کد خبر: 35179
ف
 چه کار کنیم که کودکان کمتر استعداد سرماخوردگی پیدا کنند؟
دکتر انصاری پور گفت:یکی از راههای مهم پرهیز از پُرخوری است. مواظب باشم که کودکان پُرخور بار نیاوریم. بعضی از مادرها علاقمند هستند که کودکشان تپل شود و مدام به او غذا و تنقلات می دهد. مثلا کودک الان غذا خورده سریع به او میوه می دهد، بعد بستنی و غیره، اینها کودک را مستعد سرماخوردگی می کند. باید خوردن را محدود کرد.

به گزارش بهداشت نیوز، مصرف سرانه دارو در کشور ما بیش از حد معمول و استانداردهای جهانی است و پاییز و شیوع بیماری سرماخوردگی مصرف داروها را چند برابر می کند.

شاید عده ای نمی دانند مصرف خودسرانه دارو در کودکان باید با تجویز پزشک و با احتیاط کامل باشد؛ مثلا برای درمان سرماخوردگی دیفن هیدرامین را سر خود مصرف می کنیم. این دارو به نظر خیلی ارزان قیمت و همیشه در دسترس است ولی می تواند سبب عوارضی در کودکان شود. یا مصرف بیش از معمول آنتی بیوتیک ها، باکتری های مفید بدن را از میان می برد و مقاومت بدن در مقابل بیماری ها را کمتر می کند.

در خصوص این مسئله با دکتر محمد انصاری پور، محقق و متخصص طب سنتی که دوره طب سنتی را به صورت آکادمیک در دانشگاه گذرانده است گفتگو کرده ایم.

وی در حوزه آموزش پزشکی و بهداشت برای پرسنل حوزه سلامت و مردم فعالیت دارد. او کانالی هم به نام طب نیاکان تشکیل داده است که در حوزه ورزش، تغذیه، خواب و بیداری، روانشناسی، آب و هوا و پاکسازی بدن از دیدگاه طب سنتی و طب جدید مطالب آموزشی در اختیار مردم قرار می دهد.

***

– آیا شیوع سرماخوردگی فصلی است؟ و آیا ویروس ها در ایجاد آن دخالت دارند؟

دکتر انصاری پور: سرماخوردگی در تمام فصول هست ولی شیوعش در پاییز و زمستان بیشتر است. شاید بخاطر اینکه تابستان و بهار مردم کمتر اطراف هم جمع می شوند ولی در زمستان بخاطر سرمای هوا و به دلیل بازگشایی مدارس مردم بیشتر در کنار هم جمع هستند. شاید هم بخاطر سردی هوا است که مجاری تنفسی را برای این بیماری مستعدتر می کند وگرنه ویروس این بیماری همیشه در جامعه وجود دارد.

– بهترین راه درمان سرماخوردگی چیست؟

درمان سرماخوردگی و برخورد با آن در هر رده سنی متفاوت است. زمانیکه بچه ها وارد مهدکودک یا مدرسه می شوند بیشتر از قبل دچار بیماری سرماخوردگی می شوند و این به دلیل برخورد بچه ها با ویروس جدید است که وارد بدنشان می شود و ممکن است در سال به هفت یا هشت بار برسد.

بعضی از سرماخوردگی ها همراه با تب و سرفه است و اگر بیمار کودک است بهتر است دو سه روز اول به مدرسه نرود که بیماری را به همکلاسی خود انتقال ندهد. گاهی حساسیت ریوی بیماری را طولانی تر می کند ولی غالبا علائم سرماخوردگی در طی دو تا سه روز کاهش یافته و برطرف می شوند.

مهمترین نکته که مردم باید آگاه باشند این است که سرماخوردگی با گلودرد چرکی متفاوت است و بیشتر افراد این دو را مثل هم می دانند و توقع دارند یک نوع درمان برای آنها ارائه شود.

– چه تفاوتی میان سرماخوردگی و گلو درد چرکی هست و چرا مردم از گلودرد چرکی می ترسند؟

سرماخوردگی را اگر درمان هم نکنیم بدون عارضه خوب می شود اما گلودرد چرکی در بچه های پنج تا پانزده سال نگران کننده است چون حدودا پانزده درصد از بیماران ممکن است بعدها به بیماری روماتیسم قلبی مبتلا شوند.

اگر کودک دچار گلودرد چرکی شود، برای درمان آنتی بیوتیک می خواهد و باید آمپول پنی سیلین یا شربتش را استفاده کنند. اما در سرماخوردگی ها معمولا نیاز به آنتی بیوتیک نداریم که متاسفانه مصرف آن معمول است.

– آیا والدین می توانند این دو را از هم تشخیص دهند؟

تشخیص و افتراق آن با پزشک است ولی در گلودرد شخص تب می کند و درد گلو شدید است و به سختی غذا را قورت می دهد و بدحال است. هیچ علائمی از سرفه یا آبریزش بینی هم ندارد. پزشک زمانیکه گلو را معاینه می کند غدد لنفاوی زیر فکی برجسته شده است و یا اینکه گلو قرمز و متورم شده که این شخص نیاز به یک دوره آنتی بیوتیک دارد ولی در سرماخوردگی ممکن است شخص تب کند و همراه با گلو درد باشد ولی می تواند غذا را راحت تر قورت دهد که غالبا نیاز به آنتی بیوتیک ندارد.

سرماخوردگی حتی بدون درمان خود به خود محدود شونده است و نیاز نیست که به بیمار آنتی بیوتیک دهیم. متاسفانه سرانه مصرف آنتی بیوتیک در کشور ما بسیار بسیار زیاد است که حتی برای سرماخوردگی های ساده گاهی متاسفانه پنی سیلین تجویز می شود.

– چگونه علائم سرماخوردگی را کنترل کنیم؟

تنها کاری که می توانیم انجام دهیم این است که علائمش را کاهش دهیم مانند تب، که تب را چه در بزرگسالان و چه در کودکان باید کاهش داد و برای درمان سرفه شربت یا داروی ضد سرفه تجویز می شود آن هم زمانی که شدت سرفه زیاد باشد مثلا کودک یا بزرگسال از شدت سرفه نتواند شب بخوابد.

شربت هایی مانند دیفن هیدرامین، کتوتیفن یا زادیتن، پرومتازین، کلرفنیرامین، سیتریزین، دِکسترومتورفان و اکسپکتورانت را هم بعنوان ضد سرفه و درمان آبریزش بینی و ضد حساسیت تجویز می کنند. مصرف این داروها برای کودک زیر شش ماه ممنوع است مگر در موارد خاص و کودکان زیر دو سال با احتیاط با مقدار بسیار کم، در صورت لزوم و اجبار، گاهی استفاده شود. حتی در بزرگسالان هم ما علاقه ای نداریم که زود از این داروها استفاده کنیم.

بنابراین چه در کودکان و چه در بزرگسالان وقتی می گوییم که شخص دچار سرماخوردگی شده و تب دارد می تواند از تب بُر استفاده کند. باز هم تاکید می کنم که در سرماخوردگی ها نیاز به آنتی بیوتیک نیست مگر اینکه شخص دچار سینوسیت مزمن شده باشد که علائم سرماخوردگی دارد و با علائمی مانند پُری بینی، فشار پشت چشم و سردرد خود را نشان می دهد که یک دوره آنتی بیوتیک می خواهد.

– در مواردی که سرماخوردگی با تب همراه است چه باید کرد؟

تب مسئله جدی است؛ اگر کودکی تب دارد (خصوصا کودکان زیر پنج سال) باید تب را پایین بیاورند چون ممکن است بیمار تشنج کند. می توان از شربت خوراکی، قطره یا شیاف استامینوفن استفاده کرد. سالم ترین و بهترین تب بُر استامینوفن است.

برای کاهش تب، می توان گل بنفشه یا گل پنیرک را در آب بریزیم و شخص را بدن شویه کنیم. شخص سرماخورده باید استراحت کافی کند، اگر تب دارد تب را کاهش دهد و از سوپ به عنوان غذا استفاده کند. ما استامینوفن را برای بزرگسالان تجویز می کنیم چون آستانه تحملشان بالا است و اگر درجه تب دهانی ۳۷٫۵ یا نزدیک ۳۸ است تب زیاد بالا و خطرناک نیست حتی می توان از استامینوفن هم استفاده نکرد.

بچه های بین دو تا دوازده سال را می توان ابتدا بدن شویه کرد؛ با مقداری آب ولرم که پارچه در آن بزنند و هر پنج دقیقه به دست و پا و شکم و سر کودک بکشند. چون تب زیاد بالا نیست ممکن است با بدن شویه پایین بیاید. حال اگر تب اذیت کرد برای بچه های زیر دوسال، هر چهار ساعت یکبار دو برابر وزنشان قطره استامینوفن مجاز است مصرف کنند و اگر تب شدید نیست هر شش ساعت یکبار مصرف کنند.

منتها در شیرخواران زیر شش ماه این نگرانی وجود دارد که اگر پدر و مادر آگاه نباشند برعکس بدن کودک دچار کاهش دما شود که خطرناک است. نکته مهمی که در مورد تب باید بگویم این است که در هنگام تب چه در کودکان چه در بزرگسالان نباید مواد پروتئینی مصرف کرد.

– همیشه پزشکان توصیه می کنند که سوپ بخورید که معمولا خانواده ها سوپ مرغ می پزند که پروتئین دارد. آیا سوپ مرغ هم باید در زمان تب محدود شود؟

اگر بخواهیم برای بیمار تب دار سوپ درست کنیم بهترین سوپ، سوپ کدو است که برنج، کدو خورشتی، جعفری تازه خورد شده، لیمو عمانی، زردچوبه، کمی نمک، کمی هم روغن زیتون نیاز دارد.

این یک سوپ سالم و ساده است که بعنوان وعده غذایی یا کنار غذا استفاده کنند. حتی کودکی که شیرخوار است و تب دارد بهتر است مادر هم مواد پروتئینی کمتری استفاده کند.

– چه کار کنیم که کودکان کمتر استعداد سرماخوردگی پیدا کنند؟

یکی از راههای مهم پرهیز از پُرخوری است. مواظب باشم که کودکان پُرخور بار نیاوریم. بعضی از مادرها علاقمند هستند که کودکشان تپل شود و مدام به او غذا و تنقلات می دهد. مثلا کودک الان غذا خورده سریع به او میوه می دهد، بعد بستنی و غیره، اینها کودک را مستعد سرماخوردگی می کند. باید خوردن را محدود کرد.

نکته بعد پوشاندن سر و گردن بخصوص در پاییز است؛ وقتی کودکان را به مدرسه می فرستیم شال و کلاه داشته باشند. به قول پروین اعتصامی: «در سر عقل باید بی کلاهی عار نیست»

این نشان می دهد که یک زمانی بی کلاهی را عار می دانستند. پوشاندن سر به عنوان عضو شریف و مهم را حیاتی می دانستند و مردم باید سر خود را می پوشاندند. در قدیم شال به دور کمر هم می بستند چون خون رسانی به ستون فقرات کم است و در مقابلِ سرما مقاومتش کمتر می شود. شال می بستند که کمردرد نگیرند و به کلیه هایشان آسیب نرسد.

– عده ای عقیده دارند که باید در پاییز میوه زیاد مصرف کنیم؛ خصوصا مرکبات چون ویتامین C دارد؛ آیا این مسئله صحت دارد؟

نه، برعکس باید مصرف میوه را در پاییز محدود کرد و این مسئله هم افراد را مستعد سرماخوردگی می کند. خصوصا میوه های آب دار مثل هندوانه، خربزه، شلیل، هلو، پرتقال، لیمو، نارنگی، اگر قصد دارند میوه مصرف کنند مثل: انجیر، سیب و انگور، اینها میوه های بهتری هستند.

حتی مادرانی که شیر می دهند رعایت کنند چون شیر آبکی می شود و قوام خود را از دست می دهد و باعث ناراحتی کودک می شود.

– موضوعی که شما هم کاملا به آن آگاه هستید اینکه مصرف سرانه دارو در ایران بسیار زیاد است. چطور می توانیم آن را کاهش دهیم؟

اول اینکه مردم باید آگاه باشند و به نظر پزشک احترام بگذارند و اصرار نکنند که دکتر دارویی اضافه و به میل و خواسته آنها تجویز کند و از طرفی پزشکان هم باید بر عقیده خود استوار باشند و سریع برای سرماخوردگی آنتی بیوتیک تجویز نکنند و آخر اینکه شرکت های بیمه ای باید نظارت کنند.

– آیا افراد می توانند راحت داروهای گیاهی برای درمان سرماخوردگی استفاده کنند؟

به هیچ وجه؛ هیچ کس حتی پزشکان هم در سایت ها و رسانه های گروهی مثل رادیو و تلویزیون نباید به این شکل داروهای گیاهی تجویز کنند و این کار اشتباه است چون مصرف دارو در طب سنتی ایران وابسته به شرایط فرد است و در هر بیماری که علائم سرماخوردگی دارد بروز علائم و نوع دارو متفاوت است. به عبارت دیگر طب سنتی یک سیستم پزشکی فرد محور است.

 

منبع: ندای اصفهان

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
پر بازدیدترین
 • این افراد زنجبیل مصرف نکنند
 • عکسی تکان‌دهنده از یک چادر امدا‌دی در کر‌ما‌نشا‌ه
 • تنها بنای تخریب نشده در روستای سراب ذهاب! + عکس
 • ۱۴ نکته در مورد پیری که هیچ کس به شما نمی گوید!
 • این بیماری درمان ندارد
 • حرکات فوق العاده برای رهایی از کمردرد
 • ۶ رقیق کننده طبیعی خون را بشناسید
 • قبل از اینکه میوه را گاز بزنید این موارد را بدانید
 • محبوب ترین کشور جهان در سال 2017 + عکس
 • این کار را هرشب انجام دهید
 • استفاده بهینه از پژوی له شده در مناطق زلزله زده! + عکس
 • تابستان باورنکردنی قطب جنوب + عکس
 • کودک زلزله زده در آغوش رهبر انقلاب + عکس
 • واکنش مردم زلزله زده به بازدید سرزده رهبر انقلاب! + عکس
 • راهکارهای مقابله با استرس شغلی
 • ۸ ماده غذایی که پس از گذشت تاریخ مصرفشان، نباید مصرف شوند
 • بازدید سرزده رهبر انقلاب از مناطق زلزله زده کرمانشاه + عکس
 • کارخانه روغن‌کشی شاه‌عباس در اصفهان + عکس
 • حمام نفت ویژه ثروتمندان هم به بازار آمد! + عکس
 • خواستگار قاتل: جواب رد داد با چاقو او را کشتم! + عکس
 • خواننده معروف در کرمانشاه بستری شد! + عکس
 • حضور مقام معظم رهبری در جمع مردم سرپل ذهاب+ عکس
 • فرزاندان رهبر انقلاب اسلامی در حاشیه بازدید از مناطق زلزله زده+عکس
 • توزیع ۵۵ میلیارد تومان چادر از سوی هلال‌احمر+ عکس
 • رهبرانقلاب در بین مردم داغدار زلزله‌زده سر پل ذهاب + عکس
 • 5 شوخی ممنوعه با همسر
 • آموزش تصویری ماساژکف پا
 • گل‌های لوگوی شهرداری تهران از کجا آمده‌اند؟ + عکس
 • ۱۵ گزینه سالم و خوشمزه، ضامن سلامت کبد
 • افسران ارتش در حال نظافت خیابان‌های مناطق زلزله‌زده! + عکس
 • غذاهای فوق العاده برای کاهش فشار خون
 • بینی‌ کج و پیچ خورده به چه بینی‌‌هایی می‌گویند؟
 • جشن ازدواج تایلندی ها در تابوت! +تصاویر
 • پخش زنده سخنرانی رهبر انقلاب در سرپل ذهاب + عکس
 • بد بو ترین شغل دنیا +تصاویر
 • چگونه از پیر شدن مغز جلوگیری کنیم
 • کاهش احساس بی قراری و افسردگی با مصرف منظم ۱۰ ریزمغذی
 • بلایی که فیجت اسپینر بر سر فرزندانتان می آورد
 • نوشیدنی کشنده!
 • پرمویی صورت در خانم‌ها؛ علل و روش‌های مقابله
 • دردهایی که می تواند علت درد شانه باشد
 • بهترین گزینه های غذایی برای کاهش وزن
 • دیابت خطر این سرطان را افزایش می دهد!
 • کمبود فیبر در بدن و ۶ هشدار جدی
 • رونمایی از نامه پیامبر(ص) به اهل عمان بر روی یک قطعه سنگ عقیق یمانی+عکس
 • درمان های خانگی برای مبارزه با التهاب معده
 • دلایلی که نشان می‌دهد نوشیدن آب گرم به آب سرد ارجحیت دارد
 • سنجاب ها به کمک بیماران مبتلا به سکته می آیند
 • اگر دیابت دارید این اسموتی را بنوشید+روش تهیه
 • درمان های خانگی شگفت انگیز برای ریشه کن کردن موخوره
 • آخرین اخبار
 • لباس زنان سعودی در استادیوم های ورزشی! + تصاویر
 • بوتاکس با سیر
 • دستور تهیه خورش بادام زمینی
 • کمک میلیونی بازیگر زن کره ای به زلزله زدگان کرمانشاه! + عکس
 • بهترین زمان برای ورزش کردن چه وقت از شبانه روز است؟
 • اینفوگرافیک | شادترین مردم دنیا را بشناسید | وضعیت ما ایرانی‌ها
 • خطرناکترین کاری که بعد از کشیدن دندان عقل انجام می‌دهید
 • اصلاح الگوی غذا به خاطر بچه ها
 • با کمک ذهنتان، دردتان را تسکین دهید
 • چگونه فشارخون را ثابت نگه داریم؟
 • با این توصیه ها عذاب قبر را به آرامش بدل کنیم
 • با این روش ها سوزش سرِ دل را از بین ببرید
 • خطرات مرگبار آرام بخشی معروف برای کودکان
 • "کتک زدن" کودکان را خشن و غیراجتماعی می‌کند
 • اگر دیابت دارید این اسموتی را بنوشید+روش تهیه
 • ریواس و سنگ کلیه با هم نمی‌سازد
 • ۸ ماده غذایی که پس از گذشت تاریخ مصرفشان، نباید مصرف شوند
 • اعضای ستاد کشوری طرح تحول سلامت دهان و دندان منصوب شدند
 • دردهای پس از دوران حاملگی را جدی بگیرید
 • خطرات مرگبار آرام بخشی معروف برای کودکان
 • مرگ جاهلیت در زمان امام معصوم(ع) به چه معناست؟
 • اعضای ستاد کشوری طرح تحول سلامت دهان و دندان منصوب شدند
 • رسیدگی به مصدومان حادثه زلزله ادامه خواهد داشت
 • با محبوب ترین چاشنی غذاها آشنا شوید
 • دنیا را با نماز شب بشناسید
 • بازدید رهبرمعظم انقلاب از روستاهای زلزله زده
 • چگونه عبادت خالصانه داشته باشیم؟
 • کدام مواد غذایی برای پوستتان خطرناکند؟
 • چرا در بحران اینگونه‌ایم؟
 • دلایلی که نشان می‌دهد نوشیدن آب گرم به آب سرد ارجحیت دارد
 • خوشه ی انگور شکلاتی هدید دهید
 • هشدار عفو بین‌الملل درباره تاثیر مخرب سوءاستفاده آنلاین از زنان
 • بهترین گزینه های غذایی برای کاهش وزن
 • برگزاری شصت و پنجمین همایش سلامت و زندگی با موضوع «ایدز»
 • چگونه از پیر شدن مغز جلوگیری کنیم
 • سالاد ماکارونی و تن ماهی یک غذای کم کالری
 • در هنگام آشپزی با روغن، احتیاط کنید
 • جشن ازدواج تایلندی ها در تابوت! +تصاویر
 • عوامل غفلت از یاد و ذکر مرگ
 • پدر یا خودپرداز خانگی ؟!/عدم توجه خانواده ها به فرزند پروری
 • چگونه به کمک تکنولوژی، از نابودی در دنیای مدرن نجات پیدا کنیم؟
 • شرایط معافیت از خدمت زلزله زدگان چیست؟
 • درمان های خانگی برای مبارزه با التهاب معده
 • هنگام استفاده از وزنه، برنامه غذایی چه تغییراتی باید بکند؟
 • پیشگویی های جدیدی خواهران مرموزی که حادثه 11 سپتامبر را پیشگویی کرده بودند + عکس
 • سه تغییر تغذیه ای برای کاهش خطر ابتلا به شایع ترین سرطان زنانه
 • درختی که آرزو‌ها را بر آورده می‌کند+عکس
 • کمک میلیاردی ایرانیان به زلزله‌زدگان
 • تشکر کاربران از حاج قاسم سلیمانی به مناسبت آزادی بوکمال+عکس
 • در دنیا جویای چهار چیز نباش که آن‌ها را نخواهی یافت
 • پذیرش 12 هزار و 386 مصدوم حادثه زلزله منطقه غرب کشور تاکنون
 • اعلام شرایط سربازی در مناطق زلزله زده
 • بازسازی چهره زلیخا در موزه مصر! + عکس
 • دنیا همچون خانه عنکبوت سست و بی اساس است
 • خواننده معروف در کرمانشاه بستری شد! + عکس
 • دریافت دفترچه رایگان بیمه سلامت ایرانیان ۲۴۰ هزار تومانی شد
 • بد بو ترین شغل دنیا +تصاویر
 • افسران ارتش در حال نظافت خیابان‌های مناطق زلزله‌زده! + عکس
 • رابطه شما با مادرشوهرتان چگونه است؟
 • بهترین دوست و همنشین چه کسی است ؟
 • مراقب کلیک‌هایتان باشید
 • چادر و پلاستیک میان زلزله زدگان توزیع شد
 • نقطه رشد و کمال شما، از کجا آغاز می شود؟
 • شمارش معکوس برای ایجاد یک کشور مستقل در فضا
 • ۱۵ گزینه سالم و خوشمزه، ضامن سلامت کبد
 • شناسایی حسابهای غیرمجازکمک به زلزله زدگان
 • سازه ای که در برابر زلزله ۸.۵ ریشتری مقاوم است
 • آیت الله سبحانی :غذای حلال بر روحیه وعملکرد افراد تاثیر عمیقی دارد
 • نسخه شما؛ یک وعده تنهایی
 • کمبود فیبر در بدن و ۶ هشدار جدی