کد خبر: 31840
ف
 ۱۷ درمان خانگی شگفت انگیز برای خون دماغ
عروق خونی کوچک بسیاری در بینی وجود دارند که اغلب پاره شده و باعث خونریزی می‌شوند. هر کسی، از کودک گرفته تا بزرگسال می‌تواند دچار خون دماغ شود. بسته به نوع از دست دادن خون، دو نوع خون دماغ وجود دارد، قدامی ‌و خلفی.

به گزارش «بهداشت نیوز»قدامی، رایج ترین نوع است که در بخش جلویی بینی آغاز می‌شود و خلفی که خون دماغ شدید یا مزمن است، از رگ‌های خونی شروع می‌شود. خون دماغ قدامی معمولا هنگامی رخ می‌دهد که آب و هوا خشک است و باعث پوست پوست شدن، ترک خوردن و سپس خونریزی می‌شود. از سویی دیگر، خون دماغ خلفی نادر است، و در ‌این مورد، خون به گلو یا پشت دهان بر می‌گردد. ‌این خون دماغ‌ها در زمستان‌ها شایع‌تر از تابستان‌ها هستند.
چه چیزی باعث خون دماغ می‌شود؟

دلایل پشت این از دست دادن خون، می‌تواند متعدد بوده و ممکن است از فین کردن خیلی شدید، استفاده بیش از حد از اسپری ضد احتقان بینی، تا استفاده از محرک‌های شیمیایی، سپتوم منحرف، آسیب دیدگی و غیره متغیر باشد. درمانهای طبیعی بسیاری وجود دارند که می‌توانند مشکل شما را به آسانی حل کنند. ما برخی از بهترین روشهای اثبات شده را برای درمان این وضعیت برایتان خلاصه کرده‌ایم. نگاهی به آنها بیندازید.


۱. کمپرس سرد
این یکی از ساده‌ترین راه‌های اثبات شده برای متوقف کردن خون دماغ است. اغلب توصیه می‌شود که در هنگام مواجهه با این مشکل از کمپرس سرد استفاده کنید. فقط چند تکه یخ بردارید و آنها را در یک حوله نازک بپیچید. طوری بنشینید که سرتان کمی به سمت عقب کج باشد. این بسته را برای حداقل ۵ دقیقه روی پل بینی‌تان بگذارید. این کار را با فواصل زمانی منظم تکرار کنید، تا زمانیکه خونریزی قطع شود.

توجه: از تماس مستقیم یخ با بینی اجتناب کنید.


۲. به هم فشردن
اولین کاری که یک فرد باید انجام دهد، آن است که دو طرف بینی‌اش را به هم بفشارد. دیده شده که به هم فشردن بینی برای مدتی، می‌تواند خون دماغ را قطع کند. فقط بخش نرم بینی‌تان را با انگشت شست و اشاره بهم بفشارید، در حالیکه مستقیم نشسته‌اید و سرتان کمی به جلو خم است، یک فشار ملایم روی بینی وارد کنید. این کار را برای ۵ تا ۱۰ دقیقه بدون رها کردن انگشت‌ها انجام دهید. در حین انجام این کار با دهانتان نفس بکشید.


۳. فلفل هندی
مصرف فلفل هندی، یک درمان موثر دیگر برای متوقف کردن خونریزی بینی است! ثابت شده که نوشیدن آب فلفل هندی، یک راه حل مفید است. فقط ۱ قاشق چایخوری پودر فلفل هندی را در ۱ فنجان آب گرم بریزید. برای متوقف کردن خونریزی بینی، آن را به آرامی بنوشید.

روش دیگر: پودر فلفل را در هنگام درست کردن غذاهایتان به آنها اضافه کنید


۴. پیاز
پیازها، یک داروی قدیمی برای درمان خون دماغ هستند. بخارهای طبیعی پیاز مسئول این اثر هستند. آنطور که آزمایشات نشان می‌دهند، نگه داشتن یک تکه پیاز خونریزی را قطع می‌کند. بنابراین فقط چند قطعه پیاز ببرید و آن را زیر بینی‌تان قرار دهید. بخار آن را استنشاق کنید تا زمانیکه خونریزی قطع شود. همچنین در صورت نیاز، برش‌ها را پس از مدتی عوض کنید.
روش دیگر: آب یک پیاز را بگیرید و چند قطره از آن را در هر دو سوراخ بینی بچکانید.


۵. آب نمک
آب نمک، اغلب برای درمان خونریزی بینی توصیه می‌شود، چون پوشش داخلی بینی را روان و مرطوب می‌سازد. این روش برای خون دماغ در بچه‌ها نیز مفید است و می‌تواند برای پیشگیری نیز بکار برود. مقدار کمی نمک را با نصف فنجان آب مخلوط کنید. چند قطره از این محلول را در بینی‌تان بریزید و بگذارید کمی بماند.
روش دیگر: این افشانه را در یک بطری اسپری بینی قرار دهید و هر زمانی که لازم است از آن استفاده کنید.


۶. هل
هل، نه تنها خوشمزه است، بلکه خواص دارویی بسیاری نیز دارد. هل برای بهبود طعم و مزه بسیاری از غذاها بکار می‌رود و بطور گسترده‌ای در دسترس است، اما آنطور که برخی مطالعات نشان می‌دهند، برای درمان خونریزی بینی نیز بکار می‌رود! برای قطع خونریزی، بخور این گیاه را استنشاق کنید.


۷. بخور دادن
همانطور که قبلا بحث شد، خونریزی می‌تواند به علت محیط خشک یا سوراخ‌های بینی خشک نیز اتفاق بیفتد. بنابراین ضروری است که آنرا مرطوب و هیدراته نگه دارید. این کار حتی برای کودکانی که از خونریزی بینی قدامی رنج می‌برند نیز مفید است. برای این منظور، یک کاسه بردارید و آن را با آب گرم پر کنید. حالا یک حوله بردارید و سرتان و کاسه را با آن بپوشانید. برای مدتی، بخار را استنشاق کنید و سپس کمی استراحت نمایید. برای درمان، این کار را برای ۵ تا ۱۰ دقیقه انجام دهید.


۸. گشنیز
گشنیز یک داروی قدیمی برای درمان خون دماغ است، و توسط تحقیقات نیز به اثبات رسیده است. گشنیز می‌تواند مشکل خون دماغ مکرر در بزرگسالان را نیز حل کند. برای استفاده از این روش، آب برگ‌های گشنیز را بگیرید و چند قطره از آن را در بینی‌تان بریزید تا خونریزی قطع شود.
روش دیگر: شما می‌توانید بجای آب گشنیز از روغن گشنیز نیز استفاده کنید. علاوه بر این، می‌توانید با له کردن برگ‌های گشنیز، یک خمیر درست کنید و آن را روی سرتان بمالید! این کار، اثر خنک کننده خواهد داشت و در نهایت خونریزی را متوقف می‌کند


۹. وازلین
مرطوب ساختن پوشش داخلی بینی، برای جلوگیری از خون دماغ مکرر ضروری است. وازلین، عاملی است که به حفظ رطوبت کمک می‌کند. اگر مستعد خون دماغ هستید، برای جلوگیری از خونریی کافی است مقداری وازلین را چند بار در روز به داخل بینی‌تان بمالید.

توجه: به مقدار بیش از حد از آن استفاده نکنید تا راه هوای بینی‌تان مسدود نشود.


10. انگور فرنگی هندی
انگور فرنگی هندی به دلیل حضور مواد معدنی و ویتامین‌های متعدد، برای درمان بسیاری از ناراحتی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. دانه‌های این میوه بعنوان درمانی برای خونریزی بینی بکار می‌روند. فقط کافی است دانه‌های آن را در کره تصفیه شده سرخ کرده و از آن برای ماساژ پیشانی‌تان استفاده کنید. این کار خونریزی را پس از مدتی متوقف خواهد کرد.
روش دیگر: شما می‌توانید از آب گرفته شده از این میوه نیز استفاده کنید. فقط کافی است چند قطره از آن را در سوراخ‌های بینی‌تان بریزید و خونریزی پس از مدتی متوقف خواهد شد.


۱۱. ویتامین K
ویتامین K، یک ویتامین ضروری است که برای لخته شدن خون مورد نیاز است. خون دماغ، یکی از بیماری‌هایی است که می‌تواند بعلت کمبود این ویتامین ایجاد شود یا می‌تواند اگر خون رقیق باشد نیز اتفاق بیفتد. برای اجتناب از این اتفاق، مواد غذایی مانند اسفناج، بروکلی، کلم پیچ و غیره که غنی از این ویتامین هستند را مصرف نمایید.


۱۲. ویتامین C
خون دماغ می‌تواند در طول دوران بارداری، به این دلیل که بافت‌ها خشک می‌شوند نیز اتفاق بیفتد. برای جلوگیری از خون دماغ در طول بارداری، مواد غذایی غنی از ویتامین C مانند آب پرتقال مصرف کنید. سایر منابع غذایی عبارتند از کیوی، آناناس، پاپایا، انبه و غیره.


۱۳. جوش شیرین
جوش شیرین می‌تواند بعنوان یک درمان برای بسیاری از بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. برای استفاده از آن برای درمان خون دماغ، نصف قاشق چایخوری نمک (بدون ید) و ۴/۱ قاشق چایخوری جوش شیرین را در ۱ فنجان آب مخلوط کنید و از این محلول برای شستشوی بینی تان استفاده کنید.
روش دیگر: فقط مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و ۳ تا ۴ بار در روز در بینی‌تان اسپری کنید.


۱۴. روغن عصاره لیمو
روغن عصاره لیمو یکی دیگر از درمان‌های موثر و اثبات شده برای خون دماغ است. این درمان برای سال‌ها در آروماتراپی مورد استفاده قرار گرفته است و حالا پتانسیل‌های درمانی جدید بسیاری از آن شناخته شده است، از جمله درمان خون دماغ. فقط چند قطره از این روغن را در بینی‌تان بریزید و بحال خود رهایش کنید. خونریزی پس از مدتی قطع خواهد شد.


۱۵. بلوط سفید
بلوط سفید، یک گیاه قابض است و یک بیوفلاونوئید قوی می‌باشد. بلوط سفید قادر به رفع بیماری‌های بسیاری است از جمله خون دماغ مزمن. خمیر این گیاه را به سوراخ آسیب دیده بینی بزنید و خونریزی پس از مدتی قطع خواهد شد.


۱۶. ریحان
برگ‌های ریحان، پتانسیل درمانی زیادی دارند که در نتیجه، می‌تواند بیماری‌های بسیاری را درمان کند. ثابت شده که برای خلاص شدن از شر خونریزی بینی مفید است. برای این کار، یک مشت برگ ریحان بردارید و آب آن را بگیرید. چند قطره از آن را در بینی‌تان بریزید و هر زمان که لازم بود تکرار کنید.


۱۷. گزنه
گزنه مدت‌هاست که برای درمان خون دماغ بکار می‌رود اما به مطالعات بیشتری برای بررسی اثربخشی آن نیاز است. برای این درمان، شما می‌توانید بخار گزنه را بطور مستقیم استنشاق کنید.
روش دیگر: آب گرفته شده از برگ‌های گزنه می‌تواند برای قطع کردن سریع خونریزی، در بینی ریخته شود. همچنین می‌توانید اگر مستعد دچار شدن به این وضعیت هستید، روزانه ۱ یا ۲ فنجان از دم کرده آنرا مصرف کنید.
توجه: نباید بیش از ۴ تا ۶ گرم از این گیاه را با حداقل ۲ لیتر از یک مایع در روز مصرف کنید.


رژیم غذایی برای خون دماغ
رژیم غذایی، نقش مهمی در هر نوع بیماری ایفا می‌کند، از این رو رعایت آن در بهبود خون دماغ نیز حیاتی است. اگر شما از خون دماغ رنج می‌برید، پس نباید هرگونه ماده غذایی که باعث رقیق شدن خون می‌شود را مصرف کنید.
آهن، یک ماده معدنی است که برای تولید هموگلوبین (که یک جزء مهم از سلول‌های قرمز خون است) ضروری می‌باشد. مصرف مواد غذایی غنی از آهن می‌تواند از خون دماغ جلوگیری کند.
همچنین همراه با مصرف ویتامین K و C، منابع غذایی غنی از زینک نیز باید در رژیم غذایی شما گنجانده شوند، چون این ماده معدنی به حفظ عروق خونی در بدن کمک می‌کند.


بایدها

    اگر خونریزی بعد از ۲۰ دقیقه قطع نشد، با یک پزشک تماس بگیرید.
    برای جلوگیری از ور رفتن با بینی‌تان، ناخن‌هایتان را کوتاه نگه دارید.
    در یک محیط گرم بمانید. برای این کار می‌توانید خانه‌تان را با کمک دستگاه بخور مرطوب سازید.
    هیدراته بمانید.

نبایدها

    خودتان را کش ندهید و هر چیزی را با خم شدن به پایین بلند کنید.
    سیگار نکشید چون راه هوای بینی‌تان را خشک می‌کند.
    اگر کودک شما خون دماغ شد وحشت نکنید، چون ممکن است او را بترسانید.

 

 

منبع: تناسب اندام


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
پر بازدیدترین
 • آیا می دانید ریش مردان چه فوایدی برای سلامتی آن ها دارد؟
 • هشدارهای جدی که روده های ناسالم به بدن می دهند
 • راهکارهای فوق العاده برای درمان بی خوابی
 • پاسخ محکم مربی پرسولیس به منتقدان+عکس
 • معرفی 7 مسکن طبیعی
 • چرا هنگام گرسنگی عصبانی می شویم؟
 • آب گرفتن بهتر است یا مخلوط کردن؟
 • زهرا نعمتی بهترین ورزشکار معلول تیراندازی با کمان جهان شد+عکس
 • منظره شگفت انگیز پیکوپلانکتون های آبی رنگ در هرمزگان
 • 8 گیاه که دل درد را تسکین می دهند
 • با این نوشیدنی خستگی چشمانتان را دربیاورید
 • ببینید/ جدیدترین تصویر از تحقیر وزیرخارجه آمریکا در کاخ ریاست جمهوری لبنان
 • تصویر بنر کری خوانی لبنانی ها برای اسراییل در نقطه مرزی با رژیم صهیونیستی
 • 5 اشتباهی که ممکن است در طول رژیم انجام دهید
 • تیپ دختر مهران مدیری در یک مراسم! + عکس
 • تیپ خانم‌های بازیگر در یک دورهمی! + عکس
 • الناز شاکردوست از بیمارستان مرخص شد! + عکس
 • آخرین پیام رحمت به برادرش در فرودگاه مهرآباد + تصاویر
 • پشت پرده اسکناس ۲ هزار تومانی مشخص شد! + عکس
 • توئیت سفیر آلمان برای سقوط هواپیمای ایرانی + عکس
 • عوارض خطرناک قرص های ضد حاملگی
 • واکنش کارلوس کیروش به سانحه هوایی دیروز + عکس
 • چگونه از بوی بد سرویس بهداشتی جلوگیری کنیم؟
 • با کودک بدغذا چه کنیم؟
 • چگونه میوه مرغوب از نامرغوب را تشخیص دهیم؟
 • 6 توصیه غذایی برای زیباسازی خنده‌ شما
 • سم زدایی طبیعی کلیه
 • حمید فرخ‌نژاد به بالیوود رفت! + عکس
 • تصویر جالب یک پراید وسط معرکه جنگ ارتش ترکیه با کرد ها در شهر عفرین!
 • مضرات استفاده از عطر در حاملگی
 • استقبال برانکو از دو ستاره قدیمی پرسپولیس در قطر+ عکس
 • استفاده از بخاری بدون دودکش در این مکان ها ممنوع
 • تصویر سکه نقره ضرب شده توسط داعش!
 • این ماده غذایی خوشمزه یکی از مغزهای سرشار از آهن است
 • آخرین اخبار
 • دم نوش مناسب برای پاک سازی معده, جگر و روده‌ها
 • سم زدایی طبیعی کلیه
 • چگونه از بوی بد سرویس بهداشتی جلوگیری کنیم؟
 • ببینید/ جدیدترین تصویر از تحقیر وزیرخارجه آمریکا در کاخ ریاست جمهوری لبنان
 • تصویر بنر کری خوانی لبنانی ها برای اسراییل در نقطه مرزی با رژیم صهیونیستی
 • منظره شگفت انگیز پیکوپلانکتون های آبی رنگ در هرمزگان
 • پاداش میلیاردر سعودی در آستانه دیدار استقلال و الهلال +عکس
 • هزینه داروی زلزله زدگان باید توسط دولت تأمین شود
 • قرمزی چشم چگونه درمان می شود؟
 • سرخابی ها جریمه شدند
 • راهکارهای فوق العاده برای درمان بی خوابی
 • عاملی که میکروبیوم روده را مختل می کند
 • خبری که حسابی “شفر” را خوشحال کرد
 • پاسخ محکم مربی پرسولیس به منتقدان+عکس
 • نجات جان مسافران هواپیمای یاسوج-تهران توسط کاپیتان فولاد + عکس
 • چگونه یک فرزند سالم به دنیا بیاوریم؟
 • دوران طلایی رشد مغز کودک
 • درمان ترش کردن در حاملگی
 • جان باختن فرزندان پزشک متخصص در سقوط هواپیما + عکس
 • چرا پروتئین تا این حد برای هر بدنساز حیاتی است؟
 • چندحرکت قدرتمند برای حمله به عضلات پشت بازو
 • ورود سگ‌های جستجوگر هلال احمر به منطقه سقوط هواپیما
 • حدود90 هزار پرستار کمبود داریم
 • ادامه حمایت های روانی و اجتماعی از زلزله زدگان کرمانشاه تا سال آینده
 • احتمال تکرار عفونت برای این مردان وجود دارد
 • عکس سلفى فرزندان شهید مدافع حرم با ابراهیم حاتمى کیا
 • نکاتی که خانم ها حتما باید بدانند
 • زهرا نعمتی بهترین ورزشکار معلول تیراندازی با کمان جهان شد+عکس
 • حضور خانواده های مسافران یاسوجی مقابل بخشداری دنا+عکس
 • چگونه کودکان را به ورزش علاقمند کنیم؟
 • روش‌های غلط احیای نوزادان
 • عاملی که قدرت باروریتان را نابود می‌کند
 • چرا فراموش می کنیم؟
 • آب گرفتن بهتر است یا مخلوط کردن؟
 • پست اینستاگرامی خلبان هواپیمای ATR پیش از سقوط + عکس
 • کلاهبرداری میلیونی دردیوار
 • احتمال رابطه سوءمصرف آنتی‌بیوتیک‌ با تشدید آلرژی‌ها
 • ساختمان مسکونی طعمه حریق شد
 • بهترین ویتامین ها برای کاهش درد مفاصل
 • تعداد آثار رسیده به نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ
 • پیکر کوهنورد مفقود شده پیدا شد
 • تقویت روابط دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با دانشگاه های کره جنوبی
 • ضایعات چوب طعمه حریق شد
 • تبدیل 97 درصد خون های اهدایی به فرآورده های خونی
 • سارق گوشی های نوجوانان به دام افتاد
 • طراحی و توسعه واکسن «لیشمانیوز» در کشور
 • پیام تسلیت مدیرعامل بانک سرمایه در پی سقوط هواپیمای مسافربری تهران-یاسوج
 • پریدن دختر 22 ساله از روی پل عابر پیاده
 • محور سی سخت و یاسوج و بالعکس مسدود است
 • شرایط جوی نا مساعد درمنطقه سقوط هواپیما
 • موبایل یکی از مسافران هواپیمای پرواز تهران- یاسوج روشن است
 • هواپیمای سقوط کرده از عمر ناوگان ایران نیز پیرتر بود
 • لاشه هواپیما پیدا نشده است
 • بهترین زمان تنهایی
 • استقرار خانواده سرنشینان هواپیمای سقوط کرده در مهرآباد
 • جستجوی امدادگران برای پیدا کردن اثری از هواپیما/عکس
 • تایید شرکت آسمان از فوت تمام سرنشینان
 • پیشگیری از سرطان تخمدان با ۷ گزینه غذایی
 • آخرین اخبار از اعزام اعضای کمیته بررسی سقوط هواپیما
 • چرا هنگام گرسنگی عصبانی می شویم؟
 • جوان‌سازی پوست با یک ترکیب معجزه گر
 • قسمت و سرنوشت به دست چه کسی است؟
 • نگرانی‌ و استرس از عوامل بروز یبوست
 • بانک سرمایه، به عنوان دومین شرکت بزرگ فرابورسی در دی ماه معرفی شد
 • 8 گیاه که دل درد را تسکین می دهند
 • اسامی مسافر ان و خدمه هواپیمای سقوط کرده در سمیرم
 • مسواک بزنید، سرطان نگیرید
 • تلاش برای یافتن لاشه هواپیما
 • ۸ عادت بدی که همسرتان را از شما بیزار می‌کند
 • روغنی که سلامت مغز شمار را به خطر می اندازد