کد خبر: 45768
ف
۱۰ بیماری انسانی هولناک و مرگبار تاریخ را بشناسید
آیا می دانستید مهلک ترین و مرگبارترین بیماری که تاکنون جوامع انسانی را در نوردیده چیست؟ یکی از بدترین راه ها برای کاهش جمعیت انسان مرگ در اثر بیماری است. هر ساله میلیون ها نفر در نتیجه بیماری هایی که در ظاهر غیر قابل توقف به نظر می رسند جانشان را از دست می دهند. در طول تاریخ بیماری های همه گیر زیادی وجود داشته که جوامع انسانی را در نوردیده و مرگ و میر بخش عظیمی از جامعه گرفتار را در پی داشته است. در ادامه این مطلب شما را با مرگبارترین و هولناک ترین بیماری که در طول تاریخ انسان ها را قربانی خود قرار داده آشنا خواهیم کرد.

به گزارش بهداشت نیوز: آیا می دانستید مهلک ترین و مرگبارترین بیماری که تاکنون جوامع انسانی را در نوردیده چیست؟ یکی از بدترین راه ها برای کاهش جمعیت انسان مرگ در اثر بیماری است. هر ساله میلیون ها نفر در نتیجه بیماری هایی که در ظاهر غیر قابل توقف به نظر می رسند جانشان را از دست می دهند. در طول تاریخ بیماری های همه گیر زیادی وجود داشته که جوامع انسانی را در نوردیده و مرگ و میر بخش عظیمی از جامعه گرفتار را در پی داشته است. در ادامه این مطلب شما را با مرگبارترین و هولناک ترین بیماری که در طول تاریخ انسان ها را قربانی خود قرار داده آشنا خواهیم کرد.

۱۰-طاعون: ۷۵ میلیون مرگ

طاعون
مرگ سیاه یا بلای سیاه نامی است که در گذشته برای بیماری طاعون به کار می رفت و آن را باید مرگبارترین بیماری همه گیر شده در طول تاریخ زندگی بشر دانست. این بیماری در آسیای مرکزی شکل گرفته و در اواخر سال ۱۳۴۰ اروپا را درنوردید. تعداد کسانی که در طول شیوع این بیماری در سراسر جهان جان خود را از دست دادند ۷۵ میلیون نفر برآورد شده است که تنها ۲۰ تا ۳۰ میلیون نفر از این قربانیان از مردم اروپا بودند. در آن زما طاعون بین یک سوم تا دو سوم از جمعیت اروپا را به کام مرگ فرستاد.

۹- فلج اطفال: ۱۰٫۰۰۰ مرگ از سال ۱۹۱۶

فلج اطفال
فلج اطفال یک بیماری عفونی حاد است که از شخصی به شخص دیگر و از طریق بزاق دهان و مدفوع منتقل می شود. در زبان لاتین این بیماری را «poliomyelitis» می نامند که در واقع ترکیبی از واژه یونانی «polio » به معنای «خاکستری» و واژه ی «myelon» به معنای «ستون فقرات» و پسوند «itis» به معنای «التهاب و عفونت» است. اگر چه ۹۰ درصد موارد ابتلا به بیماری فلج اطفال قابل تشخیص نیست اما افرادی که عامل این بیماری را در بدن خود دارند می توانند نشانه های خاصی از خود بروز دهند که نشان می دهد ویروس فلج اطفال وارد جریان خون آن ها شده است. در کمتر از یک درصد موارد ابتلا به ویروس فلج اطفال، این ویروس وارد سیستم اعصاب مرکزی شده و به طور ویژه سلول های عصبی حرکتی را از بین می برد که در ادامه ضعف عضلات و فلج شدن و شل شدن بدن را در پی دارد.

۸- آبله: کاهش جمعیت بومیان آمریکا از ۱۲ میلیون به ۲۳۵٫۰۰ نفر

آبله
آبله یک بیماری واگیردار مختص انسان است که توسط دو ویروس به نام های واریولا مینور و یا واریولان ماژور ایجاد می شود. نوع ماژور بسیار مرگبار بوده و بین ۳۰ تا ۳۵ درصد مبتلایان را به کام مرگ خواهد فرستاد اما نمونه مینور تاثیرات منفی و مرگبار کمتری داشته و تنها مرگ یک درصد از قربانیان را در پی دارد. یکی از عوارض جانبی طولانی مدت افرادی که به این بیماری مبتلا شده و زنده مانده اند زخم های بزرگ در سراسر بدن است. از دیگر عوارض این بیماری می توان به کوری در نتیجه زخم شدن قرنیه و ناباروری در بازماندگان مرد اشاره کرد.

این بیماری در قرن هجدهم باعث مرگ دستکم ۶۰ میلیون نفر در اروپا شده که در این میان پنج پادشاه اروپایی نیز قرار داشتند. بیش از ۳۰ درصد افرادی که به این بیماری دچار شده بودند، از جمله ۸۰ درصد از کودکان زیر ۵ سال، جان خود را از دست دادند و بیش از یک سوم بازماندگان نیز کور شدند. تا به امروز آبله تنها بیماری واگیری است که به طور کامل ریشه کن شده است.

 
 

۷- وبا: ۱۲٫۰۰۰ مرگ از سال ۱۹۹۱

وبا
وبا یک بیماری بسیار خطرناک همراه با اسهال شدید است که توسط یک باکتری به نام باکتریوم ویبریو کولرا ایجاد می شود. انسان ها از طریق آشامیدن آب یا غذای آلوده به این بیماری مبتلا می شوند. تا مدت زیادی باور بر این بود که عامل این بیماری در بدن انسان قرار دارد اما بعدها مشخص شد که این باکتری ریشه در آب دارد. این بیماری یکی از بیماری هایی است که به سرعت قربانی را به کام مرگ می فرستد. یک فرد سالم در عرض یک ساعت می تواند نشانه های ابتلا به این بیماری را با کاهش شدید فشار خون نشان داده و در صورتی که به سرعت درمان نشود پس از دو یا سه ساعت جان خود را از دست دهد. معمولاً این بیماری از اولین اسهال آبکی شروع شده و بعد از ۴ تا ۱۲ ساعت فرد وارد شوک می شود. بعد از ۱۸ ساعت تا چند روز نیز در صورتی که آبرسانی به بدن شکل نگیرد فرد جانش را از دست خواهد داد.

۶- ایبولا: ۱۶۰٫۰۰۰ مرگ از سال ۲۰۰۰

ایبولا
ویروس ایبولا برای اولین بار در سال ۱۹۷۶ در سودان و زئیر خود را نشان داده و به سرعت گسترش یافت. این بیماری منشأ حیوانی داشته و جمعیت گوریل های آفریقای مرکزی را به شدت کاهش داد. اگر چه تلاش ها برای کنترل این بیماری در حیوانات بومی آفریقا که ناقل ویروس می باشند بی نتیجه ماند اما مشخص گردید که خفاش میوه خوار عامل و ناقل اصلی این بیماری است. این بیماری همراه با تب و خونریزی بوده که بسیار مرگبار است و نشانه های دیگری مانند استفراغ، اسهال شدید، درد در تمام بدن و بیحالی و در مواردی نیز خونریزی داخلی و خارجی نیز دارد. احتمال مرگ در صورت ابتلا به این بیماری بسیار بالا و بین ۸۰ تا ۹۰ درصد است و فرد پس از مدتی به دلیل افزایش غیر قابل تحمل فشار خون یا از کار افتادن ارگان های بدن جان خود را از دست خواهد داد.

۵- مالاریا: ۲٫۷ میلیون مرگ در هر سال، ۲٫۸۰۰ کودک در هر روز

مالاریا
مالاریا یک بیماری واگیر است که توسط یک پارازیت تک سلولی ایجاد شده و توسط پشه منتقل می شود. این بیماری در مناطق استوایی مانند بخش هایی از آمریکای جنوبی، آسیا و آفریقا شایع است. هر ساله این بیماری ۵۱۵ میلیون نفر مبتلا کرده و در این بین از یک تا سه میلیون نفر که بیشتر آن ها کودکان ساکن آفریقای اطراف صحرا هستند جان خود را از دست می دهند. مالاریا معمولاً با فقر ارتباط مستقیمی داشته و خود نیز یکی از عوامل فقر است و در بسیاری از کشورها نیز مانع توسعه می شود. این بیماری بسیار مرگبار بوده و هنوز هیچ واکسنی برای آن ساخته نشده است و برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری باید داروهایی را به طور روزانه و مرتب مصرف کرد تا خطر ابتلا به مالاریا را کاهش داد.

۴- طاعون خیارکی: مرگ یک سوم مردم اروپا (۲۵۰ میلیون نفر)

طاعون
طاعون خیارکی بیماری است که توسط جوندگان و کک ها به انسان منتقل می شد. وقتی که فرد توسط کک گزیده می شد که خود از طریق گزیدن یک جونده مانند موش ناقل این بیماری شده بود به این بیماری مبتلا می شد. در کل این بیماری از طریق کک هایی که جوندگان و انسان ها را نیش می زدند منتقل می شد. باکتری عامل این بیماری در بدن کک تکثیر شده و فضای معده او را به کلی اشغال می کند در نهایت باعث مرگ آن به دلیل گرسنگی می شود. این موضوع باعث می شود که کک حریصانه یک میزبان که می تواند انسان یا یک جونده باشد را نیش زده و تلاش بی نتیجه ای را برای فرو نشاندن گرسنگی خود انجام می دهد.

سپس خونی که از بدن میزبان مکیده و با باکتری آغشته شده است را روی زخم استفراغ می کند. بدین ترتیب باکتری طاعون خیارکی میزبان جدیدی بدست می آورد و کک در اثر گرسنگی می میرد. این بیماری معمولاً با شیوع بیماری های دیگر یا افزایش تعداد جونده ها و کک ها در نتیجه آلودگی و مراعات نکردن بهداشت شدت شیوع بیشتری پیدا می کند.

۳- آنفلوانزا اسپانیایی: بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون مرگ در سال ۱۹۱۸ تا ۱۹۱۹

آنفلوانزا
شیوع آنفلوانزا در سال ۱۹۱۸ یک نوع آنفلوانزای بسیار قوی و کشنده بود که به آنفلوانزای اسپانیایی مشهور شد. بیشتر قربانیان این بیماری کودکان و نوجوانان سالم بودند، درست برخلاف دیگر انواع آنفلوانزا که معمولاً افراد جوان و بزرگسال و افراد دارای ضعف جسمانی را قربانی می کند. این اپیدمی تا سال ۱۹۱۹ نیز ادامه داشت و به شمالگان و دیگر جزایر دوردست اقیانوس آرام نیز راه یافت. در حالی که برآوردهای قدیمی تعداد قربانیان این همه گیری را ۴۰ تا ۵۰ میلیون برآورد کرده بود مطالعات اخیر تعداد قربانیان را بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر تخمین زده است.

این میزان مرگ و میر به دلیل گسترش شیوع این نوع از آنفلوانزا و ابتلای بیش از ۵۰ درصد مردم به آن و عوارض جانبی بسیار شدیدی دانست. بین ۲ تا ۲۰ درصد از کسانی که به این بیماری مبتلا می شدند جانشان را از دست می دادند در حالی که مرگبار بودن نوع معمولی آنفلوانزا تنها یک دهم درصد است. در برخی از روستاهای بومی دوردست گزارش هایی مبنی بر مرگ صد درصد مبتلایان نیز گزارش شده است.

۲- آنفلوانزا: سالانه ۳۶٫۰۰۰ مرگ

آنفلوانزا
آنفلوانزای مرغی یک بیماری واگیر در پرندگان و پستانداران است که توسط یک ویروس ایجاد می شود. در انسان شایع ترین نشانه های ابتلا به این بیماری شامل تب، خشکی گلو، درد عضلانی، سر درد شدید، سرفه کردن، ضعف و بی قراری است. در برخی از موارد این بیماری باعث ذات الریه نیز می شود که می تواند مرگبار نیز باشد به خصوص در نوزادان و کهنسالان. بعضی اوقات این بیماری را با سرماخوردگی معمولی اشتباه می گیرند اما این بیماری بسیار خطرناک بوده و ویروس های مختلفی در ایجاد آن نقش دارند.

اگر چه معمولاً دل پیچه و حالت تهوع در این بیماری در کودکان دیده می شود اما این نشانه ها در روده ها و معده شکل گرفته و به آنفلوانزای معده ای یا ۲۴ ساعته مربوط می شوند. آنفلوانزا در پستانداران از طریق سرفه و عطسه به دیگران منتقل می شود اما از طریق بزاق، ترشحات بینی، مدفوع و خون نیز قابل سرایت است. همچنین در صورت تماس داشتن با مایعات بدن افراد مبتلا و یا سطوح آلوده امکان ابتلا به این بیماری افزایش پیدا می کند.

۱-ایدز: ۲۵ میلیون نفر از سال ۱۹۸۱

ایدز
سندروم نقص سیستم ایمنی اکتسابی که به اختصار به آن ایدز گفته می شود بیماری خاصی است که سیستم ایمنی بدن انسان را نشانه می گیرد. عامل این بیماری در گونه های حیوانی دیگر اسامی دیگری دارد اما ویروس مبتلا کننده انسان به بیماری ایدز، اچ آی وی نامیده می شود. در مراحل آخر ابتلا به این بیماری شخص در برابر عفونت ها و تومورها بسیار بی دفاع می شود. اگر چه در حال حاضر داروهایی برای کاهش سرعت پیشرفت و توسعه این ویروس ساخته شده اما هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. این ویروس از طریق تماس مستقیم مخاطی یا از طریق تماس با خون با مایعات بدنی شخصی که این ویروس را در بدن خود دارد منتقل می شود.

بدین ترتیب مایعات بدنی مانند خون، منی، مایعات دستگاه تناسلی زن و شیر مادر می توانند حاوی این ویروس باشند. انتقال این بیماری از طریق داشتن رابطه جنسی، انتقال خون، سرنگ های آلوده، از طریق مادر به فرزند در دوران بارداری، در هنگام وضع حمل و شیردهی انجام می گیرد. این ویروس به عقیده بسیاری از محققان از کشورهای آفریقایی اطراف صحرا نشأت گرفته و در حال حاضر بیش از ۳۸ میلیون نفر در جهان حامل این ویروس هستند.

 

 

منبع: روزیاتو


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
پر بازدیدترین
 • مردانی که زنان آرزوی داشنتن‌شان را دارند
 • رابطه داماد ترامپ با زن تاجر چینی جنجال به پا کرد + عکس
 • از روی لباس به شخصیت افراد پی ببرید
 • میکاپ متفاوت الناز شاکردوست در یک مراسم! + عکس
 • زمین‌لرزه‌ باز هم تهران را لرزاند (+عکس)
 • شما مستعد لخته شدن خون در رگ‌هایتان هستید؟
 • گیاه ضد دیابت و کاهنده قند خون
 • این سبزیجات را هیچگاه فریز نکنید
 • ۷ خاصیت شگفت‌انگیز لیموترش
 • عکسی که جای سانچی به رسانه‌ها قالب شد!
 • این ۵ جمله را هرگز به خودتان نگویید
 • با چند حرکت، دیگر نگران بوی بد پا نباشید
 • عادت‌های غذایی استخوان پوک کن!
 • نشانه های ابتلا به دیسک کمر
 • ایده هایی عجیب وجالب برای کاهش وزن!
 • صبحانه ضرغامی با روحانی محبوب تبریزی‌ها! + عکس
 • دو مهمان لاکچری در ایران! + عکس
 • مجری معروف تلویزیون و همسرش میهمان دورهمی! + عکس
 • این افراد در معرض سرطان های ریه ، روده وپانکراس هستند!
 • بارش زیبای برف در اردبیل + عکس
 • هشدار؛ غذا‌هایی که هرگز نباید با هم مصرف شوند
 • جنس سنگ های کلیه از چیست؟
 • این دختر جن یا هیولا نیست + عکس
 • هرگز «برنج پخته‌شده مانده» را مصرف نکنید
 • بیماری هایی که در کشور رو به افزایش است!
 • فواید فراوان و شگفت انگیز آب قلم
 • نحوه خوابیدن چه تاثیری بر سلامتی دارد؟
 • چگونه با پرخوری مبارزه کنیم ؟
 • علت این خارش آزار دهنده چیست؟
 • مرحله ای مهم از رشد کودک که اغلب به فراموشی سپرده می شود
 • با صدای بلند عطسه کنید
 • آزمون خودشناسی: آیا احساسات خود را بروز می دهید؟
 • زن جوان پس از ۲ تصادف وحشتناک از مرگ گریخت + عکس
 • ۵ نوع ماسک خیار برای آبرسانی پوست و رفع پف زیر چشم
 • روش تهیه پنیر موزارلای خانگی
 • سال ۱۳۹۷ چند روز تعطیل دارد؟
 • خواص بی نظیر طلای مایع برای پوست و مو
 • روش های خانگی برطرف کردن خشکی و تیرگی پوست آرنج
 • منابع امگا ۳ و ۱۳ نکته ای که باید درباره آنها بدانید!
 • عروسک‌هایی برای طلب باران از آسمان! + تصاویر
 • عفونتی کشنده اما قابل کنترل
 • ۵ فایده آب برنج و آرد‌برنج برای زیبا و سفید کردن پوست
 • ارتوکین‌؛ جدیدترین تکنولوژی برای درمان آرتروز
 • نوشیدنی انرژی زای خانگی درست کنیم+ طرز تهیه
 • گربه‌ای که بیشتر از سلبریتی‌ها فالوور دارد + عکس
 • کدام داروها دندان‌های ما را خراب می‌کنند؟
 • آیا هوش هیجانی شما بالا است؟
 • استفاده از سونا به اندازه ورزش برای قلب مفید است
 • ۶ خطر مصرف قرص‌های خواب‌آور
 • درمان های خانگی موخوره
 • آخرین اخبار
 • چند تست ساده برای ارزیابی سلامت چشم نوزاد
 • جایگزین های درست برای تنبیه بدنی کودکان
 • 5 راه تشخیص نیاز به آنتی بیوتیک
 • آیت الله علوی گرگانی: سلامتی مردم و جامعه در گرو محیط زیست سالم است
 • علت این خارش آزار دهنده چیست؟
 • بیماری هایی که در کشور رو به افزایش است!
 • محققان اصفهانی پانسمان بیوپلیمری تولید کردند
 • راهکاری برای جلوگیری از افزایش معلولیت ها
 • تاثیر روانشناسی معنوی در درمان بیماری ها
 • عروسک‌هایی برای طلب باران از آسمان! + تصاویر
 • گربه‌ای که بیشتر از سلبریتی‌ها فالوور دارد + عکس
 • زن جوان پس از ۲ تصادف وحشتناک از مرگ گریخت + عکس
 • این دختر جن یا هیولا نیست + عکس
 • دلیل خشکی دریاچه ارومیه مشخص نیست
 • زمین‌لرزه‌ باز هم تهران را لرزاند (+عکس)
 • بهترین روش ها برای کاهش درد دندان درآوردن کودک
 • روش تهیه پنیر موزارلای خانگی
 • نکات بسیار مهمی که خانم ها قبل از حاملگی باید بدانند
 • علت گریه نوزاد را چگونه تشخیص دهیم؟
 • با سه تکنیک سبک زندگیتان را دگرگون کنید
 • این ۵ جمله را هرگز به خودتان نگویید
 • علل کف کردن دهان نوزاد هنگام خواب
 • آیا هوش هیجانی شما بالا است؟
 • گیاه ضد دیابت و کاهنده قند خون
 • منابع امگا ۳ و ۱۳ نکته ای که باید درباره آنها بدانید!
 • درمان های خانگی موخوره
 • نیاز به پرستاری جامعه نگر شدیدا احساس می شود
 • ۷ خاصیت شگفت‌انگیز لیموترش
 • ارتوکین‌؛ جدیدترین تکنولوژی برای درمان آرتروز
 • ۱۰ فرمول طبیعی برای چاق شدن صورت
 • دستگاه کمک دهنده حرکت شنا برای کاربرد در مراکز ورزشی و توانبخشی
 • ۶ توصیه کاربردی به افراد بی‌خواب
 • توهم خدایی، بزرگترین مرزشکنی آدمی
 • واژگونی پراید با 6 مصدوم
 • کدام داروها دندان‌های ما را خراب می‌کنند؟
 • انفجار۶ مصدوم برجای گذاشت
 • آغاز غربالگری ژنتیک هنگام ازدواج زوج ها در شهرستان قزوین
 • پیتزا به همراه زیتون، فلفل و موزارلا
 • هشدار؛ غذا‌هایی که هرگز نباید با هم مصرف شوند
 • کشف بیش از نیم تن تریاک و حشیش در عملیات پلیس
 • چگونه مصارف خانگی را مدیریت کنیم؟
 • دستگاه حفاری حادثه آفرید
 • نقش های خانوادگی که زیر سایه فضای مجازی اجرا می شود
 • چگونه میتوانیم تشخیص دهیم که پوست ما از چه نوعی است ؟
 • صدور بی رویه مجوز فست فودها بازنگری می شود
 • پزشک خانواده و نظام ارجاع، ابزار ارتقای شاخص های سلامت است
 • زیباترین رنگی که با همه رنگ ها سِت می شود
 • عفونتی کشنده اما قابل کنترل
 • خواص بی نظیر طلای مایع برای پوست و مو
 • ۶ اشتباه رایج در مصرف مسکّن‌ها
 • ۶ خطر مصرف قرص‌های خواب‌آور
 • نوشیدنی انرژی زای خانگی درست کنیم+ طرز تهیه
 • ورود سامانه بارشی جدید به کشور و کاهش دما از روز جمعه
 • اگر غذای تند دوست دارید، هیجانی و تنوع‌طلب هستید!
 • آزمون خودشناسی: آیا احساسات خود را بروز می دهید؟
 • نکاتی که باید هنگام خرید اسباب‌بازی به آن دقت کنید
 • میکاپ متفاوت الناز شاکردوست در یک مراسم! + عکس
 • میزان زن‌آزاری در خانواده‌های ایرانی ۲۸ درصد است
 • رازهایی ناسالم از غذاهایی با برچسب سالم!
 • میان وعده های کم کالری برای افرادی که رژیم لاغری دارند
 • نقش والدین در شکل‌گیری هویت جنسی کودکان
 • ۵ فایده آب برنج و آرد‌برنج برای زیبا و سفید کردن پوست
 • مجری معروف تلویزیون و همسرش میهمان دورهمی! + عکس
 • آیا انسان ها واقعا در عالم ذر حضور داشته اند ؟
 • فواید فراوان و شگفت انگیز آب قلم
 • استفاده از نانوحباب برای تصویربرداری از تومور سرطانی
 • حریق در اتوبوس جان 52 را گرفت
 • بهترین فاصله سنی بین دو فرزند
 • مقصر حادثه سانچی کیست؟
 • نجات لنج باری از غرق شدن