کد خبر: 34349
ف
استرس چگونه بدن را نابود می کند؟
تا به حال شده یکی از دوستان یا آشنایان را بعد از مدت‌ها ببینید و در دل خود بگویید که چقدر «شکسته» شده است؟ شاید هم برای خودتان پیش آمده باشد که پس از یک دوران سخت و پراسترس جلوی آینه رفته و متوجه تغییراتی در حالت چهره‌تان شده باشید.

به گزارش بهداشت نیوز، تا به حال شده یکی از دوستان یا آشنایان را بعد از مدت‌ها ببینید و در دل خود بگویید که چقدر «شکسته» شده است؟ شاید هم برای خودتان پیش آمده باشد که پس از یک دوران سخت و پراسترس جلوی آینه رفته و متوجه تغییراتی در حالت چهره‌تان شده باشید.

دکتر امید قاروی آهنگر متخصص بیماری‌های داخلی فلوی فوق‌تخصصی غدد و متابولیسم؛«شکستگی چهره» میان عوام به حالتی گفته می‌شود که بدن در آن بر اثر فشار روانی شدید یا استرس مداوم دچار فرسودگی و آسیب‌دیدگی می‌شود. استرس می‌تواند مانند یک قاتل خاموش، جان شما را به خطر بیندازد. تعداد افرادی که به دنبال اضطراب دچار تشدید تنگی عروق و سکته‌های قلبی-مغزی، ریزش مو، پیری زودرس پوست، مشکلات گوارشی و... شده‌اند، کم نیست. البته نمی‌توان انکار کرد که استرس به میزان کم، مفید و ضروری است، اما خیلی اوقات کنترل آن از دست خارج می‌شود. در ادامه با خواندن این مطلب متوجه می‌شوید هنگام تنش‌های روانی، ارگان‌های مختلف بدن دستخوش چه تغییراتی می‌شوند؟


1. پوست، مو و زیبایی
استرس از عمر پوست می‌کاهد و آن را پیرتر از سن واقعی نشان می‌دهد. حالت‌هایی مثل اخم کردن و فشردن چشم‌ها هنگام استرس نیز می‌تواند باعث پیدایش یا تشدید چین و چروک‌های پوستی شود. استرس همچنین بر فعالیت غدد سباسه پوست تاثیر می‌گذارد. این غدد با ترشح چربی، سلامت و شادابی پوست را حفظ می‌کنند، اما اگر ترشح آنها کمتر یا بیشتر از حد معمول باشد، فرد دچار خشکی یا جوش‌های پوستی می‌شود. استرس با ریزش مو نیز می‌تواند ارتباط مستقیم داشته باشد و موها را از چرخه رویش وارد چرخه ریزش کند. در این موارد معمولا ریزش مو مدتی بعد از بروز استرس به صورت منتشر در تمام سر اتفاق می‌افتد. البته این نوع ریزش موقت است و بعد از رفع استرس قطع می‌شود. موها نیز دوباره بعد از چند ماه رشد پیدا می‌کنند.


2. هورمون‌ها
استرس بر ترشح هورمون‌های مختلف بدن تاثیر می‌گذارد. یکی از این هورمون‌ها، کورتیزول است که در بازار دارویی به صورت مصنوعی تحت عنوان «پردنیزولون» یا «کورتون» عرضه می‌شود. این هورمون قندخون، فشارخون و ضربان قلب را بالا می‌برد. همچنین باعث افزایش موهای زائد و اختلال در خواب می‌شود. البته بالا رفتن کورتیزول بخشی از مکانیسم دفاعی بدن است. بدن در شرایط استرس‌زا با بالا بردن این هورمون و ظرفیت کار قلب و ریه و قندخون به شما کمک می‌کند از این شرایط بیرون بیایید و جان خود را نجات دهید. بنابراین استرس در زمان لازم می‌تواند مفید باشد، اما اگر فرد به طور مداوم در استرس قرار بگیرد دچار آسیب می‌شود؛ مثل اتومبیلی که یک‌سره و تخته گاز از تپه بالا برود.


3. قلب و عروق
استرس با تحریک دستگاه عصبی سمپاتیک باعث بالا رفتن ضربان قلب و فشارخون می‌شود. این وضعیت برای افراد مبتلا به فشارخون بالا و بیماری‌های قلبی می‌تواند خطرناک باشد؛ حتی اگر فرد تحت درمان با داروهای فشارخون قرار گرفته باشد. خیلی اوقات سکته به واسطه استرس‌های روانی شدید اتفاق می‌افتد. درواقع، اگر عروق کرونر از قبل دچار گرفتگی و تنگی باشند با بالا رفتن ضربان و فشارخون، توانایی خونرسانی را از دست می‌دهند و فرد دچار سکته قلبی حاد می‌شود. استرس در بعضی از افراد ممکن است فشارخون کاذب یا فشارخون «روپوش سفید» نیز ایجاد کند. این نوع فشارخون معمولا در مواجهه با کادر پزشکی ایجاد می‌شود. در این شرایط، فشارخون فرد در منزل طبیعی است، اما در مطب و مقابل پزشک افزایش می‌یابد. مطالعات نشان داده‌اند این گروه از افراد در آینده در معرض خطر بیماری‌های قلبی- عروقی قرار می‌گیرند. استرس در بعضی افراد به صورت درد قلبی نیز تظاهر پیدا می‌کند. این افراد معمولا از داروهای قلبی جواب نمی‌گیرند، اما با مصرف داروهای ضداضطراب بهبود می‌یابند.


4. مغز و حافظه
استرس باعث افزایش یا کاهش ترشح بعضی از هورمون‌ها در مغز و بدن می‌شود. این تغییرات در مواقع لازم می‌تواند مفید باشد. برای مثال در جلسات امتحان، استرس با کاهش ترشح ملاتونین (هورمون آرام‌بخش) از خواب‌آلودگی جلوگیری می‌کند. همچنین با افزایش هورمون کورتیزول، قندخون را افزایش می‌دهد تا مغز به اندازه کافی قند بسوزاند و کارکرد مطلوبی داشته باشد، اما اگر استرس بیش از حد یا مداوم باشد، دسترسی به اطلاعات و گروه‌بندی آنها در مغز دچار مشکل می‌شود. به همین دلیل است که بعضی افراد در جلسه امتحان ناگهان تمام مطالب خوانده‌شده را فراموش می‌کنند. استرس همچنین می‌تواند باعث تشدید سردردهای میگرنی شود. خیلی اوقات پزشکان برای پیشگیری از حملات میگرن از داروهای ضداضطراب مثل «نورتریپتیلین» یا «آمی‌تریپتیلین» و داروهای ضدافسردگی استفاده می‌کنند. علاوه بر این، استرس خطر سکته مغزی را در افراد با فشارخون بالا، افزایش می‌دهد.


5. دستگاه ایمنی
استرس در مواقع لازم سیستم ایمنی را فعال می‌کند و در حالت آماده‌باش نگه می‌دارد، اما وقتی به صورت مزمن ایجاد می‌شود، قدرت ایمنی بدن را مختل می‌کند. ضعف سیستم ایمنی خود را با بیماری‌های مختلفی نشان می‌دهد و فرد را در برابر انواع عوامل عفونی آسیب‌پذیر می‌کند. برای مثال خیلی اوقات افراد در استرس‌های شدید دچار تبخال می‌شوند. عامل تبخال نوعی ویروس است که در سیستم عصبی بدن بسیاری از افراد به صورت نهفته وجود دارد. سیستم ایمنی در حالت عادی این ویروس را سرکوب می‌کند و اجازه فعالیت به آن نمی‌دهد، اما وقتی دچار ضعف می‌شود، ویروس فعال می‌شود و فرد تبخال می‌زند. این موضوع درمورد سایر عوامل ویروسی، باکتریایی و قارچی نیز صدق می‌کند. به طور کلی، افرادی که در استرس مزمن هستند بیشتر دچار انواع عفونت مثل سرماخوردگی، عفونت ادراری، ریوی و... می‌شوند. علاوه بر این، بسیاری از بیماری‌های خودایمنی مثل لوپوس و ام‌اس وابسته به استرس هستند و بر اثر آن تشدید می‌شوند.


6. دستگاه گوارش
استرس نه‌تنها بسیاری از بیماری‌های گوارشی را تشدید می‌کند، بلکه می‌تواند عامل بعضی از این بیماری‌ها باشد. افراد در شرایط استرس‌زا معمولا دچار اختلال در هضم و جذب مواد غذایی می‌شوند. استرس حرکت روده را کند می‌کند و می‌تواند باعث یبوست یا اسهال شود. همچنین ترشح اسید معده را بالا می‌برد و باعث درد و گاهی زخم گوارشی می‌شود. استرس مزمن می‌تواند خود را به صورت بیماری گوارشی مثل نشانگان روده تحریک‌پذیر نیز نشان دهد. درواقع، عامل اصلی این بیماری، استرس است. در این نشانگان فرد دچار یبوست یا اسهال بی‌دلیل و درد طول‌کشنده شکم (بیش از 3 ماه) می‌شود. کولونوسکوپی و آزمایش‌ها نیز مشکلی نشان نمی‌دهند. درمان این افراد معمولا با داروهای ضداضطراب انجام می‌شود. یکی دیگر از آثار استرس بر دستگاه گوارش، اختلال در کارکرد کبد و کیسه صفراست. استرس می‌تواند باعث کاهش ترشح صفرا و اختلال در هضم چربی‌ها شود.


7. سیستم اسکلتی- عضلانی
استرس در بروز و تشدید دردهای عضلانی-اسکلتی پراکنده نقش پررنگی دارد. فیبرومیالژیا یکی از بیماری‌هایی است که کاملا به استرس و اضطراب وابسته است و باعث دردهای پراکنده در نقاط مختلف بدن مثل زانو، کمر، گردن و... می‌شود. در معاینه افراد مبتلا به این بیماری هیچ عامل بیماری‌زایی یافت نمی‌شود. این افراد معمولا دچار اختلال خواب هستند و همیشه احساس خستگی می‌کنند. درمان آنها نیز با کمک داروهای ضداضطراب مثل «دولوکستین» انجام می‌شود.


8. غدد درون‌ریز
استرس شدید و مزمن، ترشح غدد درون‌ریز را مختل می‌کند. این مساله می‌تواند باعث قطع یا بی‌نظمی عادت ماهانه و تغییر در میزان خونریزی عادت ماهانه شود. همچنین می‌تواند ترشح شیر مادر را کاهش دهد. استرس بر ترشحات لوزالمعده نیز تاثیر می‌گذارد و قندخون را به‌خصوص در بیماران دیابتی بالا می‌برد و از کنترل خارج می‌کند. یکی از عوامل خطر «گریوز» یا پرکاری تیروئید هم استرس است. علاوه براین، استرس می‌تواند باعث افزایش تعریق در نقاط مختلف بدن مثل کف دست شود. این نوع تعریق معمولا با مصرف داروهای ضداضطراب کاهش پیدا می‌کند.


9. جریان خون
جریان خون در شرایط استرس‌زا از ارگان‌هایی مثل کبد، معده، روده و کلیه‌ها به سمت اندام‌هایی مثل قلب و ریه افزایش پیدا می‌کند. برای مثال اگر استرس به واسطه حمله یک حیوان وحشی ایجاد شده باشد، بدن برای محافظت از فرد، عروق را منقبض و جریان خون را از سایر ارگان‌ها به سمت قلب و ریه هدایت می‌کند تا کارکرد آنها را افزایش دهد. این وضعیت به فرار فرد کمک می‌کند، اما اگر به صورت مزمن باشد، به ارگان‌های بدن آسیب می‌رساند.


10. کلیه‌ها
استرس باعث افزایش ترشح هورمون‌های بالابرنده فشارخون از کلیه‌ها می‌شود. همچنین سیستم دفع ادراری را سرکوب می‌کند و باعث تنگی عروق کلیه می‌شود. در این شرایط، جریان ورودی خون به کلیه و عملکرد کلیه در تصفیه خون کاهش می‌یابد. بعضی افراد نیز به دنبال استرس دچار گرفتگی و انقباض مثانه می‌شوند. درنتیجه طی فواصل کوتاه نیاز به دفع ادرار پیدا می‌کنند.


اگر از دوا و درمان جواب نمی‌گیرید...
بیماری‌ها را می‌توان به دو گروه فیزیکی (سوماتیک) و فیزیکی-روانی (سایکوسوماتیک یا روان‌تنی) تقسیم کرد. بیماری‌های فیزیکی با روش‌های مختلف مثل آزمایش خون، سونوگرافی، سی‌تی‌اسکن و... قابل‌مشاهده و اندازه‌گیری هستند؛ مثل فشارخون، قندخون، تومورها، کیست‌ها و... . اما بیماری‌های سایکوسوماتیک به مسائل روانی وابسته هستند و نمی‌توان آنها را با روش خاصی اندازه‌گیری یا مشاهده کرد. خیلی اوقات پیش می‌آید که افراد دچار علائم بیماری فیزیکی می‌شوند، اما آزمایش‌هایشان بیماری خاصی را نشان نمی‌دهد. در این شرایط فرد از درمان‌های معمول نیز جواب نمی‌گیرد. این افراد را باید از لحاظ مشکلات روانی، افسردگی و سطح استرس و اضطراب مورد بررسی قرار داد، شاید علائم فیزیکی آنها ریشه در مسائل روانی داشته باشد.

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
پر بازدیدترین
 • علل اصلی طلاق در بین خانواده‌های ایرانی
 • بویی آزاردهنده اما مفید!
 • این بیماری آرام و بی صدا اعضای بدن را نابود می کند!
 • عکس/ این روستاهای ایران پول برق نمی دهند
 • 5 راه جلوگیری از سرماخوردگی در کودکان
 • قیمت کدام بازیکن تیم ملی 25 میلیارد تومان است+عکس
 • 26 علت شایع درد زیر دل در زنان+روش درمان
 • تیپ خانم بازیگر در میان توله سگ هایش! + عکس
 • دختر خاص دیدار نخبگان با مقام معظم رهبری کیست+عکس
 • خواص گیاه شیرتیغک در طب سنتی
 • اینگونه از پوستتان در فصل سرما مراقبت کنید
 • خوشگذرانی سام درخشانی در برزیل! + عکس
 • تیپ متفاوت خانم های بازیگر در یک مهمانی! + عکس
 • عواملی که در افزایش خطر سکته مغزی در خانم ها موثراست
 • ببینید/تصاویر کم نظیر ازشیر صحرا ژنرال عصام زهرالدین
 • ببینید/ریال ایران صاحب برادری جدید شد
 • ببینید/ شوخی بامزه و پر معنی طرفداران پرسپولیس با AFC
 • تصویری عجیب از مکزیک:حفاظت سربازان کاملا مسلح از تخم لاکپشت ها
 • نقش مهم فعالیت‌های ورزشی در ارتقای سلامت روانی زنان
 • با کمک فیس بوک نامه‌ داخل بطری دختر بچه بعد از ۲۹ سال جواب داده شد+تصویر نامه
 • ببینید/گلایه مظلومانه و مستند اسطوره فوتبال از اتفاقات عجیب داوری دیروز
 • دلیل کاهش شیوع بیماری "هپاتیت C" در ایران
 • ورزش از گرفتگی عروق پیشگیری می کند؟
 • مواد غذایی که باعث ایجاد سنگ کلیه می شود!
 • علل تغییرات شخصیتی در بیماران ام اس!
 • اگرمی خواهید بیشتر عمر کنید،این مطلب را بخوانید!
 • ببینید/ گزارشگر دیدار استقلال تهران و نساجی مازندران انتخاب شد
 • 7 هزار میلیارد تومان، هزینه سالانه درمان سرطان در کشور
 • ببینید/ فیلمنامه ایرانی متن درس مدارس ژاپن شد
 • راه درمان دفع سخت مدفوع در نوزادان چیست؟
 • یک برنامه ساده و رایگان برای سلامت زنان
 • این روش ها می تواند به خواب بهتر کودکتان کمک کند
 • مردی که در پوشش چادر سرقت می‌کرد! + عکس
 • تیپ متفاوت سحر‌ قریشی دیشب‌ د‌ر یک مراسم! ( + عکس)
 • این مشکل بدنی نصیب ورزشکاران حرفه ای می شود!
 • آتش نشان ها در معرض این بیماری خطرناک هستند!
 • ایران کشوری پیشرو در مبارزه و پیشگیری از بیماری های غیر واگیر
 • روش ها و رفتار های غلط در غذا دادن به کودک!
 • آخرین اخبار
 • هواپیمای عظیم الجثه بوئینگ برای اولین بار در فرودگاه امام خمینی! + عکس
 • روش ها و رفتار های غلط در غذا دادن به کودک!
 • ایران کشوری پیشرو در مبارزه و پیشگیری از بیماری های غیر واگیر
 • مردی که در پوشش چادر سرقت می‌کرد! + عکس
 • تیپ متفاوت سحر‌ قریشی دیشب‌ د‌ر یک مراسم! ( + عکس)
 • تیپ متفاوت خانم های بازیگر در یک مهمانی! + عکس
 • راه درمان دفع سخت مدفوع در نوزادان چیست؟
 • خوشگذرانی سام درخشانی در برزیل! + عکس
 • مواد غذایی که باعث ایجاد سنگ کلیه می شود!
 • تیپ خانم بازیگر در میان توله سگ هایش! + عکس
 • اگرمی خواهید بیشتر عمر کنید،این مطلب را بخوانید!
 • این روش ها می تواند به خواب بهتر کودکتان کمک کند
 • یک برنامه ساده و رایگان برای سلامت زنان
 • این مشکل بدنی نصیب ورزشکاران حرفه ای می شود!
 • علل تغییرات شخصیتی در بیماران ام اس!
 • ببینید/ فیلمنامه ایرانی متن درس مدارس ژاپن شد
 • آتش نشان ها در معرض این بیماری خطرناک هستند!
 • دلیل کاهش شیوع بیماری "هپاتیت C" در ایران
 • تصویری عجیب از مکزیک:حفاظت سربازان کاملا مسلح از تخم لاکپشت ها
 • با کمک فیس بوک نامه‌ داخل بطری دختر بچه بعد از ۲۹ سال جواب داده شد+تصویر نامه
 • ببینید/تصاویر کم نظیر ازشیر صحرا ژنرال عصام زهرالدین
 • ببینید/ریال ایران صاحب برادری جدید شد
 • دختر خاص دیدار نخبگان با مقام معظم رهبری کیست+عکس
 • قیمت کدام بازیکن تیم ملی 25 میلیارد تومان است+عکس
 • ببینید/ شوخی بامزه و پر معنی طرفداران پرسپولیس با AFC
 • ببینید/ گزارشگر دیدار استقلال تهران و نساجی مازندران انتخاب شد
 • ببینید/گلایه مظلومانه و مستند اسطوره فوتبال از اتفاقات عجیب داوری دیروز
 • عکس/ این روستاهای ایران پول برق نمی دهند
 • 26 علت شایع درد زیر دل در زنان+روش درمان
 • این بیماری آرام و بی صدا اعضای بدن را نابود می کند!
 • عواملی که در افزایش خطر سکته مغزی در خانم ها موثراست
 • علل اصلی طلاق در بین خانواده‌های ایرانی
 • حریق در بیمارستان خیریه سیدالشهدا + عکس
 • همسر رامبد جوان عزادار شد + عکس
 • سرانجام طرح تنفس جنگل ها چه خواهد شد؟
 • قرص ضداسهال لوپرامید را بیشتر بشناسید
 • خواص گیاه شیرتیغک در طب سنتی
 • قائم مقام وزیر بهداشت به اتریش رفت
 • بویی آزاردهنده اما مفید!
 • یکی از عمده ترین مشکلات سلامتی در دنیا!
 • 5 راه جلوگیری از سرماخوردگی در کودکان
 • بلندقد ترین کودک جهان+عکس
 • چرا کلم بروکلی به شکل کنسرو عرضه نمی شود؟
 • اولین عکس جهان
 • در مرکز گامانایف ۹ هزار بیمار سرطانی درمان شده اند
 • نکاتی که در پیشگیری از سرطان مهم است!
 • شربت دیفین هیدرامین چه عوارضی دارد؟
 • رژیم غذایی موز صبح!
 • این ماده معدنی را حتما در رژیم غذایی کودک بگنجانید
 • توصیه های مراقبتی از پوست و مو در هوای سرد
 • ورزش از گرفتگی عروق پیشگیری می کند؟
 • کشف روشی جدید برای تشخیص بیماری دیابت
 • تزریق شادی به زندگی‌ زناشویی
 • با 20 دقیقه چرت زدن در محل کار سطح بهره وری را بالا ببریم
 • نقش مهم فعالیت‌های ورزشی در ارتقای سلامت روانی زنان
 • چشم امید پزشکان «سهمیه زنان» به وزیر بهداشت برای رفع تبعیض‌ها
 • مهم ترین عامل مرگ ایرانیان!
 • اینگونه از پوستتان در فصل سرما مراقبت کنید
 • تیپ عجیب و غریب آزاده صمدی در قشم! + عکس
 • چه کسانی نیازمند پیوند سلول های بنیادی از طریق خون بند ناف هستند؟
 • تیپ محسن کیایی و همسرش در سالگرد ازدواجشان! + عکس
 • چگونه دویدن را شروع کنیم؟
 • 7 هزار میلیارد تومان، هزینه سالانه درمان سرطان در کشور
 • تیپ سحر قریشی دیشب در یک مراسم شبانه! + عکس
 • پاستا به همراه اسفناج و گوجه فرنگی
 • حرکات کششی برای جلوی ران‌ها
 • ۸ ترفند صبحگاهی برای کاهش موثر وزن!
 • چرا نوشته های تلگرام را باور می کنیم؟
 • اینترنت شما را فراموش نمی‌کند!
 • بیماران دیابتی مراقب افسردگی باشند