کد خبر: 41242
ف
 چه کنیم که سرما نخوریم؟
پیشگیری از سرماخوردگی با نزدیک شدن به سردترین فصل سال اهمیت زیادی دارد. در این مطلب روش هایی را برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی بیان می‌کنیم. پیشگیری همیشه بهتر از درمان است!

به گزارش بهداشت نیوز: پیشگیری از سرماخوردگی با نزدیک شدن به سردترین فصل سال اهمیت زیادی دارد. در این مطلب روش هایی را برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی بیان می‌کنیم. پیشگیری همیشه بهتر از درمان است!

پاییز تا چند روز پیش رفتاری شبیه به اواخر فصل تابستان داشت و کم کم داشتیم به خاطر گرم بودن هوا به طور غیر قابل قبول نگران می‌شدیم! اما برودت هوا به یکباره رخ داد و همه را غافلگیر کرد. متاسفانه تغییر ناگهانی دمای هوا به این صورت، اغلب باعث می‌شود عده زیادی به بیماری سرماخوردگی دچار شوند.

اگر شما نیز جزو این دسته هستید، برای بهبودی سریع خود تلاش کرده و سپس با رعایت چندین عامل مهم، به پیشگیری از سرماخوردگی در آینده بپردازید. اگر هم خوش شانس بوده‌ و به این بیماری مبتلا نشده‌اید، تلاش کنید با پیشگیری از سرماخوردگی ، فصل سرد سال را به خیر و خوشی پشت سر بگذارید.


پیش از همه باید بدانید دلیل نام‌گذاری این بیماری، افزایش شیوع ویروس عامل آن در فصل‌های سرد سال است. اما پزشکان عقیده دارند خود عامل سرما دخالتی در ابتلا به سرماخوردگی ندارد. به عنوان نمونه اگر در تابستان با موهای خیس به بیرون بروید، حتی در صورت وزیدن باد، احتمال بیمار شدن بسیار پایین است. اما با انجام این کار در فصل سرد سال احتمالا به بدترین نوع سرماخوردگی دچار خواهید شد.

سرماخوردگی یک عفونت ویروسی و مسری است و تاکنون تعداد زیادی ویروس عامل آن کشف شده است. با وجود تعدد عوامل بیما‌ری‌زا، پیشگیری از سرماخوردگی روش‌های یکسانی دارد. سرماخوردگی ممکن است نخست به خاطر تماس با فرد یا وسایل آلوده بروز کند، اما در ادامه عواملی همچون عدم گرم نگه داشتن بدن، استرس و خستگی می‌توانند شرایط را برای تکثیر ویروس عامل بیماری مهیا کرده و زمان مورد نیاز برای بهبودی را افزایش بدهند.

افراد بالغ احتمالا در هر سال حدود دو یا سه مرتبه در بهترین حالت به این بیماری دچار می‌شوند. ابتلا به سرماخوردگی فعالیت‌های روزانه را مختل کرده و با کاهش توانایی بدن، سبب بی‌حوصلگی می‌شود. پس اگر دوست ندارید با ابتلا به آن، از برنامه‌هایی که برای روزهای آتی خود چیده‌اید عقب بمانید، به خوبی راه‌های پیشگیری از سرماخوردگی را یاد بگیرید.


قوانین پیشگیری از سرماخوردگی

1- از جمله عوامل مهم در ابتلا به این بیماری، رطوبت و درجه حرارت محیطی است که در آن قرار دارید. اگر محل کار و یا زندگی شما دارای رطوبت زیادی بوده و از طرفی سیستم‌های گرمایشی خوبی در آن وجود ندارد، در واقع محل خوبی برای پرورش ویروس سرماخوردگی مهیا کرده‌اید. این دو عامل را هر چه سریع‌تر برطرف کنید.

2- سرماخوردگی به شدت مسری است، به همین دلیل توصیه می‌شود با افراد مبتلا به آن حداقل یک متر فاصله داشته باشید. دست دادن و از همه بدتر روبوسی کردن سبب انتقال ویروس از فرد بیمار به فرد سالم می‌شود.

روبوسی کردن یکی از فرهنگ‌های نادرستی است که ممکن است به انتقال بیماری‌های مختلف منجر شود، پس بهتر است نه فقط در طول فصل سرد سال، بلکه در کل ایام سال از انجام آن خودداری کنید. متاسفانه برخی افراد شدیدا کم توجه بوده و با وجود ابتلا به سرماخوردگی، با دیگران دست می‌دهند و روبوسی می‌کنند که کار ناپسندی است.

کافی است خجالت را کنار گذاشته و در زمان تلاش هر فرد دیگری برای روبوسی با شما، به منظور پیشگیری از سرماخوردگی و دیگر بیماری‌ها از این کار اجتناب کنید. اگر احساس می‌کنید انجام این کار ممکن است فرد را ناراحت کند، به سادگی خود را بیمار جلوه داده و به طرف مقابل نشان بدهید به خاطر جلوگیری از ابتلای آن‌ها به بیماری، از روبوسی کردن خودداری می‌کنید.

اگر در محل کار و یا منزلتان فردی به این بیماری مبتلا شده است، برای جلوگیری از سرماخوردگی هرگز با ‌آن‌ها در یک محیط سرپوشیده کوچک قرار نگرفته و حتما برای تهویه محیط چاره‌ای بیندیشید. باز هم توصیه می‌کنیم خجالت را کنار بگذارید. اگر فردی با بی‌دقتی خود، اسباب بیمار شدن شما را فراهم می‌کند، بعد از تذکر دادن، از او بخواهید با رعایت بهداشت و انجام کارهایی همچون ماسک زدن، شستن مرتب دستان خود، عطسه کردن در دستمال و دور ماندن از بقیه، به پیشگیری از سرماخوردگی در سایر افراد کمک کند. اگر فردی از این درخواست‌ها ناراحت شود، قطعا فرد بی‌منطقی بوده و ارزشی برای هیچ‌کس قائل نیست.

3- به خاطر مسری بودن هوا و از طرفی وجود افراد بی‌دقت در اجتماع، احتمال ابتلا به سرماخوردگی حین قرار داشتن در مکان‌های عمومی بیشتر می‌شود. این احتمال در زمان استفاده از وسایل نقلیه عمومی به بیشترین حد خود می‌رسد، چرا که این وسایل سرپوشیده بوده و اغلب به خاطر ازدحام، افراد با فاصله نزدیکی از یکدیگر قرار دارند.

همین ازدحام سبب می‌شود محیط به شدت از بازدم افراد حاضر پر شود. عدم وجود تهویه مناسب در وسایل نقلیه عمومی به این موضوع دامن می‌زند. توصیه می‌کنیم در زمان استفاده از وسایل نقلیه عمومی، حتما ماسک به صورت داشته و در صورت مشاهده یک قطار یا اتوبوس دارای سیستم تهویه خراب، حتما تا رسیدن وسیله بعدی منتظر بمانید.

4– استفاده از ماسک‌های متداول به تنهایی کارساز نیست. بهتر است درون ماسک خود چندین دستمال کاغذی دیگر قرار داده و یا یک دستمال پارچه‌ای را بعد از مرطوب کردن درون آن قرار دهید. افزایش ضخامت و همچنین مرطوب بودن ماسک به پیشگیری از سرماخوردگی کمک می‌کند.

5- شستن مرتب دست‌ها از اهمیت فوق‌العاده زیادی برخوردار بوده و علاوه بر کمک به پیشگیری از سرماخوردگی ، از انتقال انواع میکروب به خانه و محل کار جلوگیری می‌کند. افراد بی‌دقت زیادی بعد از عطسه کردن در دستان خود، به پول دست زده و یا میله اتوبوس و مترو را نگه می‌دارند. این افراد اغلب به شستن دست اعتقادی نداشته و همه جا را با دست‌های خود آلوده می‌کنند. اگر این کار را در منزل انجام بدهید، سبب بروز بیماری‌های مختلفی در اعضای خانواده خود خواهید شد.

برخی افراد از اهمیت شستن دست برای پیشگیری از سرماخوردگی آگاه هستند، اما زمانی این کار را انجام می‌دهند که دیگر کار از کار گذشته است. افراد زیادی بعد از رسیدن به خانه یا محل کار، ابتدا تمامی لباس‌های خود را در آورده و بعد از رفتن سر یخچال و دست‌مالی کردن سایر وسایل خانه، دست‌هایشان را می‌شویند! بعد از رسیدن به محلی ثابت، پیش از هر کاری مستقیما به دست‌شویی رفته و دستان خود را پاکیزه کنید.

روش صحیح شستن دست را بیاموزید. برخی افراد تنها به شستن کف دست اکتفا می‌کنند، در حالی که در روش صحیح شستن دست، باید بر روی بخش‌هایی از بالای مچ نیز آب و صابون ریخت. در ضمن، حین شستن دست حتما آب را ببندید.

حین تلاش برای رعایت بهداشت ممکن است نتیجه بالعکس بگیرید! در مکان‌های همگانی همچون سرویس‌های بهداشتی عمومی، شیرهای آب، خود منبعی از آلودگی هستند. اگر شیرها هنوز از نوع قدیمی و چرخشی هستند، بعد از شستن دست‌ها، آ‌ن‌ها را با احتیاط ببندید و با کل دست شیر را لمس نکنید!

6- در زمان عطسه و یا سرفه کردن حتما جلوی دهان را با دستمال گرفته و آن را سریعا دور بیندازید. برای پیشگیری از سرماخوردگی از عطسه کردن در هوا خودداری کنید، چون ممکن است دود آن به چشمان خودتان وارد شود. همیشه دستمال به همراه داشته باشید تا مجبور نباشید دستان خود را در برابر دهانتان قرار دهید. البته اگر به پنجره دسترسی دارید، می‌توانید در هوای آزاد سرفه و یا عطسه کنید، اما باید مراقب هوای سرد بیرون باشید.

سرفه یا عطسه کردن بدون پوشاندن دهان خود در محیط‌های عمومی، یکی از زشت‌ترین اعمالی است که ممکن است از یک فرد سر بزند. برای پیشگیری از سرماخوردگی در خود و دیگران، با چنین افرادی برخورد کرده و محیط را خیلی زود ترک کنید. اگر از این کار خجالت می‌کشید، بهتر است آزار و اذیت‌های ناشی از سرماخوردگی را به جان بخرید!

7- ریه و دستگاه تنفسی تنها راه انتقال ویروس سرماخوردگی نیست. آن‌ها حتی می‌توانند از طریق چشم و دهان به بدن وارد شوند. به همین دلیل هرگز پیش از شستن دست‌ها، صورت خود را لمس نکنید.
 


8- در کل ایام سال باید مایعات زیادی بنوشید. دلیل انجام این کار در فصل‌های گرم سال، جبران آب از دست رفته به خاطر تعریق زیاد و در فصل‌های سرد سال، افزایش فعالیت کلیه‌ها به منظور دفع سموم بدن است. عدد خاصی همچون قانون عجیب اجبار برای نوشیدن هشت لیوان آب در هر روز نمی‌توان بیان کرد، اما در کل باید در طول روز به طور مرتب مایعات بنوشید. فراموش نکنید هیچ نوشیدنی همچون قهوه و یا چای نمی‌تواند جای آب را بگیرد.

9- به طور مرتب ورزش کنید. مطالعات دانشمندان نشان داده یکی از مهمترین روش‌های پیشگیری از سرماخوردگی به عنوان یک بیماری مهلک و متداول، داشتن آمادگی جسمانی است. افرادی که به طور مرتب ورزش کرده و دمای بدن خود را افزایش می‌دهند، در مقایسه با افراد عادی به مراتب کمتر به سرماخوردگی مبتلا می‌شوند. این افراد حتی در صورت بیمار شدن، خیلی سریع‌تر از انسان‌های عادی از شر ویروس‌های بیماری‌زا خلاص می‌شوند و بدن آن‌ها سیستم ایمنی قوی‌تری دارد.

10- در فصل سرد سال، مصرف میوه و سبزیجات را افزایش بدهید. غنی بودن آن‌ها از ویتامین‌های مختلف، با افزایش ایمنی بدن سبب پیشگیری از سرماخوردگی می‌شود. آن‌ها همچنین کمک می‌کنند در صورت ابتلا به بیماری، دوره و شدت بیماری کاهش پیدا کند.

11- حین خارج شدن از مکان‌هایی که در آنجا تعریق زیادی داشته و یا درون آب بوده‌اید، دقت بیشتری به خرج دهید. به عنوان نمونه بعد از بیرون آمدن از حمام یا استخر، ابتدا بدن و مخصوصا موهای سر را به خوبی خشک کرده و سپس در هوای آزاد قرار بگیرید. همچنین بعد از ورزش کردن، در صورت عدم استحمام، حتما عرق بدن را به طور کامل خشک کنید.

12- مصرف دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی را کنار بگذارید. مصرف دخانیات سبب می شود مژک‌های بینی فلج شوند، به این ترتیب دیگر بینی نمی‌تواند از ورود ویروس‌های بیماری‌زا جلوگیری کند. مصرف نوشیدنی‌های الکلی با تخریب کبد سبب می‌شود سرعت مبارزه با سموم بدن کاهش پیدا کند.

13- از تغییر ناگهانی دمای بدن جلوگیری کنید. به عنوان نمونه بعد از قرار داشتن در مکانی ثابت و بسیار گرم، ناگهان بدون پوشش کافی به یک محیط باز وارد نشوید.

14- استرس کمتری داشته باشید و دائما لحظه‌ها را در نگرانی درباره مسائل مختلف سپری نکنید. استرس یکی از مخرب‌ترین عوامل برای سیستم دفاعی بدن است و قدرت آن را شدیدا کاهش می‌دهد.

 

منبع: گجت نیوز


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
پر بازدیدترین
 • ادویه‌ای قوی برای مبارزه با گلودرد و دفع سموم بدن
 • محقق ایرانی عوامل جدید درگیر در ایجاد کبدچرب را کشف کرد
 • این ورزش ساده ، عمرمان را زیاد می‌کند
 • بازیگر مرد: همسرم دائم فرزندم را کتک می‌زد! + تصاویر
 • مهمترین علت کبد چرب
 • دلایل کوتاهی قد در کودکان را بشناسید
 • نوشته خانم بازیگر برای ترویج دوچرخه‌سواری! + عکس
 • برای جلوگیری از سفیدی زودهنگام موها، ۵ ماده غذایی را روزانه بخورید
 • چه مقدار طلا در «کشتی مطلا» به‌ کار رفته است؟ + عکس
 • فایده بی‌نظیر «شانه کردن موی سر» که تاکنون نمی‌دانستید!
 • خانه «نیما یوشیج»، فروشی است! + عکس
 • چه موقع می توانید فرزندتان را تنها بگذارید؟
 • سریع ترین و سالم ترین راه برای آب کردن چربی ها چیست؟
 • هدیه ای که ماهواره تقدیم فرزند دلبندتان می کند
 • گیاهی برای رفع تنبلی روده ها
 • بهبود گردش خون با مصرف یک چای
 • عجیب ترین صرافی جهان در افغانستان! + عکس
 • پولدارهای ایران چه شغل‌هایی دارند؟ + عکس
 • دلاری ترین تیتر روزنامه صبح امروز ایران! + عکس
 • کوه دنا سفید پوش شد+ عکس
 • ۵ اشتباه که باعث می شود پیر به نظر برسیم
 • تجمع خانواده شهدای آتش‌نشان مقابل پلاسکو + عکس
 • علل عمده مرگ و میر زودرس زنان ایرانی
 • تفاوت کلسترول خوب و بد را بشناسید
 • ویتامینی برای سلامت مغز
 • معجزه ای به نام گل‌قند؛ خواص + طرز تهیه
 • ۴ درمان خانگی برای رفع چین و چروک اطراف دهان
 • تصویر خواننده لس‌آنجلسی در پوستر یک نمایشگاه! + عکس
 • دندان پزشکان از زمان مناسب برای تعویض مسواک می گویند
 • گربه‌های ماسک‌دار خوزستان! + عکس
 • بهترین خوراکی‌ها برای حفظ سلامت روده‌ها
 • در کله‌ی مرد بد دهن چه می‌گذرد؟
 • اینفوگرافیک/ تعطیلات و بین تعطیلی‌ها در سال ۱۳۹۷
 • بلای وحشتناکی که پرستار به سر زن سالمند آورد! + تصاویر
 • مدل موی عجیب مهرداد صدیقیان در اکران خصوصی یک فیلم! + عکس
 • اضطراب‌تان را با این دمنوش مدیریت کنید
 • معجزه های شربت سرکه انگبین
 • فیش حقوقی ایرانی ها چقدر است؟ /اینفوگرافیک
 • نکاتی که خانواده بیماران سرطانی باید بدانند
 • ۶ دلیل برای احساس گرسنگی مجدد، بعد از وعده های غذایی
 • ذکری که انسان را دوباره از مادر متولد می کند
 • چگونه به دختری بگوییم دوستش داریم
 • با این غذاها عضله سازی کنید
 • بهبود سیستم تنفسی با مصرف روزانه ۱۰ گزینه غذایی سالم
 • اگر از جوش های صورت خسته شده اید، حتما بخوانید!
 • خطرناک ترین نوشیدنی ها برای مصرف همراه دارو
 • استرس چگونه ما را مستعد بیماری می کند؟
 • آب آوردگی شکم چگونه درمان می شود؟
 • نحوه ی رفتار با فرزندی که سیگار می کشد؟
 • بهترین گزینه های غذایی گیاهی برای تصفیه خون
 • آخرین اخبار
 • این بیماری می تواند شما را به سرطان مبتلا کند!
 • باورهای غلط درباره توده و سرطان سینه
 • 10 نکته طلایی برای دکور اتاق نوزاد
 • گربه‌های ماسک‌دار خوزستان! + عکس
 • آب آوردگی شکم چگونه درمان می شود؟
 • پولدارهای ایران چه شغل‌هایی دارند؟ + عکس
 • بیماری راه ابریشم را بشناسید
 • شایع ترین بیماری عفونی کودکان
 • بازیگر مرد: همسرم دائم فرزندم را کتک می‌زد! + تصاویر
 • با این تمرینات ورزشی در آشپزخانه لاغر شوید
 • تصویر خواننده لس‌آنجلسی در پوستر یک نمایشگاه! + عکس
 • مراقب سوءاستفاده از نام بیمه سلامت باشید!
 • راهکارهایی که حجاب را دلپذیرتر می کند
 • انتصاب سرپرست اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بیمه سلامت
 • علل عمده مرگ و میر زودرس زنان ایرانی
 • اصلاح ساختار مالی اقتصادی دانشگاه های علوم پزشکی
 • اضافه شدن بیش از ۲۵۰۰ تخت مراقبت ویژه به ظرفیت بیمارستان ها
 • بودجه فعلی پاسخگوی هزینه‌های بیماران مبتلا به ام اس نیست
 • دیدارهای تدارکاتی تیم ملی تا جام جهانی 2018 روسیه
 • مهمترین علت کبد چرب
 • چرا مصرف غذاهای تند برای زنان در دوران شیردهی لازم است؟
 • ساخت قرص ضدباروری برای مردان
 • این ورزش ساده ، عمرمان را زیاد می‌کند
 • اگر از جوش های صورت خسته شده اید، حتما بخوانید!
 • ۵ توصیه ورزشی برای مبتلایان به نوروپاتی دیابتی
 • دعا نکنید؛ مستجاب نمی شود!
 • گیاهان دارویی خطرناک در دوران بارداری
 • شایع ترین عارضه میان کودکان را جدی بگیرید
 • کشته شدن مرد جوان در مشیریه
 • راه های شاد زیستن را از خداوند بپرسیم
 • سه کار انجام دهید، پشیمان نمی شوید، محبوب خدا می شوید
 • غلظت گردوخاک در مسجدسلیمان به 13 برابر حد مجاز رسید
 • تداوم گرد و خاک شدید در خوزستان
 • ۲ تمرین ورزشی برای پیشگیری از گردن‌درد
 • هرگز با آرایش ورزش نکنید!
 • یک کشته و ۹ مصدوم به دلیل برخورد مینی‌بوس با پراید
 • افزایش تلفات شیوع ویروس آنفلوآنزا
 • بهبود گردش خون با مصرف یک چای
 • کارخانه پلاستیک آتش گرفت
 • زلزله بانه را لرزاند
 • گاز گرفتگی 23 دانش‌آموز دبیرستانی
 • مرگ مادر و فرزند فریدونکناری
 • هیچ کدام از داروهای بیماران خاص از پوشش بیمه خارج نشده است
 • هنوز مخدر دستمال کشف نشده است
 • کشف جسد سوخته حوالی پارک چیتگر
 • حکم قصاص قاتل تبر به دست اجرا شد
 • جزئیاتی جدید قتل در باغ فردوس
 • شرور سابقه دار دستگیر شد
 • حریق خودرو در پارکینگ ساختمان
 • احتمال وقوع زلزله ۷ ریشتری در گسل شمال تهران
 • سارق حرفه ای شرق تهران دستگیر شد
 • با عروس شیطان آشنا شوید !
 • تحویل کانکس های اهدایی پرسنل بانک سرمایه به هموطنان زلزله زده آغاز شد
 • مرد شیطان صفت دانش آموزان را آزار میداد
 • نجات مرد سالخورده در ارتفاعات شمال تهران
 • فیش حقوقی ایرانی ها چقدر است؟ /اینفوگرافیک
 • حادثه مرگبار خودروی پژو
 • تصادف مرگبار سمند
 • پرداخت مهریه عجیب یک زن در تهران! + عکس
 • زندان متحرک یا حمل و نقل عمومی !
 • بزرگترین خطری که جهان را در سال 2018 تهدید می‌کند
 • جنجال «سلطان» هندی در ایران! + عکس
 • گازگرفتگی دانش آموزان را راهی بیمارستان کرد
 • شکارچی متخلف ملزم به مطالعه و خلاصه‌نویسی از کتاب شد
 • دولت منابع پایدار برای مقاوم سازی بیمارستان ها اختصاص دهد
 • رازهای پنهان حادثه سانچی در دستان جعبه سیاه
 • خبر خوش مجلس برای جامعه پرستاری
 • شرایط توقف حمایت خاص بیمه ای از بیماران اوتیسم، ای.بی و ام اس در سال ۹۷
 • با رعایت این نکات ارزان تر سفر کنید
 • تفویض اختیار مواد ۵۲ و ۵۳ قانون محاسبات عمومی کشور به دکتر مسائلی