کد خبر: 31405
ف
آسیب هایی که تلگرام می تواند به زندگی ما وارد کند!
امروزه تلفن های همراه هوشمند بخاطر جذابیت های فراوانشان و صد البته به خاطر خدماتی که در اختیارمان گذاشته اند، توانسته اند به جزیی لاینفک از زندگی مان تبدیل شوند، جزیی که همیشه و همه جا همراهمان هستند و لحظه ای دوری از آنها برایمان هرگز متصور نیست.

امروزه تلفن های همراه هوشمند بخاطر جذابیت های فراوانشان و صد البته به خاطر خدماتی که در اختیارمان گذاشته اند، توانسته اند به جزیی لاینفک از زندگی مان تبدیل شوند، جزیی که همیشه و همه جا همراهمان هستند و لحظه ای دوری از آنها برایمان هرگز متصور نیست.

به گزارش بهداشت نیوز، در سالهای اخیر استفاده از شبکه های ارتباطی و اجتماعی به طور فزاینده و گاه مخربی افزایش پیدا کرده است، تکنولوژی ای که به واسطه جذابیت های بسیار، خیل کثیری از مخاطبان اعم از کوچک و بزرگ را تحت پوشش قرار داده  و موجب بروز مصائبی چند در ابعاد مختلف زندگی افراد شده است، مشکلاتی که روان شناسان و جامعه شناسان از آسیب ها و تهدیدهای متعاقب ازآن سخن می گویند.

نصب کردن تلگرام روی گوشی تلفن همراه هم داستانی دیگر دارد و بسان یک شمشیر دولبه عمل می کند، از یک سو، تلگرام می تواند دنیای بی انتهایی را پیش رویمان قراردهد که لذت و کیفیت هر لحظه زندگی مان دو صد چندان شود، از سوی همین تلگرام  می تواند مثل دیوار، میان ما و دنیای واقعی مان قرار بگیرد، رابطه های زنده مان را به فرستادن چند استیکر احوالپرسی محدود کند، ارزشهایمان را بی ارزش کند، دچار از خود بیگانگی و خود فراموشی مان شویم، و....

 این روزها همه درگیر تلگرامیم، هم خوب آن را می گوییم و هم بد آن را می شنویم، اما به راستی آسیب ها و تهدیدهای تلگرام چیست؟ چرا بسیاری از خانواده ها، از تلگرام دلگیرند و دائما از پیامدهای منفی و عواقب ترسناک آن، سخن می گویند؟ در ادامه این مقاله برخی از آسیب های این فناوری نوین را واکاوی می کنیم.

اندیشه هایی که مورد تهاجم قرار می گیرد
یکی از مهمترین مضرات شبکه های اجتماعی چون تلگرام شیوع خبرها و مطالب به ظاهرپرمحتوا اما بی پایه و اساس است، اگر چه در لابه لای حجم انبوهی از اطلاعات و داده ها، گاه تهدیدهای جدی هم وجود دارد که به طور کاملا علنی فرهنگ، جامعه، خانواده و اخلاق را نشانه رفته و آنها را به گونه ای متناقض به چالش می کشاند. در چنین فضا و شرایطی که داده ها به سهولت در اختیار افراد قرار می گیرد و کاربران نیز مدام تحت بمباران حجم گسترده ای از اطلاعات متعدد قرار می گیرند، بی تردید کمتر فرصتی برای اندیشه ورزی، تجزیه و تحلیل، تشخیص سره از ناسره و تفکر در خصوص دیده ها و شنیده ها، تحولات ،چرایی و چگونگی پدیده ها باقی می ماند.

در این غوغا و سیل داده های اطلاعاتی، متاسفانه بخش قابل توجهی از کاربران شبکه های اجتماعی صرفا دریافت کننده مطالب بسیار متنوع و متکثر هستند که هیچ گاه درباره عقبه، فهم و راستی آنها تحقیق و ارزیابی دقیقی نکرده و به اعتباری نامعلوم  پذیرای هر درست و نادرستی می شوند تا بدان جایی که رسوب تدریجی همین اطلاعات در ذهن مخاطب باعث می شود که فرد دچار توهم «عاقل دانای کل» شده و گمان کند از سواد قابل توجهی برخوردار است و می تواند به عنوان یک صاحب نظر و صاحب اندیشه در هر زمینه ای اظهار نظری داشته باشد و یا آن که هر نظر مخالفی را با شدیدترین واکنش پاسخ دهد، در صورتی که واقعیت ماجرا چیز دیگری است.  چه بسا این سواد، مجموعه ای از حفظیات و  اطلاعات سطحی، عامیانه و اغلب فاقد استناد کافی است که مبانی علمی محکم و متقنی ندارد. در چنین فضای مسمومی، نه تنها اذهان و افکار عمومی به راحتی دستخوش تبلیغات رسانه های  شایعه ساز قرار می گیرد، بلکه زمینه ای فراهم می شود که مطالب به ظاهر علمی اما بی پایه، نشر و بازنشر شوند؛ بنابراین جَمود و دُگم اندیشی محصول بی چون وچرای مباحثات و مجادلات غیر علمی تلگرام است که به  موجب آن، تضارب آرا جای خود را به تنازع آرا خواهد داد و جایی برای پویایی اندیشه و بالندگی سازنده آن باقی نخواهد گذاشت.

گاه منبع ترویج فساد   

تلگرام به عنوان یک ابزار ارتباط موبایلی، گاه کاربران خود را به درون دوزخ هایی به نام کانال ها و گروههای مستهجن پیش می راند که در دل این منجلاب خوش ظاهر، می توان رد پایی از انتشار گسترده تصاویر و فیلم های پورنوگراف مبتذل را یافت. در کمتر از یک روز، با عضویت در گروه جوک های ناهنجار و یا کانال های فشن دختران و پسران امروز، می توانید به تبلیغات عضوگیری کانال‌های مستهجن تلگرام دست یابید و با لمس کردن هرعکس و فیلمی به دنیای ناکجاآبادی دعوت شوید.

تبلیغات اصل و اساس فعالیت های تلگرامی است و معمولا موارد تبلیغاتی در یک راستا هستند و شامل مواردی می شوند که مدگرایی افراطی، بی اعتمادی، پرتوقعی، بی بندوباری را مورد توجه قرار می دهند مثلا تبلیغات ادوات جنسی، تبلیغ روشهای هک تلگرام،  روشهای ارتباط با زنان و دختران ویژه،  تبلیغ کالاهای مصرفی و ... عمده ترین این تبلیغات هستند، مثلا در تبلیغی که مختص هک تلگرام است، آمده :  آیا به دوست خود اطمینان ندارید؟  ،  دوست دارید آخرین چت او را به صورت آنلاین بخوانید؟  ، چرا قبل از ازدواج، از سَر و سِر دوست‌ خود مطلع نشوید؟ ، و یا  آیا می‌دانید همه روابط به‌خاطر دروغ‌گویی از هم پاشیده می‌شوند؟ و ... بی تردید چنین هجمه ای از تبلیغات، پیامدهای منفی بیشماری برای کاربران متاهل و مجردی دارد که درگیر ماندن یا رفتن از رابطه ای هستند اگر چه گاه حتی اثرات سوء این گونه از تبلیغات، می تواند مخاطب بی خبر از همه جا را هم، به سمت پرورش و تقویت افکاری هدایت  کند که برای همیشه  بوی شک و سوء ظن دارد و یا  در تبلیغ «ارتباط با دختران و زنان و یا ادوات جنسی» ، زمینه تازه ای برای «خود و دگر تحقیری»  و یا شیوع فساد است.

 چه بسا ممکن است تماشاگر با مشاهده تبلیغات، نسبت به اندام و کارکردی های جنسی خود و یا شریک جنسی شان احساس نقص کرده و به هر طریقی ممکنی برای رفع آن تلاش کند و یا این که  برخی از افراد دچار وسوسه زیاده خواهی شده و توقعات جنسی فراتر از حدومرزهای زناشویی را مطالبه می کنند. 

تولید و انتشار فیلم و عکس مستهجن، یکی دیگر مشکلات کانال ها و گروه های تلگرامی است، ادمین کانال های مستهجن، با سواستفاده از اصل«تابو بودن موضوعات جنسی در خانواده ها و محیط های آموزشی»،  توانسته اند روش خوبی برای دلالی پیدا کنند. آنان با انتشار جمله «بازم کلیپ جنسی ایرانی می‌خواید؟» و اشتراک گذاشتن آن ،  در کمتر از ده دقیقه، توانسته اند به یکباره و به طور کاملا تصاعدی  آمار بازدید کننده شان را بالا ببرند. ارضای نیازهای جسمی و روحی و کسب لذت، حقیقت کتمان نشدنی است، اما با اندک تاملی می توان دریافت که بیشترین فعالان تلگرام‌های مستهجن عموما جوانانی هستند که برای فرار از حریم های دنیای واقعیت، به لذتهای موقت این فضای بی تعهدانه پناه برده اند و همین سراب خوشایند نیز، آنها را به سمت استفاده بیمارگونه و حتی اعتیادآور سوق داده است؛ اعتیادی  که مجردان را برای همیشه از ازدواج روی گردان می کند و یا چه بسا زندگی مجازی به خوبی توانسته است بی اعتمادی افراد نسبت به یکدیگر را به ازدواج هم تسری دهد و یا فرصت برقراری ارتباط جنسی در محیط های واقعی را نیز فراهم آورد.

برخی از متاهلان هم، شرم حضور شکسته اند و به بهانه های واهی از حدود زندگی مشترک گام فراتر نهاده و در رابطه ای فرازناشویی غرق گشته اند. به بیان دیگرارتباط با دوستان مجازی جنس مخالف، یکی از مشکلات همسران امروزی است که با گفتمان های مجازی شغلی، دوستانه و ...  در صفحات  خصوصی یکدیگر شروع  می شود و با ملاقاتهای حضوری و حقیقی معنا پیدا می کند.


 از سوی دیگر، غم‌انگیزترین بخش محتویات کانال‌های مستهجن تلگرام، فیلم ها و عکس هایی است که در ایران تهیه شده و در کانالها عرضه می شود، برخی از همسران بدون هیچ ابایی از احراز هویت و با علم به این که فیلم و عکس حریم خصوصی‌شان ‌میلیون‌ها بازدیدکننده خواهد داشت، اقدام به انتشار عکس‌ها و فیلم‌های روابط جنسی خود می‌کنند، این در حالی است که زمانی نه چندان دور، انتشار یک فیلم یا عکس با شکایت تجاوز به حریم خصوصی افراد همراه بود! این مهم، به معنای به صدا درآمدن آژیر خطر اخلاق در جامعه است که باید منتظرعواقب تلخ تری از این هم بود که  بی تردید بی ارزش قلمداد کردن اعتقادات مذهبی، روابط خانوادگی و خونی و... حداقل ترین پیامد آن خواهد بود.

نقض حریم های شخصی  و معاشرتهای بی قید و بند

حریم خصوصی در ارتباطات اجتماعی بسیار حائز اهمیت است، اما تلگرام باعث شده که این حریم ها نه تنها خدشه دار شوند، بلکه کاملا از بین بروند. در این حریم های شکسته شده، هر کسی اجازه ورود و خروج دارد و حتی می تواند از خصوصی ترین اطلاعات شخصی دیگری اطلاع یابد و راجع به آن اظهار نظر کند.  به دیگر سخن، حذف محرمانگی، پدیده ای کاملا علنی و عادی در این فضا است.

 از سوی دیگر دوستی های نامناسب مجازی بخصوص دوستی بین جنس مخالف که بیشتر جنبه هوسرانی دارد، باعث رویدادهای اخلاقی نامناسب و نابهنجاری های متعدد و بزهکاری های اجتماعی شده است، مثلا به دلیل همین ارتباطات کنترل نشده و یا دوستی های غیر متجانس زوجین با افراد دیگر است که به درست یا غلط سوتفاهم هایی میان زوجین در مورد علت، ماهیت و کیفیت این ارتباطات به وجود می آید که گاه در نهایت ممکن است به طلاق و جدایی نیز بینجامد. 

بلوغی که زود می رسد

دسترسی آسان رده های سنی مختلف به تلگرام بسیار مشکل ساز است، کودکان و نوجوانان ، قشر بسیار آسیب پذیرتری هستند که بواسطه دریافت اطلاعات نامناسب از جمله تصاویر نامتناسب و یا صفحات غیر اخلاقی فراگیر شده  به نوعی دچار انحراف اخلاقی می شوند. انتقال اطلاعات مختلف و گفتگو میان افراد با جنس و سن مختلف، دریچه نگاه کودکان را بسیار عمیق تر کرده و آنها را با مسائلی که مختص سنشان نیست و کاملا مرتبط با دنیای بزرگسالانه است، مواجه می سازد. بسیاری از کاربران کودک و نوجوان  تلگرام مستعد بلوغ زود رس و انحراف جنسی  هستند.

وقتی ادب برای همیشه فراموش می شود

طنز و شوخی  وجه غالب تمامی شبکه های اجتماعی است، معمولا در این شبکه ها، همه چیز به شوخی گرفته می شود، حتی جدی ترین مسائل مورد تمسخر است، تمسخر ارزشها و هنجارهای اجتماعی مورد قبول جامعه، استهزاء شخصیت های مورد اعتماد مردم و یا شوخی با موضوعات به  روز اجتماعی که گاه حتی بسیار دردناک و اسفناک است، امری کاملا عادی و طبیعی محسوب می شود. همچنین بی احترامی و هتک حرمت بزرگترها، بخصوص والدین رواج بسیاری دارد، معمولا در قالب طنز و کنایه مرتبه والا و ارزشمندی تجارب شان به راحتی زیر سوال می رود. 

چه باید کرد ؟
بهره گیری از تجهیزات و فناوری های نوین ارتباطی در هر جامعه ای مطلقا خوب و بد نیست،  بلکه این کاربران هستند که به آن سمت و سو می دهند، بی گمان می توان از یک دوربین عکاسی، هم برای خلق عکس ها  و آثار هنری اثر گذار و ماندگار و هم  برای ثبت و به تصویر کشیدن تصاویر مستجهن و غیر اخلاقی استفاده کرد.

 این که برخی از افراد، از این ابزار در جهت نادرست بهره گیری می کنند، دلیل نمی شود که اصل مفید بودن آن را منکر شد. برای مهار آسیب های تلگرام، هرگز شایسته نیست اصل فناوری را زیر سوال ببریم،  بلکه باید بتوانیم با برنامه ریزی دقیق و هوشمندانه مخاطرات آن را رفع و دفع کنیم. فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و اعمال کنترل صحیح و هوشمندانه، اصلی ترین راهکار برون رفت از معضلات  تلگرام است، باید اصول و قواعد حاکم بر این فضا را بیاموزیم و در مواجهه با آسیب های آن آموزش ببینیم تا کمترین صدمات را از ورود و فعالیت در این محیط  متحمل شویم.

 

نسرین صفری- مشاور خانواده

منبع: سلامت آنلاین

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
پر بازدیدترین
 • ظرف مدت 180 دقیقه لاغر شوید
 • آخرین پیام رحمت به برادرش در فرودگاه مهرآباد + تصاویر
 • آیا می دانید ریش مردان چه فوایدی برای سلامتی آن ها دارد؟
 • دم نوش مناسب برای پاک سازی معده, جگر و روده‌ها
 • کمک خلبانی که خادم آشپزخانه بیت رهبری بود + عکس
 • پوشش متفاوت تیم فوتسال بانوان روسیه در مقابل ایران/عکس
 • چگونه بعد از سقوط هواپیما زنده بمانیم؟
 • تصویر جالب یک پراید وسط معرکه جنگ ارتش ترکیه با کرد ها در شهر عفرین!
 • کدام بدتر است: سیگار، پیپ یا قلیان؟
 • هشدارهای جدی که روده های ناسالم به بدن می دهند
 • بوی بدن درباره سلامتی‌تان چه می‌گوید
 • معرفی یک کلید طلایی برای درمان یبوست
 • خواص گردو از منظر طب سنتی
 • نشانه های کمبود آهن در بدن چیست؟
 • نکاتی که خانم ها حتما باید بدانند
 • راهکارهای فوق العاده برای درمان بی خوابی
 • بهترین زمان برای حمام کردن چه وقتی است؟
 • تصویر سکه نقره ضرب شده توسط داعش!
 • چگونه کمبود ویتامین D را جبران کنیم؟
 • پشت پرده اسکناس ۲ هزار تومانی مشخص شد! + عکس
 • عوارض خطرناک قرص های ضد حاملگی
 • واکنش کارلوس کیروش به سانحه هوایی دیروز + عکس
 • این ماده غذایی خوشمزه یکی از مغزهای سرشار از آهن است
 • پاسخ محکم مربی پرسولیس به منتقدان+عکس
 • 6 توصیه غذایی برای زیباسازی خنده‌ شما
 • همه چیز درباره خواص بی نظیر فندق
 • تیم‌های جستجوی هلال احمر در منطقه صعب العبور در دنا +عکس
 • ۹ ترکیب گیاهی قوی برای جایگزینی پنی سیلین
 • توئیت سفیر آلمان برای سقوط هواپیمای ایرانی + عکس
 • میوه ای که یک غذای مطلق محسوب می شود
 • یادداشت «دکتر کبری خزعلی» بر «پدیده‌ی نخ‌نمای خیابان انقلاب»
 • ببینید/ جدیدترین تصویر از تحقیر وزیرخارجه آمریکا در کاخ ریاست جمهوری لبنان
 • معرفی 7 مسکن طبیعی
 • تصویر بنر کری خوانی لبنانی ها برای اسراییل در نقطه مرزی با رژیم صهیونیستی
 • علائم قند خون بالا چیست؟
 • روشی نوین برای لاغر شدن بدون نیاز به رژیم
 • عملی که سم زدایی بدن را تسریع می کند
 • چرا هنگام گرسنگی عصبانی می شویم؟
 • ۶ روش پیشگیری از خراب شدن دندان‌ها
 • زهرا نعمتی بهترین ورزشکار معلول تیراندازی با کمان جهان شد+عکس
 • منظره شگفت انگیز پیکوپلانکتون های آبی رنگ در هرمزگان
 • آب گرفتن بهتر است یا مخلوط کردن؟
 • استقبال برانکو از دو ستاره قدیمی پرسپولیس در قطر+ عکس
 • راهکار هایی برای سم زدایی طبیعی کلیه
 • اگر چاقید تا قبل از 50 سالگی خودتان را لاغر کنید
 • ۱۵ پرسش کلیدی برای این‌که بدانیم ازدواجی موفق داریم یا نه
 • چگونه از بوی بد سرویس بهداشتی جلوگیری کنیم؟
 • عللی که باعث کاهش سوخت و ساز بدن می شوند
 • خواص شگفت‌انگیز جوانه گندم
 • اندر فواید اسفناج؛ از کاهش فشار خون تا رفع یبوست
 • آخرین اخبار
 • بلایی که موبایل سر بچه های می آورد
 • کشف میوه‌های قاچاق در میدان تهران
 • راهکارهای کاهش ترس کودکان از دندانپزشک
 • حضور داوطلبانه 120 پرستار در مناطق زلزله زده کرمانشاه
 • همه افراد مبتلا به کبد چرب چاق نیستند
 • ادعای عجیب یک محلی درباره رویت هواپیمای یاسوج
 • احتمال رابطه سوءمصرف آنتی‌بیوتیک‌ با تشدید آلرژی‌ها
 • اختصاص منابعی برای کمک به درمان بیماران شنوایی
 • شهرنشینی؛ خطری برای سلامت
 • مقصر سقوط هواپیما، خلبان بود یا وزیر راه
 • کشف پروتئین کلیدی در درمان آرتروز
 • برف شدید در راه سمیرم
 • آیا ورزش می تواند بدون درد باشد
 • آخرین اخبار جستجوی هواپیمای ATR
 • سس سویا با روغن کنجد/ مناسب طعم‌دار کردن گوشت‌های سفید
 • طرز تهیه دلمه فلفل با پنیر توفو
 • چرا پروتئین تا این حد برای هر بدنساز حیاتی است؟
 • آغاز بارندگی در منطقه سقوط هواپیما
 • جزئیات حادثه ۲ مقنی در قنات فرو ریخته
 • دردهای قاعدگی بعد از روز سوم را جدی بگیرید
 • رژیم‌درمانی سرماخوردگی
 • ١٤٢٠ به سوالات بیمه شدگان، مستمری بگیران و کارفرمایان پاسخ می‌دهد
 • گروه خونی‌ات را بگو تا سلامت‌ات را بگویم
 • این نقاط از بدن را فشار دهید تا وزن کم کرده و به تناسب اندام برسید
 • انحراف به چپ خودروی ۲۰۶ حادثه آفرید
 • برای مقابله با بیماری قلبی ماست بخورید
 • انهدام باند سارقان مسلح طلاجات
 • چگونه کمبود ویتامین D را جبران کنیم؟
 • آشنایی با بهترین جایگزین‌های نمک، شکر و چربی!
 • کشف ارتباط میان دردهای مزمن و تغییر رژیم غذایی
 • شاکی جدید استقلال تهران از این باشگاه شکایت کرد
 • پوشش متفاوت تیم فوتسال بانوان روسیه در مقابل ایران/عکس
 • ٨شعبه تامین اجتماعی استان همدان میزبان دانش آموزان می شوند
 • هر آنچه باید درباره ماچا بدانید
 • ۶ تمرین ورزشی مفید برای تمام دیابتی ها
 • بیمارستان تامین اجتماعی پیامبر اعظم (ص) کرمان، پیشرو در ارائه خدمات درمانی به بیمه شدگان است
 • همه چیز درباره خواص بی نظیر فندق
 • اگر دائم خسته هستید ۶ عادت غلط غذایی را کنار بگذارید
 • ۹ ترکیب گیاهی قوی برای جایگزینی پنی سیلین
 • جویدن کامل غذا مانع از ابتلا به این بیماری می شود
 • وضعیت مراکز توانبخشی بحرانی است
 • خوش‌گذرانی پسران و دختران با خودروی سرقتی
 • داروهایی که مورد تایید سازمان غذا ودارو نیست
 • 11 آسیبی که به سراغ زنان سیگاری می رود
 • میزان کاهش پرداختی مردم برای هزینه های درمان
 • خواص گردو از منظر طب سنتی
 • حضور 100 نیرو، ٤٠ آمبولانس و یک اتوبوس آمبولانس در محل سقوط هواپیما
 • حمله به زن باردار با چاقو
 • دزد عنکبوتی دستگیر شد
 • عللی که باعث کاهش سوخت و ساز بدن می شوند
 • خلوت کردن با خدا
 • عملی که سم زدایی بدن را تسریع می کند
 • یکسان سازی نرخ ارز
 • عرضه ۱۰ کیلوگرم شمش طلا در تالار محصولات صنعتی و معدنی
 • خواص آب انار در دوران بارداری
 • قیمت دلار بانکی ۳۷۱۵ تومان شد
 • قیمت طلا افزایش یافت
 • خواص شگفت‌انگیز جوانه گندم
 • پیدا شدن لاشه هواپیما تکذیب شد
 • 27 میلیارد تومان پاداش برای شکست استقلال
 • آغاز نمونه‌گیری ژنتیکی از خانواده سرنشینان هواپیمای تهران - یاسوج
 • جایگاه شوخی کردن با همسر در روایات و آیات
 • مسلمان باز هم نیمکت نشین شد
 • اثری از هواپیمای سقوط کرده در پنج نقطه پیش بینی شده نیست
 • وقوع زلزله در مکزیک
 • ایران تنها ۳۰ سال با رشد جمعیت سالمندی فاصله دارد
 • مفیدترین چربی‌ها برای حفظ سلامتی کدامند؟
 • حضور خانواده‌های نگران سرنشینان هواپیما در دامنه ارتفاعات دنا
 • هویت‌بخشی به حرفه پرستاری تنها خواسته یک پرستار
 • اندر فواید اسفناج؛ از کاهش فشار خون تا رفع یبوست