کد خبر: 31840
ف
 ۱۷ درمان خانگی شگفت انگیز برای خون دماغ
عروق خونی کوچک بسیاری در بینی وجود دارند که اغلب پاره شده و باعث خونریزی می‌شوند. هر کسی، از کودک گرفته تا بزرگسال می‌تواند دچار خون دماغ شود. بسته به نوع از دست دادن خون، دو نوع خون دماغ وجود دارد، قدامی ‌و خلفی.

به گزارش «بهداشت نیوز»قدامی، رایج ترین نوع است که در بخش جلویی بینی آغاز می‌شود و خلفی که خون دماغ شدید یا مزمن است، از رگ‌های خونی شروع می‌شود. خون دماغ قدامی معمولا هنگامی رخ می‌دهد که آب و هوا خشک است و باعث پوست پوست شدن، ترک خوردن و سپس خونریزی می‌شود. از سویی دیگر، خون دماغ خلفی نادر است، و در ‌این مورد، خون به گلو یا پشت دهان بر می‌گردد. ‌این خون دماغ‌ها در زمستان‌ها شایع‌تر از تابستان‌ها هستند.
چه چیزی باعث خون دماغ می‌شود؟

دلایل پشت این از دست دادن خون، می‌تواند متعدد بوده و ممکن است از فین کردن خیلی شدید، استفاده بیش از حد از اسپری ضد احتقان بینی، تا استفاده از محرک‌های شیمیایی، سپتوم منحرف، آسیب دیدگی و غیره متغیر باشد. درمانهای طبیعی بسیاری وجود دارند که می‌توانند مشکل شما را به آسانی حل کنند. ما برخی از بهترین روشهای اثبات شده را برای درمان این وضعیت برایتان خلاصه کرده‌ایم. نگاهی به آنها بیندازید.


۱. کمپرس سرد
این یکی از ساده‌ترین راه‌های اثبات شده برای متوقف کردن خون دماغ است. اغلب توصیه می‌شود که در هنگام مواجهه با این مشکل از کمپرس سرد استفاده کنید. فقط چند تکه یخ بردارید و آنها را در یک حوله نازک بپیچید. طوری بنشینید که سرتان کمی به سمت عقب کج باشد. این بسته را برای حداقل ۵ دقیقه روی پل بینی‌تان بگذارید. این کار را با فواصل زمانی منظم تکرار کنید، تا زمانیکه خونریزی قطع شود.

توجه: از تماس مستقیم یخ با بینی اجتناب کنید.


۲. به هم فشردن
اولین کاری که یک فرد باید انجام دهد، آن است که دو طرف بینی‌اش را به هم بفشارد. دیده شده که به هم فشردن بینی برای مدتی، می‌تواند خون دماغ را قطع کند. فقط بخش نرم بینی‌تان را با انگشت شست و اشاره بهم بفشارید، در حالیکه مستقیم نشسته‌اید و سرتان کمی به جلو خم است، یک فشار ملایم روی بینی وارد کنید. این کار را برای ۵ تا ۱۰ دقیقه بدون رها کردن انگشت‌ها انجام دهید. در حین انجام این کار با دهانتان نفس بکشید.


۳. فلفل هندی
مصرف فلفل هندی، یک درمان موثر دیگر برای متوقف کردن خونریزی بینی است! ثابت شده که نوشیدن آب فلفل هندی، یک راه حل مفید است. فقط ۱ قاشق چایخوری پودر فلفل هندی را در ۱ فنجان آب گرم بریزید. برای متوقف کردن خونریزی بینی، آن را به آرامی بنوشید.

روش دیگر: پودر فلفل را در هنگام درست کردن غذاهایتان به آنها اضافه کنید


۴. پیاز
پیازها، یک داروی قدیمی برای درمان خون دماغ هستند. بخارهای طبیعی پیاز مسئول این اثر هستند. آنطور که آزمایشات نشان می‌دهند، نگه داشتن یک تکه پیاز خونریزی را قطع می‌کند. بنابراین فقط چند قطعه پیاز ببرید و آن را زیر بینی‌تان قرار دهید. بخار آن را استنشاق کنید تا زمانیکه خونریزی قطع شود. همچنین در صورت نیاز، برش‌ها را پس از مدتی عوض کنید.
روش دیگر: آب یک پیاز را بگیرید و چند قطره از آن را در هر دو سوراخ بینی بچکانید.


۵. آب نمک
آب نمک، اغلب برای درمان خونریزی بینی توصیه می‌شود، چون پوشش داخلی بینی را روان و مرطوب می‌سازد. این روش برای خون دماغ در بچه‌ها نیز مفید است و می‌تواند برای پیشگیری نیز بکار برود. مقدار کمی نمک را با نصف فنجان آب مخلوط کنید. چند قطره از این محلول را در بینی‌تان بریزید و بگذارید کمی بماند.
روش دیگر: این افشانه را در یک بطری اسپری بینی قرار دهید و هر زمانی که لازم است از آن استفاده کنید.


۶. هل
هل، نه تنها خوشمزه است، بلکه خواص دارویی بسیاری نیز دارد. هل برای بهبود طعم و مزه بسیاری از غذاها بکار می‌رود و بطور گسترده‌ای در دسترس است، اما آنطور که برخی مطالعات نشان می‌دهند، برای درمان خونریزی بینی نیز بکار می‌رود! برای قطع خونریزی، بخور این گیاه را استنشاق کنید.


۷. بخور دادن
همانطور که قبلا بحث شد، خونریزی می‌تواند به علت محیط خشک یا سوراخ‌های بینی خشک نیز اتفاق بیفتد. بنابراین ضروری است که آنرا مرطوب و هیدراته نگه دارید. این کار حتی برای کودکانی که از خونریزی بینی قدامی رنج می‌برند نیز مفید است. برای این منظور، یک کاسه بردارید و آن را با آب گرم پر کنید. حالا یک حوله بردارید و سرتان و کاسه را با آن بپوشانید. برای مدتی، بخار را استنشاق کنید و سپس کمی استراحت نمایید. برای درمان، این کار را برای ۵ تا ۱۰ دقیقه انجام دهید.


۸. گشنیز
گشنیز یک داروی قدیمی برای درمان خون دماغ است، و توسط تحقیقات نیز به اثبات رسیده است. گشنیز می‌تواند مشکل خون دماغ مکرر در بزرگسالان را نیز حل کند. برای استفاده از این روش، آب برگ‌های گشنیز را بگیرید و چند قطره از آن را در بینی‌تان بریزید تا خونریزی قطع شود.
روش دیگر: شما می‌توانید بجای آب گشنیز از روغن گشنیز نیز استفاده کنید. علاوه بر این، می‌توانید با له کردن برگ‌های گشنیز، یک خمیر درست کنید و آن را روی سرتان بمالید! این کار، اثر خنک کننده خواهد داشت و در نهایت خونریزی را متوقف می‌کند


۹. وازلین
مرطوب ساختن پوشش داخلی بینی، برای جلوگیری از خون دماغ مکرر ضروری است. وازلین، عاملی است که به حفظ رطوبت کمک می‌کند. اگر مستعد خون دماغ هستید، برای جلوگیری از خونریی کافی است مقداری وازلین را چند بار در روز به داخل بینی‌تان بمالید.

توجه: به مقدار بیش از حد از آن استفاده نکنید تا راه هوای بینی‌تان مسدود نشود.


10. انگور فرنگی هندی
انگور فرنگی هندی به دلیل حضور مواد معدنی و ویتامین‌های متعدد، برای درمان بسیاری از ناراحتی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. دانه‌های این میوه بعنوان درمانی برای خونریزی بینی بکار می‌روند. فقط کافی است دانه‌های آن را در کره تصفیه شده سرخ کرده و از آن برای ماساژ پیشانی‌تان استفاده کنید. این کار خونریزی را پس از مدتی متوقف خواهد کرد.
روش دیگر: شما می‌توانید از آب گرفته شده از این میوه نیز استفاده کنید. فقط کافی است چند قطره از آن را در سوراخ‌های بینی‌تان بریزید و خونریزی پس از مدتی متوقف خواهد شد.


۱۱. ویتامین K
ویتامین K، یک ویتامین ضروری است که برای لخته شدن خون مورد نیاز است. خون دماغ، یکی از بیماری‌هایی است که می‌تواند بعلت کمبود این ویتامین ایجاد شود یا می‌تواند اگر خون رقیق باشد نیز اتفاق بیفتد. برای اجتناب از این اتفاق، مواد غذایی مانند اسفناج، بروکلی، کلم پیچ و غیره که غنی از این ویتامین هستند را مصرف نمایید.


۱۲. ویتامین C
خون دماغ می‌تواند در طول دوران بارداری، به این دلیل که بافت‌ها خشک می‌شوند نیز اتفاق بیفتد. برای جلوگیری از خون دماغ در طول بارداری، مواد غذایی غنی از ویتامین C مانند آب پرتقال مصرف کنید. سایر منابع غذایی عبارتند از کیوی، آناناس، پاپایا، انبه و غیره.


۱۳. جوش شیرین
جوش شیرین می‌تواند بعنوان یک درمان برای بسیاری از بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. برای استفاده از آن برای درمان خون دماغ، نصف قاشق چایخوری نمک (بدون ید) و ۴/۱ قاشق چایخوری جوش شیرین را در ۱ فنجان آب مخلوط کنید و از این محلول برای شستشوی بینی تان استفاده کنید.
روش دیگر: فقط مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و ۳ تا ۴ بار در روز در بینی‌تان اسپری کنید.


۱۴. روغن عصاره لیمو
روغن عصاره لیمو یکی دیگر از درمان‌های موثر و اثبات شده برای خون دماغ است. این درمان برای سال‌ها در آروماتراپی مورد استفاده قرار گرفته است و حالا پتانسیل‌های درمانی جدید بسیاری از آن شناخته شده است، از جمله درمان خون دماغ. فقط چند قطره از این روغن را در بینی‌تان بریزید و بحال خود رهایش کنید. خونریزی پس از مدتی قطع خواهد شد.


۱۵. بلوط سفید
بلوط سفید، یک گیاه قابض است و یک بیوفلاونوئید قوی می‌باشد. بلوط سفید قادر به رفع بیماری‌های بسیاری است از جمله خون دماغ مزمن. خمیر این گیاه را به سوراخ آسیب دیده بینی بزنید و خونریزی پس از مدتی قطع خواهد شد.


۱۶. ریحان
برگ‌های ریحان، پتانسیل درمانی زیادی دارند که در نتیجه، می‌تواند بیماری‌های بسیاری را درمان کند. ثابت شده که برای خلاص شدن از شر خونریزی بینی مفید است. برای این کار، یک مشت برگ ریحان بردارید و آب آن را بگیرید. چند قطره از آن را در بینی‌تان بریزید و هر زمان که لازم بود تکرار کنید.


۱۷. گزنه
گزنه مدت‌هاست که برای درمان خون دماغ بکار می‌رود اما به مطالعات بیشتری برای بررسی اثربخشی آن نیاز است. برای این درمان، شما می‌توانید بخار گزنه را بطور مستقیم استنشاق کنید.
روش دیگر: آب گرفته شده از برگ‌های گزنه می‌تواند برای قطع کردن سریع خونریزی، در بینی ریخته شود. همچنین می‌توانید اگر مستعد دچار شدن به این وضعیت هستید، روزانه ۱ یا ۲ فنجان از دم کرده آنرا مصرف کنید.
توجه: نباید بیش از ۴ تا ۶ گرم از این گیاه را با حداقل ۲ لیتر از یک مایع در روز مصرف کنید.


رژیم غذایی برای خون دماغ
رژیم غذایی، نقش مهمی در هر نوع بیماری ایفا می‌کند، از این رو رعایت آن در بهبود خون دماغ نیز حیاتی است. اگر شما از خون دماغ رنج می‌برید، پس نباید هرگونه ماده غذایی که باعث رقیق شدن خون می‌شود را مصرف کنید.
آهن، یک ماده معدنی است که برای تولید هموگلوبین (که یک جزء مهم از سلول‌های قرمز خون است) ضروری می‌باشد. مصرف مواد غذایی غنی از آهن می‌تواند از خون دماغ جلوگیری کند.
همچنین همراه با مصرف ویتامین K و C، منابع غذایی غنی از زینک نیز باید در رژیم غذایی شما گنجانده شوند، چون این ماده معدنی به حفظ عروق خونی در بدن کمک می‌کند.


بایدها

    اگر خونریزی بعد از ۲۰ دقیقه قطع نشد، با یک پزشک تماس بگیرید.
    برای جلوگیری از ور رفتن با بینی‌تان، ناخن‌هایتان را کوتاه نگه دارید.
    در یک محیط گرم بمانید. برای این کار می‌توانید خانه‌تان را با کمک دستگاه بخور مرطوب سازید.
    هیدراته بمانید.

نبایدها

    خودتان را کش ندهید و هر چیزی را با خم شدن به پایین بلند کنید.
    سیگار نکشید چون راه هوای بینی‌تان را خشک می‌کند.
    اگر کودک شما خون دماغ شد وحشت نکنید، چون ممکن است او را بترسانید.

 

 

منبع: تناسب اندام


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
پر بازدیدترین
 • در این شرایط آب ننوشید!
 • تیپ متفاوت فریبا نادری و همسرش در رستورانشان! (+عکس)
 • از عوارض و ویژگی های قرص متفورمین بیشتر بدانید
 • تیپ نرگس محمدی پس از بازگشت از اسپانیا! +‌ عکس
 • جشن تولد والیبالیست تیم ملی در کنار همسرش + عکس
 • خوش و بش لیلا حاتمی و هدیه تهرانی در یک مراسم! + عکس
 • تیپ متفاوت ترلان پروانه دیشب در یک کنسرت! + عکس
 • کاهش وزن بیشتر با این روش
 • تیپ متفاوت مهراب قاسم خانی و همسرش + عکس
 • این ماده شاید بهره هوشی نوزادتان را پایین بیاورد
 • شش دوست پوستتان را دراینجا بشناسید
 • درمان انواع مشکلات پوستی خود را در اینجا بخوانید
 • شیرین کنندهایی که زمینه‌ساز ابتلا به دیابت نوع دوم است!
 • چرا دوره ابتدایی مهم‌ترین دوران تربیتی زندگی دانش‌آموزان است
 • لامبورگینی لوکس رامین رضاییان در بلژیک! + عکس
 • پیشگیری و درمان سرطان روده با ماست و شیر!
 • عاملی که سلامت ایرانی ها را تهدید می کند!
 • اولین عکس نماینده دوربین به دست مجلس در لهستان! + عکس
 • عوامل مهم ابتلا به اختلالات عضلانی اسکلتی
 • مهم‌ترین تبعات کم آبی بدن
 • توصیه‌های یک ارتوپد به دانش‌آموزان
 • به جای قمه زنی خون اهدا کنید
 • 10 علامت هشدار دهنده آلزایمر/اینفوگرافیک
 • عامل نیمی از سوانح رانندگی
 • علل شیوع بیماری‌های مزمن و غیرعفونی در دانش آموزان
 • عوارض جراحی لاغری
 • نخستین عمل جراحی تومور مغزی هیپوفیز به روش آندوسکوپی
 • آخرین اخبار
 • ساعت مچی ویژه بیماران مبتلا به پارکینسون + فیلم
 • چرا «شیمی درمانی» باعث «ریزش مو» می شود؟ + عکس
 • نخستین عمل جراحی تومور مغزی هیپوفیز به روش آندوسکوپی
 • 10 علامت هشدار دهنده آلزایمر/اینفوگرافیک
 • مهم‌ترین تبعات کم آبی بدن
 • عامل نیمی از سوانح رانندگی
 • توصیه‌های یک ارتوپد به دانش‌آموزان
 • علل شیوع بیماری‌های مزمن و غیرعفونی در دانش آموزان
 • اولین عکس نماینده دوربین به دست مجلس در لهستان! + عکس
 • کاهش وزن بیشتر با این روش
 • تیپ متفاوت مهراب قاسم خانی و همسرش + عکس
 • لامبورگینی لوکس رامین رضاییان در بلژیک! + عکس
 • این ماده شاید بهره هوشی نوزادتان را پایین بیاورد
 • خوش و بش لیلا حاتمی و هدیه تهرانی در یک مراسم! + عکس
 • عوارض جراحی لاغری
 • تیپ نرگس محمدی پس از بازگشت از اسپانیا! +‌ عکس
 • شیرین کنندهایی که زمینه‌ساز ابتلا به دیابت نوع دوم است!
 • جشن تولد والیبالیست تیم ملی در کنار همسرش + عکس
 • شش دوست پوستتان را دراینجا بشناسید
 • به جای قمه زنی خون اهدا کنید
 • تیپ متفاوت فریبا نادری و همسرش در رستورانشان! (+عکس)
 • عاملی که سلامت ایرانی ها را تهدید می کند!
 • تیپ متفاوت ترلان پروانه دیشب در یک کنسرت! + عکس
 • چرا دوره ابتدایی مهم‌ترین دوران تربیتی زندگی دانش‌آموزان است
 • پیشگیری و درمان سرطان روده با ماست و شیر!
 • در این شرایط آب ننوشید!
 • نتایج آزمون کارشناسی ارشد پزشکی‌ اعلام شد
 • به یاد بهترین های این سرزمین
 • آسیبی که لوازم التحریر خارجی به دانش آموزان وارد می کند!
 • مربی سابق میلان و فیورنتینا در راه نیمکت استقلال
 • رازخوب شنیدن در سالمندی
 • مهمترین خواص تخم مرغ برای سلامتی
 • از عوارض و ویژگی های قرص متفورمین بیشتر بدانید
 • چهره عجیب منصوریان بعد از اعلام خبر استعفا! + عکس
 • آنچه باید درباره گوشت های فرآوری شده بدانید!
 • زندگی لاکچری بچه پولدارهای استانبول + تصاویر
 • وقتی ناصرالدین شاه در شطرنج شکست خورد + عکس
 • مواد غذایی ممنوعه در بوفه مدارس
 • واکنش پنگوئن‌ها به سخنان نتانیاهو + تصاویر
 • انفجار پراید با سرنشینانش در اتوبان تبریز + عکس
 • به این دلیل دام ها را در هیئت های عزداری ذبح نکنید!
 • روشی مناسب برای تشخیص زودهنگام سرطان
 • درمان انواع مشکلات پوستی خود را در اینجا بخوانید
 • آیا هر فراموشی ،آلزایمر است؟
 • پخت وپز در ظروف مسی چه خوبی و بدی هایی دارد؟
 • روشی جدید برای تبدیل آب به سوخت هیدروژن
 • این نانو ذرات مانع از آسیب‌های بیشتر نخاع در مصدوم می‌شود
 • ساخت واکسن برای دندان درد
 • احداث بیمارستان کودکان سرطانی در کاشان
 • یک روز پرخوری با بدن چه می کند؟