مامایی ایران، درباره اینکه آیا می‌توان از آمارهای موجود به این نتیجه رسید که معلولیت یا وجود ناهنجاری‌های جنین در برخی مناطق کشور بالاتر است، به روزنامه «شرق» گفت: «درباره برخی بیماری‌ها و ناهنجاری‌ها مثل تالاسمی ممکن است احتمال آن در مناطق برخی استان‌ها بیشتر باشد؛ زیرا هنوز ازدواج‌های فامیلی در برخی نقاط کشور بیشتر رایج است و اگر مشکل ژنتیکی در خانواده وجود داشته باشد، به خانواده بعدی تسری پیدا می‌کند اما برای بیان صحبتی دقیق‌تر درباره پراکندگی اختلال ژنتیکی در این استان‌ها و شهرها، باید فراوانی اختلالات کروموزومی، سن ازدواج و فاکتورهای دیگری را نیز در نظر بگیریم مثلا در مواردی اگر مادر در سن بالا ازدواج کرده و حامله شده باشد، احتمال وجود سندرم داون بالاتر است و عمدتا هر جا ازدواج فامیلی بیشتر باشد، بروز اختلال جنینی بیشتر است اما درحال‌حاضر نمی‌توانیم قضاوت کنیم و باید میزان سقط‌های جنین با ترکیب جمعیتی و بار بیماری‌ها به‌طور دقیق تجزیه و تحلیل شود».

عموم مجوزهای صادرشده برای سقط جنین از آن‌رو دارای اهمیت است که جلوی هرگونه احتمال خطر مرگ برای مادر باردار در دوران زایمان یا بارداری را می‌گیرد و از سوی دیگر به کاهش تعداد نوزادان متولدشده معلول و دارای ناهنجاری کمک می‌کند. به‌طوری‌که سازمان پزشکی‌قانونی در گفت‌وگو با «شرق» مطرح کرده است بالغ بر یک ‌میلیون ناهنجاری وجود دارد که از برخی از آنان به‌عنوان ناهنجاری‌های ساختاری یاد می‌شود که در بیرون یا درون بدن و با سونوگرافی قابل تشخیص هستند. البته خیلی از ناهنجاری‌ها ژنتیکی هستند و هیچ نشانه ظاهری ندارند. به گفته ناهید خداکرمی «باید در نظر داشته باشیم غربالگری انجام‌شده در دوران بارداری در کاهش معلولیت‌های بعدی مؤثر است».
به گفته سازمان پزشکی‌قانونی، این سازمان در حال بررسی و تجزیه و تحلیل آمار مجوزهای سقط جنین صادرشده در این سازمان براساس نوع تشخیص است؛ به‌عنوان مثال پرداختن به این موضوع که مثلا از میان ناهنجاری‌های جنینی کدام ناهنجاری شایع‌تر است. براساس گفته این سازمان، نتایج این پژوهش در همایش طب و غذا در آبان ماه ارائه خواهد شد.


آنها که مجوز سقط نگرفته‌اند


براساس گزارش پزشکی‌قانونی در سال ٩٥ تعداد ١٢‌هزارو ٢٨١ متقاضی برای دریافت مجوز سقط به پزشکی‌قانونی کشور مراجعه کرده‌اند که از این میان هشت‌هزارو ٥٣٧ نفر موفق به دریافت مجوز شدند و دو‌هزارو ٦٤٢ نفر شرایط لازم برای سقط جنین خود را نداشته‌اند و ‌هزارو ١٠٢ نفر نیز پس از اولین مراجعه برای پیگیری پرونده یا دریافت مجوز سقط دیگر به پزشکی‌قانونی مراجعه نکردند و اطلاعی از انجام‌ دادن یا ندادن سقط از آنان در دست نیست.
روابط‌عمومی پزشکی قانونی درباره تعداد افرادی که موفق به دریافت مجوز سقط نشدند، به روزنامه «شرق» پاسخ داد: اکثر موارد جنینی به دلیل این بوده است که بالای ١٩ هفته به سازمان مراجعه کردند که مجوز ندادیم. مواردی که ناهنجاری قابل تشخیص نبوده یا پرونده دیر ارجاع شده یا مادر خودش دیر مراجعه کرده است، حتی اگر احتمال معلولیت یا هنجاری هم در جنین باشد، قانونا امکان صدور مجوز وجود ندارد. به گفته پزشکی‌قانونی مجوز‌های صادرشده از سوی این سازمان یا مادری یا جنینی هستند.

به این معنی که مادر دارای بیماری ویژه‌ای است و امکان ادامه حاملگی برای او وجود ندارد. موارد جنینی در پزشکی‌قانونی نیز مواردی است که جنین ناهنجار است و این ناهنجاری به میزانی است که مادر را به سختی می‌اندازد. اما به گفته روابط‌عمومی پزشکی‌قانونی به این معنی نیست که اگر جنینی هر نوع ناهنجاری داشته باشد مثلا شش‌انگشتی باشد که با یک عمل جراحی قابل درمان است این را نمی‌آییم و بکشیم و مجوز سقط بدهیم. موارد دیگر مادران بارداری است که سن بارداری آنان بالای ١٩ هفته هست. در مواردی مادر دارای بیماری خاصی است مثلا فشار خون دارد که قابل کنترل است یا ناهنجاری در حدی نیست که مادر را به سختی بیندازد یا نه مادر بیمار است نه جنین ناهنجار، بلکه مادر موردی تحت اشعه بوده، یا دارو خورده است و احتمال ناهنجاری دارد، این مادران تا قبل از ١٩ هفته باید تحت نظر باشند و پرونده آنان را باز می‌گذاریم تا اگر احتمال ناهنجاری بود، بتوانیم به آنها مجوز بدهیم. در حقیقت کار پزشکی‌قانونی تنها تأیید تشخیص است و خود تشخیص را پزشک بیمار انجام می‌دهد. اگر مادر تنها داروی خاصی مصرف کرده است مثلا برای ریزش مو و دکتر به او گفته است این خطرناک است، اگر مادر نزد ما بیاید و برای احتمالش درخواست صدور مجوز کند ما بدون نظر دقیق پزشک، سپری‌شدن بیش از ١٧ هفته برای تشخیص ناهنجاری یا براساس شرایط قانونی نتوانیم این تشخیص را تأیید کنیم، مجوز را صادر نمی‌کنیم.


این سازمان در پاسخ به اینکه آیا مواردی وجود داشته که مجوز داده نشده اما بعد از زایمان نوزاد با ناهنجاری متولد شده باشد، اشاره کرد که این احتمال وجود دارد و با توجه به اینکه برخی ناهنجاری‌ها بعد از ١٩ هفته مشخص می‌شود: «در این موارد به مادر می‌گوییم که باید باز هم تشخیصات پزشکی را انجام دهد و به او می‌گوییم باز هم ممکن است ناهنجاری باشد او باید بداند نوزادی که به دنیا می‌آورد ممکن است معلول به دنیا‌ آید یا نیاز به جراحی خاصی دارد».البته این درحالی است که پزشکی‌قانونی در گزارش خود به مواردی که پس از اولین مراجعه به پزشکی‌قانونی دیگر برای اطلاع یا عدم اطلاع از صدور مجوز سقط جنین مراجعه نکرده‌اند هم اشاره کرده است. به این معنی که از تصمیم این مادران اطلاع چندانی در دست نیست. در این میان پدران و مادرانی هم هستند که وقتی متوجه بیماری جنینشان می‌شوند مثلا آنکه مبتلا به سندرم داون است و ممکن است در آینده سختی‌هایی برای نگهداری نوزاد متولدشده‌شان داشته باشند اما با وجود این، از سقط جنین صرف‌نظر می‌کنند و جنین را با تمام مسئولیت‌هایش نگه می‌دارند. یا در مواردی مادری نیز با وجود خطر مرگ، تصمیم به نگه‌داشتن نوزاد می‌گیرد مانند خبری که هفته گذشته از سوی رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان همدان اعلام شد و از مرگ مادر باردار تویسرکانی به علت خودداری از سقط جنین خبر داد.
این زن ٣٧ساله از ماه‌ها پیش به علت عفونت، تشخیص سقط جنین برایش تجویز شده بود اما از سقط جنین خودداری کرد و در شرایطی که چند ماه از بارداری‌اش می‌گذشت دچار درد و خون‌ریزی شدید شد و به گفته مدیر شبکه بهداشت شهرستان تویسرکان، مجبور به سقط جنین مادر در بیمارستان و انتقال او با اورژانس هوایی به بیمارستان همدان شدند اما در نهایت به علت خون‌ریزی شدید، ایست قلبی و تنفسی با وجود احیا در ١٣ خردادماه جان خودش هم از دست رفت.


البته به گفته پزشکی‌قانونی، در بیماری‌های مادری فقط مواردی که بارداری موجب خطر برای مادر می‌شود اجازه سقط صادر می‌شود که حدود ١٠ درصد از مجوزها را دربر می‌گیرد ولی حدود ٩١ درصد جنینی هستند. براین اساس اگر بعد از ١٩ هفته هم خطر مرگ مادر وجود داشته باشد و پزشک تشخیص دهد که باید بارداری ختم شود، براساس قانون مجازات اسلامی، اگر از مورد قانونی صدور مجوز پزشک قانونی گذشته باشد پزشک می‌تواند ختم بارداری را اعلام کند و مثلا نوزاد را می‌توانند خارج از رحم نگهداری کنند. در این شرایط نگهداری از نوزاد نیاز به امکانات و تجهیزات گرانی دارد و همچنان ممکن است که نوزاد بماند یا از بین برود.


نقش طرح غربالگری مادران باردار وزارت بهداشت


این سازمان همچنین از افزایش ٢٣درصدی مراجعان پزشکی‌قانونی برای دریافت مجوز سقط جنین نسبت به سال پیش از آن خبر داد. بر این اساس، ١٢‌هزار و ٢٨١ نفر برای دریافت مجوز سقط جنین در سال ٩٥ مراجعه کرده بودند که تعداد این افراد در مقایسه با سال قبل از آن ٢٣,٤ درصد افزایش داشته است زیرا براساس گزارش این سازمان در سال ١٣٩٤، حدود پنج تا شش ‌هزار مراجعه‌کننده برای دریافت مجوز سقط مراجعه کرده‌اند و استان‌های تهران با دو‌هزار و ٧١ مراجعه، خراسان‌رضوی با هزار و ١٥٤ مراجعه و خوزستان با هزار و ٩٠ مراجعه بیشترین آمار متقاضیان سقط جنین درمانی در این سال را داشته‌اند و از این میان حدود سه هزارو ٢٠٠ نفر موفق به دریافت مجوز سقط جنین شده‌اند.


سازمان پزشکی‌قانونی دلیل این افزایش ٢٣درصدی را افزایش آگاهی‌های مردم و مراجعه آنان به پزشکی‌قانونی اعلام کرد. البته پزشک کارشناس این سازمان به «شرق» توضیح داد: افزایش آمار از نظر ما به این دلیل است که درحال‌حاضر دستگاه‌ها و ابزارهای تشخیص ناهنجاری‌های نوزاد بسیار بیشتر و مدرن‌تر شده است. دسترسی مردم به سونوگرافی و آزمایشگاه‌های ژنتیک افزایش پیدا کرده و طرح غربالگری در دوران بارداری در وزارت بهداشت سفت‌وسخت‌تر انجام می‌گیرد. پزشک زنان باید به مادر باردار، غربالگری و انجام آزمایشات را حتما پیشنهاد کند. باید به مادران باردار حتما گفته شود چه ابزارهایی وجود دارد و اینها همه به این معنی است که تشخیص ناهنجاری‌ها بیشتر شده است. البته همچنان هم نمی‌توانیم بگوییم حتما ناهنجاری‌ها بیشتر شده است حتی اگر این مسئله هم وجود داشته باشد، اما آنچه ما درحال‌حاضر با آن روبه‌رو شدیم این است که تعداد مراجعات بیشتر بوده است.
این درحالی است که دکتر ناهید خداکرمی معتقد است: «نمی‌توانیم اساسا با استناد به این آمار افزایش سقط جنین یا مراجعان برای سقط جنین را استنباط کنیم و این مسئله با این اعداد و ارقام قابل قضاوت نیست. برای بررسی این امر باید یک روند مقایسه‌ای وجود داشته باشد و مثلا بررسی کنیم که چند مورد بارداری داشتیم، چقدر سقط انجام شده و اگر عدد معناداری در این میان وجود دارد، بعد امسال را نسبت به سال گذشته مورد مقایسه قرار داد و در آن صورت می‌توان از افزایش خبر داد».


او در ادامه می‌افزاید: «ممکن است اساسا کاهش هم پیدا کرده باشد، درحال‌حاضر با توجه به تعداد تولدهای زنده، میزان بارداری‌ها، تعداد زنان در سنین باروری و با توجه به افزایش تولدها در سال‌های اخیر در مقایسه با سال‌های گذشته، ممکن است تعداد سقط‌های جنین به دلیل تشخیص ناهنجاری یا معلولیت‌ها نه‌تنها افزایش نداشته باشد، بلکه کاهشی نیز در اصل ماجرا به وجود آمده باشد. اما برای ذکر هر نوع استدلالی نیاز به تحقیق و انجام کار پژوهشی روی این موضوع است». به گفته وی درحال‌حاضر طرح غربالگری‌های دوران بارداری از اوایل سه‌ماهه دوم انجام می‌شود و سونوگرافی‌های جدید این قابلیت را دارند که اختلال کروموزومی و همچنین سندرم داون را تشخیص دهند و در صورت بروز مشکل به پدر یا مادر اعلام می‌کنند قطعا بچه دچار ناهنجاری است و به والدین توصیه می‌کنند در صورت خواستشان می‌توانند جنین را سقط کنند.
این درحالی است که نمودار مجوزهای صادرشده برای سقط جنین در بین سال‌های ١٣٩١ تا ١٣٩٥ این سازمان از رشد حدود هزار مجوز به ازای هر سال خبر می‌دهد، به‌طوری‌که مجوزهای صادرشده در حدود چهار ‌هزار و ٨٠٠ مجوز به حدود پنج هزار و ٥٠٠ مجوز در سال ٩٢ و با همان میزان رشد به حدود شش ‌هزار و ٣٠٠ مجوز در سال ٩٣، حدود هفت‌‌هزارو ٢٠٠ مجوز در سال ٩٤ و به رقم همان هشت‌‌هزارو ٥٣٧ مجوز در سال ٩٥ رسیده است و البته در مورد تعداد کل مراجعان نیز فقط همان دو آمار سال‌های ٩٤ و ٩٥ اشاره شده است.


وقتی بارداری‌های ناخواسته قابل شمارش نیستند


سازمان پزشکی‌قانونی در این باره که آیا مادرانی که دچار بارداری ناخواسته شده‌اند نیز برای صدور مجوز از این سازمان اقدام می‌کنند یا آیا می‌توان میزان وجود این بارداری‌ها در کشور را پیش‌بینی کرد، به «شرق» توضیح داد که بارداری‌های ناخواسته در موارد خیلی کم به پزشکی‌قانونی مراجعه می‌کنند چون اساسا می‌دانند پزشکی‌قانونی مجوزی به آنها نمی‌دهد، بنابراین چنین مراجعاتی بسیار کم و شاید ١٠ مورد در طول سال نباشد. به این دلیل که مراجعه‌کنندگان از طریق پزشکانشان به ما معرفی می‌شوند و نامه می‌گیرند و پزشک می‌داند پزشکی‌قانونی این کار را انجام نمی‌دهد
به گفته ناهید خداکرمی، متخصص باروری و مامایی و رئیس انجمن علمی مامایی ایران، سقط جنین دو گروه است یا حاصل بارداری ناخواسته است و اقدام به سقط عمدی است یا سقط جنین قانونی است که براساس مدارک پزشکی مادر از سوی پزشکی‌قانونی مجوز سقط صادر می‌شود.
وی در ادامه توضیح می‌دهد: «برای بارداری‌های ناخواسته راه‌حل وجود دارد و با روش‌های پیگیری از بارداری افرادی که قصد دارند در زمان خاصی باردار شوند، می‌توانیم از بارداری‌های ناخواسته جلوگیری کنیم تا از سقط‌های غیرقانونی جلوگیری شود زیرا خطر زیادی مادر را تهدید می‌کند و می‌تواند مادر را در معرض عفونت نازایی یا حتی مرگ قرار دهد. پس زنان باید بیشتر به ماما‌های خود مراجعه کنند».


او با اشاره به بارداری‌هایی که به صورت نامشروع ممکن است اتفاق بیفتند نیز می‌گوید: «حاملگی ناشی از روابط نامشروع بحثی جداست و نیازمند آن است که از روابط یا بارداری‌های نامشروع که ممکن است حاصل تجاوز یا بارداری‌های اجباری باشد جلوگیری کرد و راه‌حل‌های مناسبی را پیدا کرد تا مادر نیز در این میان دچار عسر و حرج نشود. باید خطراتی که یک نوجوان یا جوان با آن مواجه است را در قالب کارگاه‌های آموزشی یا کتب درسی به آنان بیاموزیم. از نظر من بهترین راه این است که برای توانمندی دختران و پسران جوان و آموزش آنان تلاش بیشتری انجام دهیم و شرایط ازدواج به‌موقع را فراهم کنیم تا جوانان بتوانند به‌موقع ازدواج کنند، بچه‌دار شوند و سبک زندگی جوانان را اصلاح کنیم».
اما درباره بحث آخر که مربوط به راه‌حلی در ارتباط با مسائل پیرامون سقط‌های جنین، افزایش یا نیاز به پژوهش‌های پیرامون آن است ناهید خداکرم پیشنهاد می‌کند: «یادمان باشد همه کارها را دولت نمی‌تواند انجام دهد، اگر سقط جنین به‌ویژه موارد بدون مجوز آن به‌عنوان مشکل مطرح می‌شود، باید انجمن‌های مردم‌نهاد مثل انجمن‌های مربوط به مامایی، باروری یا ناباروری که نقش‌های مربوط‌تری دارند وارد بحث شوند و با فرهنگ‌سازی و بومی‌سازی بیشتر بتوانیم نقش نهادهای مدنی را تقویت کنیم. مثلا در ایران هیئت‌های عزاداری یک نمونه بسیار خوب از تشکل‌های مردمی است که در ایام محرم با عشق به امام‌حسین با کار جمعی و خیریه این مراسم را اداره می‌کنند و همواره نیز نتیجه مثبتی به همراه داشته است. چه بهتر است امور مردم به خودشان واگذار شود. در این سال‌ها همواره دیده‌ایم در امور مربوط به مردم هرچه قدرت کنترل و امور قهری بیشتر شده، ناموفق‌تر بوده‌ایم».

 

 

منبع: روزنامه شرق


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
پر بازدیدترین
 • تیپ رضا عطاران و نیوشا ضیغمی دیشب در یک مراسم! + عکس
 • معاوضه گله گوسفند با خودرو پورشه! + عکس
 • ناهار کاری امیر جعفری و الناز شاکردوست!‌ + عکس
 • سام درخشانی در کانادا پدر شد! + عکس
 • آزاده نامداری و دخترش در مشهد! + عکس
 • روستاى مصر در ایران! + عکس
 • تیپ تفاوت ویشکا آسایش دیشب در یک مراسم! + عکس
 • رابطه حبس نفس و افزایش قدرت
 • هویج‌های آمریکایی ۹۰ هزار تومانی در نیویورک چند؟ + عکس
 • 8 ادویه‌ای که در زمستان باید مصرف کنید
 • جسد آخرین کوهنورد مفقودی در اشترانکوه پیدا شد + عکس
 • وقتی «سلبریتی‌ها» دسته‌جمعی «لفت» می‌دهند! + عکس
 • نام ۲ دختر رونالدو بر روی استوک آقای فوتبالیست! + عکس
 • آزمایش هایی که خانم ها باید انجام دهند
 • همه چیز درباره دویدن
 • چگونه در هوای برفی و سرمای کوهستان سالم بمانیم؟ + تصاویر
 • خواص چای گل بامیه برای سلامتی
 • چهار مزیت بالای بهداشتی برای ازدواج
 • با بالا رفتن سن به چه ویتامین هایی نیاز داریم؟
 • کدام بیماری در کدام گروه خونی؟
 • با این مردها ازدواج نکنید
 • تهران زلزله بیاید، جهان را باید به کمک بطلبیم
 • جنایت ۱۸ ساله‌ها در فریدونکنار + عکس
 • آخرین اخبار
 • کدام بیماری در کدام گروه خونی؟
 • با بالا رفتن سن به چه ویتامین هایی نیاز داریم؟
 • چهار مزیت بالای بهداشتی برای ازدواج
 • چگونه در هوای برفی و سرمای کوهستان سالم بمانیم؟ + تصاویر
 • همه چیز درباره دویدن
 • تهران زلزله بیاید، جهان را باید به کمک بطلبیم
 • رابطه حبس نفس و افزایش قدرت
 • با این مردها ازدواج نکنید
 • خواص چای گل بامیه برای سلامتی
 • آزمایش هایی که خانم ها باید انجام دهند
 • 8 ادویه‌ای که در زمستان باید مصرف کنید
 • تیپ تفاوت ویشکا آسایش دیشب در یک مراسم! + عکس
 • ناهار کاری امیر جعفری و الناز شاکردوست!‌ + عکس
 • تیپ رضا عطاران و نیوشا ضیغمی دیشب در یک مراسم! + عکس
 • آزاده نامداری و دخترش در مشهد! + عکس
 • سام درخشانی در کانادا پدر شد! + عکس
 • افتتاح اولین کلینیک پزشکی فرد محور
 • مرگ خاموش در کمین راننده های کامیون
 • برخورد فیزیکی با دستفروشان به هیچ وجه قابل پذیرش نیست
 • آمپی سیلین چیست وچه عوارضی دارد؟
 • عواقب خطرناک تکان دادن نوزاد
 • چگونه در یک هفته پاها‌ را ۱۸۰درجه باز کنیم؟
 • فواید بی‌نظیر دویدن را دست کم نگیرید
 • محصول محققان و دانشمندان ایرانی را خارجی ها می چینند
 • هویج‌های آمریکایی ۹۰ هزار تومانی در نیویورک چند؟ + عکس
 • معاوضه گله گوسفند با خودرو پورشه! + عکس
 • جسد آخرین کوهنورد مفقودی در اشترانکوه پیدا شد + عکس
 • نقش ویتامین B12 در حاملگی چیست؟
 • وقتی «سلبریتی‌ها» دسته‌جمعی «لفت» می‌دهند! + عکس
 • مهمترین نکته ای که نظام سلامت از آن غافل مانده است
 • نام ۲ دختر رونالدو بر روی استوک آقای فوتبالیست! + عکس
 • در خصوص آلرژی و بیماری های تنفسی بیشتر بدانید
 • روستاى مصر در ایران! + عکس
 • از سرمایه گذاری خارجی برای ساخت و تجهیز بیمارستان در ایران استقبال می کنیم
 • روش‌ های مختلف اصلاح عیوب انکساری چشم
 • ازدواج خانم بازیگر با بازیکن استقلال! + عکس
 • روش‌های کشف علت ترس در کودکان
 • ۲ تفاوت جالب زنان و مردان در زندگی مشترک
 • بحران دومین دریاچه شور جهان
 • جالب ترین جوامع در دنیا +عکس
 • کمین بی‌رحمانه شکارچیان برای شکار بزهای رودبار
 • زنانی که با ظهور امام زمان(عج) رجعت می‌کنند
 • کشف بیش از 8 هزار لیتر سوخت قاچاق
 • کالایی که حتی شیطان هم نمی خرد
 • ۷ گزینه غذایی موثر برای خلاص شدن از کسالت صبحگاهی
 • انفجار جایگاه عرضه گاز مایع در شیروان
 • نجات گردشگران گرفتار در غار
 • افزایش و رشد باکتری های خوب روده با مصرف منظم ۶ ماده غذایی
 • مصرف این نوشیدنی عمرتان را طولانی می کند
 • سالم ترین گام ها برای مقابله با ۹ علت پیری زودرس پوست
 • شوشتر دوباره لرزید
 • دستورهای غذایی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده
 • هشت عادت که موجب مرض است
 • همایش «حوزه بین‌الملل، حوزه تمدن ساز» برگزار شد
 • بلاهایی که کم آبی بدن برسرتان می آورد
 • بهترین واسطه برای حل اختلافات خانوادگی
 • دمای مناسب برای اتاق نوزاد چقدر است؟
 • نجات زن ۴۵ ساله از عماق چاه
 • شیطان انس چیست؟
 • چطور ازدواج موفقی داشته باشیم؟
 • چرا بعضی‌ها از شکست خوردن دیگران خوشحال می‌شوند؟
 • بررسی علل افزایش افسردگی در ایران
 • مقام والای مادر در قرآن کریم
 • نوآوری ال‌جی در مراقبت از لباس
 • آیا تکرّر ادرار در بارداری طبیعی است؟
 • اشتباهات وحشتناکی که بعد از تمرین های ورزشی انجام می دهید!
 • پس از نوشیدن یک فنجان قهوه چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟
 • چرا جراحی های زیبایی در ایران طرفداران زیادی دارد؟
 • رژیم غذایی‌تان را به‌دقت دنبال کنید
 • ورزش همراه با مصرف ویتامین D برای بیماران دیابتی مفید است