کد خبر: 31722
ف
 همه مشکلات را به پای ازدواج زودهنگام ننویسیم
در استان به دختران اجازه نمی‌دهند که از روستا به شهر بیاید و مشغول به تحصیل شود. یا در مناطقی که روستامرکزی دایر کرده‌ایم، بسیاری از دختران حتی اجازه ندارند به روستای مرکزی رفت و آمد کنند. اما طبیعتاً پسرها بیشتر موقعیت و امکان تحصیل را دارند.

به گزارش «بهداشت نیوز» معاون ابتدایی آموزش و پرورش ازدواج زودهنگام دختران را یکی از مهم‌ترین علل بازماندگی آن‌ها از تحصیل دانست اما نکته قابل تأمل در این است که این دلیل در کنار سایر علل چقدر پررنگ است و از طرفی چه مشکلاتی منجر به ازدواج زودهنگام می‌شود.
یکی از شاخصه‌های رشد و پیشرفت در هر کشوری میزان باسوادی آن کشور است. در سرشماری‌های ایران مرز سواد و بی‌سوادی این‌گونه تعریف می‌شود که بی‌سواد مطلق کسی است که خواندن، نوشتن و حساب کردن اولیه را نیز نمی‌داند. اما در جوامعی که به‌واسطه فناوری‌های دیجیتال به دانش دست می‌یابند، مفهوم ‌باسواد تغییر و بر فردی دلالت می‌کند که مهارت‌های جدید و سطح بالاتری از سواد را کسب کرده است. بر اساس سرشماری سال 90 در گروه سنی بالای6 سال، 9 میلیون و 719 هزار نفر (معادل 6.14 درصد جمعیت گروه سنی آن سال)؛ در گروه سنی 10 تا 49 سال به عنوان گروه هدف، 3 میلیون و 456 هزار نفر (معادل 8.6 درصد جمعیت گروه سنی آن سال) و در گروه سنی 10 تا 29 سال، 950 هزار نفر (معادل 2.3 درصد جمعیت گروه سنی آن سال) خود را فاقد مهارت‌های خواندن و نوشتن معرفی کرده‌اند.

94.7 درصد از جمعیت 49- 10 ساله باسواد هستند
اطلاعات سرشماری سال 1395 نشان می‌دهد 87.6 درصد جمعیت 6 ساله و بیشتر باسواد هستند. همچنین 94.7 درصد از جمعیت 49- 10 ساله باسواد هستند. بیشترین افزایش میزان باسوادی در سال 1395 نسبت به سال 1390 مربوط به استان‌های بوشهر، سیستان و بلوچستان، قزوین، خراسان جنوبی و هرمزگان است.

البته گروهی که صرفاً تحصیلات ابتدایی دارند، کم‌سواد محسوب می‌شوند که اطلاعاتی از آن‌ها در سرشماری سال 1395 منتشر نشده است.

باسوادی در گروه‌های مختلف متفاوت است
نکته قابل تأمل در مورد رقم باسوادی تفاوت آن در گروه‌های مختلف سنی است. به‌طور مثال معمولاً میزان بازماندگی از تحصیل در دوران ابتدایی بسیار کمتر از دوران متوسطه اول و دوم است. حتی این رقم در بین زن و مرد نیز متفاوت است. در کنار این موارد عموماً این مشکل در شهرهای مرزی مانند سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خوزستان، کرمان و خراسان جنوبی دیده می‌شود. البته تهران در این بین یک استثنا محسوب می‌شود. به گفته مسؤولان و کارشناسان دلایل مختلفی مانند فقر، مسائل فرهنگی، نبود امکانات آموزشی مناسب برای کوچ‌نشینان در بازماندگی از تحصیل اثرگذار است.

لزوم داشتن برنامه‌ای برای جذب دختران بازمانده از تحصیل در دوره متوسطه
سال‌هاست در کشور اقدامات بسیاری در زمینه جذب کودکان بازمانده از تحصیل انجام می‌شود که تا حدودی نتایج خوبی نیز به همراه داشته است؛ تا جایی‌که تیرماه امسال علی زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش بیان کرد که در مقطع ابتدایی 99 درصد دانش‌آموزان تحت پوشش تحصیلی هستند و یک درصد دیگر نیز توانایی یادگیری ندارند و این به معنی این است که توانسته‌ایم صد درصد کودکان لازم‌التعلیم را پوشش دهیم.

مشاهدات نشان می‌د‌هد که اقداماتی برای جذب کودکان به مدرسه صورت می‌گیرد؛ حتی کودکانی که اوراق هویت ندارند نیز با روش‌هایی می‌توانند به سوادآموزی بپردازند. اما مشکلی که این روزها بیشتر به چشم می‌خورد ادامه ندادن این روند در مقاطع بالاتر است. هرچند براساس اظهارات زرافشان در دوره متوسطه اول 94 درصد پوشش تحصیلی داریم و در دوره دوم متوسطه نیز پوشش تحصیلی واقعی 82 درصد است؛ اما ادامه تحصیل در برخی از استان‌ها با مشکلات جدی روبه‌روست. تا جایی‌که معاون آموزش متوسطه نیز معتقد است که در امر پوشش تحصیلی دانش‌آموزان با چالشی روبه‌رو هستیم و آن هم تفاوت پوشش تحصیلی دختران و پسران به‌خصوص در برخی استان‌ها مثل سیستان و بلوچستان است و این نشان می‌دهد که در کنار برنامه جذب کودکان بازمانده از تحصیل، یک برنامه هم برای جذب دختران بازمانده از تحصیل در دوره متوسطه باید داشته باشیم تا بتوانیم با جذب دختران که در آینده نقش مهمی در تشکیل خانواده مطلوب و تربیت فرزندان دارند بتوانیم آینده جامعه را تضمین کنیم.

نرخ 50 درصدی پوشش دانش‌آموزان دختر دوره متوسطه در استان‌های مرزی
همچنین در روزهای اخیر رضوان حکیم‌زاده، معاون امور ابتدایی آموزش و پرورش از بررسی نقطه به نقطه دلایل بازماندن کودکان از تحصیل با محورهای مختلفی از جمله نبود یا کمبود امکانات تحصیلی،‌ دلایلی فرهنگی و تعصبی یا ازدواج زودهنگام دانش‌آموزان دختر در چهار استان خبر داد.

به گفته او در بسیاری از استان‌های مرزی، نرخ پوشش دانش‌آموزان دختر دوره متوسطه حدود 50 درصد است که برخی از آن‌ها به دلیل ازدواج زودهنگام مدرسه را ترک می‌کنند. او معتقد است که با تصویب قوانین لازم،‌ آگاه‌سازی و فرهنگ‌سازی خانواده‌ها این امکان وجود خواهد داشت که بتوانیم تغییر نگرش و رفتار ایجاد کنیم و این فرصت به دختران داده شود که در مدرسه حضور داشته باشند.

ازدواج زودهنگام؛ سدی در مسیر تحصیل دختران
حکیم‌زاده معتقد است که یکی از دلایل بازماندگی از تحصیل دختران، ازدواج زودهنگام است و بیشترین تأکید را روی این علت دارد. به گفته او رسانه‌ها برای فرهنگ‌سازی در رابطه با ازدواج زودهنگام کودکان باید تلاش کنند. تلویزیون باید قسمتی از برنامه‌هایش را به فرهنگ‌سازی و آگاه‌سازی مردم به خصوص برای مناطق محروم اختصاص دهد و برای توانمندی دختران و زنان که چه نقشی می‌توانند در تربیت نسل داشته باشند، می‌تواند بسیار مؤثر باشد. علت اصلی بازماندن از تحصیل دانش‌آموزانی که ازداوج می‌کنند،‌ خود و خانواده‌های‌شان است و درواقع منع خاصی برای حضور دانش‌آموزان در آموزش و پرورش وجود ندارد.

ازدواج زودهنگام دختران ارجحیتی نسبت به دیگر عوامل ندارد
با وجود تأکیدی که حکیم‌زاده روی ازدواج زودهنگام دختران به‌عنوان عامل بازماندگی از تحصیل آن‌ها داشت، صحبت‌های مسؤولان استانی و کارشناسان نشان می‌دهد این عامل ارجحیتی نسبت به دیگر عوامل ندارد و می‌تواند به‌عنوان عاملی در کنار سایر عوامل مطرح شود.

همان‌طور که اشاره شد تحصیل دختران در مقاطع متوسطه در استان‌هایی مانند سیستان و بلوچستان با چالش روبه‌روست. این استان با وجود رشدی که این در زمینه باسواد شدن داشته اما همواره به‌عنوان یکی از استان‌هایی محسوب می‌شود که مشکل بازماندگی از تحصیل دارد. تیرماه 1390 ابراهیم اعتصام، مدیرکل وقت آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان اعلام کرد که آمار و اطلاعات دقیقی از دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل دوره راهنمایی و متوسطه تاکنون در استان احصا نشده است. او پراکندگی بیش از حد استان، فقر اقتصادی و فرهنگی خانواده‌ها، نیاز به نیروی کار فرزندان برخی از خانواده‌ها، ازدواج زودرس دختران، اعتیاد برخی والدین، محکومیت و حبس‌های طویل‌المدت برخی والدین، کثرت فرزندان، کمبود فضای آموزشی در مناطق صعب‌العبور و حاشیه شهرها، فوت والدین و بی‌سرپرستی یا بدسرپرست بودن کودکان، جذب کودکان واجب‌التعلیم در مراکز آموزش غیررسمی، مختلط بودن برخی از کلاس‌ها در دوره راهنمایی و متوسطه را از دلایل وجود کودکان بازمانده از تحصیل در استان برشمرد.

همچنین حمید طوقی، مدیرکل وقت دفتر امور روستایی استانداری سیستان و بلوچستان دشواری ایاب و ذهاب دانش‌آموزان، شیوع مشاغل کاذب در بین عشایر و نبود فضای آموزشی در مناطق عشایری با توجه به دورافتاده بودن آن‌ها را از دلایل نداشتن انگیزه برای تحصیل کودکان و نوجوانان عشایری دانست.

حضور 160 هزار محروم از تحصیل در سیستان و بلوچستان
تیرماه امسال نیز زهرا نهتانی، مشاور سابق امور بانوان اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان و کارشناس فعلی دفتر تکنولوژی آموزشی اداره آموزش و پرورش استان بیان کرد که 160 هزار محروم از تحصیل، دچار فقدان عدالت آموزشی و محرومیت آموزشی در بسیاری از مناطق این استان هستند. این مسأله علت ترک تحصیل بسیاری از افراد لازم‌التحصیل است. پراکندگی جغرافیایی و ناتوان بودن برای ارایه خدمات به کپرنشینان، فقر اقتصادی و پرورش کودکان کار، بی‌سوادی والدین و ضروری ندانستن تحصیل برای فرزندان، نرخ بالای افراد فاقد شناسنامه به دلیل ازدواج با اتباع، از علل بازماندگی از تحصیل در این استان است.

در حاشیه‌نشینی با آمار بالای بی‌سوادی بیشتری مواجه هستیم
به گفته او هر کجا حاشیه‌نشینی و روستاهای پراکنده داریم، با آمار بالای بی‌سوادی بیشتری مواجه هستیم. با همین منطق می‌توانیم بگوییم که شهرهای چابهار، ایرانشهر، زابل و زاهدان جزو شهرهای دارای نرخ بالای بی‌سوادی در استان هستند. صد درصد بین میزان سواد دختران و پسران تفاوت وجود دارد. در استان به دختران اجازه نمی‌دهند که از روستا به شهر بیاید و مشغول به تحصیل شود. یا در مناطقی که روستامرکزی دایر کرده‌ایم، بسیاری از دختران حتی اجازه ندارند به روستای مرکزی رفت و آمد کنند. اما طبیعتاً پسرها بیشتر موقعیت و امکان تحصیل را دارند. به گفته نهتانی ازدواج زودهنگام به‌عنوان یکی از باورهای فرهنگی استان سیستان و بلوچستان از دلایل بی‌سوادی زنان و دختران است.

فقر یکی از علل بازماندن از تحصیل است
فروردین‌ماه سال جاری روزبه کردونی، مدیرکل دفتر آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد که در استان خوزستان ۱۲ هزار کودک بازمانده از تحصیل در مقطع ابتدایی وجود دارد. فقر یکی از علل بازماندن از تحصیل است اما تمام علل و دلایل بازماندگی از تحصیل، فقر نیست. معلولیت، دو زبانه بودن، کوچ‌نشینی و نبود امکان انتقال به مدارس و محل تحصیل برای خانواده‌ها از علل عمده بازماندگی از تحصیل است.

خرداد امسال احمد میدری، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون،کار ورفاه اجتماعی مطرح کرد که سهم بازماندگی از تحصیل کودکان در مناطق شهری بیشتر از کودکان روستایی است. این کودکان بیشتر در خانواده‌هایی با بعد خانوار سه یا چهار نفر زندگی می‌کنند و بیشتر متعلق به دهک های درآمدی اول، دوم و سوم هستند. 30 درصد این کودکان به دلیل فقر، 27 درصد به دلیل معلولیت، 14 درصد به علت زندگی در خارج از کشور و 6 درصد به علت دوری از مدرسه بازمانده از تحصیل هستند. نکته قابل توجه این‌که 6 درصد خانواده‌ها عنوان کرده‌اند که کودک به مدرسه علاقه ندارد و 17درصد موارد هم کوچ‌نشینی، حضور در مدرسه دینی، اعتیاد کودک و حضور کودک در کانون اصلاح و تربیت و اعتیاد کودک عنوان شده است.

فقدان تقاضا و انگیزه یادگیری در جامعه هدف، یکی از مهم‌ترین راه‌بندهاست
علی باقرزاده، رییس سازمان نهضت سوادآموزی در روزهای اخیر بیان کرد که چالش‌های عمده‌ای پیش روی سوادآموزی است. فقدان تقاضا و انگیزه یادگیری در جامعه هدف، یکی از مهم‌ترین راه‌بندهای اجرای برنامه‌های سوادآموزی در جهان اعلام می‌شود. پژوهش‌ها نشان می‌دهد، نداشتن فرصت کافی، ابهام در اهداف آموزش و مشخص‌نبودن آن‌چه باید یاد بگیرند‌، نگرش منفی به یادگیری، زمان و مکان و محتوی نامناسب، بالا بودن هزینه فرصت از دست رفته، عدم انطباق روش و محتوا با شرایط و نیازهای فراگیران و مواردی از این قبیل در ناکامی برنامه‌های سوادآموزی و موفقیت فرآیند جذب، نگهداشت و آموزش افراد بی‌سواد و کم‌سواد تأثیرگذار بوده‌اند.

لزوم استخراج علل اصلی بازماندگی از تحصیل
به گزارش مهرخانه، مجموع اظهارات بالا نشان می‌دهد که برخلاف تأکید گروهی از افراد، مانند معاون امور ابتدایی آموزش و پرورش بر تأثیر ازدواج زودهنگام در بازماندن از تحصیل دختران، عوامل دیگری مانند فقر، صعب‌العبور بودن راه‌ها، نداشتن مدارک هویتی، اهمیت نداشتن تحصیل برای خانواده و نیاز به نیروی کار این افراد بیشتر خود را نشان می‌دهند. حتی در زمان بررسی فاکتور ازدواج زودهنگام، می‌بینیم که موضوعاتی مانند فقر اقتصادی و فقر فرهنگی مطرح می‌شود که هر دوی این فاکتورها به‌طور مستقیم بر روی بازماندگی از تحصیل نیز اثرگذار است و به صورت غیرمستقیم خود را در قالب مواردی مانند ازدواج زودهنگام یا نیاز به نیروی کار نشان می‌دهد. لذا بررسی دقیق بازماندگی از تحصیل باید مورد توجه قرار گیرد و سهم عوامل به دقت مشخص شود تا بتوان نسبت به رفع مشکل اقداماتی صورت گیرد.

 

منبع: مهرخانه


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
پر بازدیدترین
 • مجرم اصلی چاق کننده انسان شناسایی شد
 • سوزاندن چربی‌ها را چند برابر سریعتر کنید
 • عکس/ عجیب‌ترین سلفی زلزله کرمانشاه
 • بیماری شایع در اردبیل
 • سستی و سفتی کمر؛ خرافه ای عوامانه یا واقعیتی علمی؟!
 • آنچه باید درباره رابطه خوردن شام و کاهش وزن بدانید
 • ساخت خیمه‌های ژاپنی ویژه زلزله در ایران + عکس
 • تفاوت های گوشت حلال با گوشت غیر حلال
 • مهمترین علامت وجود مشکل در کلیه
 • معجزه های کدو حلوایی؛ از خوش اندامی تا خوش اخلاقی
 • مواظب دکمه قرمز همسرتان باشید
 • با این تمرین مغزی جلوی آلزایمر را بگیرید
 • ۸ ماده غذایی مفید برای کاهش کلسترول
 • حرم حضرت زینب‌ (س) پس از پایان داعش (+عکس)
 • تیپ خانم های خارجی در مراسم تجدید میثاق با آرمان های امام! + عکس
 • کلینیک فوق تخصصی خرخر راه اندازی شد
 • تیپ چند میلیونی محمدرضا گلزار! + عکس
 • تیپ متفاوت بازیکن پرسپولیس در کنار همسرش! (+عکس)
 • سقوط مسئول اورژانس هوایی استان لرستان از ارتفاع در حین ماموریت+عکس
 • بنز ۳ میلیارد تومانی در تهران! + عکس
 • لباس زنان سعودی در استادیوم های ورزشی + تصاویر
 • نخستین خودروی ملی افغانستان! + تصاویر
 • دیدار مهناز افشار با مادر «بنیتا» + عکس
 • زنان سعودی در حال نواختن ویولون! + عکس
 • نکاتی که باید در مورد بیماری رفلاکس معده بدانید
 • میزان ورزش مورد نیاز گروه های سنی مختلف را بدانیم
 • چربی حیوانی خوب است یا بد؟
 • خوشحالی متفاوت جوانان قمی در جشن نابودی داعش! + عکس
 • تصویر ماهواره ای از میزان خسارا‌ت ‌ز‌لزله سر‌پل ذهاب
 • بشار ا‌سد د‌ر‌ آ‌غوش پوتین! + عکس
 • همراهان روحانی در سفر به «سوچی» + تصاویر
 • تمرین یوگای مناسب خود را پیدا کنید
 • درمان باکتری معده را جدی بگیرید
 • خواص دارویی عناب از ضدسرفه بودن تا کاهش وزن
 • راه های پیشگیری از پوکی استخوان را بشناسید
 • علائم پارگی پرده گوش چیست وچگونه درمان می شود؟
 • خشکی چشم را در روزهای آلوده چگونه رفع کنیم؟
 • ۵ گزینه غذایی فوق العاده برای افزایش سلامت مثانه
 • ۶ ماده غذایی برای کاهش اضطراب
 • این بیماری در ۸۵ درصد موارد قابل درمان است
 • فریب تبلیغات را نخورید؛ این دستگاه‌ها بی‌فایده‌اند
 • ۵ ترفند برای حفظ سلامت پوست
 • خیانت زنان به یکدیگر
 • بهترین سن برای ازدواج دختران و پسران
 • آیا بیماری خشکی پوست قابل درمان است؟
 • ۴۵ درصد ایرانی‌ها گرفتار دردهای مفصلی و عضلانی
 • میوه ها و سبزیجاتی برای حفظ و افزایش سلامت کلیه‌ها
 • دمنوش های فوق العاده برای کنترل صرع
 • بلیچینگ یا سفید کردن دندان‌ها
 • ۵ دلیل برای کبودی دائمی پوست
 • آخرین اخبار
 • مبتلایان به کبد چرب چه خوراکی‌هایی مصرف کنند؟
 • درمان باکتری معده را جدی بگیرید
 • اغلب بیماری‌های خودایمنی درمان ندارند
 • خوشحالی متفاوت جوانان قمی در جشن نابودی داعش! + عکس
 • بشار ا‌سد د‌ر‌ آ‌غوش پوتین! + عکس
 • مرخصی زایمان و قوانین کاری مربوط به بارداری
 • آیا قرار گرفتن در معرض سرما برای کاهش وزن بدن مفید است؟
 • آموزش ساخت ۱۰ ماسک خانگی برای شفافیت و زیبایی بیشتر پوست
 • محکومیت ۹۰ درصدی پزشکان زیبایی متخلف
 • تصویر ماهواره ای از میزان خسارا‌ت ‌ز‌لزله سر‌پل ذهاب
 • کمبود نیرو در پایگاه‌های اورژانس کشور
 • همراهان روحانی در سفر به «سوچی» + تصاویر
 • ساخت خیمه‌های ژاپنی ویژه زلزله در ایران + عکس
 • بنز ۳ میلیارد تومانی در تهران! + عکس
 • تیپ چند میلیونی محمدرضا گلزار! + عکس
 • خطرات مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک
 • حرم حضرت زینب‌ (س) پس از پایان داعش (+عکس)
 • تنظیم سند سلامت اجتماعی در دستور کار سازمان بهزیستی
 • اولین رئیس سازمان امور اجتماعی کشور منصوب شد
 • ۴۵ درصد ایرانی‌ها گرفتار دردهای مفصلی و عضلانی
 • نکاتی که باید در مورد بیماری رفلاکس معده بدانید
 • روستاییان استثنا نیستند؛ داروهای خاص برای همه آزاد است
 • هشدار پزشکی قانونی درباره برودت هوا و رشد تلفات مسمومیت با گاز
 • کدام عمل دیدار با امام زمان را نزدیک تر می کند؟
 • این بیماری در زنان متفاوت تر از مردان است
 • ۶ ماده غذایی برای کاهش اضطراب
 • ۸ ماده غذایی مفید برای کاهش کلسترول
 • افت شدید دما در راه است/کرمانشاه ۹ درجه سردتر می‌شود
 • کاهش دما در کدام استانها اتفاق می‌افتد + جزییات
 • راه های پیشگیری از پوکی استخوان را بشناسید
 • فریب تبلیغات را نخورید؛ این دستگاه‌ها بی‌فایده‌اند
 • با این تمرین مغزی جلوی آلزایمر را بگیرید
 • طرح جدید آمریکا برای جاسوسی با گیاهان
 • تیپ شقایق فراهانی و پسرش دیشب در یک مراسم! + عکس
 • دلایل پلمپ معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران
 • اصفهان‌گردی عباس عراقچی و هلگا اشمید! + عکس
 • شناسائی مهمترین عوامل نابودی جنگل ها
 • بر روی مهر چرک دار و سیاه نماز نخوانید
 • تیپ خانم بازیگر در حال اسب سواری! + عکس
 • توریسم‌ پزشکی باید در ایران افزایش پیدا کند
 • بی نماز در کتب آسمانی لعنت شده است
 • در همه بیمارستان های کشور یک خیریه مستقر می شود
 • تیپ متفاوت بازیکن پرسپولیس در کنار همسرش! (+عکس)
 • دلیل پلمپ معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران
 • معاون قلابی وزیر نفت
 • معیار اسلام برای نامگذاری کودکان
 • نیمی از پرداختی های مردم به خدمات دندانپزشکی اختصاص دارد
 • گروگانگیری پسر 17 ساله مشهدی
 • چشم‌هایی که در روز قیامت گریان نیستند
 • انتخاب های غذایی متخصصان تغذیه، در وعده صبحانه
 • اولین شهر دنیا کجاست؟ + عکس
 • دزد آرد نانواییها دستگیر شد
 • چشم فوتبال ایران به گلدان‌ های شانس
 • برگزاری مراسم سالروز استقلال لبنان با حضور سعد الحریری
 • دنیا مرحله‌ای از سیر انسان به سوی عالم بقا است
 • از ایده‌های بزرگ‌تان نترسید
 • سعد حریری استعفای خود را تعلیق کرد
 • این بیماری در ۸۵ درصد موارد قابل درمان است
 • در دوران بارداری لاغرتر به نظر برسید
 • مشهد میزبان کنگره صرع کودکان
 • کلینیک فوق تخصصی خرخر راه اندازی شد
 • لباس زنان سعودی در استادیوم های ورزشی + تصاویر
 • وفای به عهد دیدار امام زمان را نزدیکتر میکند
 • عکس/ عجیب‌ترین سلفی زلزله کرمانشاه
 • زنان سعودی در حال نواختن ویولون! + عکس
 • قتل پیر مرد ۷۰ ساله در قهوه خانه
 • تیلاپیا به همراه لوبیا سبز سیری
 • آمار ۲۳.۶ درصدی اختلالات روانپزشکی در کشور
 • تاثیر پایین بودن کیفیت هوا بر قدرت باروری
 • با این فناوری کمتر قبض آب بپردازید