کد خبر: 34266
ف
 خوراکی‌هایی که در برابر سرماخوردگی قوی‌ترتان می‌کنند
خوشبختانه شما می‌توانید با مصرف یک سری از غذاها و نوشیدنی‌ها، سیستم ایمنی بدن‌تان را در مقابله با انواع ویروس‌ها و میکروب‌ها تقویت کنید.

به گزارش بهداشت نیوز: کم کم فصل سرما فرا می‌رسد، می‌توانیم کم و بیش نشانه‌های آن را ببینیم؛ از برگ‌هایی که رنگارنگ می‌شوند تا ژاکت‌ و لباس‌های گرمی که این طرف و آن طرف خودنمایی می‌کنند و کدو حلوایی و ... در فروشگاه‌ها که خبر از رسیدن فصل پاییز می‌دهند. البته این نشانه‌ها یک چیز جدی‌تری را هم به ما یادآوری می‌کنند: سرماخوردگی و آنفلوآنزا که تقریبا به هیچکس رحم نمی‌کنند، اما بیشتر ما می‌توانیم توانایی‌مان را برای مبارزه با ویروس‌ها بالا ببریم.

از هر کارشناس و پزشکی که بپرسید بهترین راه مبارزه با ویروس‌های سرماخوردگی و تقویت سیستم ایمنی چیست، خواهد گفت شستن مکرر دست‌ها و زدن واکسن آنفلوآنزا. خوشبختانه شما می‌توانید با مصرف یک سری از غذاها و نوشیدنی‌ها، سیستم ایمنی بدن‌تان را در مقابله با انواع ویروس‌ها و میکروب‌ها تقویت کنید.


مرکبات و میوه‌های سرشار از ویتامین C
مرکبات اولین چیزی است که هر وقت صحبت از ویتامین C می‌شود به ذهن‌مان خطور می‌کند اما چیزهای دیگری مثل سبزیجات برگدار تیره، فلفل دلمه‌ای قرمز، توت فرنگی و کلم فندقی هم منابع عالی ویتامین C هستند. در واقع ویتامین C در بسیاری از غذاها وجود دارد و بیشتر افراد ممکن است واقعا نیازی نداشته باشند از مکمل آن استفاده کنند، مگر اینکه پزشک برای‌شان تجویز کند. بنابراین بهتر است به وفور از میوه‌های رنگارنگ و انواع سبزیجات استفاده کنید. با مصرف طیف گسترده‌ای از میوه‌ها و سبزی‌ها می‌توانید مطمئن باشید که ویتامین C لازم و کافی جهت مبارزه با بیماری‌ها در اختیار دارید.

 

غذاهای سرشار از روی

دریافت روی یا زینک کافی برای عملکرد مناسب سیستم ایمنی ضروی است. کمبود زینک می‌تواند از تعداد سلول‌های T یا سلول‌های سفید که در مبارزه با عفونت به بدن کمک می‌کنند بکاهد. سیستم ایمنی ضعیف در هیچ زمانی از سال، خوب نیست اما مخصوصا در فصل سرماخوردگی و آنفلوآنزا اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. روی می‌تواند به پیشگیری از سرماخوردگی کمک کرده و دوره و شدت علائم سرماخوردگی معمولی را کم کند، بنابراین مصرف فراوان غذاهای سرشار از روی به بدن‌تان کمک می‌کند سالم بماند.
برای اینکه میزان روی بدن‌تان در سطح سالم و نرمالی باشد، توصیه می‌کنیم غذاهایی چون لوبیای پخته، صدف، خرچنگ، مرغ و خروس و بوقلمون، گوشت کم چرب، ماست و نخود آبگوشتی بیشتر مصرف کنید. تخم کدو هم منبع عالی دیگری از روی است که می‌توانید هم به صورت خام و هم به صورت برشته مصرف کنید. تخم کدو را به جو دوسر، پروتئین شیک و انواع سالادتان اضافه کنید یا به عنوان میان وعده، یک مشت از آن میل کنید.


پروبیوتیک‌ها
این روزها زیاد در مورد پروبیوتیک‌ها صحبت می‌شود، چون اهمیت آنها به عنوان عاملانی قدرتمند در مبارزه با عفونت‌ها بیشتر مشخص شده است. به طور کلی روده‌ها و به طور خاص بافت لنفاوی، خانه‌ی میکروبیوم‌هاست که طبق مطالعات، از باکتری‌هایی تشکیل شده که رابطه‌ای دو طرفه و مفید با میزبان دارند. میکروبیوم، با بقیه‌ی بدن‌تان ارتباط برقرار می‌کند و عملکردهای متابولیکی، ایمن شناسی و محافظت کنندگی دارد که یکی از آنها، کمک به بسیج کردن سیستم ایمنی برای مبارزه با میکروب‌هاست.
به دلیل اینکه بخش زیادی از سیستم ایمنی‌تان در روده‌های شما واقع شده توصیه می‌کنیم روزانه غذاهای سرشار از پروبیوتیک مصرف کنید تا از سیستم ایمنی‌تان حمایت کرده باشید. غذاهای سرشار از پروبیوتیک شامل ماست، پنیر کاتج پرورده، کفیر، سوپ میسو و سبزیجات تخمیر شده مانند کیم چی و ساورکرات می‌شود. این مواد غذایی، مقدار زیادی از باکتری‌های مفید را مستقیما وارد سیستم گوارشی‌تان می‌کنند و در اینجا، این باکتری‌ها می‌توانند با همکاری میکروبیوم‌ها، عملکرد سیستم ایمنی‌تان را تقویت کنند.


کومبوجا
یک منبع عالی دیگر از پروبیوتیک‌ها، نوشیدنی به نام کومبوجا است. کومبوجا که بیش از ۲۰۰۰ سال سابقه‌‌ی مصرف دارد، عناصر مفید و سالمی دارد که هر وعده از آن، حاوی پروبیوتیک‌ها، ویتامین‌های B، آنزیم‌ها و اسیدهای ارگانیک است. کومبوجا از چای سیاه همراه با قند و باکتری‌های زنده درست می‌شود و گازدار است، طعم ترش و شیرین دارد با ته مزه‌ای از سرکه. گاهی ممکن است باکتری‌های کوچکی را معلق روی سطح این نوشیدنی ببینید، اما جای نگرانی وجود ندارد و می‌توانید با خیال راحت کومبوجای‌تان را بنوشید.


 ماهی و غذاهای سرشار از امگا 3
اسید چرب امگا 3 موجود در روغن بذر کتان و ماهی‌های چرب، با افزایش فعالیت فاگوسیت‌ها (بیگانه خوارها) به عنوان تقویت کننده‌ی سیستم ایمنی عمل می‌کنند؛ فاگوسیت‌ها سلول‌های سفیدی هستند که باکتری‌ها را می‌خورند. ضمنا امگا ۳ ، واکنش سیستم ایمنی را تنظیم می‌کند تا نسبت به یک عفونت، بیش از حد واکنش نشان ندهد.
منابع عالی امگا 3 شامل ماهی‌هایی چون ماهی تُن، سالمون، ساردین و ماهی ماکرل می‌شود. بذر کتان و روغن بذر کتان هم مقادیر زیادی امگا 3 دارند. مصرف مکمل امگا 3 همراه با ویتامین E با همدیگر، سیستم ایمنی را تقویت می‌کند.."


قارچ و سایر غذاهای سرشار از ویتامین D
همه‌ی ما در مورد ویتامین D و فواید آن برای سلامت استخوان‌ها شنیده‌ایم. آزمایشات نشان داده که ویتامین D برای سیستم ایمنی هم بسیار سودمند است. با متا آنالیز مطالعات بیشماری نشان داده شده که مصرف مکمل ویتامین D به افراد کمک کرد تا در برابر عفونت‌های تنفسی مانند سرماخوردگی معمولی و آنفلوآنزا مصونیت بیشتری پیدا کنند. آنهایی که سطح ویتامین D بدن‌شان پایین بود، با شروع مصرف مکمل آن، بیشترین فواید نصیب‌شان شد.
شما می‌توانید هم از طریق تغذیه و هم از راه مصرف مکمل، ویتامین D کافی بدن‌تان را تامین کنید. بسیاری از افراد به سختی می‌توانند از راه تغذیه ویتامین D جذب کنند. توصیه می‌شود علاوه بر مکمل، ماهی‌ها چرب و غذاهای غنی شده مانند شیر، آب پرتقال و غلات صبحانه نیز مصرف کنید.
قارچ‌ها نیز منابع عالی ویتامین D هستند. اگر قارچ‌ را یک ساعت یا بیشتر در آفتاب قرار دهید، در معرض تابش آفتاب، ویتامین D آن افزایش می‌یابد. قارچ‌های شیتاکه، مایتاکه و ریشی، قابلیت تولید سلول‌های سفید را افزایش می‌دهد و در نتیجه به شما کمک می‌کنند با میکروب‌های بدن‌تان به خوبی مبارزه کنید.


گیاهان و ادویه‌های تقویت کننده سیستم ایمنی
برخی از ادویه‌های معروف دنیا که بهترین طعم‌ها را به غذاها می‌دهند، می‌توانند سیستم ایمنی‌تان را هم تقویت کنند. سیر، از این جهت بسیار مفید است. سیر با مداخله‌ای که در سیستم ایمنی انجام می‌دهد کمک می‌کند تا در مبارزه با عفونت، خوب عمل کرده و از التهاب نیز کم می‌کند. مطالعات نشان داده که عملکرد سیر، مکانیسم پیشرفته‌ای دارد؛ تولید ایمونوگلوبولین‌ها را بیشتر می‌کند که می‌تواند واکنش ایمنی بدن‌تان را بهبود بدهد.
سایر گیاهان شامل زنجبیل، زردچوبه و فلفل کاین می‌شود. زنجبیل دارای خاصیت ضد میکروبی، ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و تسکین درد است و توانایی درمان بیماری‌های تنفسی مانند سرفه، عفونت سینه و آسم را دارد!
زردچوبه، گیاهی معروف در پیشگیری از بیماری‌هاست و می‌تواند با تومور مبارزه کند. زردچوبه التیام زخم را تسریع می‌کند و معمولا می‌تواند سرماخوردگی، آنفلوآنزا، سر درد، احتقان، گلو درد و سرفه را درمان کند. فلفل کاین هم می‌تواند احتقان را برطرف کرده و بدن را گرم کند و ضمنا از التهاب بکاهد. پس بهتر است کابیت‌ آشپزخانه‌تان را از این گیاهان و ادویه‌های مفید پُر کنید!


سوپ و براث (عصاره استخوان گاو)
همه‌ی ما می‌دانیم که سوپ مرغ، انتخاب معروف غذایی برای بسیاری از افرادی است که دچار سرماخوردگی شده‌اند. تحقیقات زیادی نشان داده که سوپ مرغ برای سیستم ایمنی مفید است چون خاصیت ضد التهابی ملایمی دارد که در براث استخوان گاو هم پیدا می‌شود.

پروتئین موجود در گوشت مرغ، سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و شما می‌توانید با افزودن سبزیجاتی چون هویج، کرفس یا اسفناج، فواید آن را چند برابر کنید.
اگر از طرفداران سوپ مرغ نیستید، می‌توانید از عصاره‌ی استخوان گاو یا براث که خواصی مشابه سوپ مرغ دارد استفاده کنید.

براث استخوان گاو، منبع خوبی از ژلاتین، گلیسین، پرولین، گلوکوزامین، گلوتامین، مواد معدنی و سایر مواد مغذی التیام بخش است که با هم برای سلامت عمومی شما بسیار مفید هستند. شما می‌توانید براث را خالی بنوشید یا به انواع سوپ، خوراک یا سس‌ها اضافه کنید.


چای و عسل
چای با عسل، همراه با سوپ مرغ یک دستورالعمل عالی و اساسی برای مراقبت در برابر سرماخورگی است. مخصوصا چای سبز بسیار مفید است زیرا آنتی اکسیدان EGCG به وفور در چای سبز وجود دارد که به طور طبیعی از سلول‌های گوناگون در برابر ضعیف شدن محافظت کرده و جلوی آسیب آنها به واسطه‌ی عفونت‌ها را می‌گیرد. افزودن مقداری عسل به فنجان چای‌تان می‌تواند هم خارش گلوی‌تان را تسکین بدهد و هم سیستم ایمنی‌تان را تقویت کند.
هر چند به نظر می‌رسد سرماخوردگی و آنفلوآنزا، سنتی سالیانه است که نمی‌توان از آن فرار کرد، اما شما می‌توانید قدم‌های موثری برای پیشگیری و تسریع پروسه‌ی درمان و تخفیف علائم آن بردارید. راهکارهای ارائه شده را به کار ببرید و از فصل‌های سردی که پیش رو دارید لذت ببرید

 

 

برترین‌ها


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
پر بازدیدترین
 • ظرف مدت 180 دقیقه لاغر شوید
 • پوشش متفاوت تیم فوتسال بانوان روسیه در مقابل ایران/عکس
 • آخرین پیام رحمت به برادرش در فرودگاه مهرآباد + تصاویر
 • آیا می دانید ریش مردان چه فوایدی برای سلامتی آن ها دارد؟
 • دم نوش مناسب برای پاک سازی معده, جگر و روده‌ها
 • کمک خلبانی که خادم آشپزخانه بیت رهبری بود + عکس
 • این خواننده‌ عزیزانش را در سقوط هواپیما از دست داد + عکس
 • خواص گردو از منظر طب سنتی
 • چگونه بعد از سقوط هواپیما زنده بمانیم؟
 • کدام بدتر است: سیگار، پیپ یا قلیان؟
 • تصویر جالب یک پراید وسط معرکه جنگ ارتش ترکیه با کرد ها در شهر عفرین!
 • هشدارهای جدی که روده های ناسالم به بدن می دهند
 • چگونه کمبود ویتامین D را جبران کنیم؟
 • بوی بدن درباره سلامتی‌تان چه می‌گوید
 • معرفی یک کلید طلایی برای درمان یبوست
 • نشانه های کمبود آهن در بدن چیست؟
 • نکاتی که خانم ها حتما باید بدانند
 • راهکارهای فوق العاده برای درمان بی خوابی
 • بهترین زمان برای حمام کردن چه وقتی است؟
 • گرانی غیرقانونی بلیت، ناجی مسافر پرواز یاسوج شد + عکس
 • تصویر سکه نقره ضرب شده توسط داعش!
 • پشت پرده اسکناس ۲ هزار تومانی مشخص شد! + عکس
 • موی بلند زن جوان، بلای جانش شد! + تصاویر
 • پهپادهای جستجو بر فراز آسمان دنا + عکس
 • عوارض خطرناک قرص های ضد حاملگی
 • واکنش کارلوس کیروش به سانحه هوایی دیروز + عکس
 • این ماده غذایی خوشمزه یکی از مغزهای سرشار از آهن است
 • حضور بدون تشریفات قاسم سلیمانی در هواپیما! + عکس
 • همه چیز درباره خواص بی نظیر فندق
 • پاسخ محکم مربی پرسولیس به منتقدان+عکس
 • 6 توصیه غذایی برای زیباسازی خنده‌ شما
 • بلایی که موبایل سر بچه های می آورد
 • معاوضه قبر میلیاردی با ماشین مدل بالا! + عکس
 • تیم‌های جستجوی هلال احمر در منطقه صعب العبور در دنا +عکس
 • ۹ ترکیب گیاهی قوی برای جایگزینی پنی سیلین
 • میوه ای که یک غذای مطلق محسوب می شود
 • توئیت سفیر آلمان برای سقوط هواپیمای ایرانی + عکس
 • علائم قند خون بالا چیست؟
 • ببینید/ جدیدترین تصویر از تحقیر وزیرخارجه آمریکا در کاخ ریاست جمهوری لبنان
 • یادداشت «دکتر کبری خزعلی» بر «پدیده‌ی نخ‌نمای خیابان انقلاب»
 • معرفی 7 مسکن طبیعی
 • تصویر بنر کری خوانی لبنانی ها برای اسراییل در نقطه مرزی با رژیم صهیونیستی
 • روشی نوین برای لاغر شدن بدون نیاز به رژیم
 • عملی که سم زدایی بدن را تسریع می کند
 • ۶ روش پیشگیری از خراب شدن دندان‌ها
 • چرا هنگام گرسنگی عصبانی می شویم؟
 • زهرا نعمتی بهترین ورزشکار معلول تیراندازی با کمان جهان شد+عکس
 • منظره شگفت انگیز پیکوپلانکتون های آبی رنگ در هرمزگان
 • آب گرفتن بهتر است یا مخلوط کردن؟
 • استقبال برانکو از دو ستاره قدیمی پرسپولیس در قطر+ عکس
 • آخرین اخبار
 • وقتی حرفی باهم نداریم چه کنیم
 • علائمی در بدن که نشان دهنده ابتلا به بیماری‌های مرگبار هستند
 • خوابیدن پس از صرف غذا باعث بروز مشکلات گوارشی می‌شود
 • درمان سکته مغزی با نصب حسگر بر روی گلو
 • آیا برای کاهش وزن باید از لبنیات دست کشید
 • اهدای خون کم شد، مرگ مردان دو برابر زنان
 • گرانی غیرقانونی بلیت، ناجی مسافر پرواز یاسوج شد + عکس
 • گل‌های یخ زده در ژاپن + عکس
 • معرفی برخی از انواع قرص ضد حساسیت
 • شیردهی و باروری: آیا تغذیه با شیر مادر مانع بارداری می‌شود
 • موی بلند زن جوان، بلای جانش شد! + تصاویر
 • حقوق بهمن ماه و عیدی بازنشستگان کشوری پرداخت شد
 • مهم ترین نکاتی که در هنگام پیاده روی باید رعایت کنید
 • این خواننده‌ عزیزانش را در سقوط هواپیما از دست داد + عکس
 • حضور بدون تشریفات قاسم سلیمانی در هواپیما! + عکس
 • همه آن چیزهایی که لازم است درباره هپاتیت B بدانید
 • پهپادهای جستجو بر فراز آسمان دنا + عکس
 • ورزش در خارج از منزل در حالی که بیمار هستید، خوب است یا بد (۱)
 • معاوضه قبر میلیاردی با ماشین مدل بالا! + عکس
 • برنامه غذایی نامناسب میان خانواده های ایرانی
 • اندازه مغز شما میزان هوش‌تان را تعیین می‌کند
 • خودبیمارانگاری هیپوکندریا : علائم، تشخیص و درمان
 • قطعاتی از هواپیمای سقوط کرده تهران - یاسوج پیدا شد
 • بلایی که موبایل سر بچه های می آورد
 • کشف میوه‌های قاچاق در میدان تهران
 • راهکارهای کاهش ترس کودکان از دندانپزشک
 • حضور داوطلبانه 120 پرستار در مناطق زلزله زده کرمانشاه
 • همه افراد مبتلا به کبد چرب چاق نیستند
 • ادعای عجیب یک محلی درباره رویت هواپیمای یاسوج
 • احتمال رابطه سوءمصرف آنتی‌بیوتیک‌ با تشدید آلرژی‌ها
 • اختصاص منابعی برای کمک به درمان بیماران شنوایی
 • شهرنشینی؛ خطری برای سلامت
 • مقصر سقوط هواپیما، خلبان بود یا وزیر راه
 • کشف پروتئین کلیدی در درمان آرتروز
 • برف شدید در راه سمیرم
 • آیا ورزش می تواند بدون درد باشد
 • آخرین اخبار جستجوی هواپیمای ATR
 • سس سویا با روغن کنجد/ مناسب طعم‌دار کردن گوشت‌های سفید
 • طرز تهیه دلمه فلفل با پنیر توفو
 • چرا پروتئین تا این حد برای هر بدنساز حیاتی است؟
 • آغاز بارندگی در منطقه سقوط هواپیما
 • جزئیات حادثه ۲ مقنی در قنات فرو ریخته
 • دردهای قاعدگی بعد از روز سوم را جدی بگیرید
 • رژیم‌درمانی سرماخوردگی
 • ١٤٢٠ به سوالات بیمه شدگان، مستمری بگیران و کارفرمایان پاسخ می‌دهد
 • گروه خونی‌ات را بگو تا سلامت‌ات را بگویم
 • این نقاط از بدن را فشار دهید تا وزن کم کرده و به تناسب اندام برسید
 • انحراف به چپ خودروی ۲۰۶ حادثه آفرید
 • برای مقابله با بیماری قلبی ماست بخورید
 • انهدام باند سارقان مسلح طلاجات
 • چگونه کمبود ویتامین D را جبران کنیم؟
 • آشنایی با بهترین جایگزین‌های نمک، شکر و چربی!
 • کشف ارتباط میان دردهای مزمن و تغییر رژیم غذایی
 • شاکی جدید استقلال تهران از این باشگاه شکایت کرد
 • پوشش متفاوت تیم فوتسال بانوان روسیه در مقابل ایران/عکس
 • ٨شعبه تامین اجتماعی استان همدان میزبان دانش آموزان می شوند
 • هر آنچه باید درباره ماچا بدانید
 • ۶ تمرین ورزشی مفید برای تمام دیابتی ها
 • بیمارستان تامین اجتماعی پیامبر اعظم (ص) کرمان، پیشرو در ارائه خدمات درمانی به بیمه شدگان است
 • همه چیز درباره خواص بی نظیر فندق
 • اگر دائم خسته هستید ۶ عادت غلط غذایی را کنار بگذارید
 • ۹ ترکیب گیاهی قوی برای جایگزینی پنی سیلین
 • جویدن کامل غذا مانع از ابتلا به این بیماری می شود
 • وضعیت مراکز توانبخشی بحرانی است
 • خوش‌گذرانی پسران و دختران با خودروی سرقتی
 • داروهایی که مورد تایید سازمان غذا ودارو نیست
 • 11 آسیبی که به سراغ زنان سیگاری می رود
 • میزان کاهش پرداختی مردم برای هزینه های درمان
 • خواص گردو از منظر طب سنتی
 • حضور 100 نیرو، ٤٠ آمبولانس و یک اتوبوس آمبولانس در محل سقوط هواپیما