کد خبر: 38507
ف
رسیدگی به مصدومان حادثه زلزله ادامه خواهد داشت
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه طبق دستور وزیر بهداشت رسیدگی به مصدومان حادثه ادامه خواهد داشت، گفت: خوشبختانه با استفاده از سامانه سیب، اطلاعات تمامی افراد بررسی شد و تمامی زنان باردار و بیماران خاص مناطق زلزله زده که نیازمند مراقبت ویژه بودند، شناسایی شدند.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری این هفته خود درخصوص ادامه رسیدگی به مصدومان زلزله غرب کشور گفت: طبق دستور وزیر بهداشت رسیدگی به مصدومان حادثه ادامه خواهد داشت و مصدومانی که نیازمند مراقبت طولانی مدت هستند، تحت پوشش مراکز درمانی وزارت بهداشت قرار دارند.

وی افزود: خوشبختانه با استفاده از سامانه سیب، اطلاعات تمامی افراد بررسی شد و تمامی زنان باردار و بیماران خاص مناطق زلزله زده که نیازمند مراقبت ویژه بودند، شناسایی شدند و همچنین مشاوره های روانشناسی و روانپزشکی برای تمام سطوح سنی انجام می شود و در این راستا کلاس های گروهی برگزار می شود.

دکتر حریرچی خاطرنشان کرد: در مناطق زلزله زده دو بیمارستان آسیب دیده اند، اما هیچ کدام از کادر پزشکی و بیماران زیر آوار نماندند؛ زیرا با رخداد پیش لرزه، بیمارستان تخلیه شد ضمن اینکه سقف بیمارستان ها فرو نریخته است بنابراین شایعاتی که در خصوص این بیمارستانها منتشر شده است، واقعیت ندارد.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: طبق مواد ٣٢ و ٣٣ شرایط عمومی پیمانکاری، ساخت پروژه ها و مسئولیت مقاومت آن برعهده پیمانکار و مهندس مشاور است لذا مهندس مشاور تنها مرجع فنی است که کیفیت کار ساختمان را تایید می کند و دستگاه های تخصصی مثل وزارت بهداشت، مسئولیت نظارت بر تمام مراحل ساخت یک ساختمان را ندارند.

وی ادامه داد: شکایت وزارت بهداشت از پیمانکار بیمارستان اسلام آباد به منظور پیشگیری از وقوع حوادث مشابه در کشور است زیرا بیمارستان ها باید أمن باشند تا در صورت وقوع بلایا، مرجع مصدومان باشند.

دکتر حریرچی با بیان اینکه اقدامات بهداشتی درمانی وزارت بهداشت در مناطق حادثه دیده ادامه دارد، اظهارداشت: در مقابله با بیماری های عفونی در مناطق زلزه زده تاکنون مشکلی وجود نداشته است، لذا برخی اقدامات بهداشتی مانند توالت، دفع زباله ها و شرایط اسکان مردم خارج از مسئولیت وزارت بهداشت بوده و نیازمند همکاری بین بخشی است.

وی بیان کرد: در حال حاضر بیماری عمده ای در مناطق زلزله زده وجود ندارد و شایعه بروز و مشاهده بیماری وبا در این مناطق را رد می کنم، زیرا شرایط اقلیمی آن منطقه و سردی هوا، باعث عدم شیوع وبا می شود.

فرصت ثبت نام در آزمون استخدامی وزارت بهداشت تا اول آذر ماه
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه خصوص جزییات آزمون استخدامی وزارت بهداشت تصریح کرد: فرصت ثبت نام در آزمون استخدامی وزارت بهداشت تا اول آذر ماه است و به هیچ عنوان تمدید نمی شود.

وی افزود: تاکنون 14125 نفر در این آزمون شرکت کرده اند و انتظار داریم که آمار متقاضیان افزایش یابد و ارقام 6 رقمی شود.

دکتر حریرچی گفت: به متقاضیان ثبت نام در آزمون استخدامی توصیه می کنیم که ثبت نام خود را به روزهای آخر موکول نکنند و توجه داشته باشند که تا پایان دوره استخدامی باید در شهرهایی که انتخاب کرده اند، ماندگار باشند و امکان جابجایی وجود ندارد.

ساختمانها و تخت های بیمارستانی جدید، مقاومت لازم در برابر زلزله را دارند
وی درخصوص وضعیت فرسودگی بیمارستان ها توضیح داد: وزارت بهداشت در دوره های مختلف نگران بیمارستان ها و فرسودگی بیمارستان ها بوده و اولین مطالعه جامع در خصوص فرسودگی مراکز درمانی در سال 86 انجام شد.

دکتر حریرچی گفت: در سال 86، در کشور 545 بیمارستان تحت پوشش وزارت بهداشت شامل 1810 ساختمان درمانی در کشور و 55 بیمارستان دولتی در تهران بررسی شدند و در آن سال، متوسط عمر مراکز درمانی در کل کشور 27 سال و در تهران، 35 سال اعلام شد همچنین 73 درصد از تخت های بیمارستانی در کل کشور و 87 درصد از تخت های بیمارستانی در تهران، فاقد ارزش بهسازی لرزه ای بودند.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در سال 93، در کل کشور 57 درصد از تخت های بیمارستانی فاقد ارزش بهسازی لرزه ای بود و این شاخص در انتهای سال گذشته به 45 درصد کاهش یافت و هدف ما کاهش این شاخص به 30 درصد تا سال 99 است که در قالب طرح تحول سلامت، ساختمانهای جدید و 24 هزار تخت بیمارستانی جدید ساخته شد و تمام این ساختمانها و تخت های بیمارستانی، مقاومت لازم در برابر زلزله را دارند.

وی درخصوص منابع مالی وزارت بهداشت گفت: انتظار تزریق منابع مالی اضافه را نداریم، بلکه منابع مالی مصوب طرح تحول سلامت و متناسب با اقدامات وزارت بهداشت به همان میزان پرداخت شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر حریرچی گفت: بیمارستانهای دولتی و داروخانه های دولتی و خصوصی، با تعرفه قانونی مصوب دولت خدمات خود را به مردم ارائه دادند اما بنا نبود که بهای خدمات، با تاخیر 12 ماهه پرداخت شود و تنها انتظار ما از سازمانهای بیمه گر و نهادهای تامین کننده منابع مالی این است که بودجه وزارت بهداشت در محدوده قانونی و مصوب پرداخت شود و ریالی اضافه تر نمی خواهیم.

آنچه در طرح تحول سلامت با مردم عهد بستیم را انجام می دهیم
وی با بیان اینکه علیرغم فشار زیاد کاری، آنچه در طرح تحول سلامت با مردم عهد بستیم را انجام می دهیم، گفت: هر یک از مسئولان کشور که در خصوص خدمات دستگاه های اجرایی به مناطق زلزله زده اظهار نظر می کردند، حتما از وزارت بهداشت به عنوان یکی از فعال ترین دستگاه ها در ارائه خدمات به مردم این مناطق نام می بردند و این موفقیت ها، ناشی از زیرساخت های اجرای طرح تحول سلامت است.

وی توضیح داد: فراموش نمی کنیم که در دوران گذشته در برخی از استانهای کشور، قرص ویتامین دی و قطره آهن وجود نداشت اما در حال حاضر علاوه بر تامین کمبودها، می بینیم که کانکس های خانه بهداشت سیار به کرمانشاه اعزام شده زیرا سیستم بهداشتی و درمانی کشور خودش را برای مقابله با چنین حوادثی، آماده کرده است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: انتظار داریم که به همان اندازه سال 93 و احتساب تورم، اعتبار به ما تخصیص دهند، زیرا اجرای برنامه هایی مانند بیمه کردن 8-10 میلیون نفر و پوشش بهداشتی حاشیه شهرها که مورد تایید مجلس، دولت و سازمان بهداشت جهانی قرار گرفت، نیازمند اعتبار و منابع مالی است.

وی با بیان اینکه بدهی سازمان های بیمه گر به وزارت بهداشت حدود 12 هزار میلیارد تومان است، ادامه داد: طرح تحول سلامت عاری از نقص نیست و نقایص آن اصلاح می شود اما خواسته اصلی مردم این است که طرح تحول سلامت باید ادامه داشته باشد.

 

 

دکتر حریرچی درخصوص دفترچه بیمه سلامت گفت: دفترچه بیمه سلامت صندوق های متعدد دارد و کارکنان دولت، بیمه روستاییان، خانواده شهدا، طلاب، دانشجویان و غیره هرکدام صندوق های متفاوت بیمه ای دارند که روند کارشان به روال قبل ادامه دارد.

 

 

 

وی گفت: طبق مصوبه مجلس و آیین نامه مصوب دولت و سازمان بیمه سلامت، افرادی که می خواهند به تازگی بیمه شوند، باید تحت آزمون وسع، شناسایی شوند و بعد تحت پوشش بیمه رایگان قرار بگیرد یا اینکه به جز آزمون وسع، به کمیته امداد مراجعه کنند و باید توجه کرد کسی که قبلا دفترچه بیمه رایگان می‌گرفت و به بیمارستان مراجعه می‌کرد نیز فرانشیز پرداخت می‌کرد.

 

 

 

دکتر حریرچی با بیان اینکه قانون می‌گوید اگر کسی می‌خواهد دفترچه بیمه بگیرد باید ۷ درصد حداقل حق بیمه قانون کار را پرداخت کند و دولت ۵۰ درصد را پرداخت می‌ کند، ادامه داد: در حال حاضر این هزینه ماهی حدود ۲۰ هزار تومان برای افرادی که به تازگی می‌ خواهند دفترچه بگیرند، می باشد.

 

 

 

سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: طبق قانون، مدعی العموم دادستان است و وزارت بهداشت در هر عرصه اختیارات متفاوتی دارد، به طور مثال در مورد بهداشت عمومی، بهداشت اماکن، بهداشت حرفه‌ای و ایمنی و کار می‌توانیم به مراجع لازم اعلام کنیم تا مقام قضایی تشخیص داده و اقدام مناسب را انجام دهد.

 

 

 

وی گفت: مالیات بر کالای آسیب رسان براساس قانون تعیین می شود و دریافت آن به سازمان امور مالیاتی مربوط است و قانون کالاهای آسیب رسان بر سلامت در صحن علنی مجلس تصویب نشد و باید تاکید کرد که از لحاظ مالیات بر کالای آسیب رسان خصوصا دخانیات، در بین کشورها، کمترین مالیات را تعیین کرده ایم. 

 

 

 

وی با بیان اینکه تمرکز اصلی وزارت بهداشت در مقوله بهداشت دهان و دندان بر پیشگیری است، تصریح کرد: در چهارمین مرحله طرح سلامت بهداشت دهان و دندان ٧ میلیون  دانش آموز را تحت انجام فیشور سیلانت دندان قرار دادیم و وزارت بهداشت درخصوص بهداشت دهان و دندان کودکان و نوجوانان روستایی و مادران باردار اقدامات اساسی انجام داده است چراکه اینها در اولویت قرار دارند و باید گفت هیچ وزارت بهداشتی در دنیا اقدامات زیبایی در حوزه دندانپزشکی را پوشش نمی دهد و تمرکز آنها هم بر پیشگیری است.

 

 

 

وی درخصوص سامانه آیداتیس گفت: سامانه آیداتیس بدون هیچ مشکل و خللی به کار خود ادامه می دهد و برای اطلاع رسانی خلاف واقع در کشور، متاسفیم .

 

 

 

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: گروهی با نقشه قبلی و پیش بینی اولیه اعلام کردند که به اطلاعات 120 هزار کاربر سامانه آیداتیس دسترسی دارند و آن را منتشر کرده اند و برای جلوگیری از افشای اطلاعات سایر کاربران، 300 هزار دلار پول می خواهند و برخی از رسانه های رسمی این خبر دروغ را منتشر کردند.

 

 

 

وی بیان کرد: از روز اول اطمینان داشتیم که این خبر دروغ است زیرا در این سامانه، حرف اول نام پدر کابران، خواسته می شد اما در اطلاعات هویتی منتشر شده، اسامی کامل پدران آنها منتشر شده بود.

 

 

 

دکتر حریرچی تاکید کرد: سازمان فناوری اطلاعات ایران رسما اعلام کرد که در این سامانه هیچ گونه آسیب پذیری که منجر به دسترسی اطلاعات ذخیره شده شود، وجود نداشته و موارد منتشر شده ساختگی و ارتباطی با داده های ذخیره شده در این سامانه نداشته است و بیان خلاف واقعیات علیه سامانه آیداتیس رسیدگی قضایی می شود.

 

 

 

وی گفت: 119 هزار مورد از 120 هزار اطلاعات فاش شده، کاملا دروغ است و اطلاعات حدود 900 نفر مربوط به 9 مرکز است که ممکن است در دفتر این مراکز، مورد سوء استفاده قرار گرفته باشد وارتباطی به سامانه آیداتیس ندارد.

 

 

 

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه تا روز چهارشنبه هفته گذشته، از 750 هزار نفر، اطلاعات 723942 نفر وارد سامانه آیداتیس شده، 593357 نفر برنامه درمان را دریافت کرده اند و 488405 نفر از طریق این سامانه، دارو دریافت کرده اند، ادامه داد: با تعاملاتی که با دستگاه های نظارتی داشته ایم، در تمام استانهای کشور، مشکلات مربوط به ثبت نام در سامانه حل شده است و رسانه ها در موضوع آیداتیس، تحت تاثیر فضاسازی ها قرار نگیرند. سامانه آیداتیس مصوبه ستاد مبارزه با مواد مخدر به ریاست رییس جمهور است

 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
پر بازدیدترین
 • تیپ آزاده نامداری دیشب در جشن تولد همسرش! + عکس
 • خانم بازیگر سخنران خطبه نماز جمعه شد! + عکس
 • ایرج نوذری و دخترش در یک کافی شاپ! + عکس
 • تیپ کتایون ریاحی دیشب در یک دورهمی! + عکس
 • نشانه‌های تومور مغزی
 • بهاره رهنما و همسرش دیشب در یک مراسم! + عکس
 • نحوه درست خوابیدن برای کمردرد
 • جزئیات پلاک های جدید ملی + عکس
 • اقدام عجیب فروشنده سوسیس و کالباس! + عکس
 • تیپ متفاوت میترا حجار در یک رستوران! + عکس
 • نرمی استخوان را با غذایی خوشمزه تار و مار کنید
 • امام جمعه سرپل ذهاب با لباس مبدل! + عکس
 • هدیه ۷۰ میلیون ساله میترا حجار به مهران مدیری! + عکس
 • تیپ متفاوت پریناز ایزدیار در آلمان! + عکس
 • جنگنده های فوق استراتژیک روسیه در سوریه + عکس
 • مریم معصومی در کنار سواحل خلیج فارس! + عکس
 • این غذاها باعث می شوند بیشتر گرسنه شوید
 • رهبر انقلاب در هنگام توسل به حضرت ولیعصر(عج) + عکس
 • ترامپ و همسرش در بیمارستان + عکس
 • ویتامین هایی برای گردش خون بهتر
 • جشن سالروز تاسیس ایران ایر! + عکس
 • ۲۳ استان کشور منتظر "بارش برف و باران" باشند
 • وزیر بهداشت در مراسم تشییع پیکر شهید گمنام + عکس
 • بهترین زمان مصرف پروتئین چه زمانی است؟
 • کتاب‌هایی که راهی بیمارستانمان می‌کنند
 • ماسک طبیعی رفع سیاهی زانو
 • زنان مبتلا به ایدز چگونه زندگی می‌کنند؟
 • کدام مسواک مانع پوسیدگی دندانم می‌شود؟
 • نجات جان امدادگران محلی در کوه دنا + عکس
 • آیا مصرف برنج نقش پر رنگی در چاقی ما دارد؟
 • چالش بیمه‌ای بیماران "ام.اس" با تامین اجتماعی
 • کارواش‌های پایتخت زیر ذره‌بین محیط زیست
 • به صدا درآمدن زنگ خطر بحران سالمندی در کشور
 • بدترین قلب‌های دنیا متعلق به چه کسانی است ؟
 • پنج ویژگی طلایی بندگان خوب خدا
 • استانداردهای غذای حلال در قرآن
 • پدران دیندار، فرزندان دین گریز... چرا؟
 • آدمی را با دوستانش می‌شناسند
 • چند دقیقه با برترین نعمت خدا
 • معجزه‌ی گشاده رویی و حسن خلق
 • مراقب فیلم هایی که از شما ضبط می کنند باشید
 • در زندگی چه رنگی باشیم؟
 • عیادت وزیر بهداشت از پزشک مضروب در بیمارستان + عکس
 • ادویه‌ای بی‌نظیر برای تسکین درد
 • نوشیدنی که ریسک ابتلا به سرطان مری را چند برابر می‌کند
 • ۶ گزینه غذایی را برای حفظ شادابی پوست به صبحانه بیفزایید
 • یگانه راه نجات و رهایی انسان
 • دلایلی شگفت‌انگیز برای اینکه شب‌ها زودتر بخوابید
 • شیوه‌های درمان سرمازدگی بدن در آب و هوای سرد+ تصاویر
 • آخرین اخبار
 • نجات جان امدادگران محلی در کوه دنا + عکس
 • ترامپ و همسرش در بیمارستان + عکس
 • هدیه ۷۰ میلیون ساله میترا حجار به مهران مدیری! + عکس
 • به صدا درآمدن زنگ خطر بحران سالمندی در کشور
 • آیا مصرف برنج نقش پر رنگی در چاقی ما دارد؟
 • این غذاها باعث می شوند بیشتر گرسنه شوید
 • نشانه‌های تومور مغزی
 • وزیر بهداشت در مراسم تشییع پیکر شهید گمنام + عکس
 • جزئیات پلاک های جدید ملی + عکس
 • ویتامین هایی برای گردش خون بهتر
 • خانم بازیگر سخنران خطبه نماز جمعه شد! + عکس
 • بهترین زمان مصرف پروتئین چه زمانی است؟
 • کدام مسواک مانع پوسیدگی دندانم می‌شود؟
 • ۲۳ استان کشور منتظر "بارش برف و باران" باشند
 • نرمی استخوان را با غذایی خوشمزه تار و مار کنید
 • ماسک طبیعی رفع سیاهی زانو
 • کتاب‌هایی که راهی بیمارستانمان می‌کنند
 • نحوه درست خوابیدن برای کمردرد
 • زنان مبتلا به ایدز چگونه زندگی می‌کنند؟
 • چالش بیمه‌ای بیماران "ام.اس" با تامین اجتماعی
 • کارواش‌های پایتخت زیر ذره‌بین محیط زیست
 • جشن سالروز تاسیس ایران ایر! + عکس
 • مریم معصومی در کنار سواحل خلیج فارس! + عکس
 • تیپ آزاده نامداری دیشب در جشن تولد همسرش! + عکس
 • رهبر انقلاب در هنگام توسل به حضرت ولیعصر(عج) + عکس
 • ایرج نوذری و دخترش در یک کافی شاپ! + عکس
 • تیپ کتایون ریاحی دیشب در یک دورهمی! + عکس
 • بهاره رهنما و همسرش دیشب در یک مراسم! + عکس
 • تیپ متفاوت میترا حجار در یک رستوران! + عکس
 • تیپ متفاوت پریناز ایزدیار در آلمان! + عکس
 • ویتامینی که سیستم ایمنی بدن را متعادل می‌کند
 • مردان متأهل سالم ترند یا مردان مجرد؟
 • داروهایی که نباید هنگام سفر هوایی خورد
 • توصیه‌های طب ایرانی برای کاهش کمردرد
 • نقش ورزش در کاهش سرطان خون
 • چگونه با کودک بهتر ارتباط برقرار کنیم؟
 • تشخیص بیش فعالی کودکان در کوتاه ترین زمان
 • چهار نشانه که مشخص می کند شما بدنی ناسالم دارید
 • راه حلی آسان و کم هزینه برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها
 • چای مناسب افراد هر گروه خونی چیست؟
 • آیا مصرف برنج نقش پر رنگی در چاقی ما دارد؟
 • تسکین بواسیر با تغذیه مناسب
 • نوشیدنی که ریسک ابتلا به سرطان مری را چند برابر می‌کند
 • معجزه خوردن ۳ گردو در روز
 • برای این بیماری ها آنتی بیوتیک بی اثر است
 • تفاوت بین سردرد تنشی و میگرن چیست؟
 • نحوه شستشو مبل
 • پاک کردن لکه شکلات از روی لباس
 • قاتل خاموش قربانی گرفت
 • خانه‌هایی که بیشتر از خودرو هوا را آلوده می‌کنند
 • این قوانین دکوراسیونی را باید زیر پا بگذارید
 • پیش بینی قیمت طلا و سکه و دلار و ارز در سال 97
 • ده خاصیت شکلات خوردن
 • ژن‌های مادر بیشتر به ارث می‌رسند یا ژن‌های پدر؟!
 • چیدمان آپارتمان کوچک
 • اقدام عجیب فروشنده سوسیس و کالباس! + عکس
 • تیم‌های عملیات هلال‌احمر در دامنه کوه دنا در انتظار مساعد شدن شرایط جوی
 • تزیین اتاق کودک به همین سادگی و زیبایی
 • بازیگر جنجالی و پرحاشیه محجبه شد! + تصاویر
 • راهکارهایی برای از بین بردن لکه های لباس نوزاد
 • جنگنده های فوق استراتژیک روسیه در سوریه + عکس
 • 6 نکته مهم در مورد بهداشت اتاق خواب
 • دکوراسیون منزل افراد مبتلا به آرتروز چگونه باشد؟
 • پسری که مانند مرغ، تخم می‌گذارد! + عکس
 • در دوران حاملگی چگونه بخوابید بهتر است؟
 • پرداخت میلیاردی از بدهی دولت به تامین اجتماعی
 • لایحه بودجه 97 تصویب شد
 • امام جمعه سرپل ذهاب با لباس مبدل! + عکس
 • سکه 26 هزار تومان سقوط کرد
 • یک خبر خوب برای طرفداران غذای تند و تیز