کد خبر: 32979
ف
لزوم رعایت نکات ایمنی در تکیه‌ها و هیات‌ها
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با تاکید بر رعایت نکات ایمنی در هیات های عزاداری گفت: رعایت نکات اولیه ایمنی ضامن سلامت عزاداران است.

به گزارش «بهداشت نیوز» جلال ملکی در یادداشتی نوشت: همه ساله با فرارسیدن ماه محرم، مراسم عزاداری و سوگواری حضرت اباعبداله الحسین (ع) در سراسر کشور برگزار می شود و برای همین از روزهای قبل، بسیاری از هموطنان اقدام به آماده سازی اماکن مذهبی برای پذیرایی از عزاداران می کنند. بسیاری از این نقاط مانند مساجد، شبستان ها، حسینیه ها، مهدیه ها و... به دلیل همیشگی و دائمی بودن تا حدی از آمادگی و ایمنی لازم برخوردار هستند اما از آنجایی که این نقاط، به تنهایی پاسخگوی جمعیت مشتاق عزادار نیستند، تقریباً در تمامی محلات در سراسر کشور، اماکنی تحت عنوان "تکیه" برپا می شود که مردم شب ها در آن تجمع کرده و به مراسم عزاداری خود می پردازند. تکیه ها محل های موقتی هستند که فقط در همین چند روزه برپا شده و پس از آن نیز به سرعت جمع آوری می شوند. غیردائمی و موقتی بودن این تکیه ها باعث می شود که در بسیاری از آن ها ایمنی کمی وجود داشته باشد و با توجه به جمعیت زیادی که دراین شب ها در این تکایا حاضر می شوند از ریسک بالایی برخوردارند و یک اشتباه کوچک می تواند منجر به یک حادثه بزرگ شود. قطعا هدف مسئولان و بانیان این اماکن از ایجاد این تکایا، برپایی مراسم مذهبی و خدمت به هموطنان است اما باید بدانند که رعایت اصول ایمنی در این نقاط بسیار حائز اهمیت بوده و کوچک ترین بی احتیاطی در این زمینه می تواند جان حاضران را به خطر بیندازد. هنوز خاطره تلخ آتش سوزی در یکی از اماکن مذهبی معتبر تهران که چند سال قبل اتفاق افتاد و در آن تعدادی از هموطنان جان خود را از دست دادند از یاد نبرده ایم و این مهم نشان دهنده اهمیت رعایت اصول ایمنی در این اماکن تجمعی است. در همین راستا چند توصیه بسیار مهم و کاربردی ارائه می شود که با رعایت این نکات امیدواریم امسال نیز مانند سال های گذشته، تمام اماکن مذهبی و تکایا مراسم خود را بدون حادثه به پایان ببرند:

*همه ساله پیش از آغاز این ایام، جلسه ای از طرف اداره تبلیغات اسلامی برگزار و از تمام مسئولان هیئات و تکایای ثبت شده برای هماهنگی دعوت به عمل می آید. حضور دراین مراسم و همکاری و تعامل با مسئولان می تواند تاثیر خوبی در برگزاری هرچه بهتر مراسم داشته باشد.

*هیئت مدیره ها نقش بسیار مهمی در تامین ایمنی این اماکن دارند. بهتر است جوانانی از اعضای همان هیئت انتخاب کرده وآنان را به عنوان مسئول ایمنی آن مکان منصوب کنند.

*کلیه مسئولان و خدمه اماکن مذهبی باید آموزش های ایمنی لازم را دیده باشند و به همین منظور می توانند به نزدیک ترین ایستگاه آتش نشانی مراجعه کنند.

*خاموش کننده ها در این ایام باید در دسترس بوده و همگان طرز استفاده از آن را بدانند.

*استقرار بناهای تجمعی درهمه موارد باید به گونه ای باشد که درهای ورود و خروج آن، دست کم به یک راه اصلی و مستقیم باز شود.

*مسیرهای خروجی باید ظرفیت کافی برای تخلیه همزمان کلیه حاضران را داشته باشد.

*برای حاضران حتماً مسیرهای خروج اضطراری غیر از مسیرهای ورود و خروج اصلی در نظر گرفته شود.

*برای بانوان، افراد سالخورده، ناتوان و کودکان، محل مناسبی در نزدیکترین نقطه به در اصلی تعبیه شده و به تعداد کافی مسیر خروجی داشته باشد.

*در اماکن تجمعی به ازای ۵۰ تا ۳۰۰ نفر دو در خروجی، از ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر سه در و بیش از ۱۰۰۰ نفر حداقل چهار مسیر خروجی وجود داشته باشد. این درها باید در تمام زوایای سالن ها و شبستان ها باشد و به فضای آزاد و راه های دیگر منتهی شود. نباید این مسیرها به نقاط بن بست گونه که راه خروجی ندارد منتهی شوند.

*در این شب ها و در طول برگزاری مراسم، تمام درها و مسیرهای تردد باید باز بوده و از قفل کردن آنها خودداری شود.

*ترجیحاً درها شیشه خور نبوده و دارای ترمز در باشد که از بسته شدن محکم و شکستن شیشه ها جلوگیری شود.

*سیم کشی های برق بویژه در تکایا از پتانسیل بسیار بالایی برای حادثه ساز شدن برخوردار است که باید دقت خاصی به آن اعمال شود.

*حتماً فردی تحت عنوان مسئول تاسیسات و برق انتخاب شده و هرشب پیش از آغاز مراسم، تمام تجهیزات و بویژه تجهیزات برقی را بازدید کرده و از سلامت آنها اطمینان حاصل کند.

*رعایت فاصله مناسب بین سیم های برق، اتصالات و ادوات برقی از مواد قابل اشتعال مانند پارچه های سیاهی، فرش، پرده، پرچم و... ضروری است.

*استفاده از لامپ های ولتاژ بالا در تکایا خطرناک است. این لامپ ها حرارت زیادی تولید کرده و در صورت مجاورت با مواد قابل اشتعال می تواند باعث آتش سوزی شود.

*پارچه های برزنتی که به عنوان پوشش اصلی تمام تکایا استفاده می شود از جنس مواد نفتی و بسیار قابل اشتعال است که نباید هیچ وسیله شعله دار و پرحرارتی در نزدیکی آن باشد.

*برای جلوگیری از سقوط لامپ ها حتماً از حباب و توری فلزی استفاده شود.

*وجود فیوز استاندارد و مناسب ضامن کارکرد ایده آل تجهیزات برقی است. حتماَ در سیم کشی ها از فیوز مناسب استفاده شده و از به کاربردن فیوزهای تقویت شده و دستکاری شده خودداری شود.

*استفاده از سه راهی و چندراهی برای استفاده از وسایل برقی بیشتر ممنوع است و برای هر وسیله، یک پریز مجزا در نظر بگیرید و اخذ انشعاب متعدد از پریزهای برق خطرناک است.

*به هنگام تقسیم برق،از ترمینال های سرامیکی غیر قابل اشتعال استاندارد استفاده شود.

*از سیم های استاندارد و متناسب با برق مصرفی وسیله استفاده شود و از به کاربردن سیم های نامناسب و کوتاه که با چسب برق به هم وصل شده است خودداری کنید.

*از چرخاندن منقل روشن یا آب جوش و چای در زمان عزاداری و بویژه زمان خاموش بودن چراغ ها خودداری کنید.

*اجازه استعمال دخانیات یا روشن کردن کبریت و فندک را به کسی ندهید.

*افرادی را مسئول نظارت بر محوطه بیرونی تکایا کنید که از نشستن افراد غریبه در کنار چادرهای برزنتی هیئات جلوگیری کنند.

*اگر قصد استفاده از وسایل گرمایشی را دارید از انواع استاندارد آن استفاده کنید واگر از بخاری های سال های قبل استفاده می کنید از سلامت آنها اطمینان حاصل کنید.

*استفاده از بخاری شعله دار در محیط های بسته و بدون راه ورودی هوا ممنوع است.

*شیلنگ های گاز، زیر دست و پا ومحل تردد افراد نباشد و از کنار دیوارها یا محل امن عبور کند.

*از عبور دادن دودکش ها از کنار مواد قابل اشتعال بویژه پارچه های برزنتی خودداری شده و از مسیرهای غیرقابل اشتعال مانند دیوار عبور داده شود.

*فاصله ایمن بین وسایل برقی و گرمایشی و مواد قابل اشتعال که حداقل یک متر است رعایت شود.

*آشپزخانه در فضایی خارج از محیط اصلی تکایا مستقر شده و مسیرهای خروجی مناسبی برای آن درنظر گرفته شود.

*در آشپزخانه ها حتماً شیلنگ آب وجود دارد اما به تعداد لازم و کافی خاموش کننده های دستی نیز وجود داشته باشد و افراد طرز کار با آن را بدانند.

*از ورود افراد غیرمسئول و بویژه کودکان به داخل آشپزخانه خودداری شود.

*هرگز ظروف مایعات قابل اشتعال و سیلندرهای گاز را داخل آشپزخانه نگهداری نکنید و درصورت نیاز به نگهداری این وسایل، آنها را در انباری خارج از آشپزخانه قرار دهید و همیشه به اندازه مورد نیاز وارد آشپزخانه کنید.

*قفسه بندی درانبار یاآشپزخانه به گونه ای باشد که تحمل وزن بار وارده را داشته باشد.

*اگر شب ها فرد یا افرادی داخل تکایا می خوابند، از وسایل گرمایشی بدون شعله استفاده شود و درها را از بیرون قفل نکنید.

*وجود شبکه های آب وسیستم های اعلام حریق در مساجد و حسینیه ها بسیار مهم است.

*در صورت بروز هرگونه حادثه یا آتش سوزی خونسردی خود را حفظ کرده و ضمن کمک به تخلیه سریع حاضران، بویژه افراد سالخورده، بانوان و کودکان بلافاصله مراتب را به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی اطلاع دهند.

*در بسیاری از هیئات و تکایا حیواناتی نظیر گاو، گوسفند و حتی شتر برای قربانی کردن نگهداری می کنند. بهتر است این حیوانات خارج از شهر نگهداری شده و فقط در زمان لازم به محل منتقل شوند. ضمن اینکه کاملاً باید مهار بوده و بسته شوند. در گذشته مواردی از گریختن این حیوانات و آسیب زدن به شهروندان و عزاداران وجود داشته است.

*سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، امسال نیز مانند سال های گذشته، در آستانه این ایام پرفضیلت از تمام اماکن مذهبی شامل، مساجد، شبستان ها، حسینیه ها، تکایا و هیئات و بویژه تجهیزات ایمنی آنها بازدید به عمل آورده و ضمن ارائه توصیه های ایمنی لازم، درصورت نیاز نسبت به شارژ خاموش کننده های آنان که غالباً در سال های گذشته توسط همین سازمان و بصورت رایگان به آنان اهداء شده اقدام می کند. اگر به هر دلیلی مسجد یا تکیه ای مورد بازدید کارشناسان این سازمان قرار نگرفته است، مسئولان آن مکان می توانند با مراجعه به نزدیک ترین ایستگاه آتش نشانی تقاضای کارشناس کنند تا بازدید از آن محل بدون هزینه صورت پذیرد.

در این ایام علاوه بر اینکه تمام ایستگاه های آتش نشانی در سطح شهر تهران در آماده باش کامل به سر می برند، در شب ها و روزهای پایانی، استقرارهایی به منظور ارائه خدمات بهتر و تامین ایمنی عزاداران گرامی توسط اکیپ های عملیاتی آتش نشانی در قالب تیم های موتور سوار و خودروهای منبع دار در جوار شبستان ها، مهدیه ها و حسینیه های بزرگ تهران و نقاط پرتردد انجام خواهد شد که بر اوضاع ایمنی محدوده تحت پوشش خود نظارت خواهند داشت.

 

منبع: مهر


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
پر بازدیدترین
 • تصاویر بوکس زنان در عربستان
 • تیپ علی دایی و دخترش در یک مهمانی! عکس
 • شباهت عجیب خواننده ایرانی به بازیگر تُرک دردسر شد! + عکس
 • این میوه در کودکان معجزه می کند!
 • عکس منتشر شده از مجری معروف تلویزیون و همسر دومش! (عکس)
 • بلایی که نرگس محمدی بر سر علی اوجی آورد! + عکس
 • این پرتقال ها را هرگز نخورید!
 • انواع زوال عقل را بشناسید!
 • تصاویری از «عربستان» که در رسانه‌ها نمی‌بینیم! + عکس
 • لیموترش و این همه خاصیت!
 • مورچه‌ها نوزاد دختر را زنده زنده خوردند! + تصاویر
 • پنالتی کثیف آرزوها را بر باد داد+عکس
 • کدام مردان همسرشان را کتک می‌زنند؟
 • آب تنی بهرام رادان در وان حمام! + عکس
 • تیپ اشکان خطیبی و همسرش دیشب در یک مراسم! + عکس
 • چند نکته برای اینکه در پیری سالم بمانید
 • خواستگاری عجیب از خانم پرستار روی تخت اتاق عمل! + عکس
 • مصرف این نوشیدنی جلوی پیری زودرس را می‌گیرد
 • باران کوثری با سر و صورتی کبود و خونین! + عکس
 • روغن کنجد ما را فراموشکار می‌کند یا خوش‌حافظه؟
 • ۴ مشکلی که با نگه داشتن ادرار اتفاق می‌افتند
 • ۵ درسی که باید از سوئدی‌ها درباره خواب یاد بگیریم
 • بازیگر معروف پرکار تلویزیون جراحی شد + عکس
 • این دختر به دیوید بکام فوتبال بانوان ایران معروف است+عکس
 • دخترانِ پیر در نزدیکی یاسوج! + عکس
 • گیاهی که برای کاهش علائم قند خون موثر است
 • یکشنبه بازار چینی‌ها برای پیدا کردن همسر؟! + تصاویر
 • " اولین زایمان طبیعی بدون درد " در بیمارستان صنعت نفت خلیج فارس خارگ
 • آیا خیار به کاهش وزن کمک می کند؟
 • کشف شوک آور جسد سالم فرعون دوم + تصاویر
 • واکنش تهرانی‌ها با مشاهده اولین هواپیما! + عکس
 • عکس پرستاران بیمارستان با مادر عمو پورنگ! + عکس
 • بهترین گزینه های غذایی برای فصل سرما
 • صحنه باور نکردنی از چرت نیمروزی یک جوان در کنار شیر+عکس
 • دریافت هدیه خاص به دلیل توقف مقابل پارکینگ! + عکس
 • بازیگر معروف پرکار تلویزیون جراحی شد +عکس
 • این میوه دشمن بیماری‌ها و دوست سلامت شما است
 • ۱۴ تا از بهترین و بدترین غذاها برای کبدتان را بشناسید
 • وحشتناک ترین بیماری زنان
 • اسلحه زورگیران تهرانی (+عکس)
 • علت بوی بد عرق بدن چیست + دستورالعملهای برطرف کردن آن
 • فاجعه آتش سوزی در بیمارستان فاطمه زهرا (س) + عکس
 • ورزش های شگفت انگیز پشت میز کار+ تصاویر
 • بهترین خمیردندان کدام است؟
 • با این روش سنگ کلیه خود را نابود کنید
 • حضور متفاوت گردشگران‌ خارجی درحرم‌ حضرت‌ معصومه! + عکس
 • نوجوانان ایران گام به گام در مسیر تاریخ سازی
 • راز افرادی که هیچگاه سرما نمی خورند چیست؟
 • چگونه در سفر هوایی گوش خود را تسکین دهیم؟
 • خواص گیاه فیلانتوس نیروری چیست؟
 • آخرین اخبار
 • خدمات گسترده وزارت بهداشت به زوار اربعین در ایران و عراق
 • از حاملگی‌های پرخطر تا اندوه‌های ناخودآگاه در مادران باردار
 • مورچه‌ها نوزاد دختر را زنده زنده خوردند! + تصاویر
 • ۱۴ تا از بهترین و بدترین غذاها برای کبدتان را بشناسید
 • ۴ مشکلی که با نگه داشتن ادرار اتفاق می‌افتند
 • ۵ درسی که باید از سوئدی‌ها درباره خواب یاد بگیریم
 • واکنش تهرانی‌ها با مشاهده اولین هواپیما! + عکس
 • اسلحه زورگیران تهرانی (+عکس)
 • دخترانِ پیر در نزدیکی یاسوج! + عکس
 • مصرف این نوشیدنی جلوی پیری زودرس را می‌گیرد
 • مجردان روان سالم‌تری دارند یا متأهلان؟
 • شکار پرندگان مهاجر وحشی تا اطلاع ثانوی ممنوع
 • «سوء رفتار والدین» مهم‌ترین دلیل گرایش دانش‌آموزان انگلیسی به مواد مخدر
 • بیماری‌هایی که سلامت دانش آموزان را تهدید می کند
 • عادت‌های دخترانه‌ای که خوشایند مرد‌ها نیست!
 • داروی رایگان به بیماران اعصاب و روان
 • باید ها و نباید های میوه خوردن کودک
 • کدام مردان همسرشان را کتک می‌زنند؟
 • ناخن جویدن نشانه چیست؟
 • تمامی امکانات برای خدمت رسانی به زائرین اربعین آماده است
 • فرزندتان را همانگونه که هست دوست بدارید
 • کودکان هم دچار التهاب مفصل می‌شوند
 • بهداشت اولین اولویت کمیته بهداشت و درمان اربعین است
 • بزرگترین قاتل زنان ایرانی را بشناسید
 • مردمشهدی پسر9ساله اش را از پل عابر به خیابان پرت کرد
 • دیابتی‌ها هویج را خام بخورند یا پخته؟
 • سوره ای که در زندگی معجزه میکند
 • بهترین توصیه های یک متخصص پوست و مو درباره کنترل آکنه
 • حضور متفاوت گردشگران‌ خارجی درحرم‌ حضرت‌ معصومه! + عکس
 • بهترین کارهایی که می توانید برای پوستتان انجام دهید!
 • سلامت کودکان بازیچه خانه‌های اسباب‌ بازی غیراستاندارد
 • تیپ علی دایی و دخترش در یک مهمانی! عکس
 • این پرتقال ها را هرگز نخورید!
 • یکشنبه بازار چینی‌ها برای پیدا کردن همسر؟! + تصاویر
 • ضرورت استفاده معاونت پرستاری از مشاوره های کارشناسی سازمان نظام پرستاری
 • روغن کنجد ما را فراموشکار می‌کند یا خوش‌حافظه؟
 • علت بوی بد عرق بدن چیست + دستورالعملهای برطرف کردن آن
 • اولین مشکلی که پرستاران با آن سروکار دارند!
 • چگونه چربی اطراف صورت را بسوزانید؟
 • نقش مهم ایران در ارتقای انتقال خون کشورهای منطقه
 • این میوه دشمن بیماری‌ها و دوست سلامت شما است
 • با این لوازم آرایشی خود را به مرگ نزدیک تر می کنید!
 • میکروبی ترین مکان های جامعه!
 • وحشتناک ترین بیماری زنان
 • نکاتی که بیماران تنفسی باید در فصل سرما رعایت کنند!
 • بهترین خمیردندان کدام است؟
 • حمایت از یوزپلنگ ایرانی در جشنواره «سینماحقیقت»
 • رنگ ناخن از بیماری های شما می گوید!
 • صحنه باور نکردنی از چرت نیمروزی یک جوان در کنار شیر+عکس
 • کشف شوک آور جسد سالم فرعون دوم + تصاویر
 • با این روش سنگ کلیه خود را نابود کنید
 • زنگ خطر زنانه شدن سالمندی در کشور
 • افتتاح نخستین مرکز درمان اعتیاد مادر و کودک
 • مشاوره معتادان به بیمه‌درمانی آنان اضافه می‌شود
 • با کودک بد غذا چه کنیم؟
 • «تلویزیون» از عوامل اصلی تنبلی ذهن انسان
 • 7 راهکار ساده برای افزایش سوخت و ساز بدن
 • ورزش های شگفت انگیز پشت میز کار+ تصاویر
 • موثرترین نسخه‌های گیاهی برای درمان یبوست
 • بازیگر معروف پرکار تلویزیون جراحی شد +عکس
 • مواردی که در فصل سرماخوردگی نیاز به تمیز کردن دارند!
 • راز افرادی که هیچگاه سرما نمی خورند چیست؟
 • درمان اعتیاد به اجبار امکان پذیر نیست
 • هشدارهای پلیس برای طوفان احتمالی تهران
 • 7 راهکار طلایی برای کنترل لجبازی کودک
 • راه ابتکار عمل کودک را مسدود نکنید
 • بی توجهی به سلامت روان در مدارس
 • پلمب باغ وحش امامزاده داود در دستور کار مسئولان محیط زیست تهران
 • تشریح تجربیات پوشش همگانی سلامت در ایران
 • عکس پرستاران بیمارستان با مادر عمو پورنگ! + عکس