کد خبر: 45270
ف
مصائب جذب بیماران خارجی
قانونگذاران علل عدم تمایل بیماران خارجی برای بهره مندی از خدمات مراکز درمان ایرانی را بررسی کردند.

به گزارش بهداشت نیوز، گردشگری حوزه سلامت یکی از مهم‌ترین کانال‌های ارزآوری برای کشور بوده و این در حالی است که، این حوزه با استقبال مورد انتظار ازسوی بیماران خارجی مواجه نشده است، آن هم در شرایطی که قانونگذاران معتقدند پزشکان ایرانی در زمینه موفقیت در ارائه خدمات درمانی در منطقه زبانزد هستند. اما در این بین فرار مغزها را در پی مهاجرت برخی متخصصان ایرانی به کشورهای همسایه و فعالیت در بیمارستان‌های این کشورها را یکی از عوامل کاهش شانس کشور در زمینه ارتقای صنعت گردشگری سلامت دانستند. نبود بیمارستان‌های ویژه مجهز به امکانات اقامتی و حضور دلالان متعدد که با دریافت مبالغ هنگفت از بیماران خارجی در نقش دایه عزیزتر از مادر باعث می‌شوند تا آنها هزینه‌های درمانی خود را چندین برابر بیشتر از قیمت واقعی بپردازند، از دیگر عوامل مهم عدم موفقیت کشور برای ارتقای این صنعت است.

 

دلالان را نمی‌توان از حوزه گردشگری سلامت حذف کرد

ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت به تازگی در مورد وضعیت گردشگری سلامت در ایران گفته:« سیستم دلالی در مورد گردشگری سلامت کشور، وضعیت نامناسبی را ایجاد کرده است، به گونه‌ای که هزینه‌های درمانی بیماران، بسیار کمتر از هزینه‌های دیگر از جمله هزینه‌های دلال‌ها، هتل، غذا و حمل و نقل می‌شود در حالی‌که کشورهای مجاور ما هزینه‌های درمانی خود برای گردشگران سلامت را کاهش داده‌اند و برخی از کشورها به گردشگران سلامت در ازای دریافت ویزای درمانی، ۳۰ درصد تخفیف برای بلیط ایاب و ذهاب می‌دهند و این در حالی است که در ایران شاید دلالان از بیماران خارجی مقدار زیادی پول بگیرند. هم‌اکنون مشکل گردشگری سلامت کشور وجود بازار غیررسمی است. و همین امر باعث شده با هدفمان که ورود سالانه ۲ تا ۳ میلیون گردشگر سلامت به کشور و قرار گرفتن در جایگاه اول منطقه از نظر توریسم سلامت است فاصله زیادی داشته باشیم، دلالان حوزه گردشگری سلامت را نمی‌توان به طور کامل حذف کرد، اما باید ساماندهی شوند.»

اما قانونگذاران عوامل متعددی را عامل عدم موفقیت ایران در جذب گردشگران حوزه سلامت دانستند.

 

حل دلال بازی گردشگری سلامت در گروی ایجاد آژانس‌های علمی

سیامک مره صدق در واکنش به اظهارنظر قائم مقام وزیر بهداشت مبنی بر اینکه دلالان حوزه گردشگری سلامت را نمی‌توان به طور کامل حذف کرد، بلکه باید ساماندهی شوند، گفت: «مشکل موجود در حوزه گردشگری سلامت کشور تنها به عملکرد دلالان برنمی‌گردد، بلکه مشکلات عمده‌ای در این زمینه وجود دارد که اگر بخواهیم به گردشگری سلامت به عنوان یک فرآیند اقتصادی نگاه کنیم باید ابتدا آنها را برطرف کنیم.

نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته نباید فراموش کرد که اعتمادی که مردم منطقه به ویژه در کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای میانه به خدمات و کادر پزشکی ایران دارند، یکی از عواملی است که می‌تواند منجر به موفقیت ایران در حوزه گردشگری سلامت شود، چراکه از دهه‌های قبل این تفکر در منطقه وجود داشته است که پزشکان ایرانی خدمات درمانی بهتری را ارائه می‌دهند.

مره صدق با یادآوری اینکه باید در جهت توسعه گردشگری حوزه سلامت بیمارستان‌های ویژه گردشگران خارجی ایجاد کنیم، خاطرنشان کرد: ارائه خدمات در بیمارستان‌های عادی به گردشگران خارجی از تجربه خوبی برخوردار نبوده است، به این دلیل که، اهداف گردشگران خارجی و بیماران ایرانی تفاوت دارد، ضمن اینکه فضای این بیمارستان‌ها مناسب گردشگران خارجی نبوده و قطعا نحوه خدمات‌رسانی که دارند این بیماران را راضی نکرده و یک نوع نیاز القایی در جامعه را نیز ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه ایران از سیستم جذب گردشگران خارجی در حوزه سلامت برخوردار نیست در ارائه راهکار برای رفع این مشکل تصریح کرد: بیمارستان‌های ویژه گردشگران خارجی باید مجهز به امکانات لازم اقامتی باشند، و این در حالی است که، شاید در کشور حتی دو بیمارستان نیز که به این شیوه تجهیز شده، وجود نداشته باشد که تحقق این مهم نیز نیازمند مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآورشد: ما در حوزه گردشگری سلامت از جایگاه مناسبی در منطقه برخوردار نیستیم، به این دلیل که وجود پزشکانی متبحر و خوش‌نام موفق در جذب گردشگران خارجی که اولویت اصلی توسعه این صنعت هستند، در بیمارستان‌های کشورهای همسایه فعالیت می‌کنند که در پی آن یکی از عوامل ارزدهی به کشور معطوف به آن سوی مرزها می‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، تاکید کرد: برای رهایی از دلالان حوزه گردشگری سلامت باید تعدادی آژانس علمی منطقی با شیوه‌های صحیح برای جذب گردشگران خارجی ایجاد کنیم تا در این زمینه فعالیت کنند و بجای وجود بازار بی سروسامان دلالان غیرمتخصص به سمت یک کار تشکیلاتی منظم پیش برویم، کمااینکه در بسیاری از کشورهای دنیا این طرح اجرا شده است.»

 

بودجه وزارت بهداشت باید از طریق گردشگری سلامت تأمین شود

بشیر خالقی با ارزیابی مثبت از توسعه گردشگری حوزه سلامت به منظور تامین منابع مالی این بخش گفت: «این واقعیتی است که ارتقای این حوزه سهم قابل قبولی در تامین نیازهای حوزه سلامت خواهد داشت، از سوی دیگر استان‌های مرزی همچون آذربایجان غربی که از مرز طولانی برخوردار هستند، به دلیل نقاط مشترک فرهنگی و مذهبی می‌توانند دارای بیشترین میزان گردشگر حوزه سلامت باشند.

نماینده مردم خلخال در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: ما بارها از مسئولان دانشگاه‌های علوم پزشکی درخواست کرده‌ایم تا در مسیر رفت و آمد گردشگران خارجی در مرز، یک مرکز درمانی مجهز ایجاد کنند، اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

وی یا یادآوری اینکه هدایت گردشگران حوزه سلامت در عمل در دست دلالان است، افزود: هم‌اکنون این دلالان هستند که شیوه‌های درمان و مراکز درمانی را به گردشگران خارجی معرفی می‌کنند، و این در حالی است که، وزارت بهداشت باید این حوزه را ساماندهی کند.

خالقی خاطرنشان کرد: اگر وزارت بهداشت برنامه‌ای جامع و علمی در جهت جذب گردشگران حوزه سلامت داشته باشد، می‌تواند از این طریق با ورود ارز به کشور نقش موثری در جهت تامین بخش اعظمی از منابع این وزارتخانه داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: وزارت بهداشت باید تسهیلات ویژه اقامتی نیز برای گردشگران حوزه سلامت در نظر بگیرد، همچنین تسریع ارائه خدمات درمانی در مراکز درمانی دانشگاهی از دیگر عواملی است که نقش مهمی در جذب گردشگران خارجی حوزه سلامت خواهد داشت.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، یادآورشد: بی‌تردید ارتقای حوزه گردشگری سلامت می‌تواند یکی از راه‌های تداوم روابط صلح‌آمیز و معرفی فرهنگ غنی کشور به سایر کشورها باشد، هر چند رفع موانع این بخش تنها برعهده وزارت بهداشت نیست، چراکه برقراری روابط اجتماعی صحیح شهروندان در کنار بهبود ارائه خدمات بیمارستان‌ها به این بیماران از دیگر مواردی است که نقش مهمی در توسعه صنعت گردشگری در حوزه سلامت دارد.»

 

ضرورت تقویت زیرساخت‌ها برای ارائه خدمات درمانی به توریست سلامت

محمد نعیم امینی‌فرد با بیان اینکه وظیفه وزارت بهداشت در حوزه گردشگری سلامت سیاست گذاری و کنترل کیفی خدمات است، گفت: «ایجاد زیرساخت های لازم برای این مقوله بر عهده وزارت بهداشت نیست و تنها می توان از امکانات این دستگاه برای رونق این صنعت استفاده کرد اما رونق و توسعه این صنعت مستلزم مشارکت فعال بخش خصوصی است البته مشارکت نظام و صنوف پزشکی نیز باید جلب شود.

نماینده مردم ایرنشهر در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه بخش خصوصی در اغلب کشورها حضور چشمگیری در امر گردشگری سلامت دارد، افزود: نقش حوزه سلامت در این کشورها کیفیت بخشی، ارائه استانداردهای لازم و  کنترل کیفی بر روند این صنعت است.

وی با بیان اینکه برای توسعه توریسم سلامت ظرفیت های مناسبی در کشور وجود دارد، تصریح کرد: متاسفانه به دلیل نبود یک سیاست منسجم این صنعت در کشور مغفول مانده و فرصت ها در حال از دست رفتن است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: علی رغم تمامی ظرفیت هایی که در کشور مانند پزشکان حاذق، مراکز درمانی مناسب، جاذبه های کادر درمانی توانمندی وجود دارد اما کشوری مانند ترکیه در توسعه و رونق دهی به این صنعت از ما پیشی گرفته است.

امینی فرد با تاکید بر ضرورت تقویت زیرساخت ها برای ارائه خدمات درمانی به توریسم سلامت، گفت: زیرساخت های جذب گردشگر باید در کشور به ویژه شهرهای زیارتی مانند مشهد تقویت شود به عنوان نمونه تقویت زیرساخت‌ها در استان سیستان و بلوچستان به دلیل اشتراکات فرهنگی که میان مردم بلوچ ایران، پاکستان، عمان، افغانستان وجود دارد می‌تواند درآمدزایی خوبی را برای کشور به همراه داشته باشد.

وی با یادآوری تشکیل کمیته گردشگری سلامت در کمیسیون متبوع خود، گفت: این کمیته جلسات متعددی را با وزارت بهداشت، سازمان مناطق آزاد و وزارت امور خارجه داشته و به طور قطع تعاملات گسترده می تواند بهبود وضعیت این صنعت را به دنبال داشته باشد.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس دهم ، با تاکید بر اینکه برای رونق توریسم سلامت نیاز به احداث بیمارستان‌های ویژه دیده نمی‌شود، افزود: بیمارستان‌هایی با کیفیت بالا بر اساس معیارها و استانداردهای جهانی در شهرهای مذهبی به ویژه مشهد با مشارکت بخش خصوصی باید احداث شود تا ضمن ارائه خدمات مناسب به هموطنان در جهت خدمات رسانی به توریسم سلامت نیز نقش‌آفرینی کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه فعالیت دلالان یکی از آسیب های جدی توریسم سلامت به شمار می‌رود، تصریح کرد: با برخورد سلبی نمی توان معضل دلالان سلامت را مدیریت کرد بلکه راهکار رفع این معضل اعتبار بخشی تقویت و حمایت مناسب از شرکت هایی است که صلاحیت آنها از سوی وزارت بهداشت و سازمان گردشگری مورد تایید است  تا به تدریج شاهد حذف دلالان سلامت باشیم.»./مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
پر بازدیدترین
 • وقتی ابرهای باران زا در مرز ایران ناپدید می‌شوند! + عکس
 • روحانی پیری که مورد حمله قرار گرفت (+عکس)
 • علائم عفونت کلیه را بشناسید
 • این افراد زودتر لاغر می‌شوند!
 • سرمربی خارجی تراکتور و دخترش + عکس
 • چگونه افکار منفی را از خودمان دور کنیم؟
 • پیشگیری از سرطان روده بزرگ با رعایت این نکته ساده
 • بدلکار سریال کبری ۱۱ در ایران + عکس
 • عتیقه زیبای آمریکایی در تهران + عکس
 • چگونه از ا ضافه وزن جلوگیری کنیم؟
 • صدور قبض آب میلیونی برای یک روستایی محروم! + عکس
 • بیماریی که در کمین بانوان است!
 • با این علائم شما دیابت دارید
 • جا ماندن پَنس جراحی در شکم بیمار اردستانی! + عکس
 • جدیدترین چالش مرگبار نوجوانان غربی + تصاویر
 • درمان خانگی دل پیچه نوزاد
 • اگر لب های شما خشک است بخوانید
 • ۵ راه تشخیص موفق بودن ازدواج
 • معاون ترامپ از دیوار ندبه بازدید کرد + تصاویر
 • تعهدنامه غیرمنطقی برخی پزشکان پیش از عمل جراحی + عکس
 • ۹ توصیه کاربردی به پرستاران برای اصلاح الگوی غذایی‌شان
 • تبریک روز پرستار به سبک کودکانه
 • درمان بی‌خوابی با حرکات یوگا
 • تربیت کودک را به مادر اجاره‌ای نسپاریم!
 • بهترین درمان های خانگی برای جوش صورت
 • آیا واکسن سیاه سرفه باعث بیماری می شود؟
 • انسان چقدر در عمرش خوراکی می خورد؟
 • نقاشى ناصرالدین شاه از خودش در آینه! + عکس
 • تولید رگ مصنوعی توسط محققان ایرانی
 • جعبه سیاه «سانچی» باز شد + تصاویر
 • نانو ذراتی که به درمان بیماری های قلبی کمک می کنند
 • اگر شیر فاسد بنوشیم، چه اتفاقی برای‌مان می‌افتد؟!
 • شناسایی عوامل بیماری‌زا در دانش‌آموزان
 • یک اشتباه عجیب پزشکی در استان اصفهان
 • آنچه درباره زیرپوش باید بدانید!
 • وزیربهداشت: صنعت داروسازی ما بازاریابی بلد نیست
 • خیانت والدین در فرزندان تکرار میشود
 • چرا هنگام صبح خسته‌اید؟
 • دلار بخریم یا نخریم؟
 • تک فرزند ها و والدین تنها
 • قیمت دلار به آرامش نسبی رسید
 • داروهای رایجی که مقصران ابتلا به چاقی هستند!
 • لز رفع بی خوابی تا کاهش فشار خون با یک دمنوش خوش عطر و طعم
 • عامل مهم ابتلا به صرع در کشور!
 • نرخ ارز
 • چپ دستی در دنیای حیوانات
 • تاثیر نوع زایمان بر وضعیت روحی مادران
 • چگونه بعد از طلاق به زندگی معنا دهیم؟
 • ماهی‌ها و غذاهای دریایی ممنوعه در دوران بارداری!
 • ماجرای غم انگیز نوعروسی که در زلزله کرمانشاه قطع نخاع شد
 • آخرین اخبار
 • فداکاری پزشک متخصص زنان برای نجات بیمار + عکس
 • نقش محوری تبلیغات در کاهش یا افزایش عوامل خطر سلامت
 • عشق به شهدا مورد توجه رسانه های آلمانی قرار گرفت! + عکس
 • ثبت نام 201 هزار نفر در کنکور 97
 • ساخت آدم خاکی در اهواز با گرد و خاک‌های حیاط خانه! + عکس
 • فرصتی مناسب برای سرمایه گذاری در صنعت پلاسما
 • نقاشى ناصرالدین شاه از خودش در آینه! + عکس
 • ورزش‌های ممنوعه برای زنان باردار
 • جعبه سیاه «سانچی» باز شد + تصاویر
 • عامل مهم ابتلا به صرع در کشور!
 • ارزآوری بیشتر با توسعه گردشگری سلامت
 • تاثیر نوع زایمان بر وضعیت روحی مادران
 • خونریزی لثه، تدبیر دفاعی بدن است
 • مهمترین عامل ایجاد ایمان و معنویت
 • سالانه به 100 دستگاه آمبولانس حمله می شود
 • قیمت دلار به آرامش نسبی رسید
 • اگر شیر فاسد بنوشیم، چه اتفاقی برای‌مان می‌افتد؟!
 • ورود پلیس به بازار ارز آزاد
 • مرگ پرستار پیرانشهری در حین انجام وظیفه
 • آموزش اخلاق حرفه ای از ضرورت های شغل پرستاری است
 • چشم انداز قیمت طلا و سایر فلزات گرانبها از نگاه اینوستینگ
 • باید مدیریت هزینه ها جدی گرفته شود
 • بازار طلا هنوز ارزش زیادی برای سرمایه گذاری دارد
 • اشراف به قوانین برای مدیران بودجه و مالی الزامی است
 • افت ارزش دلار آمریکا موجب افزایش بیشتر قیمت جهانی طلا شد
 • جزئیات دومین آزمون سراسری مهارتی سربازان
 • نجات معجزه‌آسای دختر یک ساله در تصادف مرگبار
 • تیراندازی مرگبار نوجوان به همکلاسی‌هایش
 • ماجرای غم انگیز نوعروسی که در زلزله کرمانشاه قطع نخاع شد
 • بهترین شیوه تشکراز پروردگار چیست؟
 • چه شد که دزدی قطعات خودرو کم شد؟
 • بهترین اجاق‌گازهای موجود در بازار
 • قاچاق انسان، جان 8 نفر را گرفت
 • یک اشتباه رایج درباره منابع آلاینده‌ هوا
 • برنامه وزارت بهداشت برای کنترل سیستمی و ساختاری بودجه بیمارستان‌ها
 • با غذاساز چی میتوانیم درست کنیم؟
 • با این علائم شما دیابت دارید
 • سامانه کشف و شناسایی‌ اموال‌ مسروقه در فضای مجازی‌ افتتاح شد
 • جعبه سیاه سانچی باز شد
 • چرا همیشه مومنان در سختی هستند و گناهکاران در رفاه؟
 • آنچه درباره زیرپوش باید بدانید!
 • طرز تهیه خوراک کدو حلوایی و لوبیا برای دیابتی‌ها
 • سقوط کارگر به داخل چاه
 • نرخ ارز
 • گیر کردن انگشت کارگر داخل چرخ‌ گوشت
 • بهترین درمان های خانگی برای جوش صورت
 • ماهی‌ها و غذاهای دریایی ممنوعه در دوران بارداری!
 • سارق منازل دستگیر شد
 • ورزش عامل افزایش طول عمر مبتلایان به سرطان سینه
 • لز رفع بی خوابی تا کاهش فشار خون با یک دمنوش خوش عطر و طعم
 • داروهای رایجی که مقصران ابتلا به چاقی هستند!
 • برداشت 100 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای تولید واکسن با مجوز رهبر انقلاب
 • ویژگی‌های شخصیتی عاملی مهم در انتخاب نوع ورزش
 • پاتک پلیس پایتخت به هروئین فروش‌ها در شرق تهران
 • برنامه ریزی باید براساس منابع صورت گیرد
 • تولید رگ مصنوعی توسط محققان ایرانی
 • چپ دستی در دنیای حیوانات
 • خیانت والدین در فرزندان تکرار میشود
 • ذکری که انسان را دوباره از مادر متولد می کند
 • جعبه جادویی؛ راهکاری نوین برای درسخوان کردن دانش آموزان
 • دلار بخریم یا نخریم؟
 • پیشگیری از سرطان روده بزرگ با رعایت این نکته ساده
 • چرا هنگام صبح خسته‌اید؟
 • ۵ راه تشخیص موفق بودن ازدواج
 • انسان چقدر در عمرش خوراکی می خورد؟
 • شناسایی عوامل بیماری‌زا در دانش‌آموزان
 • یک اشتباه عجیب پزشکی در استان اصفهان
 • تک فرزند ها و والدین تنها
 • اگر لب های شما خشک است بخوانید
 • چگونه بعد از طلاق به زندگی معنا دهیم؟