کد خبر: 36756
ف
موارد استفاده دیکلوفناک و عوارض آن
از دیکلوفناک برای کاهش درد، تورم (التهاب) و سفتی مفصلی ناشی از آرتریت استفاده میشود. کاهش این علائم کمک می کند تا بیشتر فعالیت های روزانه خود را انجام دهید. این دارو به عنوان داروی ضد التهابی غیر استروئیدی شناخته می شود .

به گزارش بهداشت نیوز، از دیکلوفناک برای کاهش درد، تورم (التهاب) و سفتی مفصلی ناشی از آرتریت استفاده میشود. کاهش این علائم کمک می کند تا بیشتر فعالیت های روزانه خود را انجام دهید. این دارو به عنوان داروی ضد التهابی غیر استروئیدی شناخته می شود (NSAID).

نام تجاری : ولتارن

موارد مصرف دیکلوفناک

اگر تحت درمان یک بیماری مزمن مانند آرتریت هستید، در مورد درمان های غیرداوریی خود و / یا استفاده از داروهای دیگر برای درمان درد خود با پزشک صحبت کنید. همچنین به بخش هشدار مراجعه کنید.

نحوه مصرف دیکلوفناک

راهنمای دارویی که توسط داروساز ارائه شده است را قبل از شروع مصرف دیکلوفناک و هربار که دوباره قصد مصرف آن را داشتید، بخوانید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو را با یک لیوان آب پر (۲۴۰ میلی لیتر) مصرف کنید. مگر اینکه پزشک شما دستور دیگری داده باشد. حداقل ۱۰ دقیقه پس از مصرف این دارو دراز نکشید. اگر با مصرف این دارو، ناراحتی معده تجربه میکنید، می توانید آن را با غذا، شیر یا آنتی اسیدها مصرف کنید. با این حال، این کار ممکن است باعث کند شدن روند جذب دارو و تسکین درد شود، به خصوص اگر شما این دارو را به صورت منظم مصرف نمی کنید.

کل دارو را ببلعید. قرص ها را خرد نکنید، نجوید و یا آنها را نشکنید. انجام این کار می تواند پوشش ویژه بر روی قرص را نابود کند و عوارض جانبی را افزایش دهد.

دوز دارو بر اساس وضعیت پزشکی شما، پاسخ به درمان و سایر داروهایی است که ممکن است مصرف کنید. تمام محصولاتی که استفاده میکنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) را به پزشک یا داروساز خود بگویید. برای به حداقل رساندن خطر عوارض جانبی (مانند خونریزی معده)، از این دارو در پایین ترین دوز موثر برای کوتاه ترین مدت زمان ممکن استفاده کنید. دوز خود را افزایش ندهید و یا آن را بیشتر از نسخه تجویزی استفاده نکنید. برای بیماری های مزمن مانند آرتریت، مصرف آن را همچنان تحت نظر پزشک خود ادامه دهید. در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

برای بیماریهای خاص (مانند آرتریت)، ممکن است قبل از اینکه فواید کامل این دارو تأثیر خود را بگذارند، تا ۲ هفته استفاده منظم طول بکشد. اگر مصرف این دارو را براساس نیاز (نه به طور منظم) مصرف می کنید، به یاد داشته باشید که داروهای مسکن درد اگر در ابتدای بروز اولین علائم درد استفاده شوند، بهترین عملکرد را دارند. اگر صبر کنید تا درد بدتر شود، ممکن است دارو نیز اثرگذار نباشد.

اگر وضعیت شما بدتر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

با مصرف دیکلوفناک ، ناراحتی معده، حالت تهوع، سوزش سر دل، اسهال، یبوست، گاز، سردرد، خواب آلودگی و سرگیجه ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشت یا بدتر شد، به سرعت به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را بدین دلیل تجویز کرده است که نفع آن را بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

دیکلوفناک میتواند فشار خون شما را افزایش دهد. فشار خون خود را به طور مرتب بررسی کنید و در صورت بالا بودن نتایج، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر هر کدام از این عوارض جانبی بعید، اما جدی، رخ دادند به پزشک خود بگویید: تورم دست یا پا (ادم)، افزایش وزن ناگهانی یا غیر قابل توضیح، تغییرات شنوایی (مانند صدای زنگ در گوش)، تغییرات ذهنی / خلقی، مشکل یا درد در بلع، خستگی غیرمعمول.

در صورت وجود هر یک از این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی، فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید: علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر میزان ادرار)، سفتی غیرقابل توضیح در گردن.

دیکلوفناک به ندرت می تواند بیماری کبدی جدی (احتمالا کشنده) ایجاد کند. در صورت بروز علائم آسیب کبدی، از جمله: ادرار تیره، تهوع / استفراغ مکرر / از دست دادن اشتها، درد معده یا شکم، زرد شدن چشم یا پوست، فورا به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: خارش، خارش / تورم (به ویژه صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، فورا به پزشک مراجعه کنید.

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده بود، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

موارد احتیاط

قبل از مصرف دیکلوفناک ، اگر به این دارو یا به آسپرین یا دیگر ضد التهاب های غیر استروئیدی (مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکوکسیب) حساسیت دارید یا اگر آلرژی دیگری دارید، با پزشک مطرح کنید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می توانند واکنش های آلرژیک و مشکلات دیگر ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز خود را از سوابق خود آگاه سازید، به ویژه سوابقی همچون: آسم (شامل سابقه ضعف تنفس پس از مصرف آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهابی)، خونریزی یا مشکلات لخته شدن، بیماری های قلبی (مانند حمله قلبی قبلی)، فشار خون بالا، بیماری کبد، پولیپ بینی، مشکلات معده / روده / مری (مانند خونریزی، زخم، تکرر ادرار)، سکته مغزی.
با استفاده از داروهای NSAID(ضد التهابی غیراستروئیدی)، از جمله دیکلوفناک، ممکن است مشکلات کلیوی رخ دهند. در صورتی که دچار کمبود ویتامین، نارسایی قلبی
یا بیماری کلیوی باشید، یک فرد سالخورده باشید یا داروهای خاصی را مصرف کنید، احتمال بیشتری وجود دارد مشکل رخ دهد (همچنین به بخش تداخلات دارویی مراجعه کنید). طبق دستور پزشک برای جلوگیری از کمبود آب، مقدار زیادی مایعات بنوشید و در صورت تغییر مقدار ادرار فورا به پزشک مراجعه کنید.

قبل از انجام عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده میکنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع سازید.
این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شود. از رانندگی و استفاده از ماشین آلات و فعالیت هایی که مستلزم هوشیاری هستند، خودداری کنید، تا زمانی که مطمئن شوید که می توانید چنین فعالیت هایی را با خیال راحت انجام دهید.

دیکلوفناک ممکن است باعث خونریزی معده شود. مصرف روزانه تنباکو، به ویژه هنگامی که همراه با این دارو ترکیب شوند، ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد.

این دارو ممکن است شما را به نور آفتاب حساس تر کند. زمان قرار گیری خود در معرض نور خورشید را محدود کنید. از ایستگاه های برنزه و لامپ های خورشیدی پرهیز کنید. از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید و در هنگام خارج شدن از منزل لباس های محافظ در برابر نور خورشید بپوشید. در صورتی که دچار آفتاب سوختگی یا قرمزی / تاول پوستی شدید، به پزشک خود اطلاع دهید.

سالمندان ممکن است بیشتر به عوارض جانبی این دارو حساس باشند، به خصوص خونریزی معده و روده، مشکلات کلیوی و بدتر شدن مشکلات قلبی.

زنان در سنین باروری قبل از استفاده از این دارو، باید با پزشک خود (در مورد مزایا و خطرات) (مانند سقط جنین، مشکل حاملگی) صحبت کنند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود بگویید. در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز شدید مصرف شود. این دارو به علت آسیب احتمالی به جنین و اختلال در روند طبیعی زایمان، برای استفاده در سه ماه اول و سه ماهه آخر بارداری توصیه نمی شود.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. در عین حال، هیچ گزارشی از آسیب به نوزادان شیرده وجود ندارد، اما قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد داروهای شما را تغییر دهند یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهند. این مقاله شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی / غیر تجویز و محصولات گیاهی) تهیه کنید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تایید پزشک، مصرف دارو را شروع و متوقف نکنید و یا دوز داروها را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آلیسکیرن، مهار کننده های ACE (مانند کاپتوپریل، لیزینوپریل)، مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II (مانند والرسارتان، لوزارتان)، کورتیکواستروئید ها (مانند پردنیزون)، سیدوفویر، لیتیوم، متوترکسات، قرص های آب (دیورتیک هایی مانند فورزماید).

این دارو هنگام مصرف با داروهای دیگری که آنها نیز موجب خونریزی میشوند، ممکن است سبب خونریزی شود. نمونه هایی از چنین داروهایی، داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، “رقیق کننده های خون” مانند را دابیگاتران / انوکساپارین / وارفارین، و غیره هستند.

از آنجا که بسیاری از داروها حاوی داروهای ضد درد / کاهش دهنده های تب هستند (آسپرین، NSAID ها مانند سلکوکسیب، ایبوپروفن یا کرتوراک)، تمام برچسب های داروهای تجویزی و غیر تجویزی خود را به دقت بررسی کنید. این داروها شبیه دیکلوفناک هستند و ممکن است خطر ابتلا به عوارض جانبی آنها را در صورت همراه شدن با یکدیگر افزایش دهند. با این حال، اگر پزشک شما به منظور جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی (معمولا در دوزهای ۸۱ تا ۳۲۵ میلی گرم در روز) برای شما آسپرین تجویز کند، باید مصرف آسپرین را ادامه دهید مگر اینکه پزشک شما دستور دیگری داده باشد. برای جزئیات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

 

فراموش کردن مصرف دارو

اگر دوزی را فراموش کردید، به محض اینکه به یاد آوردید آن را مصرف کنید. در صورتی که نزدیک دوز بعدی باشد، دوز قبلی را فراموش کنید و طبق دستور معمول دوز بعدی خود را ادامه دهید. دوز دارو را دو برابر نکنید.

 

نگهداری از دارو

در ظرفی که محکم بسته شده باشد و در برابر نور، رطوبت و نور خورشید مقاوم باشد، دارو را نگهداری کنید. برای نگهداری در دمای مناسب، با داروساز مشورت کنید یا برچسب محصول را بخوانید. در توالت یا جای مرطوب دارو را نگهداری نکنید. تمام فرآورده های دارویی را از دسترس کودکان و حیوان خانگی دور نگه دارید.

داروها را در توالت و یا در چاه نریزید، مگر اینکه دستورالعمل دارو بدین صورت باشد. زمانی که تاریخ انقضای دارو فرا رسید یا دیگر مورد نیاز نبود، این محصول را از بین ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی دفع بی خطر داروی خود، با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی مشورت کنید.

 

منبع: راستینه

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
پر بازدیدترین
 • ۳ راز داشتن عمری طولانی را بشناسید
 • تیپ پرستو صالحی در یک مکان مقدس! + عکس
 • عاملی که نشان از بیماری های خطرناک مغزی است!
 • چیزهایی که زود پیرتان می‌کند
 • ۹ درمان سریع سرما خوردگی
 • خوردن این ماده لبنی در صبحانه ممنوع!
 • حرف هایی که افراد باهوش هرگز به زبان نمی آورند
 • 7خطر در کمین فشار خونی‌ها
 • دیابت و فشارخون را با مصرف این سبزی معجزه گر درمان کنید+ اینفوگرافیک
 • چرا خودروی صفر نخریم ؟ اثر خودروی صفر برسلامتی
 • این افراد باید از بوتاکس صورت پرهیز کنند
 • بازیکن تیم ملی دیشب در یک کنسرت! + عکس
 • بلایی که مصرف کم گوشت بر سر جوانان می آورد
 • راهکار مقابله با سرطان غدد لنفاوی
 • درمان دیابت و دیستروفی عضلانی با شیوه جدید مهندسی ژنتیک
 • مصرف این ادویه ها در زمستان معجزه می کند
 • این خصوصیات نشان می‌دهد که اعتماد به نفس بالایی دارید
 • چرا نباید همراه غذا، آب خورد
 • علائمی که نشان می‌دهد بدنتان به فیبر بیشتری نیاز دارد
 • دمنوشی برای رفع خستگی
 • موثرترین روش‌ها برای التیام لب‌های خشک و ترک خورده
 • روشی جدید برای جلوگیری از چاقی ودیابت
 • مصرف این نوشیدنی عمرتان را طولانی می کند
 • اشتباهات وحشتناکی که بعد از تمرین های ورزشی انجام می دهید!
 • 90 گیاه دارویی و ادویه بی نظیر برای سلامتی
 • ۱۴ ترفند ساده که می توانند در مواجهه با خطر جان شما را نجات دهند
 • کتانی‌ را بدون جوراب نپوشید
 • خوراکی‌های ضروری برای سلامت بانوان
 • بلاهایی که کم آبی بدن برسرتان می آورد
 • با مسواک زدن به موقع سرطان سینه را نابود کنید
 • اینفوگرافیک| راهنمای انواع تیپ‌های مردانه
 • مصرف این قرص در دوران بارداری با فلج مغزی نوزاد همراه است
 • افزایش و رشد باکتری های خوب روده با مصرف منظم ۶ ماده غذایی
 • بررسی علل افزایش افسردگی در ایران
 • اولین فراماسون ایرانی +تصویر
 • هشت عادت که موجب مرض است
 • اینفوگرافی لایحه بودجه سال 1397کل کشور
 • سوزاندن جسد همسر در بیابان‌ها
 • ۷ گزینه غذایی موثر برای خلاص شدن از کسالت صبحگاهی
 • دلایل روند منفی سلامت در بین زنان جوان چیست؟
 • جوان‌ها در باشگاه چه چیزهایی مصرف می‌کنند؟
 • خطای پزشکی دختر ۲۲ ساله را به کما برد
 • چند روش برای بهتر جلوه دادن دکور منزل
 • شهادت سرباز فداکار
 • ذکری که آیت الله بهجت زیاد می‌گفت
 • سالم ترین گام ها برای مقابله با ۹ علت پیری زودرس پوست
 • ورزش همراه با مصرف ویتامین D برای بیماران دیابتی مفید است
 • با 5 شاهزاده مجرد و دَم بخت آشنا شوید +تصاویر
 • آنچه باید از دیالیز بدانیم
 • 10 بازیکن متعصب فوتبال جهان
 • آخرین اخبار
 • بحران دومین دریاچه شور جهان
 • جالب ترین جوامع در دنیا +عکس
 • کمین بی‌رحمانه شکارچیان برای شکار بزهای رودبار
 • زنانی که با ظهور امام زمان(عج) رجعت می‌کنند
 • کشف بیش از 8 هزار لیتر سوخت قاچاق
 • کالایی که حتی شیطان هم نمی خرد
 • ۷ گزینه غذایی موثر برای خلاص شدن از کسالت صبحگاهی
 • انفجار جایگاه عرضه گاز مایع در شیروان
 • نجات گردشگران گرفتار در غار
 • افزایش و رشد باکتری های خوب روده با مصرف منظم ۶ ماده غذایی
 • مصرف این نوشیدنی عمرتان را طولانی می کند
 • سالم ترین گام ها برای مقابله با ۹ علت پیری زودرس پوست
 • شوشتر دوباره لرزید
 • دستورهای غذایی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده
 • هشت عادت که موجب مرض است
 • همایش «حوزه بین‌الملل، حوزه تمدن ساز» برگزار شد
 • بلاهایی که کم آبی بدن برسرتان می آورد
 • بهترین واسطه برای حل اختلافات خانوادگی
 • دمای مناسب برای اتاق نوزاد چقدر است؟
 • نجات زن ۴۵ ساله از عماق چاه
 • شیطان انس چیست؟
 • چطور ازدواج موفقی داشته باشیم؟
 • چرا بعضی‌ها از شکست خوردن دیگران خوشحال می‌شوند؟
 • بررسی علل افزایش افسردگی در ایران
 • مقام والای مادر در قرآن کریم
 • نوآوری ال‌جی در مراقبت از لباس
 • آیا تکرّر ادرار در بارداری طبیعی است؟
 • اشتباهات وحشتناکی که بعد از تمرین های ورزشی انجام می دهید!
 • پس از نوشیدن یک فنجان قهوه چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟
 • چرا جراحی های زیبایی در ایران طرفداران زیادی دارد؟
 • رژیم غذایی‌تان را به‌دقت دنبال کنید
 • ورزش همراه با مصرف ویتامین D برای بیماران دیابتی مفید است
 • "وعجّل فرجهم" را چه کسی به صلوات افزود؟
 • خوردن این ماده لبنی در صبحانه ممنوع!
 • درباره فشار قبر چه می دانید ؟
 • آخرین مهلت ثبت انتقال دانشجویان علوم پزشکی
 • آخرین نوسانات قیمت سکه و طلا در 23 آذر
 • راهزن‌های مسلح دستگیر شدند
 • بالاترین حقوق متعلق به چه کسانی است؟
 • 9 حرفی که هرگز افراد باهوش آن را به زبان نمی آورند
 • سارق قمه به دست دستگیر شد
 • تخریب کننده خودروها دستگیر شد
 • مالخر گوشی های مسروقه دستگیر شد
 • با 5 شاهزاده مجرد و دَم بخت آشنا شوید +تصاویر
 • کلاهبرداری 360 میلیاردی دستگیر شد
 • کلاهبردار میلیاردی دستگیر شد
 • قاتل 18ساله دستگیر شد
 • تاثیرات یاد مرگ در زندگی
 • پیکر آخرین کوهنورد مفقود شده پیدا شد
 • ذکری که آیت الله بهجت زیاد می‌گفت
 • تا زمان نیاز، نیروهای هلال احمر در مناطق زلزله‌زده حضور دارند
 • چرا نباید همراه غذا، آب خورد
 • تامین کانکس از سوی سپاه و ارتش
 • بودجه بیماران صعب العلاج حذف نشده است
 • با مسواک زدن به موقع سرطان سینه را نابود کنید
 • سمینار دو روزه مدیریت خون بیمار در قزوین برگزار می شود
 • کاهش سهم وزارت بهداشت از محل هدفمندی یارانه ها
 • تیپ پرستو صالحی در یک مکان مقدس! + عکس
 • چه عطری مناسب شماست؟
 • تماشا کنید: میوه های عجیب و غریب
 • بازیکن تیم ملی دیشب در یک کنسرت! + عکس
 • گروهی که بدون حسابرسی وارد بهشت می شوند
 • خمیر مایه کودکان را چگونه بسازیم؟
 • خطای پزشکی دختر ۲۲ ساله را به کما برد
 • اقتصاد سلامت را باید در حوزه سیاست گذاری دخالت دهیم
 • علائمی که نشان می‌دهد بدنتان به فیبر بیشتری نیاز دارد
 • حرف هایی که افراد باهوش هرگز به زبان نمی آورند
 • عوامل طلاق از منظر قرآن کریم
 • ضرورت دسترسی مسلمانان جهان به فرآورده های حلال
 • ملاحظات دارویی و مصرف مکمل‌‌ها در بیماری پارکینسون