کد خبر: 34378
ف
 خودسوزی در کدام استانها بیشتر است؟
سوختگی برای بیماران هرگز تمام نمی‌شود؛ در تن‌شان می‌ماند و با زندگی، خانواده و کار آنها گره می‌خورد. اگر حمایتی نباشد این گره‌ها سفت‌تر می‌شوند و جان بیمار را به لب می‌رسانند…

به گزارش بهداشت نیوز: آخرین آمارهایی که در مورد سوختگی درایران اعلام شده از سوختن سالانه ۱۸۰ هزار نفر در کشور خبر می‌هند که از این تعداد ۳۰ هزار نفر در بیمارستان‌های سوختگی بستری می‌شوند و ۳۰۰۰ نفر نیز فوت می‌کنند، اما بخشی از این آمار تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند. آن طور که دکتر محمدجواد فاطمی – رئیس انجمن حمایت از بیماران سوخته- به ایسنا می‌گوید “همه کسانی که سوخته‌اند باید تحت پوشش بیمه قرار گیرند؛ چه آنهایی که در حادثه‌ای دچار سوختگی شده‌اند و چه کسانی که خودسوزی کرده‌اند یا دیگری آنها را سوزانده است. “

او می‌گوید: سوختگی‌های اتفاقی یا مواردی که حین کار اتفاق می‌افتد، تحت پوشش بیمه هستند، اما اگر یک نفر دیگری را بسوزاند یا اگر خودسوزی اتفاق افتد پوشش بیمه‌ای وجود ندارد. اگر فردی، شخص دیگری را آتش بزند، ‌ او مسئول پرداخت هزینه‌های بیمار خواهد بود. در مورد خودسوزی وخودکشی هم گفته می‌شود چون خود فرد اقدام به این کار کرده است، باید هزینه‌ها را خودش بپردازد.

فاطمی اعتقاد دارد بیماران سوختگی چهار نوع معلولیت جسمی، روانی، اجتماعی و اقتصادی را تحمل می‌کنند. حتی معلولیت اقتصادی آنها تا جایی پیش می‌رود که گاهی آنها مجبور به گدایی می‌شوند. او می‌گوید: گفته می‌شود بسیاری از گداهایی که در محدوده میدان ونک تهران گدایی می‌کنند، بیماران سوخته بیمارستان مطهری هستند؛ چون به این بیمارستان نزدیک است. حتی در قدیم جنازه بیمار را نگه می‌داشتند تا خانواده پول بیمارستان را بدهد. این بیماران در شهر خود نمی‌توانند عمل‌های جراحی پلاستیک پیچیده و حرفه‌ای داشته باشند. علاوه برآن گدایی در تهران هم درآمد خوبی دارد و کم کم به آن عادت می‌کنند. از طرفی هم بیمار در اینجا شناخته نمی‌شود، اما در شهرهای کوچک خودشان فشار اجتماعی روی آنها زیاد است.

درمان هریک درصد سوختگی، پنج میلیون تومان

وی می‌گوید: بیشتر کسانی که خودسوزی می‌کنند به دلیل ابتلا به مشکلات روانی این نوع خودکشی را انتخاب می‌کنند. در بیشتر موارد نیز بار خودسوزی به خانواده‌ فرد تحمیل می‌شود که هیچ گناهی در این زمینه نداشته‌اند؛ به همین دلیل تمام حوادث خودسوزی، دیگرسوزی و … باید تحت پوشش بیمه باشند. بعضی از بیمارستان‌ها به صورت غیررسمی بیمه را برای بیمارانی که خودسوزی کرده‌اند، قبول می‌کنند؛ هرچند این موضوع در قوانین رسمی نیامده است.

رئیس انجمن حمایت از بیماران سوخته می‌گوید: اگر بخواهیم بیمار سوختگی را به صورت درست درمان کنیم و مراقبت‌های مناسب شامل انجام تمام پانسمان‌ها و عمل‌های جراحی را برای او انجام دهیم، درمان هر یک درصد سوختگی، پنج میلیون تومان هزینه می‌برد. معمولا بیماری در بیمارستان سوختگی بستری می‌شود که حداقل ۱۰ درصد سوختگی داشته باشد؛ بنابر این هربیماری که بستری شود حدودا ۵۰ میلیون تومان باید هزینه کند و اگر بیمارستان بیمه او را قبول کند ۱۰ درصد این هزینه را باید بپردازد. به دلیل هزینه‌های بالا، این خدمات تحت پوش بسته‌های خدمتی وزارت بهداشت (طرح تحول نظام سلامت) هنوز قرار نگرفته است.

کارفرمایان تمایلی به استخدام بیماران سوخته ندارند

ماجرای بیماران سوخته بعد از درمان تمام نمی‌شود. گاهی پایان درمان برای آنها شروع مبارزه‌ای دیگر بیرون از بیمارستان است؛ این بار نوبت درگیری با خانواده، جامعه و محل کار است؛ البته اگر محل کاری برای او باقی مانده باشد.

فاطمی درباره اتفاقات بعد از درمان بیماران سوخته نیز توضیح می‌دهد و می‌گوید: بیماری که می‌سوزد بعد از مرخص شدن از بیمارستان هم با خانواده، جامعه، محل کار و هم با خودش مشکل دارد. هر کسی که می‌سوزد، ظاهر بدنش صدمه می‌بیند و دچار اختلال می‌شود. بسیاری از مردم با دیدن فردی که سوخته است، تعجب می‌کنند یا ناراحت می‌شوند. همه این موارد باعث می‌شود بیماران تمایلی به کار در محیطی عمومی را نداشته باشند. کارفرمایان هم دوست ندارند آنها را به کار گیرند.

وی تاکید می کند: بیمار سوخته فقیر بوده است، اما اتفاقی برای او افتاده که هزینه بسیار بالایی برای او داشته و به فقرش اضافه می‌کند. ما بیمارانی داریم که مجبور می‌شوند خانه و زندگی خود را بفروشند تا هزینه درمان خود را بپردازند. در مواردی هزینه بیمارستان به ۳۰۰ میلیون تومان هم رسیده و بیمار شغل خود را هم از دست داده است. همه این موارد باعث می‌شود آنها فقر اقتصادی شدیدی پیدا کنند؛ در نتیجه درمان را ادامه نمی‌دهند.
مرزنشین‌ها بیشتر می‌سوزند

رئیس انجمن حمایت از بیماران سوخته، روایت تازه ای از آمار سوختگی در نقاط مختلف کشور دارد و آمار خودسوزی را سیستان و بلوچستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان و خوزستان را نسبت به سایر شهر و استان‌ها بالاتر بیان می‌کند.

به گفته فاطمی، یکی از روش‌های خودکشی به خصوص در زنان خودسوزی است. علاوه بر اینکه فرد خودش را با این کار از بین می‌برد، از اطرافیان و اجتماع هم انتقام می‌گیرد. خودسوزی نوعی خودکشی خشن و پرسرو صدا است و درصد سوختگی در این موارد بسیار بالاست؛ چون فرد خودش را با نفت و بنزین آتش می‌زند. آمار مرگ و میر هم در میان کسانی که دست به این کار می‌زنند، بسیار بالاست. کسانی هم که زنده می‌مانند با آسیب و صدمه شدیدی زندگی می‌کنند.

قانونی برای فروش اسید نداریم

فاطمی اسید پاشی را دگرسوزی می‌کند، که آمار این نوع دگرسوزی در ایران اگرچه کم نیست اما نسبت به سایر کشورها نظیر هند، بنگلادش، پاکستان و آسیای جنوب شرقی کمتر است. این درحالیست که در این کشورها به دلیل بالا بودن آمار اسیدپاشی، فروش اسید تحت نظر دولت است.

او در این خصوص می‌افزاید: قوانینی در این کشورها تصویب شده است که طبق آن، اگر کسی بدون مجوز اسید بفروشد، قانون برای او حبس و جریمه نقدی مشخص کرده است و نام کسی که اسید می‌خرد، ثبت می‌شود، اما در ایران چنین قانونی وجود ندارد و اسید به آسانی در دسترس همه قرار دارد و به راحتی از باتری‌سازی‌ها و تعمیرگاه‌ها می‌توان آن را تهیه کرد.

رئیس انجمن حمایت از بیماران سوخته همچنین اضافه می‌کند: بیشتر موارد اسیدپاشی در ایران به دلیل انتقام به خصوص انتقام‌های عشقی و زناشویی است، اما در هند و پاکستان مسائل مالی و درگیری بر سر زمین و … عامل مهمی در اقدام به اسید پاشی است.

در درمان سوختگی عقب هستیم

فاطمی درباره آمارهای سوختگی و امکانات آن در کشور نیز می‌گوید: ما در ایران تقریبا هشت برابر متوسط جهانی سوختگی داریم. قرار بود تا انتهای سال ۱۳۹۴، ۲۴۰۰ تخت سوختگی داشته باشیم، اما الان حدود ۱۴۰۰ تخت داریم و هنوز استاندارد سال ۹۴ را هم نداریم. قرار بود ۴۵۰ تخت آی سی یو تا انتهای سال ۹۴ داشته باشیم و امروز حدود ۱۵۰ تخت آی سی یو سوختگی داریم. ایجاد بخش و تخت سوختگی هزینه زیادی دارد و به نظر می‌رسد هنوز در اولویت وزارت بهداشت نیست.

او ادامه می‌دهد: سوال مهم این است که آیا از همین میزان تخت سوختگی بهره‌برداری مناسب می‌شود؟ در حال حاضر بسیاری از تخت‌های سوختگی موجود، استاندارد نیستند؛ یعنی شرایط لازم برای درمان بیمار سوختگی را ندارند. ما نباید اتاق شش تخته سوختگی داشته باشیم، ولی در همین تهران چنین اتاق‌هایی را داریم. تجهیزات بیمارستان‌های سوختگی کافی نیست و تقریبا تمام بیمارستان‌های سوختگی امکان استفاده از پانسمان‌های جدید را ندارند. این موضوع روی کیفیت درمان بیمار اثر می‌گذارد؛ به دلیل این موارد است که میزان مرگ و میر ما چندین برابر متوسط جهانی است. ما در زمینه درمان سوختگی بسیار عقب هستیم. علاوه بر این، بیمار با عارضه، چسبندگی و زخمی که گوشت اضافه آورده، زنده می‌ماند.

فاطمی به محرومیت درمان سوختگی در مناطق مرزی هم اشاره می‌کند و می‌گوید: وزارت بهداشت باید به بخش‌های سوختگی نگاه ویژه‌ای داشته باشد؛ به خصوص در نقاط مرزی. شهرهای ایلام و لرستان بیمارستان سوختگی ندارند و بیمار سوخته را به بیمارستان‌های دیگری می‌فرستند. اگر انتقال بیمار به صورت استاندارد صورت گیرد، عوارض زیادی ندارد، اما بیمارستانی که بیمار به آن منتقل می‌شود استانداردهای لازم را ندارد. در نهایت بیماران بدحال به تهران می‌رسند و متاسفانه مرگ‌و میر هم در آنها زیاد است.

کارفرمایان حمایت درمانی را قطع می‌کنند

رئیس انجمن حمایت از بیمارن سوخته در بخش دیگری از گفت‌وگو به سهم ۲۳ درصدی حوادث شغلی در میان موارد سوختگی اشاره می‌کند و می‌گوید: ۷۵ درصد از کسانی که در محل کار خود دچار سوختگی شدند، ابراز می‌کردند با این که آموزش لازم را دیده بودند و وسایل ایمنی هم به آنها داده شده بود، دچار سوختگی شدند. آنها خطا را از خود یا همکاران خود می‌دانستند. این موضوع نشان می‌دهد که ارتقای ایمنی و آموزش در محل کار برای کاهش خطای انسانی، نقش مهمی در این زمینه دارد. اغلب موارد سوختگی نیز در کارخانه‌هایی اتفاق می‌افتد که یا با مواد مذاب سر و کار دارند یا در اثر آتش سوزی فرد دچار سوختگی می‌شود.

او اضافه می‌کند که در بسیاری از موارد فرد کار خود را از دست می‌دهد و کارفرما هم با وجود اینکه موظف به حمایت درمانی است، اما به دلیل هزینه‌های بالای درمان، بعد از مدتی این حمایت را قطع می‌کند.

سهم ۳۰ درصدی کودکان از موارد سوختگی

فاطمی همچنین می‌گوید: کودکان حدود ۳۰ درصد از موارد سوختگی راتشکیل می‌دهند. ۸۰ درصد این موارد هم در خانه اتفاق می‌افتد. کتری، سماور، دیگ زودپز، اجاق گاز و مایعات داغ هم شایع‌ترین علل سوختگی در کودکان است که در بیشتر موارد ناشی از سهل انگاری مراقبان یا والدین است. میزان مرگ و میر در کودکان نیز بالاتر است.

او می‌گوید: سوختگی کودکان عوارض بیشتری دارد و مدت طولانی‌تری او را گرفتار می‌کند. به همین دلیل ارتقای فرهنگ پیشگیری از سوختگی در خانواده‌ها بسیار مهم است. پدران و مادران باید یاد بگیرند مراقب باشند که فرزندشان نسوزد. آشپزخانه محل حضور بچه نیست. هنگام استفاده یا حمل مواد غذایی و مایعات داغ باید دقت لازم را داشته باشند. اما متاسفانه هیچ کجا هم در این مورد آموزش داده نمی‌شود.

 

ایسنا


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
پر بازدیدترین
 • علل اصلی طلاق در بین خانواده‌های ایرانی
 • بویی آزاردهنده اما مفید!
 • این بیماری آرام و بی صدا اعضای بدن را نابود می کند!
 • عکس/ این روستاهای ایران پول برق نمی دهند
 • 5 راه جلوگیری از سرماخوردگی در کودکان
 • قیمت کدام بازیکن تیم ملی 25 میلیارد تومان است+عکس
 • 26 علت شایع درد زیر دل در زنان+روش درمان
 • تیپ خانم بازیگر در میان توله سگ هایش! + عکس
 • دختر خاص دیدار نخبگان با مقام معظم رهبری کیست+عکس
 • خواص گیاه شیرتیغک در طب سنتی
 • اینگونه از پوستتان در فصل سرما مراقبت کنید
 • خوشگذرانی سام درخشانی در برزیل! + عکس
 • تیپ متفاوت خانم های بازیگر در یک مهمانی! + عکس
 • عواملی که در افزایش خطر سکته مغزی در خانم ها موثراست
 • ببینید/تصاویر کم نظیر ازشیر صحرا ژنرال عصام زهرالدین
 • ببینید/ریال ایران صاحب برادری جدید شد
 • ببینید/ شوخی بامزه و پر معنی طرفداران پرسپولیس با AFC
 • تصویری عجیب از مکزیک:حفاظت سربازان کاملا مسلح از تخم لاکپشت ها
 • نقش مهم فعالیت‌های ورزشی در ارتقای سلامت روانی زنان
 • با کمک فیس بوک نامه‌ داخل بطری دختر بچه بعد از ۲۹ سال جواب داده شد+تصویر نامه
 • ببینید/گلایه مظلومانه و مستند اسطوره فوتبال از اتفاقات عجیب داوری دیروز
 • دلیل کاهش شیوع بیماری "هپاتیت C" در ایران
 • ورزش از گرفتگی عروق پیشگیری می کند؟
 • مواد غذایی که باعث ایجاد سنگ کلیه می شود!
 • علل تغییرات شخصیتی در بیماران ام اس!
 • اگرمی خواهید بیشتر عمر کنید،این مطلب را بخوانید!
 • ببینید/ گزارشگر دیدار استقلال تهران و نساجی مازندران انتخاب شد
 • 7 هزار میلیارد تومان، هزینه سالانه درمان سرطان در کشور
 • ببینید/ فیلمنامه ایرانی متن درس مدارس ژاپن شد
 • راه درمان دفع سخت مدفوع در نوزادان چیست؟
 • یک برنامه ساده و رایگان برای سلامت زنان
 • این روش ها می تواند به خواب بهتر کودکتان کمک کند
 • مردی که در پوشش چادر سرقت می‌کرد! + عکس
 • تیپ متفاوت سحر‌ قریشی دیشب‌ د‌ر یک مراسم! ( + عکس)
 • این مشکل بدنی نصیب ورزشکاران حرفه ای می شود!
 • آتش نشان ها در معرض این بیماری خطرناک هستند!
 • ایران کشوری پیشرو در مبارزه و پیشگیری از بیماری های غیر واگیر
 • روش ها و رفتار های غلط در غذا دادن به کودک!
 • آخرین اخبار
 • هواپیمای عظیم الجثه بوئینگ برای اولین بار در فرودگاه امام خمینی! + عکس
 • روش ها و رفتار های غلط در غذا دادن به کودک!
 • ایران کشوری پیشرو در مبارزه و پیشگیری از بیماری های غیر واگیر
 • مردی که در پوشش چادر سرقت می‌کرد! + عکس
 • تیپ متفاوت سحر‌ قریشی دیشب‌ د‌ر یک مراسم! ( + عکس)
 • تیپ متفاوت خانم های بازیگر در یک مهمانی! + عکس
 • راه درمان دفع سخت مدفوع در نوزادان چیست؟
 • خوشگذرانی سام درخشانی در برزیل! + عکس
 • مواد غذایی که باعث ایجاد سنگ کلیه می شود!
 • تیپ خانم بازیگر در میان توله سگ هایش! + عکس
 • اگرمی خواهید بیشتر عمر کنید،این مطلب را بخوانید!
 • این روش ها می تواند به خواب بهتر کودکتان کمک کند
 • یک برنامه ساده و رایگان برای سلامت زنان
 • این مشکل بدنی نصیب ورزشکاران حرفه ای می شود!
 • علل تغییرات شخصیتی در بیماران ام اس!
 • ببینید/ فیلمنامه ایرانی متن درس مدارس ژاپن شد
 • آتش نشان ها در معرض این بیماری خطرناک هستند!
 • دلیل کاهش شیوع بیماری "هپاتیت C" در ایران
 • تصویری عجیب از مکزیک:حفاظت سربازان کاملا مسلح از تخم لاکپشت ها
 • با کمک فیس بوک نامه‌ داخل بطری دختر بچه بعد از ۲۹ سال جواب داده شد+تصویر نامه
 • ببینید/تصاویر کم نظیر ازشیر صحرا ژنرال عصام زهرالدین
 • ببینید/ریال ایران صاحب برادری جدید شد
 • دختر خاص دیدار نخبگان با مقام معظم رهبری کیست+عکس
 • قیمت کدام بازیکن تیم ملی 25 میلیارد تومان است+عکس
 • ببینید/ شوخی بامزه و پر معنی طرفداران پرسپولیس با AFC
 • ببینید/ گزارشگر دیدار استقلال تهران و نساجی مازندران انتخاب شد
 • ببینید/گلایه مظلومانه و مستند اسطوره فوتبال از اتفاقات عجیب داوری دیروز
 • عکس/ این روستاهای ایران پول برق نمی دهند
 • 26 علت شایع درد زیر دل در زنان+روش درمان
 • این بیماری آرام و بی صدا اعضای بدن را نابود می کند!
 • عواملی که در افزایش خطر سکته مغزی در خانم ها موثراست
 • علل اصلی طلاق در بین خانواده‌های ایرانی
 • حریق در بیمارستان خیریه سیدالشهدا + عکس
 • همسر رامبد جوان عزادار شد + عکس
 • سرانجام طرح تنفس جنگل ها چه خواهد شد؟
 • قرص ضداسهال لوپرامید را بیشتر بشناسید
 • خواص گیاه شیرتیغک در طب سنتی
 • قائم مقام وزیر بهداشت به اتریش رفت
 • بویی آزاردهنده اما مفید!
 • یکی از عمده ترین مشکلات سلامتی در دنیا!
 • 5 راه جلوگیری از سرماخوردگی در کودکان
 • بلندقد ترین کودک جهان+عکس
 • چرا کلم بروکلی به شکل کنسرو عرضه نمی شود؟
 • اولین عکس جهان
 • در مرکز گامانایف ۹ هزار بیمار سرطانی درمان شده اند
 • نکاتی که در پیشگیری از سرطان مهم است!
 • شربت دیفین هیدرامین چه عوارضی دارد؟
 • رژیم غذایی موز صبح!
 • این ماده معدنی را حتما در رژیم غذایی کودک بگنجانید
 • توصیه های مراقبتی از پوست و مو در هوای سرد
 • ورزش از گرفتگی عروق پیشگیری می کند؟
 • کشف روشی جدید برای تشخیص بیماری دیابت
 • تزریق شادی به زندگی‌ زناشویی
 • با 20 دقیقه چرت زدن در محل کار سطح بهره وری را بالا ببریم
 • نقش مهم فعالیت‌های ورزشی در ارتقای سلامت روانی زنان
 • چشم امید پزشکان «سهمیه زنان» به وزیر بهداشت برای رفع تبعیض‌ها
 • مهم ترین عامل مرگ ایرانیان!
 • اینگونه از پوستتان در فصل سرما مراقبت کنید
 • تیپ عجیب و غریب آزاده صمدی در قشم! + عکس
 • چه کسانی نیازمند پیوند سلول های بنیادی از طریق خون بند ناف هستند؟
 • تیپ محسن کیایی و همسرش در سالگرد ازدواجشان! + عکس
 • چگونه دویدن را شروع کنیم؟
 • 7 هزار میلیارد تومان، هزینه سالانه درمان سرطان در کشور
 • تیپ سحر قریشی دیشب در یک مراسم شبانه! + عکس
 • پاستا به همراه اسفناج و گوجه فرنگی
 • حرکات کششی برای جلوی ران‌ها
 • ۸ ترفند صبحگاهی برای کاهش موثر وزن!
 • چرا نوشته های تلگرام را باور می کنیم؟
 • اینترنت شما را فراموش نمی‌کند!
 • بیماران دیابتی مراقب افسردگی باشند