کد خبر: 26553
ف
موارد استفاده و عوارض وارفارین (کومادین)
وارفارین معمولا “رقیق کننده خون” نامیده میشود، ولی کلمه صحیح تر “ضد انعقاد” است. این دارو با کاهش مقدار مواد خاصی (پروتئین های انعقادی) در خون شما به حفظ روان بودن جریان خون در بدن شما کمک میکند. برای اطلاعات بیشتر راجع به این دارو با مجله سلامتی راستینه همراه باشید.

به گزارش بهداشت نیوز، وارفارین معمولا “رقیق کننده خون” نامیده میشود، ولی کلمه صحیح تر “ضد انعقاد” است. این دارو با کاهش مقدار مواد خاصی (پروتئین های انعقادی) در خون شما به حفظ روان بودن جریان خون در بدن شما کمک میکند. برای اطلاعات بیشتر راجع به این دارو با مجله سلامتی راستینه همراه باشید.

 

نام تجاری رایج: کومادین

نام عمومی: وارفارین سدیم

موارد مصرف وارفارین (کومادین)

این دارو برای درمان لخته شدن خون (از جمله در ترومبوز ورید عمقی-DVT یا آمبولی ریوی-PE) و یا برای جلوگیری از تشکیل لخته های جدید در بدن مصرف میشود. جلوگیری از لخته شدن مضر خون به کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی یا حمله قلبی کمک میکند. شرایطی که خطر ابتلا به لخته شدن خون را افزایش میدهند شامل نوع خاصی از ریتم نامنظم قلب (فیبریلاسیون دهلیزی)، تعویض دریچه قلب، حملات قلبی اخیر، و جراحی های خاص (مانند تعویض مفصل زانو/ران) می باشند.

چگونگی مصرف وارفارین

قبل از شروع مصرف وارفارین و هر زمان که قصد داشتید دوباره آن را مصرف کنید، راهنمای دارو و در صورت وجود، بروشور اطلاعات بیمار را مطالعه نمایید. اگر هرگونه سوالی داشتید از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو از طریق دهان همراه با غذا یا بدون غذا طبق دستور پزشک و یا دیگر افراد مربوط به حرفه پزشکی، معمولا یک بار در روز مصرف میشود. مصرف این دارو دقیقا طبق دستور اهمیت بسزایی دارد. میزان مصرف را افزایش ندهید، دفعات مصرف را افزایش ندهید، و یا مصرف آن را متوقف نکنید مگر اینکه پزشک اینطور دستور داده باشد.

مقدار مصرف براساس شرایط پزشکی، تست های آزمایشگاهی (مانند INR) و پاسخ به درمان تعیین میشود. پزشک یا دیگر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای تعیین دوز مناسب برای شما در حالی که این دارو را مصرف میکنید، شرایط شما را به دقت زیرنظر خواهند داشت.

به منظور اینکه بیشترین سود را از این دارو ببرید به طور منظم از آن استفاده کنید. برای اینکه مصرف دارو را فراموش نکنید هر روز در یک زمان معین دارو را مصرف کنید.

هنگامی که وارفارین مصرف میکنید داشتن رژیم غذایی سازگار و متعادل حائز اهمیت است. برخی مواد غذایی می توانند بر چگونه اثر بخشی وارفارین در بدن شما تاثیر بگذارند و ممکن است درمان و دوز شما را نیز تحت تاثیر قرار دهند. از افزایش یا کاهش شدید و ناگهانی مصرف غذاهای سرشار از ویتامین K (مانند کلم بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل، کلم پیچ، اسفناج و دیگر سبزیجات برگ سبز، جگر، چای سبز، مکمل های ویتامین خاص) اجتناب کنید. اگر در حال تلاش برای کاهش وزن هستید، قبل از ادامه این رژیم با پزشک خود مشورت کنید.

از آنجایی که این دارو می تواند از طریق پوست و ریه ها جذب شود و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند و یا ممکن است باردار شوند نباید به این دارو دست بزنند و یا از گرد کپسول آن تنفس کنند.

عوارض جانبی

با مصرف این دارو تهوع، از دست دادن اشتها، درد معده / شکم ممکن است رخ دهند. اگر هر یک از این عوارض باقی ماند یا بدتر شد، فورا پزشک یا داروساز خود را مطلع سازید.

در صورتی که پزشک شما استفاده از این محصول را تجویز کرده است، به یاد داشته باشید که وی این دارو را بدین دلیل تجویز کرده است که منافع آن را از خطر عوارض جانبی آن بیشتر در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.

اگر این دارو پروتئین های مربوط به لخته شدن خون شما را بیش از حد تحت تاثیر قرار دهد، میتواند موجب خونریزی شدید شود (این مسئله توسط نتایج آزمایشگاهی با INR غیر منتظره بالا مشخص شد). حتی اگر پزشک داروی شما را متوقف کند، این خطر خونریزی می تواند تا یک هفته ادامه داشته باشد. اگر هر گونه نشانه ای از خونریزی شدید، از جمله: درد / تورم / ناراحتی غیر معمول، کبودی آسان/غیرمعمول، خونریزی وابسته به قاعدگی طولانی مدت/سنگین غیر معمول،ادرار تیره/صورتی، سرفه خونی، استفراغی که خونین باشد و یا مانند دانه های قهوه به نظر برسد، سردرد شدید، سرگیجه / غش، خستگی / ضعف مداوم یا غیر معمول، مدفوع خونین / سیاه / قیری، درد قفسه سینه، تنگی نفس، دشواری در بلع، داشتید فورا پزشک خود را مطلع سازید.
در صورت بروز هر گونه از این عوارض جانبی بعید اما جدی، فورا پزشک را مطلع سازید: تهوع / استفراغ مداوم، درد شدید معده / شکم، زردی چشم / پوست.

این دارو در صورتی که تاثیر آن منجر به ایجاد لخته های خونی کوچک شود (معمولا در شروع درمان) به ندرت موجب مشکلات بسیار جدی (احتمالا کشنده) خواهد شد. این مسئله می تواند به آسیب شدید پوست / بافت منجر شود که ممکن است در صورت عدم درمان، نیاز به عمل جراحی و یا قطع عضو باشد. بیماران مبتلا به بیماری های خاص خونی (کمبود پروتئین C یا S) ممکن است در معرض خطر بیشتری باشند. در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما جدی فورا کمک پزشکی دریافت کنید: لکه های دردناک / قرمز / متمایل به رنگ ارغوانی بر روی پوست (مانند پوست پا، سینه، شکم)، نشانه هایی از مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار )، تغییرات بینایی، گیجی، لکنت زبان، ضعف در یک طرف بدن.

واکنش آلرژیک جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورتی که متوجه هر گونه علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: جوش، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، و تنفس مشکل شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

در اینجا لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی وجود ندارد. اگر متوجه عوارض دیگری شدید که در بالا نیست، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

هشدار: وارفارین می تواند موجب خونریزی بسیار جدی (احتمالا کشنده) شود. این خونریزی به احتمال زیاد هنگامی رخ می دهد که برای اولین بار مصرف این دارو را شروع میکنید و یا بیش از حد آن را مصرف میکنید. برای کاهش خطر ابتلا به خونریزی، پزشک یا دیگر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما را از نزدیک تحت نظر دارند و نتایج آزمایشگاهی (آزمون INR) شما را برای اطمینان از عدم مصرف بیش از حد وارفارین بررسی میکنند. تمام ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را ادامه دهید. در صورتی که متوجه هر گونه علائم خونریزی جدی شدید، فورا با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین بخش عوارض جانبی را مشاهده کنید.

موارد احتیاط

در صورتی که به این دارو حساسیت دارید، یا اگر هر نوع حساسیت دارویی دیگری دارید، پزشک یا داروساز خود را در جریان قرار دهید. برای دریافت جزئیات بیشتر با داروساز خود مشورت کنید. این محصول ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده فعالی باشد، که می توانند موجب واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شوند. برای اطلاعات بیشتر با مسئول داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک و یا مسئول داروخانه را از سابقه پزشکی خود آگاه کنید، به ویژه از: اختلالات خونی (مانند کم خونی، هموفیلی)، مشکلات خونریزی (مانند خونریزی معده / روده ها، خونریزی در مغز)، اختلالات عروق خونی (مانند آنوریسم)، آسیب ها / جراحی عمده اخیر، بیماری کبد، اختلالات / خلق و خوی روانی (از جمله مشکلات حافظه)، سقوط / صدمات مکرر.

مهم است که تمام پزشکان و دندانپزشکان شما مطلع باشند که وارفارین مصرف میکنید. قبل از عمل جراحی و یا هر روش پزشکی / دندان پزشکی، در صورت مصرف این دارو و تمام محصولاتی که استفاده میکنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه، و محصولات گیاهی) پزشک یا دندانپزشک خود را آگاه سازید.

از تزریق به عضلات پرهیز کنید. اگر باید تزریق به عضله داشته باشید (به عنوان مثال، تزریق برای آنفولانزا)، باید آن را در بازو تزریق کنید. به این ترتیب، بررسی به منظور خونریزی و / یا استفاده از باند فشار راحتر خواهد بود.

این دارو ممکن است موجب خونریزی معده شود.

اگر به خوبی غذا نمیخورید، اگر بیماری یا عفونتی دارید که باعث تب، استفراغ، یا اسهال بیش از ۲ روز میشود، و یا اگر شروع به استفاده از هر گونه داروهای آنتی بیوتیک کردید، فورا با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید چرا که این شرایط می توانند چگونگی عملکرد وارفارین را تحت تاثیر قرار دهند.

این دارو می تواند موجب خونریزی شدید شود. برای کاهش احتمال ابتلا به بریدگی، کبودی، و یا زخم، هنگام استفاده از اشیاء تیز مانند ریش تراش و ناخن گیر بسیار احتیاط کنید. از ریش تراش برقی هنگام اصلاح و مسواک نرم هنگام مسواک زدن مصرف کنید. از فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی اجتناب کنید. اگر سقوط کردید یا آسیب دیدید، به خصوص اگر به سر شما ضربه وارد شد فورا با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است نیاز باشد پزشک شرایط شما را بررسی کند.

سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرده است که فراورده های وارفارین عمومی، قابل تعویض هستند. با این حال، قبل از تعویض محصولات وارفارین با پزشک یا داروساز مشورت کنید. مراقب باشید که بیش از یک دارو که شامل وارفارین باشد مصرف نکنید مگر اینکه به طور خاص توسط پزشک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که بر درمان وارفارین شما نظارت دارند، تجویز شود.

افراد مسن هنگامی که از این دارو مصرف میکنند، ممکن است بیشتر در معرض خطر خونریزی باشند.

این دارو به دلیل آسیب جدی به جنین (احتمالا کشنده) برای مصرف در دوران بارداری توصیه نمیشود. در مورد استفاده از اشکال قابل اعتماد کنترل بارداری هنگام مصرف این دارو و به مدت ۱ ماه پس از قطع دارو با پزشک خود مشورت کنید. اگر باردار هستید و یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید، پزشک خود را مطلع سازید. اگر در حال برنامه ریزی برای بارداری هستید، در مورد برنامه ای برای مدیریت وضعیت خود قبل از باردار شدن با پزشک مشورت کنید. پزشک شما ممکن است نوع دارویی که مصرف میکنید را در دوران بارداری تغییر دهید.

از آنجایی که این دارو میتواند از طریق پوست و ریه ها جذب شود و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند و یا ممکن است باردار باشند نباید به این دارو دست بزنند و یا گرد کپسول آن را استنشاق نکنند.

مقدار بسیار کمی از این دارو ممکن است به شیر مادر عبور کند اما بعید است که به نوزاد آسیب برساند. قبل از تغذیه با شیر مادر با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

بخش موارد مصرف را نیز ببینید.

تداخلات دارویی ممکن است اثر داروهای شما را تغییر دهند و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهند. این مقاله از راستینه شامل تمام تداخلات دارویی ممکن نیست. لیستی از تمام داروهایی که استفاده می‌کنید تهیه کنید (از جمله داروهای تجویزی / داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) و به پزشک یا داروساز خود نشان دهید. بدون تأیید پزشک خود هیچ دارویی را شروع یا دوز آن را تغییر ندهید.

وارفارین با بسیاری از محصولات تجویزی، بدون نسخه، ویتامین ها، و محصولات گیاهی تداخل دارد. این محصولات شامل داروهایی هستند که برای پوست به کار برده میشوند و یا داخل واژن و یا مقعد استعمال می شوند. تداخل با وارفارین معمولا به افزایش یا کاهش در اثر رقیق کننده خون (ضد انعقاد) منجر میشود. پزشک یا دیگر افراد حرفه ای در زمینه مراقبت های بهداشتی باید برای جلوگیری از خونریزی و یا مشکلات جدی لخته شدن شرایط شما را به دقت تحت نظر داشته باشند. هنگام مصرف وارفارین، مطلع ساختن پزشک یا داروساز از هر گونه تغییر در داروها، ویتامین ها، و محصولات گیاهی که مصرف می کنید اهمیت بسزایی دارد.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: کاپسیتابین، ایماتینیب، میفپریستون.

آسپرین، داروهای آسپرین مانند (سالیسیلاتها)، و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID ها مثل ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکوکسیب) ممکن است اثرات مشابه وارفارین داشته باشند.

این داروها در صورتی که در طول درمان با وارفارین مصرف شوند، میتوانند خطر ابتلا به مشکلات خونریزی را افزایش دهند. با دقت تمام برچسب های روی محصولات با نسخه / بدون نسخه (از جمله داروهای مورد استفاده برای پوست مانند کرم های تسکین دهنده درد) را بررسی کنید چرا که این محصولات ممکن است حاوی NSAID ها یا سالیسیلاتها باشند. در مورد استفاده از دارو های مختلف (مانند استامینوفن) برای درمان درد / تب با پزشک خود مشورت کنید. مصرف آسپرین با دوز کم و داروهای مرتبط (مانند کلوپیدوگرل، قرص تیکلوپیدین) در صورتی که توسط پزشک به دلایل خاص پزشکی مانند حمله قلبی و یا پیشگیری از سکته مغزی تجویز شده باشند، باید ادامه پیدا کند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه مشورت کنید.

بسیاری از محصولات گیاهی با وارفارین تداخل دارند. قبل از مصرف هر گونه از محصولات گیاهی، به ویژه بروملین، کوآنزیم Q10، دانشن، دونگ کوای، شنبلیله، سیر، جینکو بیلوبا، جینسنگ، و مخمر سنت جان، درباره دیگر محصولات پزشک خود را مطلع سازید.

این دارو ممکن است با تست های آزمایشگاهی خاصی برای اندازه گیری سطح تئوفیلین تداخل داشته باشد و احتمالا نتایج اشتباهی را در پی خواهد داشت. حتما مطمئن شوید پرسنل آزمایشگاه و پزشکان شما از اینکه شما از این دارو استفاده میکنید، مطلع هستند.

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

نکته های مهم

وارفارین را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند فشار خون، ضربان قلب، رشد در کودکان) ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

منبع: راستینه

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
پر بازدیدترین
 • کثیف ترین جایی که شما هر روزبیش از 80 بار لمس می کنید !
 • گیاهان پاک کننده کبد را بشناسید
 • بی‌رحم‌ترین بیماری نادر دنیا گریبانگیر دختر ایرانی + عکس
 • آمپول نوروبیون چه ویژگی‌ها و عوارضی دارد؟
 • از این گیاهانِ خطرناک فاصله بگیرید
 • علت پف دور چشم چیست؟
 • هفت غذایی که نباید در مایکروویو گرم کنید
 • چگونه بازوهایی خوش ‌فرم و رویایی بسازیم؟
 • خواص ماست را بهتر بشناسیم
 • با یک تقلب غذایی کاکائویی آشنا شوید
 • کشمش و خواص درمانی آن
 • سکته می‌کنید اگر این سه قرص را بخورید !
 • چرا دستان گزگز و بی حس می شوند؟
 • از معجزه ویتامین ب تا نقش ویتامین د
 • پُست عجیب «آزاده نامداری» درباره وداع! + عکس
 • معجزه کدو در پیشگیری از سرطان و ام اس+ اینفوگرافیک
 • میوه‌ای که بمب ویتامین است+دستوالعمل تهیه ترشی
 • لاکچری بازهایی که جایگاه اجتماعی مناسبی در جامعه ندارند
 • دلیل اصلی تپش های قلب شبانه
 • دلیل اصلی چاقی و اضافه وزن ایرانی ها چیست؟
 • مهم‌ترین علایم بیماری «هپاتیت» مزمن
 • ابتکار برای کاهش تصادفات + عکس
 • طرز فکر ثروتمندان چگونه است؟ /اینفوگرافیک
 • امکان تشخیص آلزایمر با معاینه چشم
 • وضعیت کلاس‌های بدنسازی در این روزها! /کاریکاتور
 • کدام قسمت‌های پوست در برابر آفتاب، بی حفاظ هستند؟
 • چگونه می توان صدای خروپف خود را هنگام خواب کاهش داد؟
 • بیماری جدی‌ای که در کمین مصرف کنندگان داروهای ضد درد است
 • چرا به ویتامین‌های گروه ب نیاز دارید؟
 • تغییر ساعت سرقت منازل! /کاریکاتور
 • اگر کودکتان می‌خواهد به استخر برود حتما بخوانید
 • مرگ در کمین جوجه فلامینگوهای بختگان
 • لوسیون بدن خواب آور برای مبتلایان بی خوابی! + عکس
 • غذا خوردن در نیمه شب چه تأثیری روی پوست می‌گذارد؟
 • راهکارهای موثر برای از بین بردن اضطراب
 • بهبود حساسیت به انسولین با ساده‌ترین گام‌ها
 • خبر خوش برای افراد کم بینا/ استفاده از حسگر بینایی
 • یک بار برای همیشه تنبلی را کنار بگذارید! /اینفوگرافیک
 • ظروف کریستالی که مسمومتان می‌کنند
 • ابتلا به سوءتغذیه با حذف وعده صبحانه
 • چه فرقی میان لازک، لیزیک و PRK وجود دارد؟
 • شهرهای جهانی ایران /اینفوگرافیک
 • تحصیلات عالیه؛ از سونامی بیکاری تا موج رشته های لوکس دانشگاهی
 • طرز تهیه نوشیدنی هلو
 • خواص انواع چغندر
 • دلیل ترس نسبت به جداشدن از تلفن همراه
 • اپیدمی "جشن طلاق"
 • خدمات مراقبت در منزل باید تحت پوشش بیمه قرار بگیرند
 • وزش باد شدید در برخی مناطق کشور
 • ۱۷ عادت بد که برای موفقیت بیشتر، بهتر است آن ها را ترک کنید
 • آخرین اخبار
 • اگر کودکتان می‌خواهد به استخر برود حتما بخوانید
 • سکته می‌کنید اگر این سه قرص را بخورید !
 • میوه‌ای که بمب ویتامین است+دستوالعمل تهیه ترشی
 • پُست عجیب «آزاده نامداری» درباره وداع! + عکس
 • ابتکار برای کاهش تصادفات + عکس
 • مهم‌ترین علایم بیماری «هپاتیت» مزمن
 • ظروف کریستالی که مسمومتان می‌کنند
 • وزش باد شدید در برخی مناطق کشور
 • طرز فکر ثروتمندان چگونه است؟ /اینفوگرافیک
 • شهرهای جهانی ایران /اینفوگرافیک
 • چگونه می توان صدای خروپف خود را هنگام خواب کاهش داد؟
 • اپیدمی "جشن طلاق"
 • خواص انواع چغندر
 • چرا دستان گزگز و بی حس می شوند؟
 • راهکارهای موثر برای از بین بردن اضطراب
 • مجید انتظامی دستان همسرش را بو‌سید‌ + عکس
 • چه فرقی میان لازک، لیزیک و PRK وجود دارد؟
 • خواص ماست را بهتر بشناسیم
 • وضعیت کلاس‌های بدنسازی در این روزها! /کاریکاتور
 • غذا خوردن در نیمه شب چه تأثیری روی پوست می‌گذارد؟
 • خدمات مراقبت در منزل باید تحت پوشش بیمه قرار بگیرند
 • دلیل ترس نسبت به جداشدن از تلفن همراه
 • یک بار برای همیشه تنبلی را کنار بگذارید! /اینفوگرافیک
 • پیام داعش پس از حمله تروریستی به بارسلون + عکس
 • تغییر ساعت سرقت منازل! /کاریکاتور
 • قبرستان بقیع پس از بارندگی (+عکس)
 • جشن پرحاشیه و جنجالی منتقدان خانه سینما (+عکس)
 • تحصیلات عالیه؛ از سونامی بیکاری تا موج رشته های لوکس دانشگاهی
 • امکان تشخیص آلزایمر با معاینه چشم
 • کشمش و خواص درمانی آن
 • از این گیاهانِ خطرناک فاصله بگیرید
 • رنگ سفارشی پورشه که ۳۷۰ میلیون تو‌مان آ‌ب می‌‌خورد! (+عکس)
 • طرز تهیه نوشیدنی هلو
 • دلیل اصلی چاقی و اضافه وزن ایرانی ها چیست؟
 • بیماری جدی‌ای که در کمین مصرف کنندگان داروهای ضد درد است
 • خبر خوش برای افراد کم بینا/ استفاده از حسگر بینایی
 • ابتلا به سوءتغذیه با حذف وعده صبحانه
 • لوسیون بدن خواب آور برای مبتلایان بی خوابی! + عکس
 • موتور برق عتیقه مرسدس بنز در آرامگاه نادرشاه + عکس
 • هفت غذایی که نباید در مایکروویو گرم کنید
 • علت پف دور چشم چیست؟
 • چرا به ویتامین‌های گروه ب نیاز دارید؟
 • گیاهان پاک کننده کبد را بشناسید
 • تیپ متفاوت جمشید مشایخی و فریبا نادری در کنار هم + عکس
 • تیپ متفاوت لیلا بلوکات دیشب در یک مراسم + عکس
 • پوشش متفاوت هستی مهدوی دیشب در یک مراسم + عکس
 • تیپ متفاوت مجری معروف تلویزیون به همراه همسرش + عکس
 • عکس منتشر شده از مجید مظفری در آغوش دخترش در یک مراسم
 • معجزه کدو در پیشگیری از سرطان و ام اس+ اینفوگرافیک
 • کدام قسمت‌های پوست در برابر آفتاب، بی حفاظ هستند؟