کد خبر: 49479
ف
 چادر مشکی، موجب سلامت یا افسردگی؟!
برخی از انسان‌‌ها آگاهانه یا ناآگاهانه می‌‌گویند رنگ مشکی چادر بانوان مسلمان سبب افسردگی آنان می‌‌شود. نتایج مشورت‌‌های علمی که با بعضی از روان‌‌شناسان و روان‌‌پزشکان انجام شده نشان می‌‌دهد که ممکن است افسردگی بعضی از افراد، علت تمایل آن‌‌ها به پوشش سیاه باشد، ولی پوشش سیاه افراد علت ایجاد افسردگی آن‌‌ها نیست و بین این دو نکته تفاوت بسیار ظریفی است و خلط بین آن دو باعث اظهارنظرهای نادرست دربارۀ حجاب گردیده است.

به گزارش بهداشت نیوز، برخی از انسان‌‌ها آگاهانه یا ناآگاهانه می‌‌گویند رنگ مشکی چادر بانوان مسلمان سبب افسردگی آنان می‌‌شود. نتایج مشورت‌‌های علمی که با بعضی از روان‌‌شناسان و روان‌‌پزشکان انجام شده نشان می‌‌دهد که ممکن است افسردگی بعضی از افراد، علت تمایل آن‌‌ها به پوشش سیاه باشد، ولی پوشش سیاه افراد علت ایجاد افسردگی آن‌‌ها نیست و بین این دو نکته تفاوت بسیار ظریفی است و خلط بین آن دو باعث اظهارنظرهای نادرست دربارۀ حجاب گردیده است.

سیره و روش زندگی معصومان

ام‌سلمه یکی از زنان بزرگوار پیامبر اسلام می‌گوید: هنگامی که آیۀ حجاب نازل شد (که زن‌ها باید روسری بلند و چادر را بر سر خویش فروافکنند) زنان انصار از منزل بیرون آمدند؛ در حالی که عبا و چادر مشکی بر سر داشتندو پیامبر سکوت کردند.
سکوت پیامبر (ص) دربارۀ رنگ مشکی پوشش زنان انصار، دلیل بر تقریر و تأیید حجاب با چادر مشکی است.
«...پیامبر خدا صدیقۀ طاهره و داماد گرانقدرش را فراخواند. فاطمۀ زهرا جامه‌ای بس بلند دربرکرده بود که پایین آن به زمین کشیده می‌شد...» (قزوینی، ۱۳۷۱: ۱۶۷)
حضرت رسول در چند مورد حضرت زهرا (س) را بَضْعَةٌ مِنّی (بخشی از وجود من) خطاب کردند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:
روزی مرد نابینایی با کسب اجازه به محضر حضرت زهرا (س) آمد. حضرت از او فاصله گرفت و خود را پوشانید، پیامبر اکرم (ص) که در آنجا حضور داشت از حضرت زهرا (س) پرسید: «با اینکه این مرد نابیناست و تو را نمی‌‏بیند، چرا خود را پوشاندی؟» حضرت زهرا (س) در پاسخ فرمود: «اگر او مرا نمی‏‌بیند، من که او را می‌‏بینم، وانگهی او بو را استشمام می‌‏‌کند.» پیامبر (ص) (به نشانۀ تأیید شیوه و گفتار حضرت زهرا) فرمود: «أَشْهَدُ اَنَّکِ بَضْعَةٌ مِنّی: گواهی می‌‏دهم که تو پارۀ تن من هستی.»[۲]
رسول خدا (ص) در جمع یاران نشسته بود، از آنان پرسید: ارزنده‌ترین و گرامی‌ترین زینت برای زنان چیست؟ به گفتۀ انس بن مالک، کسی از صحابه نتوانست پاسخ بگوید. علی (ع) با وجودی که پاسخ آن را می‌دانست دوست داشت پاسخ را از زبان فاطمه (س) بشنود. به خانه رفت و این سؤال را با همسرش در میان نهاد و فاطمه زهرا فرمود: «خَیْرٌ لِلنِّساءِ اَنْ لایَرِینَ الرِّجالَ وَلایَراهُنَّ الرِّجالُ: بهترین زینت برای زنان آن است که آن‌ها مردان نامحرم را نبینند و مردان نامحرم آن‌ها را نبینند.»
علی (ع) به سوی پیامبر (ص) بازگشت و پاسخ فاطمه (س) را برای حضرت بیان کرد.
پیامبر (ص) فرمود: «چه کسی به تو چنین خبر داد، تو که اینجا بودی و پاسخی نگفتی؟» علی (ع) عرض کرد: «فاطمه (س) چنین فرمود.»
پیامبر (ص) از این پاسخ خشنود شد و سخن فاطمه (س) را پسندید و به نشانۀ تأیید او فرمود: «اِنَّ فاطِمَةُ بضْعَةٌ مِنّی: همانا فاطمه، پاره‌ی تن من است.»[۳] (جمعی از نویسندگان، ۱۳۹۱: ۳۰۶)
در هر دو مورد که حضرت ختمی مرتبت، حضرت زهرا (س) را پارۀ تن خودشان خطاب می‌کنند، ایشان از حجاب و محدوده‌های آن سخن گفته‌اند؛ ابتدا از مرد نابینا کناره می‌گیرند و حجاب می‌گذارند تا نکند بوی ایشان را بشنود و در پاسخ به بهترین زنان، از عدم اختلاط زن و مرد و ندیدن نامحرم سخن می‌راند که این سخن خود یکی از مهم‌ترین نظریه‌ها در جامعۀ اسلامی است.
پس محدودۀ حجاب تا جایی است که کسی را جذب نکند و بهترین زنان کسانی هستند که مردان آن‌ها را نبینند.
«در روایت دیگری آمده است: پیامبر گرامی اسلام از یاران خود پرسید در کدام لحظه زن به خدا نزدیک‌ تر است؟ پاسخ مناسبی مطرح نشد، تا این که حضرت زهرا (س) سؤال پدر را شنید و پاسخ داد: آن لحظه‌ای که زن در خانه‌ی خود می‌ماند و به امور زندگی و تربیت فرزند می ‌پردازد، به خدا نزدیک ‌تر است.»[۴] (زکی‌زاده رنانی، ۱۳۸۶: ۱۰۳)
این روایت نیز در راستای روایت قبلی است و مبتنی بر ندیدن مرد نامحرم است.

 

نحوۀ حضور زن در جامعۀ اسلامی

در زمان ضرورت، لازم است زنان در مقابل نامحرمان ظاهر شوند اما با کیفیتی اسلامی. به‌عنوان مثال، وقتی خلیفۀ اول تصمیم گرفت فدک را از حضرت فاطمه (س) بگیرد، آن حضرت مقنعه و چادرش را در حالی که تمام بدنش را پوشانده بود سر نمود و برای ایراد سخنرانی (و دفاع از حق خود) از منزل خارج شد.[۵]
در برخی از روایات، رنگ سیاه مایۀ کاهش قوۀ شهوت معرفی شده است. از طرفی حجاب زن مسلمان نیز برای مهار جاذبه‌‏های جنسی و شهوانی زن در برابر نامحرمان است و به همین دلیل، اگر نگوییم بهترین رنگ، باید گفت یکی از بهترین رنگ‌‏های حجاب، رنگ مشکی است.

 روایاتی که رنگ مشکی را مکروه دانسته‌‏اند، مطلق نبوده، بلکه سه پوشاک را استثنا کرده‏‌اند: کفش، عمامه و کساء (که مصداق ایرانی آن چادر و مصداق عربی آن عباء است که بین مرد و زن مشترک بوده است


«کیفیت پوشش آن حضرت این‌گونه بود:لاثَتْ خِمارَها عَلی رَأْسِه. لاث به معنی پیچیده است. مثلاً می‌‌‏گوییم لاث العمامه علی راسه‏‌ ای شدّها و ربطها؛ یعنی عمامه را به سرش پیچید. اما خمار چیزی بوده است بزرگ ‌تر از روسری‌‏های فعلی زن‌‌ها، به ‌صورتی که سر و سینه و گردن را می‌‏پوشانده است. خُمر جمع خمار است. به هر حال، وقتی این خبر به حضرت زهرا (س) رسید، برخاستند و خمار را بستند. لاثَ به معنای پیچیدن است. از لفظ خمار هم معلوم می‌‏شود که حضرت طوری آن روسری را به کار برده بودند که روی گردن و سینۀ ایشان پوشیده شده بود.
وَ اشْتَمَلَتْ بِجِلْبابِه: جلباب نوعی پوشش سراسری بوده که روی لباس‌‌ها می‌‏‌پوشیده‌‏اند. شاید چیزی شبیه عبای امروز یا پیراهن بلند عربی. حضرت آن پوشش سراسری را هم طوری بر سر افکندند که محیط بر تمام بدن ایشان بود.
تَطَاُ ذُیُولَها: یعنی حضرت در راه رفتن پا روی پایین لباسش می‌‏گذاشت. یا بر اثر ناراحتی با شتاب حرکت می‌‏کرد. در اینجا به‌‌ طور مسلم منظور این است که لباس ایشان آن ‌‌قدر بلند بود که گاه زیر پا قرار می‏‌ گرفت.
تا این که حضرت زهرا (س) وارد شد بر ابی‏‌بکر در مسجد، در حالی که گرداگرد او را جمع زیادی از مهاجرین و انصار و دیگر مسلمین گرفته بود. فَنیطَتْ دُونَها مُلاَءةٌ. سپس میان حضرت و مردم پرده‏ای نصب شد. وقتی حضرت زهرا (س) وارد مسجد می‌‌‏شود، در آنجا پرده‏ای نصب می‌‏‌شود. نکتۀ مهم در این بخش آن است که همین که حضرت وارد می‏‌‌شود دستور می ‌‏‌دهند که پرده‌‏ای بین ایشان و دیگران بیاویزند. البته از کلمۀ فَجَلَست که در خطبه آمده استفاده می‏‌‌شود که قبل از اینکه حضرت بنشینند، پرده را سریع می‌‏‌آویزند. یعنی همین که خبردار می‌‏شوند دختر پیغمبر (ص) در راه مسجد است یا به محض ورود ایشان، محیط را آماده می‌‌‏کنند و این پرده را نصب می‌‌‏کنند و این خود باز از اموری است برای حفظ حضرت از نگاه مردان و احترامی بوده که به ‌صورت سنت درآمده است و امروزه نیز در مجالس مذهبی رعایت می‏‌شود...» (آیت‌الله مجتبی تهرانی در شرح خطبۀ فدک)
در روایتی منقول از امام علی (ع) آورده‌‌اند: بهترین لباس، لباسی است که تو را از خدا به خود مشغول نسازد. این روایت خود گویای یک ملاک در پوشیدن لباس است.

 

فتوا و دیدگاه مراجع تقلی

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای: «من می ‌گویم چادر، هم بهترین نوع حجاب است و هم یک نشانۀ ملی ماست که منافاتی با هیچ نوع تحرکی از زن ندارد. اگر واقعاً کار اجتماعی و کار سیاسی و کار فکری به معنای تحرک باشد، لباس رسمی زن می‌تواند چادر باشد که بهترین نوع حجاب است.»
حضرت آیت‌الله العظمی فاضل لنکرانی: «چادر حجاب برتر است و سزاوار نیست زن‌های مؤمن بدون چادر وارد جامعه شوند.»
حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی: «چادر بهترین پوشش برای خانم‌هاست، چون تمامی مفاتن بدن را می‌پوشاند. خانم‌های مسلمان باید آداب و سنن اسلامی را در لباس پوشیدن مراعات کنند و از تجددگرایی مضر پرهیز کنند.»
حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی: «چادر حجاب پسندیده است.»
حضرت آیت‌الله العظمی بهجت: «بی‌شک چادر حجاب برتر است.»
و...

 

آیا رنگ مشکی کراهت دارد؟!

در برخی از روایات، رنگ سیاه مایۀ کاهش قوۀ شهوت معرفی شده است.[۶] از طرفی حجاب زن مسلمان نیز برای مهار جاذبه‌‌‏های جنسی و شهوانی زن در برابر نامحرمان است و به همین دلیل، اگر نگوییم بهترین رنگ، باید گفت یکی از بهترین رنگ‌‏های حجاب، رنگ مشکی است.
روایاتی که رنگ مشکی را مکروه دانسته‌‏اند، مطلق نبوده، بلکه سه پوشاک را استثنا کرده‏‌اند: کفش، عمامه و کساء[۷] (که مصداق ایرانی آن چادر و مصداق عربی آن عباء است که بین مرد و زن مشترک بوده است.)
روایاتی وجود دارند که استفاده از پوشاک سیاه را به‌‏‌شدت نهی می‌‏کنند. در برخی از این روایات علت را این‏گونه بیان نموده‌‏‌اند که رنگ مشکی شعار بنی‌‌‏عباس است و ائمۀ هدی خواسته‌‏اند شیعیانشان پیرو ظالمان نباشند و کوچک ‌‏ترین شباهت ظاهری نیز به آنان نداشته باشند؛[۸] چراکه «مَنْ تَشَبَّهَ بِقَوْمٍ فَهُوَ مِنْهُمْ»: هر کس خود را به گروهی شبیه نماید از آنان محسوب می‌‏ شود.
براساس این روایات، پس از ولایت عهدی امام رضا (ع) که بنی‏‌عباس لباس مشکی را به‌‌ عنوان نشان خود ترک نمود، این کراهت نیز برطرف شد؛ علاوه بر آنکه برخی از صاحب ‏‌نظران احتمال داده‌‏اند که رنگ مشکی صرفاً شعار مردان بنی‏‌عباس بوده است و در همان زمان نیز برای زنان ممنوعیتی از این جهت وجود نداشت. پس کراهت رنگ مشکی در واقع یک کراهت، سیاسی و موقتی و عمدتاً برای مردان بوده است.
با توجه به جمع این روایات و فلسفۀ وجوبی حجاب، مبنی بر عدم جاذبه فیزیکی در ارتباط با نامحرم، می‌‌ توان استنباط نمود که رنگ مشکی برای چادر بهترین رنگ است.

 

افسردگی و رنگ مشکی

برخی از انسان‌‌ها آگاهانه یا ناآگاهانه می‌‌گویند رنگ مشکی چادر بانوان مسلمان سبب افسردگی آنان می‌‌شود. نتایج مشورت‌‌های علمی که با بعضی از روان‌‌شناسان و روان‌‌پزشکان انجام شده نشان می‌‌دهد که ممکن است افسردگی بعضی از افراد، علت تمایل آن‌‌ها به پوشش سیاه باشد، ولی پوشش سیاه افراد علت ایجاد افسردگی آن‌‌ها نیست و بین این دو نکته تفاوت بسیار ظریفی است و خلط بین آن دو باعث اظهارنظرهای نادرست دربارۀ حجاب گردیده است.

رنگ مشکی، رنگ «نه» مطلق است برای مشخص کردن مرزها و حریم‌های اجتماعی و حجاب یک خانم مسلمان با چادر مشکی از این دسته است. وقتی خانمی چادر مشکی به سر می‌کند و با وقار و متانت تمام، قدم به عرصۀ اجتماع می‌گذارد، با این نحوۀ پوشش می‌خواهد نشان دهد که هرکسی حق ندارد به این حریم پاک، مقدس و خصوصی وارد شود


توضیح مختصر این که افسردگی از بیماری‌‌های روحی و روانی بسیار پیچیده‌‌ای است که دارای عوامل وعلایم وتظاهرات رفتاری مختلف و حتی متضاد است. مثلاً بعضی افراد افسرده ممکن است به بی‌‎اشتهایی و عده‌‌ای دیگر به پرخوری متمایل شوند. در خصوص پوشش نیز ممکن است بعضی از افراد افسرده به پوشیدن لباس تیره و عده‌‌ای نیز به لباس‌‌هایی با رنگ غیرتیره تمایل پیدا کنند. بنابراین حتی استناد به پژوهش‎های میدانی نیز اثبات‌‌کنندۀ مدعای مذکور نخواهد بود.
پس استفاده از چادر مشکی برخلاف ادعاهای به ‌ظاهر علمی بعضی از افراد، نه تنها عارضۀ منفی ندارد، بلکه با فلسفۀ حجاب و پوشش زنان در مقابل نامحرم، یعنی عدم تهییج و تحریک و ایجاد آرامش روانی در جامعه نیز سازگار است. زنی که با پوشش غیراسلامی و رنگارنگ پا در جامعه‌ای آکنده از نگاه‌های هرزه می‌نهد، بعضاً با تعرض و بی‌حرمتی افراد بیماردل روبه‌رو می‌شود که این خود در ایجاد افسردگی، نقش مهمی ایفا می‌کند و سبب فساد در جامعه می‌شود و این فساد سبب کاهش امنیت و عدم ثبات روحی افراد می‌گردد.
وقتی خانمی چادر مشکی به سر می‌کند و با وقار و متانت تمام، قدم به عرصۀ اجتماع می‌گذارد، با این نحوۀ پوشش می‌خواهد نشان دهد که هر کسی حق ندارد به این حریم پاک، مقدس و خصوصی وارد شود. این حریم، حریم حرمت، حیا و احترام است؛ نه جای هرزگی، آلودگی و هوس‌بازی.
اما این نکته که رنگ مشکی فاقد جذابیت و نشاط است نیز به برتری حجاب تیره‌رنگ دلالت دارد، زیرا نگاه افراد نامحرم به سمت این پوشش جذب و جلب نمی‌‌شود و احساس نشاط و جلب توجه در نامحرمان انگیخته نمی‌‌شود. ولی شخصی که لباس تیره پوشیده، هیچ‌گاه به این دلیل که رنگ لباسش تیره است، دچار افسردگی نمی‌‌شود؛ زیرا رنگ‌های شاد و بانشاط بسیاری در دایرۀ دید وی وجود دارد و نگاه او فقط و فقط به چادر خودش معطوف نشده است. در نتیجه زنی که چادر مشکی می‌پوشد، حداکثر ایمنی را برای خود ایجاد کرده است و نشان می‌دهد که اینجا نقطۀ پایان نگاه‌های نامحرمان است و در فراسوی این پوشش جایی برای نگاه‌ها و نیت‌های ناپاک نیست.
همچنین باید اشاره کرد که پوشش مشکی در مقابل نامحرم با عدم نظافت مغایر است، زیرا طبق دستورات اسلامی، نظافت نیمی از ایمان است. همچنین امام علی (ع) می‌فرماید: «لباس پاکیزه غم و اندوه را می‌زداید.»[۱] (جوادی آملی، ۱۳۹۱: ۱۵۷) پس می‌توان گفت: پوشیدن چادر مشکی با نظافت کامل و همچنین فقط در مقابل نامحرم، که معمولاً زمانی محدود را شامل می‌شود، سبب افسردگی نخواهد شد.

 

وحدت در پوشش

از آنجا که معمولاً از نوع لباس می‌‏توان پایگاه اجتماعی، خودآگاهی افراد و ارزیابی آن‌‌ها از خود را حدس زد، در مدارس سعی می‌‏شود کودکان از لباس و روپوش هم‌‏شکل استفاده کنند تا به این ترتیب، فردیت‌‏زدایی شود و احساس فردیت (Individualise) در آنان کم گردد. یونیفرم‌‌ها مثل لباس خلبانان، غواصان، آتش‌‏نشان‌‏ها و رانندگان، علاوه بر اینکه افراد را در برابر صدمات و آسیب‌‏ها حفظ می‏‌کند، عامل شناسایی است، زیرا هویت افراد را فاش می‌‏سازد.
در اسلام در موسم حج، افراد از لباس هم‌‌‏شکل احرام استفاده می‌‏کنند که نشانۀ ترک دل‌‌بستگی‌‏های دنیوی و کنار گذاشتن لباس‌‏های رنگارنگ است. در واقع همان‌‌گونه که لباس متحدالشکل و یونیفرم در دیگر اصناف و اقشار، ماهیت افراد را مشخص می‏‌کند، جلباب و چادر مشکی معرف شخصیت روحی و معنوی و پاکدامنی بانوان مسلمان به‌عنوان قشر بزرگ جامعه است و می‌‌تواند به نامحرمان این واقعیت را نمایان سازد که زن دارای این نوع پوشش، بنای خروج از حریم پاکدامنی و ترک احکام انسانی و پر از خیر و صلاح اسلامی را ندارد.

 

نتیجه‌گیری:

رنگ مشکی، رنگ «نه» مطلق است برای مشخص کردن مرزها و حریم‌های اجتماعی و حجاب یک خانم مسلمان با چادر مشکی از این دسته است. وقتی خانمی چادر مشکی به سر می‌کند و با وقار و متانت تمام، قدم به عرصۀ اجتماع می‌گذارد، با این نحوۀ پوشش می‌خواهد نشان دهد که هرکسی حق ندارد به این حریم پاک، مقدس و خصوصی وارد شود. این حریم، حریم حرمت، حیا و احترام است؛ نه جای هرزگی، آلودگی و هوس‌بازی.
در واقع او با حجاب مشکی و چادر مشکی بین خود و مردان نامحرم مرزی عاقلانه ایجاد می‌کند. او با این رنگ سیاه به‌صورت هدفمند می‌خواهد نگاه تیز و برندۀ هرزگی و ابتذال را بشکند و نگذارد در حریم عفاف، پاکی و نجابت او، نامحرمی وارد شود و حرمت او را از بین ببرد. لذا چادر مشکی به‌منزلۀ حرمت و احترام است. مرز ادب، کرامت، حیا و عفت است.
مشکی فقط رنگ حضور اجتماعی زن مؤمن در مقابل نامحرمان است، نه در هر مکان و هر زمان و هر موقعیتی. او هرگاه در محیطی که از نگاه‌های نامحرم و آلوده به‌دور است، قرار می‌گیرد چادر مشکی را از سر برمی‌دارد و در حدود و مرزهای ایمانی خویش، با پوشیدن بهترین لباس‌ها و با جذاب‌ترین رنگ‌ها، طراوت، زیبایی، گرمی و شادابی خود را برای اهل خانه و همکاران خانم یا مجالس زنانه به نمایش می‌گذارد.

 

منبع: تبیان


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
پر بازدیدترین
 • تیپ دختر مهران مدیری در یک مراسم! + عکس
 • آیا می دانید ریش مردان چه فوایدی برای سلامتی آن ها دارد؟
 • تیپ خانم‌های بازیگر در یک دورهمی! + عکس
 • ظرف مدت 180 دقیقه لاغر شوید
 • دم نوش مناسب برای پاک سازی معده, جگر و روده‌ها
 • آخرین پیام رحمت به برادرش در فرودگاه مهرآباد + تصاویر
 • الناز شاکردوست از بیمارستان مرخص شد! + عکس
 • هشدارهای جدی که روده های ناسالم به بدن می دهند
 • تصویر جالب یک پراید وسط معرکه جنگ ارتش ترکیه با کرد ها در شهر عفرین!
 • معرفی یک کلید طلایی برای درمان یبوست
 • چگونه بعد از سقوط هواپیما زنده بمانیم؟
 • نکاتی که خانم ها حتما باید بدانند
 • نشانه های کمبود آهن در بدن چیست؟
 • راهکارهای فوق العاده برای درمان بی خوابی
 • بهترین زمان برای حمام کردن چه وقتی است؟
 • کدام بدتر است: سیگار، پیپ یا قلیان؟
 • تصویر سکه نقره ضرب شده توسط داعش!
 • عوارض خطرناک قرص های ضد حاملگی
 • پشت پرده اسکناس ۲ هزار تومانی مشخص شد! + عکس
 • این ماده غذایی خوشمزه یکی از مغزهای سرشار از آهن است
 • پاسخ محکم مربی پرسولیس به منتقدان+عکس
 • واکنش کارلوس کیروش به سانحه هوایی دیروز + عکس
 • معرفی 7 مسکن طبیعی
 • حمید فرخ‌نژاد به بالیوود رفت! + عکس
 • تصویر بنر کری خوانی لبنانی ها برای اسراییل در نقطه مرزی با رژیم صهیونیستی
 • توئیت سفیر آلمان برای سقوط هواپیمای ایرانی + عکس
 • ببینید/ جدیدترین تصویر از تحقیر وزیرخارجه آمریکا در کاخ ریاست جمهوری لبنان
 • چرا هنگام گرسنگی عصبانی می شویم؟
 • تیم‌های جستجوی هلال احمر در منطقه صعب العبور در دنا +عکس
 • بوی بدن درباره سلامتی‌تان چه می‌گوید
 • زهرا نعمتی بهترین ورزشکار معلول تیراندازی با کمان جهان شد+عکس
 • منظره شگفت انگیز پیکوپلانکتون های آبی رنگ در هرمزگان
 • آب گرفتن بهتر است یا مخلوط کردن؟
 • استقبال برانکو از دو ستاره قدیمی پرسپولیس در قطر+ عکس
 • 6 توصیه غذایی برای زیباسازی خنده‌ شما
 • چگونه میوه مرغوب از نامرغوب را تشخیص دهیم؟
 • علائم قند خون بالا چیست؟
 • وقتی عصبانی هستید چه مسایلی را باید به خاطر بیاورید؟
 • 8 گیاه که دل درد را تسکین می دهند
 • راهکار هایی برای سم زدایی طبیعی کلیه
 • با این نوشیدنی خستگی چشمانتان را دربیاورید
 • چگونه از بوی بد سرویس بهداشتی جلوگیری کنیم؟
 • تعریق زیاد نشانه چیست؟
 • چرا کبد چرب می‌شود؟
 • استفاده از بخاری بدون دودکش در این مکان ها ممنوع
 • 5 اشتباهی که ممکن است در طول رژیم انجام دهید
 • مضرات استفاده از عطر در حاملگی
 • راز سلامت افرادی که هرگز بیمار نمی شوند
 • کلید طلایی درمان 20 بیماری‌ شایع در طب سنتی
 • خواص معجزه آسای گیاهی قدیمی برای مو
 • آخرین اخبار
 • ۲مقنی جوان همچنان در قنات فرومد مدفون هستند
 • حجاب زن، رمز حقیقت و زیبایی
 • بازداشت سارق هنگام سرقت
 • احترام به همسر در وجود حضرت فاطمه زهرا(س) معنایی جز عبودیت ندارد
 • اختصاص دو پرواز برای یافتن اجساد مسافران هواپیما
 • ادامه عملیات جستجوی لاشه هواپیما بر فراز "دنا
 • بچه‌ای که دروغ می‌گوید دشمن خدا نمی‌شود
 • تیم‌های جستجوی هلال احمر در منطقه صعب العبور در دنا +عکس
 • تاثیر تغذیه صحیح در داشتن ناخن‌هایی سالم و زیبا
 • اعزام تیم‌های دی‌وی‌آی به منطقه سقوط هواپیما
 • پرواز پهپاد ها وهلی کوپترها در منطقه سقوط هواپیما
 • کارشناسان سلامت روان و تغذیه به شبکه بهداشت کشور افزوده شده اند
 • درمان یک بیماری شیطانی
 • کسی به داد مردم رها شده در سرمای کرمانشاه نمی رسد
 • بوی بدن درباره سلامتی‌تان چه می‌گوید
 • ویتامین‌هایی برای بهبود کمردرد
 • رژیم غذایی مخصوص ورزشکاران برای ورزش درهوای سرد
 • 15 سانحه هوایی مرگبار در 24 سال
 • پوشک‌ چرا پوشک‌ها پس می‌دهند؟
 • تعریق زیاد نشانه چیست؟
 • چرا کبد چرب می‌شود؟
 • واکنش کارلوس کیروش به سانحه هوایی دیروز + عکس
 • پشت پرده اسکناس ۲ هزار تومانی مشخص شد! + عکس
 • استقبال برانکو از دو ستاره قدیمی پرسپولیس در قطر+ عکس
 • راز سلامت افرادی که هرگز بیمار نمی شوند
 • توئیت سفیر آلمان برای سقوط هواپیمای ایرانی + عکس
 • کدام بدتر است: سیگار، پیپ یا قلیان؟
 • آخرین پیام رحمت به برادرش در فرودگاه مهرآباد + تصاویر
 • تیپ دختر مهران مدیری در یک مراسم! + عکس
 • 6 توصیه غذایی برای زیباسازی خنده‌ شما
 • تیپ خانم‌های بازیگر در یک دورهمی! + عکس
 • علائم قند خون بالا چیست؟
 • مهم‌ترین سوالات قبل از ازدواج
 • حمید فرخ‌نژاد به بالیوود رفت! + عکس
 • الناز شاکردوست از بیمارستان مرخص شد! + عکس
 • مضرات استفاده از عطر در حاملگی
 • چگونه بعد از سقوط هواپیما زنده بمانیم؟
 • اینفوگرافیک / ترک موثر سیگار با کمک ۶ ماده غذایی سالم
 • خواص معجزه آسای گیاهی قدیمی برای مو
 • روش‌های ساده خانگی برای سفید کردن دندان
 • آشنایی با شیوه‌های پیشگیری از آنفلوانزای پرندگان
 • چگونه میوه مرغوب از نامرغوب را تشخیص دهیم؟
 • کلید طلایی درمان 20 بیماری‌ شایع در طب سنتی
 • درمان تخمدان پلی کیستیک با این ادویه
 • معرفی یک کلید طلایی برای درمان یبوست
 • تصویر سکه نقره ضرب شده توسط داعش!
 • بهترین زمان برای حمام کردن چه وقتی است؟
 • استفاده از بخاری بدون دودکش در این مکان ها ممنوع
 • نشانه های کمبود آهن در بدن چیست؟
 • با کودک بدغذا چه کنیم؟
 • ظرف مدت 180 دقیقه لاغر شوید
 • علل سیاه شدن ناخن پا
 • این ماده غذایی خوشمزه یکی از مغزهای سرشار از آهن است
 • عوارض خطرناک قرص های ضد حاملگی
 • تصویر جالب یک پراید وسط معرکه جنگ ارتش ترکیه با کرد ها در شهر عفرین!
 • دم نوش مناسب برای پاک سازی معده, جگر و روده‌ها
 • راهکار هایی برای سم زدایی طبیعی کلیه
 • چگونه از بوی بد سرویس بهداشتی جلوگیری کنیم؟
 • ببینید/ جدیدترین تصویر از تحقیر وزیرخارجه آمریکا در کاخ ریاست جمهوری لبنان
 • تصویر بنر کری خوانی لبنانی ها برای اسراییل در نقطه مرزی با رژیم صهیونیستی
 • منظره شگفت انگیز پیکوپلانکتون های آبی رنگ در هرمزگان
 • پاداش میلیاردر سعودی در آستانه دیدار استقلال و الهلال +عکس
 • هزینه داروی زلزله زدگان باید توسط دولت تأمین شود
 • قرمزی چشم چگونه درمان می شود؟
 • سرخابی ها جریمه شدند
 • راهکارهای فوق العاده برای درمان بی خوابی
 • عاملی که میکروبیوم روده را مختل می کند
 • خبری که حسابی “شفر” را خوشحال کرد
 • پاسخ محکم مربی پرسولیس به منتقدان+عکس
 • نجات جان مسافران هواپیمای یاسوج-تهران توسط کاپیتان فولاد + عکس