کد خبر: 31955
ف
ناشران کتاب‌های پزشکی از مشکلات نشر در حوزه سلامت گفتند
تعدادی از ناشران حوزه پزشکی در کارگاه نشست ناشران تخصصی حوزه پزشکی و سلامت، از مشکلات نشر در این حوزه گفتند.

به گزارش «بهداشت نیوز» کارگاه نشست ناشران تخصصی حوزه پزشکی و سلامت، با مدیریت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر تهران و حضور متخصصان این حوزه چون تیمورزاده، کفاشی، امامی زاده و رضوانی، در محل دومین نمایشگاه کتاب‌های تخصصی علوم دارویی  و پزشکی- دانشگاهی و اولین نمایشگاه رسانه‌های سلامت محور برگزار شد.

رضوانی، مدیرمسئول انتشارات گزینه پارسیان طب در ابتدای مراسم با بیان اینکه فرآیند نشر، فرآیند مظلوم و دچار مشکلات زیادی است، گفت: نشر تخصصی با وجود مخاطب خاص خود، هزینه زیادی را برای ناشر رقم می‌زند. در انتشار کتاب‌های عمومی مانند رمان، ناشر عمومی نیاز به آپدیت اطلاعات ندارد اما به روز رسانی در نشر تخصصی به خصوص حوزه پزشکی بسیار بر روند نشر تاثیرگذار است.

وی در ادامه ضمن تشکر از مسئولان اجرایی نمایشگاه برای در اختیار قرار دادن فرصت حضور میان مخاطبان، افزود: متاسفانه ناشران حوزه تخصصی پزشکی، رسانه‌ای را جهت اطلاع رسانی به مخاطبان در اختیار ندارند. لذا نمایشگاه‌های تخصصی می‌تواند فرصت خوبی برای معرفی باشد اما متاسفانه سازوکار واحدی برای برگزاری همایش و نمایشگاه‌ها در کشور وجود ندارد.

مدیرمسئول انتشارات گزینه پارسیان طب با بیان اینکه هر ساله بیش از ۱۰۰ همایش تخصصی در حوزه علوم پزشکی در سراسر کشور برگزار می‌شود اما سهم ناشر تخصصی پزشکی در این رویدادهای علمی اختصاص نشده است، اذعان کرد: متاسفانه همایش‌های علمی کنونی به فضایی برای جولان شرکت‌های واردکننده تجهیزات پزشکی تبدیل شده‌اند و اختصاص غرفه به ناشران با مبالغ هنگفتی صورت می‌گیرد که ناشران حتی در صورت تمایل به شرکت، توانایی پرداخت این مبلغ را ندارند. در این صورت این گروه از شرکت در همایش‌های علمی رانده می‌شوند و به ویترینی برای شرکت‌هایی تبدیل می‌شود که کشور را به مصرف گرایی می‌کشانند. از مسئولین وزارت علوم و وزارت بهداشت و درمان خواهشمندم تا کمیته‌ای جهت نظارت بر قیمت گذاری غرفه‌ها در همایش‌های علمی تشکیل شود.

رضوانی با بیان اینکه نمایشگاه کتاب‌های تخصصی علوم دارویی  و پزشکی- دانشگاهی باید همه ساله به عنوان قطب برای حضور ناشران تخصصی حوزه پزشکی تبدیل شود، اذعان کرد: اگر این نمایشگاه در تقویم نمایشگاه‌های کشور قرار گیرد، برند شده و قدمی در جهت ارتقای علمی و رغبت ناشران برای حضور در نمایشگاه خواهد شد.

چرا در حوزه تولید علم پزشکی از پتانسیل داخلی استفاده نمی‌شود؟

وی با اشاره به اینکه متاسفانه مشاهده می‌شود که کشور ما نمی‌خواهد نقطه آغازی در جهت رهایی از وابستگی به منابع خارجی داشته باشد، گفت: پژوهش‌های رفرنس بومی تا به امروز با شکست مواجه بوده‌اند و ترس از انجام پروژه جدید به دلیل شکست مجدد و وابستگی کامل به منابع انگلیسی وجود دارد. علاوه بر این مساله، یک نگاه خارج از مرزها در کشور حاکم است که تنها مفاخر خارج از کشور یاد می‌شوند و در حوزه تولید علم پزشکی از پتانسیل داخلی استفاده نمی‌شود.

مدیرمسئول انتشارات گزینه پارسیان طب با تاکید بر اینکه تولید کتاب رفرنس بومی درآمد ناشر را محدود می‌کند اما باید روزی وابستگی به منابع خارجی تمام شود، یادآور شد: اغلب اساتید بزرگ کشور ما معتقدند که پزشک باید به زبان اصلی مطالعه کند. بر اساس این دیدگاه به روز بودن علم پزشکی در کشور تضمین می‌شود اما در عوض سال‌هاست که سهم نشر پزشکی از بازار بین المللی ناامید کننده است. بنابراین باید در جهت رهایی از این وابستگی گام برداشت.

کتابی که با سرمایه ملی تولید شود، نباید از عرضه در نمایشگاه منع شود

فرهاد تیمورزاده مدیرمسئول انتشارات تیمورزاده در ادامه با بیان اینکه ناشران حاضر در دومین نمایشگاه کتاب‌های تخصصی علوم دارویی  و پزشکی- دانشگاهی، ۹۰ درصد تولید نشر تخصصی پزشکی را بر دوش می‌کشند، گفت: این نمایشگاه به گونه‌ای نمایی از مدیریت سلامت کشور است چراکه علاوه بر انتشارات حوزه تخصصی پزشکی، رسانه‌های سلامت محور نیز در اولین دوره برگزاری خود به سر می‌روند.

وی در ادامه با تاکید بر نامناسب بودن زمان برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برای انتشارات حوزه پزشکی، افزود: نمایشگاه کتاب‌های تخصصی علوم دارویی و پزشکی- دانشگاهی با شروع ترم تحصیلی برگزار می‌شود که این مساله موجب جذب دانشجویان برای خرید کتاب‌های مورد نیاز ترم تحصیلی می‌شود اما متاسفانه در این دوره شاهد بودیم که توقعی که از حضور مخاطبین در نمایشگاه داشتیم، برآورده نشد. این مساله را می‌توان ناشی از نوپا بودن این نمایشگاه دانست. لذا اگر زمان برگزاری در تقویم ذهنی مخاطبان بماند، شاهد استقبال بیشتر مخاطبان در سال‌های آینده خواهد شد.

تیمورزاده ضمن تشکر از معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل نصب بیلبوردهای متعدد در سطح شهر، بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها برای اطلاع رسانی از برگزاری این نمایشگاه، تاکید کرد: روابط عمومی این وزارتخانه در طی ۴ ماه دغدغه برگزاری مطلوب این نمایشگاه را داشتند. از طرفی برگزاری این نمایشگاه در کنار نمایشگاه ایران فارما که وجهه صنعتی نمایشگاه محسوب می‌شود، منجر به کاهش هزینه‌ها برای گروه ناشران فعال در نمایشگاه شد.

مدیر مسئول انتشارات تیمورزاده، اذعان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در طی سال‌های اخیر بیشترین حمایت را از حوزه کتاب تخصصی پزشکی انجام داده است. در دوره پیشین نمایشگاه ۲۰ درصد یارانه خرید کتاب در ساعات آخر نمایشگاه اختصاص داده شد که با جذب صفر درصد مواجه شد اما امسال گامی اساسی در جهت رفع این مشکلات برداشته شد. به طوری که غرفه بانک عامل نمایشگاه در داخل سالن قرار گرفت و مبلغ یارانه تا ۳۰ درصد افزایش یافت.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در سال ۷۲ به دلیل قطع ارز اساتید و دانشجویان، کتاب‌های افست پزشکی منبع اصلی را تشکیل می‌دادند، افزود: وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی مجوز را برای کتاب‌های افست صادر می‌کند اما این کتاب‌ها با وجود مجوز قانونی اجازه عرضه در نمایشگاه را ندارند. لذا نیاز است تا این بلاتکلیفی هرچه زودتر رفع شود چون کتابی که با سرمایه ملی تولید شده است، نباید از عرضه در نمایشگاه منع شود.

تیمورزاده با بیان اینکه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت و درمان هردو در حوزه نشر کتاب دانشگاهی حوزه پزشکی دخیل هستند، گفت: نشر کتاب دارای مخاطبین و سلایق متفاوت است و با تغییر ۵ تا ۱۰ درصدی اطلاعات، مخاطبین تمایل به خریداری نسخه جدید هستند. این مساله موجب شد تا به فکر تأسیس انجمن فرهنگی کتاب علوم پزشکی بیفتیم که در طی ماه گذشته، وزارت ارشاد با این درخواست موافقت کرد. از این رو مقرر است در سال آینده این انجمن، مجری اصلی برگزاری این نمایشگاه باشد و با بهره گیری از پتانسیل ناشران پزشکی قدمی درجهت رشد کیفی و کمی نمایشگاه باشد.

فراگیری رکود حوزه نشر کتاب‌های تخصصی پزشکی نزدیک است

امامی زاده، مدیرمسئول انتشارات رویان پژوه با بیان این مساله که متاسفانه نشر ایران هرساله به رکود نزدیک‌تر می‌شود، گفت: بسیاری از همکاران بنده در حوزه نشر به سمت کتاب تخصصی روی می‌آورند اما با دغدغه‌هایی بیش از پیش مواجه می‌شوند. روی آوردن به نشر تخصصی نشان از ارتقای سطح نشر ایران توسط خود افراد و در بخش خصوصی است.

وی در ادامه تاکید کرد: متاسفانه رکود حوزه نشر را در درجات بالای علمی یعنی در سطح تخصصی، فوق تخصصی و دکترا شاهد هستیم.

مدیرمسئول انتشارات رویان پژوه با اشاره به اینکه بومی سازی کتاب‌های تخصصی در حوزه پزشکی نیاز به آمار مورد قبول در دنیاست و باید مورد تأیید رفرنس جهانی باشد، افزود: کتاب ملی دندان پزشکی گرفتار معضل شده است که بر تأیید و عدم تأیید آن دوگانگی‌های بسیار است.

۹۰ درصد نشر منابع دانش پزشکی برعهده بخش خصوصی است

کفاشی، مدیرمسئول انتشارات بشری در خصوص عملکرد دومین نمایشگاه کتاب‌های تخصصی علوم دارویی  و پزشکی- دانشگاهی، یادآور شد: نمایشگاه امسال از جهت حمایت، نوع چینش غرفه‌ها، تعداد بازدید کننده با پیشرفت چشمگیری نسبت به سال گذشته مواجه شده است با اینکه هنوز از آنچه که انتظار می‌رود، فاصله دارد. پیش بینی‌ها نشان می‌دهد که این نمایشگاه می‌تواند از دوره‌های بعدی جایگاه اصلی خود را نشان دهد.

وی در ادامه افزود: در حوزه پزشکی به شدت جایگاه تشکل تخصصی این حوزه خالی ست، لذا تمام سعی خود را به کار می‌بریم تا انجمن ناشران کتاب علوم پزشکی را فعال کنیم.

به گفته مدیرمسئول انتشارات بشری، عهده دار سلامت، وزارت بهداشت است که یکی از شاخه‌های سلامت، منابع دانش سلامت است. در این ۴۰ سال بعد از انقلاب وزارت بهداشت و درمان عملکرد مطلوبی در حوزه نشر کتاب‌های تخصصی پزشکی انجام نداده است تا جایی که هم اکنون ۹۰ درصد نشر منابع دانش پزشکی برعهده بخش خصوصی است. متاسفانه هیچ عزم ملی برای تألیف کتاب پزشکی به زبان فارسی وجود ندارد که مسئولیت این مساله کاملاً برعهده وزارت بهداشت است.

کفاشی شاخص علم و دانش را حاصل تعامل دانش روز با اتفاقات بومی دانست و اذعان داشت: کتاب‌های تخصصی حوزه پزشکی خارجی بر اساس مطالعات اروپا و آمریکا تهیه شده‌اند و ممکن است بر اساس ژنتیک دیگر کشورها کارساز نباشد. متاسفانه تمام کتاب‌های پزشکی ما وارداتی هستند و برمبنای خارج کشور است. نیاز است کتاب‌هایی تهیه شود تا بر مبنای مطالعات داخلی و علم شرق و غرب باشد.

 

منبع: مهر


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
آخرین اخبار
 • همسری که ترامپ برای دخترش ایوانکا می‌پسندید! + عکس
 • پوستر تبلیغاتی داعش برای تهدید جام جهانی 2018 + عکس
 • چالش های فیسبوکی، تهدیدی برای سلامت کودکان
 • کی نباید ورزش کنیم؟
 • ۸ دلیل عمده خشکی و خارش فصلی پوست و راهکارهایی برای رفع آن‌ها
 • خدمات گسترده وزارت بهداشت به زوار اربعین در ایران و عراق
 • از حاملگی‌های پرخطر تا اندوه‌های ناخودآگاه در مادران باردار
 • مورچه‌ها نوزاد دختر را زنده زنده خوردند! + تصاویر
 • ۱۴ تا از بهترین و بدترین غذاها برای کبدتان را بشناسید
 • ۴ مشکلی که با نگه داشتن ادرار اتفاق می‌افتند
 • ۵ درسی که باید از سوئدی‌ها درباره خواب یاد بگیریم
 • واکنش تهرانی‌ها با مشاهده اولین هواپیما! + عکس
 • اسلحه زورگیران تهرانی (+عکس)
 • دخترانِ پیر در نزدیکی یاسوج! + عکس
 • مصرف این نوشیدنی جلوی پیری زودرس را می‌گیرد
 • مجردان روان سالم‌تری دارند یا متأهلان؟
 • شکار پرندگان مهاجر وحشی تا اطلاع ثانوی ممنوع
 • «سوء رفتار والدین» مهم‌ترین دلیل گرایش دانش‌آموزان انگلیسی به مواد مخدر
 • بیماری‌هایی که سلامت دانش آموزان را تهدید می کند
 • عادت‌های دخترانه‌ای که خوشایند مرد‌ها نیست!
 • داروی رایگان به بیماران اعصاب و روان
 • باید ها و نباید های میوه خوردن کودک
 • کدام مردان همسرشان را کتک می‌زنند؟
 • ناخن جویدن نشانه چیست؟
 • تمامی امکانات برای خدمت رسانی به زائرین اربعین آماده است
 • فرزندتان را همانگونه که هست دوست بدارید
 • کودکان هم دچار التهاب مفصل می‌شوند
 • بهداشت اولین اولویت کمیته بهداشت و درمان اربعین است
 • بزرگترین قاتل زنان ایرانی را بشناسید
 • مردمشهدی پسر9ساله اش را از پل عابر به خیابان پرت کرد
 • دیابتی‌ها هویج را خام بخورند یا پخته؟
 • سوره ای که در زندگی معجزه میکند
 • بهترین توصیه های یک متخصص پوست و مو درباره کنترل آکنه
 • حضور متفاوت گردشگران‌ خارجی درحرم‌ حضرت‌ معصومه! + عکس
 • بهترین کارهایی که می توانید برای پوستتان انجام دهید!
 • سلامت کودکان بازیچه خانه‌های اسباب‌ بازی غیراستاندارد
 • تیپ علی دایی و دخترش در یک مهمانی! عکس
 • این پرتقال ها را هرگز نخورید!
 • یکشنبه بازار چینی‌ها برای پیدا کردن همسر؟! + تصاویر
 • ضرورت استفاده معاونت پرستاری از مشاوره های کارشناسی سازمان نظام پرستاری
 • روغن کنجد ما را فراموشکار می‌کند یا خوش‌حافظه؟
 • علت بوی بد عرق بدن چیست + دستورالعملهای برطرف کردن آن
 • اولین مشکلی که پرستاران با آن سروکار دارند!
 • چگونه چربی اطراف صورت را بسوزانید؟
 • نقش مهم ایران در ارتقای انتقال خون کشورهای منطقه
 • این میوه دشمن بیماری‌ها و دوست سلامت شما است
 • با این لوازم آرایشی خود را به مرگ نزدیک تر می کنید!
 • میکروبی ترین مکان های جامعه!
 • وحشتناک ترین بیماری زنان
 • نکاتی که بیماران تنفسی باید در فصل سرما رعایت کنند!
 • بهترین خمیردندان کدام است؟
 • حمایت از یوزپلنگ ایرانی در جشنواره «سینماحقیقت»
 • رنگ ناخن از بیماری های شما می گوید!
 • صحنه باور نکردنی از چرت نیمروزی یک جوان در کنار شیر+عکس
 • کشف شوک آور جسد سالم فرعون دوم + تصاویر
 • با این روش سنگ کلیه خود را نابود کنید
 • زنگ خطر زنانه شدن سالمندی در کشور
 • افتتاح نخستین مرکز درمان اعتیاد مادر و کودک
 • مشاوره معتادان به بیمه‌درمانی آنان اضافه می‌شود
 • با کودک بد غذا چه کنیم؟
 • «تلویزیون» از عوامل اصلی تنبلی ذهن انسان
 • 7 راهکار ساده برای افزایش سوخت و ساز بدن
 • ورزش های شگفت انگیز پشت میز کار+ تصاویر
 • موثرترین نسخه‌های گیاهی برای درمان یبوست
 • بازیگر معروف پرکار تلویزیون جراحی شد +عکس
 • مواردی که در فصل سرماخوردگی نیاز به تمیز کردن دارند!
 • راز افرادی که هیچگاه سرما نمی خورند چیست؟
 • درمان اعتیاد به اجبار امکان پذیر نیست
 • هشدارهای پلیس برای طوفان احتمالی تهران
 • 7 راهکار طلایی برای کنترل لجبازی کودک