کد خبر: 32453
ف
هر چیزی را که باید در خصوص بیماری نقرس بدانید!
نقرس بیماری‌ای است که به علت رسوب اسیداوریک در مفاصل یا بافت‌های نرم ایجاد می‌شود. در بسیاری از افراد، نقرس ابتدا مفاصل شست پا را مبتلا می‌کند که در اصطلاح پزشکی به آن پوداگرا (podagra) می‌گویند

نقرس بیماری‌ای است که به علت رسوب اسیداوریک در مفاصل یا بافت‌های نرم ایجاد می‌شود. در بسیاری از افراد، نقرس ابتدا مفاصل شست پا را مبتلا می‌کند که در اصطلاح پزشکی به آن پوداگرا (podagra) می‌گویند، اما با گذشت زمان، علاوه بر شست پا، بسیاری از مفاصل دیگر و بافت‌های اطراف نیز ممکن است گرفتار شوند که عبارتند از پاها، مچ پاها، پاشنه پاها،‌زانوها، مچ گروها، مفاصل انگشتان دست و آرنج‌ها. رسوب اسیداوریک به صورت ماده گچ‌مانند در مفاصل مبتلا، توفوس (tophus) نام دارد . توفوس‌ها، به صورت توده‌های سفت زیر پوست نواحی اطراف مفاصل مبتلا و همچنین در لاله گوش ممکن است ایجاد شوند. اسیداوریک می‌تواند در کلیه‌ها رسوب کرده و سنگ کلیه ایجاد کند.
اسیداوریک به مثابه عامل خطرساز
پورین‌ها، جزیی از بافت‌های طبیعی بدن انسان هستند که در بسیاری از غذاها وجود دارند که اسیداوریک درنتیجه تجزیه آنها به وجود می‌آید. به طور طبیعی، اسیداوریک در خون حل و از طریق کلیه‌ها و ادرار از بدن دفع می‌شود.
اگر تولید اسیداوریک زیاد شود یا دفع آن از کلیه‌ها کاهش یابد، مقدار اسیداوریک در خون افزایش می‌یابد که به این حالت «هیپراوریسمی» گفته می‌شود. مصرف غذاهای حاوی مقادیر زیاد پورین مانند جگر و قلوه، ساردین، آب گوشت، لوبیا خشک، سویا و نخود سبز می‌تواند عامل این مشکل باشد. البته هیپراوریسمی بیماری محسوب نمی‌‌شود و به خودی خود خطرناک نیست، اما اگر به علت هیپراوریسمی، کریستال‌های اسیداوریک تشکیل شوند و در مفاصل رسوب کنند، آنگاه التهاب ایجاد می‌شود و نقرس بروز می‌کند.


مراحل بیماری
بیماری نقرس 4 مرحله دارد که عبارتند از:
1) هیپراوریسمی بدون علامت: در این مرحله، فقط مقدار اسیداوریک خون در شخص مبتلا بالاست ولی نشانه و علامتی وجود ندارد و به طور معمول نیازی به درمان نیست.
2) نقرس حاد یا آرتریت حاد نقرسی: در این مرحله، افزایش اسیداوریک خون، موجب رسوب کریستال‌های آن در مفاصل شده است. علائم مفصلی نقرس به صورت درد بسیار شدید و ناگهانی همراه با ورم، گرمی، قرمزی و حساس بودن مفصل حتی با لمس ملایم آن است که به این علائم، حمله نقرس گفته می‌شود. معمولا حمله نقرس، شب‌ها اتفاق می‌افتد و یک حادثه استرس‌زا، مصرف نوشیدنی‌های الکلی، بعضی داروها یا سایر بیماری‌ها ممکن است عاملی برای حمله نقرس باشند. حمله‌های نقرس معمولا بعد از 3 تا 11 روز حتی بدون هیچ درمانی برطرف می‌شوند. بعد از فروکش کردن حمله اولیه نقرس، حمله‌های بعدی ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها اتفاق نیفتد، اما با گذشت زمان، حمله‌های نقرس طولانی‌تر، فاصله بین حمله‌ها کمتر و تعداد آنها بیشتر خواهد شد.
3) مرحله بین حمله‌های نقرس: در این مرحله که بین حمله‌های نقرس است، شخص مبتلا هیچ‌گونه علامتی ندارد.
4) نقرس مزمن توفوسی: این مرحله نقرس بیشترین معلولیت را به دنبال دارد و در یک دوره طولانی حدود 10 سال ایجاد می‌شود. در این مرحله، آسیب‌های پایدار در مفاصل مبتلا و گاهی کلیه‌ها اتفاق می‌افتد. با درمان درست در بیشتر بیماران، پیشرفت بیماری به این مرحله نمی‌‌انجامد.


علل زمینه‌ساز نقرس
برخی عوامل خطر با بالابودن اسیداوریک خون و نقرس ارتباط دارند که عبارتند از:
• عوامل ژنتیک: بسیاری از افراد مبتلا به نقرس، سابقه فامیلی این بیماری را دارند. وجود سابقه فامیلی در بیماران نقرسی 20 تا 80 درصد برآورد شده است.
• جنس و سن: نقرس در مردان بیشتر از زنان و در افراد بالغ بیشتر از کودکان شایع است. در زنان قبل از سن یائسگی، هورمون استروژن، دفع اسیداوریک را از کلیه‌ها زیاد می‌کند.
• وزن: افزایش وزن، خطر بروز نقرس را زیاد می‌کند زیرا افراد چاق بافت‌های بیشتری دارند و درنتیجه تجزیه مواد پورینی، اسیداوریک بیشتری در آنها تولید می‌شود.
• مصرف مشروبات الکلی: نوشیدن زیاد مشروبات الکلی موجب بالا رفتن اسیداوریک خون می‌شود زیرا دفع اسیداوریک از کلیه توسط الکل دچار اختلال می‌شود.
• رژیم غذایی: خوردن غذاهای سرشار از پورین می‌تواند در بعضی از افراد نقرس ایجاد کرده یا آن را تشدید کند.
• قرار گرفتن در معرض سرب: در بعضی از افرادی که در معرض سرب قرار می‌گیرند، نقرس بروز می‌کند.
• سایر بیماری‌ها: نارسایی کلیه یا ناتوانی کلیه‌ها در دفع مواد ‌زائد عامل شایعی در ایجاد نقرس در افراد مسن است. همچنین بیماری‌های دیگری مانند فشارخون بالا، کم‌کاری تیروئید، بیماری‌هایی که در آنها سلول‌های زیادی تجزیه می‌شوند (پسوریازیس، کم‌خونی همولیتیک و بعضی سرطان‌ها) و کمبود یا فقدان آنزیم‌های مسوول کنترل اسیداوریک در بیماری ژنتیکی خاص مانند نشانگان لش نیهان در بالا بودن اسیداوریک خون نقش دارند.
• داروها: داروهای مدر، داروهای حاوی سالیسیلات مانند آسپیرین، نیاسین، سیکلوسپورین و لوودوپا نیز ممکن است موجب بالا رفتن اسیداوریک خون و نقرس شوند.
چه کسانی به نقرس مبتلا می‌شوند؟
نقرس در همه جا وجود دارد، ولی شیوع آن در بعضی از جوامع بیشتر است. نقرس بین کودکان و بالغان جوان نادر است. مردانی که در سنین 41 تا 51 سالگی هستند نسبت به زنان در این رده سنی خیلی بیشتر دچار نقرس می‌شوند. بیمارانی که در آنها پیوند عضو انجام شده نیز مستعد ابتلا به نقرس هستند.


علایم و روند تشخیص نقرس
علائم نقرس می‌تواند مبهم و شبیه سایر بیماری‌ها باشد، بنابراین تشخیص آن نیز ممکن است مشکل باشد. گرچه اسیداوریک خون در بیشتر بیماران مبتلا به نقرس، بالاست، ولی در زمان حمله حاد آن ممکن است اسیداوریک طبیعی باشد. از طرف دیگر، تنها بالا بودن اسیداوریک دلیل براین نیست که شخص دچار نقرس است. درحقیقت، بیشتر بیمارانی که اسیداوریک بالایی دارند دچار نقرس نمی‌‌شوند. برای تایید تشخیص نقرس، ممکن است پزشک با سرنگ و سوزن مایع مفصلی موجود در مفصل مبتلا را بکشد، سپس این مایع را زیر میکروسکوپ برای وجود کریستال‌های اسیداوریک مشاهده کند، اما اگر کریستال اسیداوریک زیر میکروسکوپ مشاهده نشود نیز نمی‌‌توان تشخیص نقرس را رد کرد. با آزمایش مایع مفصلی ممکن است کریستال‌های دیگری به جز اسیداوریک را مشاهده کرد، از جمله کریستال‌های پیروفسفات کلسیم که در بیماری «نقرس کاذب» دیده می‌شوند. بیماری نقرس کاذب ممکن است علائمی شبیه نقرس داشته باشد، ولی درمان آن متفاوت است. یکی دیگر از بیماری‌های مهم مفصلی که ممکن است با نقرس اشتباه شوند، عفونت‌های مفصلی هستند. اگر در مورد وجود عفونت در مفصل مبتلا مشکوک باشند، مایع مفصلی کشیده‌شده از مفصل را برای وجود میکروب‌ها در آزمایشگاه کشت می‌دهند.


اسیداوریک بالا در خون، وجود کریستال‌های اسیداوریک در مایع مفصلی، سابقه حمله‌های مشابه التهاب مفصلی در گذشته، التهاب حاد مفصلی که ظرف یک روز به طور ناگهانی بروز کرده و با ورم، گرمی و قرمزی مفصل همراه است و حمله التهاب مفصلی که فقط یک مفصل را گرفتار کرده و بیشتر در مفاصل انگشت شست پا، مچ پا و ‌زانو اتفاق می‌افتد از جمله مهم‌ترین علائم نقرس محسوب می‌شود.


نقرس مزمن توفوسی
در بیمارانی که طی سال‌ها حملات مکرر نقرسی داشته باشند، نقرس مزمن توفوسی می‌تواند ایجاد شود. در این موارد، کریستال‌های اسیداوریک در مفاصل، استخوان‌ها و غضروف مفصلی رسوب می‌کند. تجمع این کریستال‌ها در این بافت‌ها توده‌های کوچکی ایجاد می‌کند که توفوس نامیده می‌شوند. وجود این توفوس‌ها موجب خوردگی در استخوان می‌شود و باعث تغییر شکل مفاصل خواهد شد. توفوس‌ها دردناک نیستند، ولی گاهی التهاب در محل وجود آنها ایجاد می‌شود. نقرس مزمن توفوسی در گذشته و به علت نبودن داروهای پایین‌آورنده اسیداوریک بیشتر شایع بوده است. در بیمارانی که نتوانند از داروهای پایین‌آورنده اسیداوریک استفاده کنند و در بیمارانی که بعد از پیوند عضو، سیکلوسپورین استفاده می‌کنند و در زنان یائسه، به‌ویژه اگر داروهای مدر مصرف می‌کنند، امکان ایجاد نقرس مزمن وجود دارد.


عوارض کلیوی نقرس
خطر ایجاد سنگ کلیه در بیماران مبتلا به نقرس زیاد است. کریستال‌های اسیداوریک در مجاری ادرار جمع می‌شوند و تشکیل سنگ می‌دهند. اگر سنگ به اندازه کافی بزرگ باشد، می‌تواند یکی از حالب‌ها (لوله‌ای که کلیه را به مثانه متصل می‌کند) را مسدود کند. گاهی کریستال‌های اسیداوریک در خود بافت کلیه جمع و منجر به کاهش عملکرد کلیه می‌شوند. داروهایی که موجب زیاد شدن دفع اسیداوریک از ادرار می‌شوند نیز ممکن است خطر سنگ کلیه را کاهش دهند.


درمان نقرس
با درمان مناسب در بیشتر افراد مبتلا به نقرس، علائم بیماری کنترل می‌شود و آنها زندگی خوبی خواهند داشت. نقرس را می‌توان با یک یا چند دارو درمان کرد. برطرف کردن درد هنگام حمله‌های نقرس، پیشگیری از بروز حمله‌ها و جلوگیری از تشکیل توفوس و سنگ‌های کلیه مهم‌ترین اهداف درمان این بیماری هستند. درمان موفقیت‌آمیز نقرس دردهای مفصلی را از بین می‌برد و از آسیب‌های طولانی‌مدت مفاصل هم پیشگیری می‌کند. درمان حمله حاد نقرس با تجویز کولشی‌سین خوراکی یا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی به شکل خوراکی یا مصرف کورتیکواستروئیدها (کورتون) به شکل خوراکی یا تزریق در مفصل مبتلا انجام می‌گیرد. این داروها التهاب ناشی از رسوب کریستال‌های اسیداوریک را در مفصل کاهش می‌دهند، ولی اثری روی مقدار اسیداوریک بدن ندارند. داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایندومتاسین در درمان حمله نقرس موثر هستند. البته ناراحتی‌های گوارشی مانند خونریزی معده، ورم بدن و افزایش فشارخون از جمله عوارض این داروها هستند. به همین دلیل این داروها را نمی‌‌توان برای بیماران مبتلا به نارسایی کلیه، کبد و قلب تجویز کرد. البته در افراد مسن نیز باید با احتیاط زیاد مصرف شود. انواع جدید‌تر داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند سلکوکسیب را هم می‌توان برای درمان حمله نقرس استفاده کرد. عوارض گوارشی این داروها از داروهای قدیمی کمتر است، ولی در بیماران مسن ممکن است عوارض قلبی و مغزی بیشتری داشته باشند.


آسپیرین هم جزو این داروهاست، ولی این دارو می‌تواند اسیداوریک خون را تغییر دهد بنابراین برای درمان نقرس توصیه نمی‌‌شود.


کولشی‌سین دارویی است که برای قرن‌ها در درمان نقرس به کار می‌رفته و هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو در صورتی موثر خواهد بود که در 12 ساعت اول شروع حمله نقرس استفاده شود. البته عوارضی مانند اسهال، دردهای شکم، تهوع، استفراغ و سرگیجه دارد که بعضی افراد آن را تحمل نمی‌‌کنند.


کورتیکواستروئیدها (کورتون‌ها) ترکیبات شیمیایی از خانواده کورتیزول هستند که یک هورمون طبیعی در انسان است. این داروها اثر ضدالتهابی قوی‌ای دارند. با مصرف این گروه از داروها علائم التهاب شروع به کاهش می‌کنند و معمولا بعد از حدود یک هفته به طور کامل از بین می‌روند. برخی پزشکان به جای کورتیکواستروئیدها، از داروی تتراکوزاکتید به صورت تزریق عضلانی استفاده می‌کنند.


کورتیکواستروئیدها زمانی در درمان حمله نقرس تجویز می‌شوند که نتوان از کولشی‌سین یا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی استفاده کرد یا چند مفصل دچار نقرس باشد.


داروهای پایین‌آورنده اسیداوریک مثل الوپورینول نیز باید مادام‌العمر مصرف شوند.


پیشگیری ازحملات نقرس
هدف از پیشگیری از حملات نقرس، جلوگیری از بروز حملات یا کم کردن تعداد آنهاست. داروی مناسب برای پیشگیری از حملات نقرس کولشی‌سین است که به صورت روزانه با مقدار کم تجویز می‌شود تا عوارض خاص گوارشی آن بروز نکند. مصرف کولشی‌سین، به‌ویژه در مواقعی که داروهای پایین‌آورنده اسیداوریک شروع می‌شوند، بروز حملات نقرس را کاهش می‌دهد. درمان پیشگیری‌کننده با کولشی‌سین، معمولا طولانی‌مدت نیست و تا 6 ماه بعد از آخرین حمله نقرس ادامه می‌یابد، مگر در موارد نقرس همراه با توفوس که مدت طولانی‌تری استفاده می‌شود. درمان با داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی نیز گاهی برای پیشگیری از حمله‌های نقرس به کار می‌رود، ولی اثر آنها در پیشگیری از حمله‌ها به اندازه کولشی‌سین، نشان داده نشده است.


رژیم غذایی در نقرس
داستان‌های زیادی درباره رژیم غذایی و نقرس وجود دارد. در گذشته، بسیاری از افراد نقرس را بیماری ثروتمندان می‌دانستند و آن را به خوردن غذاهای چرب و نوشیدن مشروبات الکلی ربط می‌دادند. با اینکه غذاهای سرشار از پورین و مشروبات الکلی، در نقرس نقش دارند، اما علت اصلی بیماری نیستند. در مورد رژیم غذایی و نقرس نکات زیر قابل‌ذکر است:
چاقی با بالا رفتن سطح اسیداوریک در خون ارتباط دارد. اگر اضافه‌وزن وجود داشته باشد، برنامه کم کردن وزن را باید زیرنظر پزشک شروع کرد. برای کاهش وزن نباید سرعت به خرج داد زیرا این کار می‌تواند سطح اسیداوریک را بالا ببرد و نقرس را بد‌تر کند. اگر وزن طبیعی باشد، باید رژیم غذایی به نحوی باشد که اضافه‌وزن پیدا نشود. می‌توان چای یا قهوه نوشید، ولی لازم است مصرف نوشابه‌های الکلی را محدود کرد. نوشابه‌های الکلی‌، به‌ویژه آب جو، ممکن است سطح اسیداوریک را بالا ببرد و زمینه‌ساز حمله حاد نقرس باشد. مصرف روزانه دست‌کم 11 تا 12 لیوان مایعات غیرالکلی از جمله آب، به‌ویژه اگر سنگ کلیه وجود داشته باشد، مفید است. هر غذایی را می‌توان در حد اعتدال مصرف کرد و رژیم بدون پروتئین توصیه نمی‌‌شود، ولی باید از خوردن مقادیر زیاد غذاهایی که حاوی پورین هستند اجتناب کرد. این غذاها عبارتند از:
گوشت‌های قرمز، جگر،کلیه، مغز، آبگوشت، نخود و لوبیا، قارچ، ساردین و بعضی از انواع ماهی‌ها.


دکتر سیده زهرا میرفیضی فوق‌تخصص روماتولوژی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد

 

منبع: هفته نامه سلامت

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
پر بازدیدترین
 • تیپ عجیب و غریب بهنوش بختیاری دیشب در یک مراسم! + عکس
 • تیپ متفاوت پریناز ایزدیار در ویلای شمال! + عکس
 • ۳ راز داشتن عمری طولانی را بشناسید
 • چیزهایی که زود پیرتان می‌کند
 • الهام حمیدی هم مدل شد! + عکس
 • تیپ مهراوه شریفی نیا دیشب در یک کنسرت! + عکس
 • ۹ درمان سریع سرما خوردگی
 • عاملی که نشان از بیماری های خطرناک مغزی است!
 • فرزاد فرزین و نازنین بیاتی دیشب در یک مراسم! + عکس
 • تیپ متفاوت سحر دولتشاهی در اختتامیه جشنواره دبی! + عکس
 • 7خطر در کمین فشار خونی‌ها
 • درمان دیابت و دیستروفی عضلانی با شیوه جدید مهندسی ژنتیک
 • این افراد باید از بوتاکس صورت پرهیز کنند
 • راهکار مقابله با سرطان غدد لنفاوی
 • دیابت و فشارخون را با مصرف این سبزی معجزه گر درمان کنید+ اینفوگرافیک
 • دمنوشی برای رفع خستگی
 • بلایی که مصرف کم گوشت بر سر جوانان می آورد
 • روشی جدید برای جلوگیری از چاقی ودیابت
 • 90 گیاه دارویی و ادویه بی نظیر برای سلامتی
 • دلایل روند منفی سلامت در بین زنان جوان چیست؟
 • مصرف این ادویه ها در زمستان معجزه می کند
 • موثرترین روش‌ها برای التیام لب‌های خشک و ترک خورده
 • سوزاندن جسد همسر در بیابان‌ها
 • این خصوصیات نشان می‌دهد که اعتماد به نفس بالایی دارید
 • اینفوگرافیک| راهنمای انواع تیپ‌های مردانه
 • چندین کشته و مجروح در تصادف اتوبوس اردوی دانش آموزی
 • وزیربهداشت به کره جنوبی می رود
 • آتش سوزی کارگاه تولیدی مبل و صندلی
 • مصرف این قرص در دوران بارداری و فلج مغزی نوزاد
 • راه اندازی پردیس جدید دانشگاه علوم پزشکی ساوه
 • بهترین زمان ورزش چه موقع است؟
 • برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش های حوزوی در قم
 • ۱۴ ترفند ساده که می توانند در مواجهه با خطر جان شما را نجات دهند
 • جوان‌ها در باشگاه چه چیزهایی مصرف می‌کنند؟
 • چطور شکست عشقی خود را فراموش کنیم؟
 • آخرین اخبار
 • آیا زبان عربی، زبان برگزیده خداوند است؟
 • ارقام اجاره بهای خوابگاه های علوم پزشکی بازنگری می شود
 • کاربرد سیب زمینی در خانه
 • ۱۴ ترفند ساده که می توانند در مواجهه با خطر جان شما را نجات دهند
 • جوان‌ها در باشگاه چه چیزهایی مصرف می‌کنند؟
 • رمزتان را به دارندگان پایانه‌های فروش ندهید
 • برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش های حوزوی در قم
 • مصرف این ادویه ها در زمستان معجزه می کند
 • چطور شکست عشقی خود را فراموش کنیم؟
 • اینفوگرافیک| راهنمای انواع تیپ‌های مردانه
 • بهترین زمان ورزش چه موقع است؟
 • این خصوصیات نشان می‌دهد که اعتماد به نفس بالایی دارید
 • مصرف این قرص در دوران بارداری و فلج مغزی نوزاد
 • آیا اعمال ما هر روز بر ائمه(ع) عرضه می‌شود
 • بلایی که مصرف کم گوشت بر سر جوانان می آورد
 • موثرترین روش‌ها برای التیام لب‌های خشک و ترک خورده
 • جدیدترین مدلهای کفش عروس
 • راه اندازی پردیس جدید دانشگاه علوم پزشکی ساوه
 • دیابت و فشارخون را با مصرف این سبزی معجزه گر درمان کنید+ اینفوگرافیک
 • لباس های ضروری و مورد نیاز نوزاد
 • آتش سوزی کارگاه تولیدی مبل و صندلی
 • از کجا معلوم خالق همان الله است؟
 • سوزاندن جسد همسر در بیابان‌ها
 • دربرابر آتش جهنم دژی مستحکم بسازید
 • وزیربهداشت به کره جنوبی می رود
 • چندین کشته و مجروح در تصادف اتوبوس اردوی دانش آموزی
 • دمنوشی برای رفع خستگی
 • 90 گیاه دارویی و ادویه بی نظیر برای سلامتی
 • روشی جدید برای جلوگیری از چاقی ودیابت
 • دلایل روند منفی سلامت در بین زنان جوان چیست؟
 • فرزاد فرزین و نازنین بیاتی دیشب در یک مراسم! + عکس
 • این افراد باید از بوتاکس صورت پرهیز کنند
 • الهام حمیدی هم مدل شد! + عکس
 • راهکار مقابله با سرطان غدد لنفاوی
 • تیپ مهراوه شریفی نیا دیشب در یک کنسرت! + عکس
 • تیپ متفاوت سحر دولتشاهی در اختتامیه جشنواره دبی! + عکس
 • عاملی که نشان از بیماری های خطرناک مغزی است!
 • 7غذایـی که شب ها باید مصرف کنید تا شکمی صــاف داشتـه باشیــد
 • دوش گرفتن صبحگاهی یا شبانه؛ کدام یک در فصل زمستان بهتر است؟
 • تیپ متفاوت پریناز ایزدیار در ویلای شمال! + عکس
 • تیپ عجیب و غریب بهنوش بختیاری دیشب در یک مراسم! + عکس
 • اتفاقات جالبی که روزانه در بدن انسان می افتد
 • فواید دم‌نوش آویشن برای سرماخوردگی
 • 7خطر در کمین فشار خونی‌ها
 • خواص کدو تنبل
 • چیزهایی که زود پیرتان می‌کند
 • نشانه‌هایی که خبر از کم شدن سوخت و ساز بدن‌تان می‌دهند
 • راهکارهایی برای جلوگیری از ایجاد چروک در پوست
 • با معجزه «تخمه هندوانه» برای سلامت و زیبایی پوست آشنا شوید
 • علل، علائم و درمان واریس
 • فواید روغن هسته انار
 • این نوشیدنی‌ها قبل از خواب، لاغرتان می‌کنند
 • ۹ درمان سریع سرما خوردگی
 • علت دردهای کشاله ران‌ چیست؟
 • همه دردسرهای دندان‌ مصنوعی
 • آمار مبتلایان به هپاتیت c در ایران
 • رئیس اورژانس کشورخبرهای مربوط به پیش بینی زلزله تهران را تکذیب کرد
 • تاثیر غذای حلال بر سلامت روحی افراد
 • لیزر موهای زائد چه بلایی برسر پوست و بدن شما می‌آورد
 • درمان آنفولانزا در مردان
 • وضعیت محیط زیست کشور در لایحه بودجه سال ۹۷
 • پس از نوشیدن یک فنجان قهوه چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟
 • داوود از 16 سالگی من را اذیت و آزار می کرد
 • سارقین قمه کش دستگیر شدند
 • پایان ماجرای یک قتل
 • رئیس دانشگاه کاشان عضو شورای راهبردی ستاد زلزله وزارت علوم شد
 • انرژی مثبت واقعی چیست؟
 • موسسه خیریه کهریزک در ورامین راه اندازی می شود
 • بگو چه می‌خوری تا بگویم که هستی!
 • با همت خیرین، ورزشکاران وهنرمندان ٦٢ خانه بهداشت ساخته می شود