کد خبر: 44524
ف
هشدار؛ عوارض عطرهای مصنوعی و خوشبو کننده‌ها برای سلامتی
خطرات عطر‌های مصنوعی معمولا آشکار نیستند، اما تحقیقات جدید دکتر اکس، نشان می‌دهند که با صرف نظر کردن از سن و سلامتی افراد، دوری جستن از عطر‌های مصنوعی باید در لیست اولویت‌های افراد قرار داشته باشند.

به گزارش بهداشت نیوز: خطرات عطر‌های مصنوعی معمولا آشکار نیستند، اما تحقیقات جدید دکتر اکس، نشان می‌دهند که با صرف نظر کردن از سن و سلامتی افراد، دوری جستن از عطر‌های مصنوعی باید در لیست اولویت‌های افراد قرار داشته باشند.
آکادمی ملی علوم، برخی از این موارد حیاتی و ضروری را چنین بیان می‌کنند: ۹۵ درصد از مواد شیمیایی که دارای رایحه‌های مصنوعی می باشنداز نفت (نفت خام) حاصل می‌شوند. این محصولات عبارتند از: مشتقات بنزن (سرطان زا)، آلدئید‌ها، تولوئن‌ها و بسیاری مواد شیمیایی شناخته شده دیگر که با بیماری هایی نظیر سرطان، اختلالات و نارسایی‌ها در جنین  هنگام تولد، اختلالات سیستم عصبی و واکنش‌های آلرژیک مرتبط هستند. متاسفانه با گذشت ۳۰ سال، مواد سمی همچنان در محصولات بهداشتی استفاده می‌شوند و روزانه افراد بسیاری آن‌ها را تنفس می‌کنند. برخی از خطرناک‌ترین مواد سمی در لوسیون‌ها، شامپو‌ها، مواد شوینده، مواد پاک کننده و خیلی لوازم دیگر شامل عطر‌های مصنوعی می‌شوند و اغلب با عنوان " خوشبو کننده " مورد استفاده قرار می‌گیرند. اثرات مخرب دیگر، اغلب باعث نوسانات هورمونی می‌شوند و در نهایت منجر به افزایش وزن و ضعیف شدن بدن در برابر بیماری‌ها می‌شوند


امروزه، اجتناب در استفاده از عطر‌های مصنوعی، مسئله ای بسیار حائز اهمیت است. فریب نوشته‌ها و توصیه‌های برچسب محصولات را نخورید. آن‌ها تن‌ها نام چند ماده تشکیل دهنده را بر روی چسب‌ها ذکر کرده اند، هر محصول می‌تواند هزاران ماده تشکیل دهنده دیگری داشته باشد (به معنای واقعی، حداقل ۳۰۰۰). هنگامی که شما از " خوشبو کننده‌ها " استفاده می‌کنید، در حقیقت ماجرا، تمامی مواد شیمیایی داخل آن‌ها را به سادگی جذب جریان خون می کنید.

در حالی که رایحه‌های طبیعی مانند ادویه‌ها، غذا را خوش عطر می‌کنند، اما در مقابل رایحه‌های مصنوعی می‌توانند مضرات فراوانی را برای افراد داشته باشند و سبب بروز برخی بیماری‌ها شوند. مطمئنا عطر‌ها تاریخچه طولانی دارند و در بسیاری مراسم و جشن‌ها توسط افراد گوناگون مورد استفاده قرار می گرفتند. اما در این مقاله، ما از عطر‌های دست سازی می‌گوییم که توسط انسان‌ها در سال ۱۸۰۰ ساخته شده اند. خطرات عطر‌های مصنوعی نه تن‌ها شامل علائم کوتاه مدت مانند آلرژی و ناراحتی تنفسی، بلکه سبب سر درد، سر گیجه و حالت تهوع می‌شوند. در این مقاله همچنین به برخی توصیه‌های که برای سلامت شما ضروری هستند و دلایل اجتناب از استفاده عطر‌ها، اشاره‌ای شده است.

عطر‌های مصنوعی چه هستند؟
رایحه‌های مصنوعی و یا " خوشبو کننده‌ها " دارای ترکیبی از مواد تشکیل دهنده ناشناخته‌ای هستند که سبب بروز آلرژی، سرطان، تحریکات تنفسی و اختلالات غدد درون ریز می‌شوند. این رایحه‌های مصنوعی را می‌توان در تمامی محصولات آرایشی بهداشتی خوشبو کننده یافت کرد، که شامل محصولات خوشبو کننده هوا، مواد پاک کننده و مواد شوینده‌ها می‌شوند. به گفته کمپین محصولات آرایشی Safer، محصولات آرایشی مو‌ها می‌توانند برای افراد بسیار مخرب و مشکل ساز باشند. بیش از ۹۵ درصد شامپو‌ها، خوشبو کننده‌ها و محصولات آرایشی حاوی عطر‌های خوشبو کننده هستند. مطمئنا اکثر افراد تمایل دارند موهایی خوشبو و خوش حالت داشته باشند، اما بدون استفاده از این مواد شیمیایی هم می‌توان موهایی جذاب و خوش عطر داشت.

تحقیقات انجام شده توسط گروه محیط زیست (EWG) و کمپین محصولات آرایشی Safe، به طور متوسط از ۱۴ ماده شیمیایی در ۱۷ عطر تجاری نام برده است، در حال حاضر تولید چنین محصولاتی متوقف نشده است – و همچنین هیچ یک از این مواد شیمیایی بر روی بر چسب محصولات ذکر نشده اند.

به طور کلی حداقل از ۳.۰۰۰ ماده برای ساخت یک عطر استفاده می‌شود. این آمار بر اساس یک لیست شفاف، توسط انجمن بین المللی عطر و یک گروه تجاری صنعتی ارائه شده است. پیشنهاد من این است که نگاهی به این لیست Campaign for Safe Cosmetics بیندازید تا دریابید روزانه تا چه میزان در معرض خطر مواد شیمیایی خوشبو کننده‌ها قرار دارید.

عطر‌های قلابی
یک تحقیق که در ماه اوت سال ۲۰۱۶ توسط استاد شیمی خانم استینمن (Anne Steinemann)، منتشر شده است بیان می‌کند، که چگونه محصولات خوشبو کننده بر زندگی افراد تاثیر می‌گذارند. او در این تحقیق دریافت که بیش از ۵۰ درصد از افراد، محل کار، کلینیک، هتل‌ها، فروشگاه‌ها و فضا‌های عاری از رایحه‌های خوشبو کننده را ترجیح می‌دهند.

• به طور کلی مشکلات بهداشتی، پس از قرار گرفتن در معرض عطر‌های جعلی گزارش شده به این صورت می‌باشد: به طور متوسط، ۳۴ درصد افراد پس از قرار گرفتن در معرض محصولات خوشبو کننده کارخانه‌ای، علائم فراوانی را نشان دادند که عبارتند از: ۱۸ درصد اختلالات تنفسی، ۱۶ درصد علائم مخاطی، ۱۵ درصد سر درد‌های میگرنی، ۱۰ درصد مشکلات پوستی، ۸ در صد حملات آسمی، ۷ درصد مشکلات عصبی، ۵ درصد مشکلات گوارشی، ۴ درصد مشکلات قلبی و عروقی، ۴ درصد مشکلات سیستم ایمنی، ۳ مشکلات عضلانی و ۱ درصد موارد دیگر.
• محصولات شوینده و پاک کننده: ۱۲ درصد مشکلاتی که ناشی از استفاده از مواد شوینده عطر دار هستند، چنین گزارش شده است، علائمی نظیر سر درد، مشکلات تنفسی و سایر آلرژی‌های تنفسی.
• استشمام عطر دیگر اشخاص: ۲۳ درصد از مشکلات معمولا هنگام قرار گرفتن در نزدیکی این افراد ایجاد می‌شود.
• مشکلات ناشی از خوشبو کننده‌ها در فضا‌های عمومی: ۱۷ درصد از مردم می‌گویند که تمایل ندارند و یا نمی‌توانند از سرویس‌های بهداشتی که از خوشبو کننده هوا استفاده می‌کنند، بهره جویند. ۱۴ درصد افراد تمال ندارند که دست‌های خود را با صابون خوشبو کننده بشویند. علاوه بر این، ۲۲.۷ درصد از افراد از رفتن به سرویس‌های بهداشتی عمومی به علت استفاده از محصولات معطر خود داری می‌کنند.
• زیان‌های اقتصادی: قرار گرفتن در معرض محصولات معطر، دارای پیامد‌های اقتصادی است. بررسی‌ها نشان می‌دهند، ۲۰ درصد افرادی که وارد یک محیط کاری خوش عطر می‌شوند، معمولا پس از ۱۵ روز کاری به سرعت آن کار را ترک می‌کنند.

خطرات جدی

 • سرطان

با توجه به توصیه‌های انجمن سرطان پستان، اجتناب در استفاده از محصولات عطری می‌تواند به روند بهبودی و بازیابی سلامت افراد بیمار کمک فراوانی کند. این مسئله به دلیل دوری از مواد مصنوعی نظیر فتالات‌ها و رایحه‌های مصنوعی می‌باشد.

آکادمی ملی علوم بر اساس یافته‌های سال ۲۰۱۱ توسط برنامه ملی سم شناسی و همکاری دانشمندان چندین سازمان دولتی، بیان می‌کنند که شواهد منطقی وجود دارند، در حقیقت در این مطالعه پیش بینی می‌شود، اثرات نامطلوب استروئین‌ها، موجب بروز سلول‌های سرطانی در فرد می‌شوند. همچنین آن‌ها اضافه می‌کنند، برخی مطالعات استدلال‌های قوی را در رابطه با استایرن‌ها به عنوان مواد شیمیایی سرطان زا در انسان ارائه می‌دهند.

استایرن‌ها در دود سیگار و اگزوز ماشین یافت می‌شوند. درست است، به نظر نمی‌رسد که دارای رایحه خوبی باشند، اما حیرت انگیز است. در واقع در اسپری‌های آرایشی و محصولات بهداشتی و پاک کننده نیز از مواد شیمیایی استفاده می کنند. طبق گفته EWG، هیچ گاه یک شرکت از وجود استایران در محصول خود سخن نمی‌گوید، تن‌ها راهی که در حال حاضر برای یافتن مقدار آن‌ها در محصول وجود دارد، استفاده از ابزار تخصصی کروماتوگراف و طیف سنج جرمی است.

متاسفانه استایرن تن‌ها یکی از مواد شیمیایی مرتبط با سرطان هستند و برای ساخت عطر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. فتالات‌ها، یکی دیگر از مواد شیمیایی هستند که اغلب به عنوان " خوشبو کننده‌ها " شناخته می‌شوند. آن‌ها با سرطان، اختلالات غدد درون ریز نیز مرتبط می‌باشند. در حال حاضر استفاده از این مواد شیمیایی خطرناک در محصولات بهداشتی آرایشی اتحادیه اروپا ممنوع شده است، اما همچنان در برخی محصولات امریکایی، استفاده می‌شوند. 

 • اوتیسم در کودکان و سایر اختلالات پس از تولد

برخی تحقیقات انجام شده توسط دکتر فیلیپ لاندریگان از مرکز سلامت اطفال، نشان می‌دهند قرار گرفتن جنین در معرض مواد شیمیایی نظیر فتالات‌ها می‌تواند علائم، اوتیسم، ADHD و اختلالات عصبی را افزایش دهد. به همین دلیل، زنان باردار باید در استفاده از محصولات بهداشتی و عطر‌ها بسیار احتیاط کنند.

در سال ۲۰۱۰ مقاله‌ای در نیویورک تایمز به نقل از دکتر لاندریگان در مورد این موضوع به انتشار رسید، او بیان کرده بود " به طور فزاینده‌ای اطمینان دارد که بیماری اوتیسم و سایر بیماری‌های عصبی، بخشی از تاثیر مواد شیمیایی محیطی در شکل گیری مغز است " وی می‌افزاید، " علت اصلی در رشد مغز می‌باشد، اگر نوزاد و یا جنین حتی در مدت زمانی کوتاه در معرض چنین مواد شیمیایی قرار بگیرد، تاثیرات مخرب آن ممکن است در زندگی طولانی مدت فرد مشخص شوند. "

یک مطالعه بسیار جالب در سال ۲۰۱۰ که در مجله سلامت منتشر شده بود، بیان می‌کرد، زنانی که سطوح بالایی از فتالات‌ها را دارند، نوزادان خاصی را به دنیا می‌آورند، که سال‌ها بعد رفتار‌های ناخوشایند توسط کودکان بروز داده می‌شوند. حال مسئله حائز اهمیت این است که مواد شیمیایی موجود در عطر‌ها قادر هستند وارد بافت‌های انسان شوند وسپس در شیر مادر، این موضوع می‌تواند برای نوزاد خطرات جدی را به همراه داشته باشد.
 

 • واکنش‌های آلرژیک

عطر‌ها یکی از ۵ موارد تحریک کننده آلرژی در جهان هستند. واکنش‌های آلرژیک شامل سر درد، میگرن، مشکلات تنفسی و تحریک سینوزیت‌ها می‌باشد، همچنین عطر‌ها در بروز درماتیت، بی اثر نیستند. در سال‌های اخیر، گزارش‌های بهداشتی حاکی از آن است که آلرژی، مشکلات سینوسی، میگرن و آسم در افراد گوناگون به میزان چشم گیری افزایش یافته است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که این مسئله ناشی از استفاده بیش از حد از محصولات خوشبو کننده است.

در سال ۱۹۹۸ بر روی مدل‌های حیوانی بررسی هایی انجام شده بود، نتایج تحقیق، تاثیر محصولات سمی در پستانداران را نشان می‌داد، ترکیبات مختلف در محصول می‌توانند سبب تحریک گلو و تحریک ریه در هنگام کاهش جریان هوا شوند و علائم عصبی را به همراه داشته باشند.

 • آسم و سایر مشکلات تنفسی

اگر مبتلا به آسم هستید، ممکن است قرار گرفتن در معرض خوشبو کننده ها و محصولات معطر که حاوی مواد مصنوعی هستند، برای شما بسیار خطرناک باشند.

در نظر من، بدون شک رایحه‌های شیمیایی و مصنوعی، یکی از علت‌های اختلالات تنفسی هستند، به خصوص اگر شما بیماری تنفسی مانند آسم داشته باشید.

نتیجه گیری
در اینجا می‌خواهم یاد آوری کنم که برای استشمام رایحه‌های خوشایند، بهتر است از روغن‌ها و اسانس‌های گیاهی استفاده کنید.

یکی از بهترین روش‌های محافظت از سلامتی عمومی، این است که محصولاتی را انتخاب کنید که عاری از عطر‌ها و رایحه‌های خوشبو کننده هستند. مادران باردار و شیرده باید جهت حفظ سلامت خود و فرزندانشان در استفاده از محصولات بهداشتی بسیار محتاط باشند.

حال وقت آن رسیده استفاده از عطر‌ها را کنار بگذارید و از گل‌های طبیعی برای خوشبو کردن فضای مورد نظر بهره جویید. در حقیقت بهترین عطر‌ها، در طبیعت اطراف ما وجود دارند.

 

منبع: فرادید


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
پر بازدیدترین
 • مردانی که زنان آرزوی داشنتن‌شان را دارند
 • رابطه داماد ترامپ با زن تاجر چینی جنجال به پا کرد + عکس
 • از روی لباس به شخصیت افراد پی ببرید
 • میکاپ متفاوت الناز شاکردوست در یک مراسم! + عکس
 • زمین‌لرزه‌ باز هم تهران را لرزاند (+عکس)
 • شما مستعد لخته شدن خون در رگ‌هایتان هستید؟
 • گیاه ضد دیابت و کاهنده قند خون
 • این سبزیجات را هیچگاه فریز نکنید
 • ۷ خاصیت شگفت‌انگیز لیموترش
 • عکسی که جای سانچی به رسانه‌ها قالب شد!
 • این ۵ جمله را هرگز به خودتان نگویید
 • با چند حرکت، دیگر نگران بوی بد پا نباشید
 • عادت‌های غذایی استخوان پوک کن!
 • نشانه های ابتلا به دیسک کمر
 • ایده هایی عجیب وجالب برای کاهش وزن!
 • صبحانه ضرغامی با روحانی محبوب تبریزی‌ها! + عکس
 • دو مهمان لاکچری در ایران! + عکس
 • مجری معروف تلویزیون و همسرش میهمان دورهمی! + عکس
 • این افراد در معرض سرطان های ریه ، روده وپانکراس هستند!
 • بارش زیبای برف در اردبیل + عکس
 • هشدار؛ غذا‌هایی که هرگز نباید با هم مصرف شوند
 • جنس سنگ های کلیه از چیست؟
 • این دختر جن یا هیولا نیست + عکس
 • هرگز «برنج پخته‌شده مانده» را مصرف نکنید
 • بیماری هایی که در کشور رو به افزایش است!
 • فواید فراوان و شگفت انگیز آب قلم
 • نحوه خوابیدن چه تاثیری بر سلامتی دارد؟
 • چگونه با پرخوری مبارزه کنیم ؟
 • علت این خارش آزار دهنده چیست؟
 • مرحله ای مهم از رشد کودک که اغلب به فراموشی سپرده می شود
 • با صدای بلند عطسه کنید
 • آزمون خودشناسی: آیا احساسات خود را بروز می دهید؟
 • زن جوان پس از ۲ تصادف وحشتناک از مرگ گریخت + عکس
 • ۵ نوع ماسک خیار برای آبرسانی پوست و رفع پف زیر چشم
 • روش تهیه پنیر موزارلای خانگی
 • سال ۱۳۹۷ چند روز تعطیل دارد؟
 • خواص بی نظیر طلای مایع برای پوست و مو
 • روش های خانگی برطرف کردن خشکی و تیرگی پوست آرنج
 • منابع امگا ۳ و ۱۳ نکته ای که باید درباره آنها بدانید!
 • عروسک‌هایی برای طلب باران از آسمان! + تصاویر
 • عفونتی کشنده اما قابل کنترل
 • ۵ فایده آب برنج و آرد‌برنج برای زیبا و سفید کردن پوست
 • ارتوکین‌؛ جدیدترین تکنولوژی برای درمان آرتروز
 • نوشیدنی انرژی زای خانگی درست کنیم+ طرز تهیه
 • گربه‌ای که بیشتر از سلبریتی‌ها فالوور دارد + عکس
 • کدام داروها دندان‌های ما را خراب می‌کنند؟
 • آیا هوش هیجانی شما بالا است؟
 • استفاده از سونا به اندازه ورزش برای قلب مفید است
 • ۶ خطر مصرف قرص‌های خواب‌آور
 • درمان های خانگی موخوره
 • آخرین اخبار
 • چند تست ساده برای ارزیابی سلامت چشم نوزاد
 • جایگزین های درست برای تنبیه بدنی کودکان
 • 5 راه تشخیص نیاز به آنتی بیوتیک
 • آیت الله علوی گرگانی: سلامتی مردم و جامعه در گرو محیط زیست سالم است
 • علت این خارش آزار دهنده چیست؟
 • بیماری هایی که در کشور رو به افزایش است!
 • محققان اصفهانی پانسمان بیوپلیمری تولید کردند
 • راهکاری برای جلوگیری از افزایش معلولیت ها
 • تاثیر روانشناسی معنوی در درمان بیماری ها
 • عروسک‌هایی برای طلب باران از آسمان! + تصاویر
 • گربه‌ای که بیشتر از سلبریتی‌ها فالوور دارد + عکس
 • زن جوان پس از ۲ تصادف وحشتناک از مرگ گریخت + عکس
 • این دختر جن یا هیولا نیست + عکس
 • دلیل خشکی دریاچه ارومیه مشخص نیست
 • زمین‌لرزه‌ باز هم تهران را لرزاند (+عکس)
 • بهترین روش ها برای کاهش درد دندان درآوردن کودک
 • روش تهیه پنیر موزارلای خانگی
 • نکات بسیار مهمی که خانم ها قبل از حاملگی باید بدانند
 • علت گریه نوزاد را چگونه تشخیص دهیم؟
 • با سه تکنیک سبک زندگیتان را دگرگون کنید
 • این ۵ جمله را هرگز به خودتان نگویید
 • علل کف کردن دهان نوزاد هنگام خواب
 • آیا هوش هیجانی شما بالا است؟
 • گیاه ضد دیابت و کاهنده قند خون
 • منابع امگا ۳ و ۱۳ نکته ای که باید درباره آنها بدانید!
 • درمان های خانگی موخوره
 • نیاز به پرستاری جامعه نگر شدیدا احساس می شود
 • ۷ خاصیت شگفت‌انگیز لیموترش
 • ارتوکین‌؛ جدیدترین تکنولوژی برای درمان آرتروز
 • ۱۰ فرمول طبیعی برای چاق شدن صورت
 • دستگاه کمک دهنده حرکت شنا برای کاربرد در مراکز ورزشی و توانبخشی
 • ۶ توصیه کاربردی به افراد بی‌خواب
 • توهم خدایی، بزرگترین مرزشکنی آدمی
 • واژگونی پراید با 6 مصدوم
 • کدام داروها دندان‌های ما را خراب می‌کنند؟
 • انفجار۶ مصدوم برجای گذاشت
 • آغاز غربالگری ژنتیک هنگام ازدواج زوج ها در شهرستان قزوین
 • پیتزا به همراه زیتون، فلفل و موزارلا
 • هشدار؛ غذا‌هایی که هرگز نباید با هم مصرف شوند
 • کشف بیش از نیم تن تریاک و حشیش در عملیات پلیس
 • چگونه مصارف خانگی را مدیریت کنیم؟
 • دستگاه حفاری حادثه آفرید
 • نقش های خانوادگی که زیر سایه فضای مجازی اجرا می شود
 • چگونه میتوانیم تشخیص دهیم که پوست ما از چه نوعی است ؟
 • صدور بی رویه مجوز فست فودها بازنگری می شود
 • پزشک خانواده و نظام ارجاع، ابزار ارتقای شاخص های سلامت است
 • زیباترین رنگی که با همه رنگ ها سِت می شود
 • عفونتی کشنده اما قابل کنترل
 • خواص بی نظیر طلای مایع برای پوست و مو
 • ۶ اشتباه رایج در مصرف مسکّن‌ها
 • ۶ خطر مصرف قرص‌های خواب‌آور
 • نوشیدنی انرژی زای خانگی درست کنیم+ طرز تهیه
 • ورود سامانه بارشی جدید به کشور و کاهش دما از روز جمعه
 • اگر غذای تند دوست دارید، هیجانی و تنوع‌طلب هستید!
 • آزمون خودشناسی: آیا احساسات خود را بروز می دهید؟
 • نکاتی که باید هنگام خرید اسباب‌بازی به آن دقت کنید
 • میکاپ متفاوت الناز شاکردوست در یک مراسم! + عکس
 • میزان زن‌آزاری در خانواده‌های ایرانی ۲۸ درصد است
 • رازهایی ناسالم از غذاهایی با برچسب سالم!
 • میان وعده های کم کالری برای افرادی که رژیم لاغری دارند
 • نقش والدین در شکل‌گیری هویت جنسی کودکان
 • ۵ فایده آب برنج و آرد‌برنج برای زیبا و سفید کردن پوست
 • مجری معروف تلویزیون و همسرش میهمان دورهمی! + عکس
 • آیا انسان ها واقعا در عالم ذر حضور داشته اند ؟
 • فواید فراوان و شگفت انگیز آب قلم
 • استفاده از نانوحباب برای تصویربرداری از تومور سرطانی
 • حریق در اتوبوس جان 52 را گرفت
 • بهترین فاصله سنی بین دو فرزند
 • مقصر حادثه سانچی کیست؟
 • نجات لنج باری از غرق شدن