وی با بیان اینکه دل‌ دردهای حاد آپاندیسیت علائم مشخصی همچون درد در ناحیه راست و پایین شکم، بی اشتهایی و استفراغ  دارند، افزود: در این موارد فرد باید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کند تا تحت معاینه و بررسی قرار گیرد.

این فوق تخصص گوارش وکبد ادامه داد: گاهی ممکن است درد حالت معمول و کلاسیک را نداشته باشد به طور مثال در آپاندیسیت شروع درد سردل، ناف و سمت راست شکم و دیگر نواحی باشد و حتی فرد استفراغ یا نشانه‌های دیگر را نداشته باشد که مهم تشخیص پزشک حاذق است همچنین در برخی از موارد فرد درد زیادی را در بالای شکم خود احساس می‌کند در صورتی که می‌تواند نشانه‌ای از سکته قلبی باشد.

شواخی تاکید کرد: دل درد در قسمت راست و بالای شکم ممکن است نشانه‌ای از سنگ کیسه صفرا باشد که در این موارد فرد با مراجعه به پزشک و مصرف داروهای مخصوص و تزریق بیمارستانی بهبود می‌یابد اما آنچه که بسیار حائز اهمیت است این بوده که پیش از درمان بیمار تحت معاینه قرار گیرد و پس از سونوگرافی و گرفتن شرح حال دارو برای آن تجویز شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان یاد آور شد: دردهایی که با علائمی همچون گیرکردن غذا، استفراغ، کم‌خونی، کاهش وزن و وجود خون در مدفوع و ادرار همراه هستند نیز باید جدی گرفته شوند چراکه می‌توانند نشانه‌ای از مشکلات گوارشی و حتی سرطان باشد.

 

مبع: خبرگزاری سلامت