کد خبر: 51597
ف
۱۰ قدم برای این که ناخن جویدن را کنار بگذارید
اگر شما هم از کسانی هستید که به ناخن جویدن یا دیگر عادات مانند پیچاندن موها یا ضربه زدن با انگشت روی سطوح مختلف عادت دارید باید بدانید که این عادات معمولاً در دوران کودکی شکل می گیرند. حدود نیمی از بزرگسالان به عادت جویدن ناخن مبتلا هستند اما نزدیک به ۷۵ درصد از این افراد با رسیدن به سن ۳۵ سالگی دست از این عادت خود خواهند کشید. عادت های عصبی مانند ناخن جویدن معمولاً رفتارهای ناخودآگاه و غیرآگاهانه ای هستند که به دلیل اضطراب، استرس یا خستگی و کلافگی آن ها را تکرار می کنید. افرادی که ناخن می جوند به یک اختلال به نام «آنیکوفاژی» (onychophagia) مبتلا هستند.

به گزارش بهداشت نیوز: یکی از جوانب ناخوشایند ناخن جویدن این است که از لحاظ اجتماعی رفتاری غیرقابل قبول می باشد؛ ناخن های زبر و دندانه دار و خورده شده ظاهر زیبایی ندارند و کلاً ناخن جویدن کار جالبی در نظر گرفته نمی شود و البته نیست. برخی از افراد چنان ناخن هایشان را می جوند که از انگشت هایشان خون جاری می شود یا آن قدر در این امر زیاده روی کرده اند که دیگر تقریباً ناخنی برای آن ها باقی نمانده است. اما تنها مشکل زیبا نبودن انگشتان نیست زیرا این کار می تواند تاثیر منفی بر روی سلامتی شما نیز داشته باشد. وقتی که شما ناخن هایتان را می جوید، در واقع بین دهان و انگشتتان مبادله باکتری انجام می شود. اگر گوشه های ناخن و به اصطلاح ریشه ناخن را بجوید این باکتری ها وارد زیر ناخن خواهند شد.

علاوه بر این با این کار ممکن است صدمات دائمی و جبران ناپذیری به ناخن ها، لثه و دندان هایتان وارد کنید. از این رو اگر شما که به عادت ناخن جویدن مبتلایید و در حال خواندن این مقاله هستید و البته به دنبال راهی برای دست برداشتن از این عادت ناخوشایند هستید بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

۱۰- از ناخن های مصنوعی استفاده کنید

اگر ناخن های خود را می جوید و تاکنون در ترک این عادت موفق نبوده اید بهتر است برای مدتی از ناخن های مصنوعی استفاده کنید. امروزه انواع مختلفی از این نوع ناخن ها وجود دارد که از مواد متنوعی ساخته شده و ظاهر زیبایی نیز دارند. علاوه بر این که این ناخن ها ظاهر زیبایی را به دست ها و انگشتان شما می بخشند بلکه باعث می شوند که دیگر رفته رفته ناخن جویدن را کنار بگذارید. اگر این روش یا مانیکور کردن نیز به نتیجه دلخواه منجر نشد سعی کنید روی ناخن هایتان را چسب بزنید یا تا جایی که امکان دارد دستکش به دست داشته باشید. شاید این روش ها کمی غیرطبیعی و عجیب باشد اما بسیار موثر خواهند بود.

۹- به یک عادت دیگر روی بیاورید

همانطور که بسیاری از سیگاری ها می دانند، دست برداشتن از عادت کار بسیار سختی می تواند باشد و جویدن ناخن نیز از این امر مستثنی نیست. اگر چه هیچ وقت به شما توصیه نمی کنیم که عادت ناخن جویدن را با عادتی خطرناک تر مانند سیگار کشیدن جایگزین کنید اما عادت های کم ضررتری نیز وجود دارد که می توانید با روی آوردن به آن ها عادت جویدن ناخن را کنار بگذارید. از این روش ها می توان به زمزمه کردن، ضربه زدن با انگشت روی سطوح، جویدن آدامس و یا خوردن آبنبات اشاره کرد. یکی از مشکلات عادت های جایگزین این است که اگر موثر نیز واقع شوند (که در بسیاری از موارد اینطور نیست) بعد از مدتی گرفتار یک عادت ترک نشدنی دیگر می شوید که به اندازه همان عادت قبلی شما را درگیر خود می کند.

برای مثال کسانی که به خوردن آبنبات روی می آورند می تواند مشکل آفرین باشد زیرا این عادت جدید نگرانی از خراب شدن دندان ها و افزایش وزن را به نگرانی ها و استرس های قبلی نیز اضافه می کند. اگر نتوانید روشی جایگزین و کم ضررتر برای ترک عادت جویدن ناخن پیدا کنید بهتر است به روش های درمانی روی بیاورید. این موضوع پیچیدگی های خاص خود را دارد زیرا جویدن ناخن اصولاً یک بیماری یا اختلال بیمارگونه در نظر گرفته نمی شود و بسیاری از روش های درمانی باید توسط خود شخص انجام گیرند. اما هنوز هم روش های دیگری مانند گروه های اینترنتی یا کمک از دیگران را می توان امتحان کرد.

۸- از سیستم رفاقتی استفاده کنید

اگر شما هم مانند بسیاری از افراد دیگر هنگام انجام دادن یک کار همراه با دیگران به نتایج بهتری دست پیدا می کنید بهتر است برای ترک عادت جویدن ناخن نیز از همین اصل سود ببرید. بسیاری از کسانی که با مشکل جویدن ناخن مواجهند معمولاً به سراغ کسانی می روند که آن ها نیز با همین مشکل دست و پنحه نرم کرده و قصد ترک آن را دارند. اصل ساده داشتن شخصی دیگر که هدف مشترکی با شما داشته و می توانید در مسیر رسیدن به این هدف روی او حساب کنید کمک زیادی به ترک کردن عادت جویدن ناخن خواهد کرد. همچنین ترک کردن این عادت با اشخاص و گروه های دیگر به شما این امکان می دهد که نکات و استراتژی های موثر را با یکدیگر در میان بگذارید.

واقعیت این است که هر روشی که برای دیگران موثر واقع شود می تواند در مورد شما نیز همان میزان تاثیر را داشته باشد. یکی دیگر از دلایل همراه شدن با دیگران در این راه این است که در بسیاری از موارد این افراد دلایل مشابهی برای روی آوردن به جویدن ناخن دارند. به عبارت دیگر افرادی که دارای یک عادت ناخوشایند مشترک هستند ممکن است گذشته و دلایل مشترکی برای این کار داشته باشند. بدین ترتیب ملاقات کردن با این افراد و تشکیل گروه های کوچک و بزرگ می تواند باعث ریشه یابی علل روی آوردن به جویدن ناخن شود.

البته نمی توان یک روش خاص را برای تمامی کسانی که به مشکل جویدن ناخن دچار هستند به کار برده و نتیجه یکسان گرفت زیرا بسیاری از افراد علاقه ای به همراهی در این زمینه با دیگران و حضور در گروه ها نیستند و دوست ندارند در مورد احساسات و مشکلات شخصی شان صحبت کنند. بدین ترتیب این افراد می توانند از روش هایی مانند ریلکسیشن یا تکنیک های کاهش استرس استفاده کنند.

۷- مشکل را از طریق ریلکسیشن حل کنید

به خاطر برخی دلایل و برای برخی از افراد، جویدن ناخن روشی برای کاهش استرس و نگرانی است. اگر این موضوع در مورد شما نیز صدق می کند، شاید استفاده از روش های ریلکسیشن یا تکنیک های کاهش استرس بتواند بر عطش شما برای جویدن ناخن غلبه کند. این روش های درمانی می توانند در کاهش استرس و نگرانی که در بسیاری از موارد ریشه مشکل جویدن ناخن هستند موثر واقع شوند. ریلکسیشن می تواند از طریق آرام سازی محیط اطراف نیز نقش مثبتی داشته باشد.

برای مثال نوشیدن چای های مخصوص یا استفاده از لوسیون هایی که بوی آرام بخشی دارند بسیار موثر خواهد بود. همچنین به گفته کارشناسان روش های خاص نفس کشیدن مانند نفس عمیق کشیدن یا نفس کشیدن سریع می تواند باعث کاهش استرس و نگرانی شده و متعاقباً اشتیاق شما برای ناخن جویدن را کاهش دهد.

۶- از روش تصویر سازی موفقیت استفاده کنید

ظاهر افراد در جوامع انسانی بسیار مهم است و بسیاری از ما به سختی تلاش می کنیم که بهترین ظاهر را داشت باشیم. رسیدن به چنین شرایطی همزمان با جویدن ناخن ها می تواند کار بسیار سختی باشد. جویدن ناخن ظاهر ناخوشایندی به انگشتان ما خواهد داد به همین دلیل بسیاری از کسانی که ناخن های خود را می جوند همواره سعی دارند دست هایشان را پنهان کرده یا دستکم دست هایشان را در حالت بسته قرار دهند. اگر شما هم به خاطر ناخن های جویده شده خود احساس ناخوشایندی دارید باید بدانید که استفاده از تصویرسازی مثبت می تواند یک انگیزش قوی برای کنار گذاشتن این عادت ناخوشایند باشد.

برای مثال می توانید با عکس گرفتن از ناخن های سالم و جویده نشده در اطرافتان، مشوقی برای دست برداشتن از ناخن جویدن پیدا کنید. البته می توانید ار زوش های تصویرسازی دیگر نیز استفاده کنید. برای مثال در ذهن خود پیروزی بر این عادت بد را متصور شوید و مطالعات نشان داده که این روش می تواند نقش مثبتی در کنترل کردن مغز و جلوگیری از جویدن ناخن ها داشته باشد.

۵- همیشه ناخن هایتان را آراسته و تمیز نگه دارید

برای بسیاری از کسانی که ناخن های خود را می جوند، حل کردن مشکل ناخن های جویده شده بر استرس و نگرانی آن ها می افزاید. یکی از راه های غلبه بر این مشکل این است که سعی کنید ناخن هایتان را همواره آراسته نگه دارید. سعی کنید همواره یک جعبه کامل مانیکور همراه داشته باشید. در صورت همراه داشتن یک ست کامل مانیکور یا حتی یک سوهان ساده می توانید بدون گاز گرفتن و کندن ناخن های شکسته یا ریشه ریشه شدگی های ناخن، آن ها را مرتب کنید. هر هفته یک بار ناخن های دستتان را مانیکور کنید. ابتدا با کوتاه کردن ناخن هایتان [البته اگر چیزی از آن ها باقی گذاشته اید] شروع کنید.

سپس با استفاده از سوهان آن ها را مرتب نمایید. برای چند دقیقه انگشتانتان را در یک ظرف آب گرم که در آن مقداری روغن یا لوسیون زیتون ریخته اید فرو ببرید. سپس آرام آرام پوسته های ایجاد شده را با یک تکه پارچه کتانی پاک کنید. دست هایتان را خشک کرده و یک بار دیگر لوسیون یا کرم مخصوص روی انگشتان بمالید. اگر می توانید بهتر است هر ماه چند بار مانیکور حرفه ای انجام دهید زیرا هزینه کردن برای این کار می تواند محرکی شود برای این که کمتر ناخن هایتان را بجوید. لاک زدن روی ناخن نیز بسیار مفید خواهد بود زیرا سعی خواهید کرد زیبایی آن ها پس از براق کردن را خراب نکنید.

۴- از یک بازدارنده استفاده کنید

اگر هیچکدام از روش های قبلی موثر واقع نشد می توانید به سمت بازدارنده ها بروید. در داروخانه ها معمولاً کرم ها، روغن ها و براق کننده های ناخنی وجود دارد که برای جلوگیری از ناخن جویدن طراحی شده اند. از آن جایی که جویدن ناخن یک عادت غیرآگاهانه است، در صورت استفاده از این مواد بازدارنده وارد مرحله آگاهانه خواهید شد زیرا مزه این مواد طوری است که با تماس زبان با ناخن به شدت شما را تحریک کرده و متوجه می شوید که دستتان را به سمت دهانتان برده اید. در واقع این مواد معمولاً مزه تندی دارند که جویدن ناخن را از مرحله ناخودآگاهی وارد مرحله خودآگاهی می کند.

ترکیباتی که در این مواد استفاده می شود معمولاً مزه خاصی دارند که از آن میان می توان به عصاره فلفل هندی با مزه تند و ساخارید دناتونیوم با مزه تلخ اشاره کرد. ماده اخیر ترکیبی غیرسمی بوده که معمولاً به ترکیبات سمی مانند ضدیخ افزوده می شود تا مانع از خورده شدن آن توسط کودکان و حیوانات گردد. برخی نیز از بازدارنده های خانگی استفاده می کنند که برخلاف مواد بازدارنده خیلی زود شسته شده و دوام چندانی روی ناخن ندارند. بسیاری از کسانی که عادت جویدن ناخن دارند توانسته اند به کمک این روش عادت خود را ترک کنند در حالی که برخی پس از مدتی به آن مزه های ناخوشایند عادت کرده یا از اعمال آن ها روی ناخن های خود دست برداشته اند.

برخی نیز از بازدارنده های دیگری مانند دستبندها استفاده می کنند که به آن ها یادآوری می کند ناخن هایشان را نجوند. اگر عادت ناخن جویدن شما به دندان هایتان آسیب جدی وارد کند نیز دندانپزشکان می توانند محافظ های خاصی برای دندان هایتان بسازند که مانع از جویدن ناخن خواهد شد.

۳- حواس خود را پرت کنید

وقتی که متوجه عادت ناخوشایند خود در زمینه ناخن جویدن شدید باید سعی کنید که این انرژی را در مسیر دیگری به کار بگیرید. این موضوع برای برخی بدین معنی است که دست هایشان را سرگرم و مشغول نگه دارند تا بدین ترتیب به صورت ناآگاهانه نیز دست هایشان را به سمت دهانشان نبرند. استفاد از توپ های کاهش استرس استفاده کرد که در واقع یک توپ لاستیکی است که در کف دست قرار داده و آن را فشار می دهید. وقتی که خود را در حال جویدن ناخن دیدید بهتر است خیلی سریع به سراغ این توپ بروید. اگر به این کار ادامه دهید عطش شما برای جویدن ناخن فروکش خواهد کرد.

اگر دوست دارید کار موثر و منتج به فایده ای بزنید بهتر است سمت کارهایی بروید که دست های شما را برای مدت طولانی به صورت مداوم درگیر خواهد کرد مانند طراحی، نقاشی، دوختن یا بافندگی. وقتی که از انجام این کارها احساس راحتی کردید می توانید در هر جایی که هستید این کارها را انجام دهید حتی در ایستگاه اتوبوس یا در داخل مترو.

۲- علت جویدن ناخن را پیدا کنید

شاید فکر کنید که وقتی پای ناخن جویدن به میان می آید هیچ دلیل خاص یا چرایی برای این کار وجود ندارد. در این صورت خواهید گفت که ناگهان یک روز خود را در حال جویدن ناخن یافته اید و آن قدر این کار را ادامه داده اید که به یک عادت تبدیل شده است.شاید این داستان در مورد برخی از افراد صدق کند اما برای بسیاری دیگر دلایل خاصی در پشت این عادت وجود دارد که می تواند کلافگی، استرس، ترس یا اضطراب باشد. شاید اولین روزی که ناخنتان را جویده اید اولین روز مدرسه یا اولین شبی بوده که بیرون از خانه خوابیده اید. ناخن جویدن در این موارد یک روش فیزیکی برای کاهش استرس، ترس و نگرانی که حس کرده اید بوده است. اگر دلیل و انگیزه ناخن جویدن خود را پیدا کنید می توانید روش سازمان یافته و موثرتری را برای مقابله با آن پیدا کنید.

برای مثال هنگامی که خود را در حال ناخن جویدن یافتید شرایط روحی و افکار آن لحظه خود را در یک دفترچه یادداشت کنید، مکانی که در آن هستید را مشخص کنید، کاری که مشغول آن هستید را بنویسید، احساسی که در ان لحظه چه از لحاظ جسمی و چه روحی دارید یادداشت کنید. اگر برای مدتی این را ادامه دهید با کمی تجزیه و تحلیل علت را پیدا خواهید کرد. اکنون که دلیل را پیدا کرده اید راهی برای حل کردن آن پیدا کنید. اگر نتوانید منبع استرس را حذف کنید می توانید کار دیگری انجام دهید. اگر در سر کار احساس خستگی و کلافگی می کنید به یک پیاده روی کوتاه مدت بروید یا کمی آب بنوشید.

اگر سفر با هواپیما شما را نگران می کند مقدار کافی روزنامه و مجله یا کتاب یا هر چیز خواندنی همراه خود داشته باشید، یا حتی لپ تاپی که بتوانید با آن فیلم نگاه کنید. صحبت کردن با دیگران در مورد احساساتتان نیز بسیار موثر خواهد بود.

۱- به دنبال درمان بروید

اگر عادت ناخن جویدن شما بسیار شدید است – یعنی انگشت های شما در اثر ناخن جویدن دچار خونریی می شوند، ناخن هایتان را به طور کامل از دست داده اید یا آسیبی دائمی به دلیل این عادت به بدن خود وارد کرده اید- زمان آن فرا رسیده که دنبال درمان و کمک از دیگران باشید. اونیکوفاژی یا همان جویدن ناخن یکی از رفتارهایی است که در ذیل اختلال وسواس فکری-عملی قرار می گیرد. اگر فکر می کنید که شما نیز به این اختلال دچار شده اید با یک روانشناس در این زمینه مشورت کنید. ممکن است وی از روش دارویی را روش های غیردارویی و یا حتی ترکیبی از هر دو استفاده کند. در این موارد می توان از داروهای تجویزی مانند پاکسیل، زولوفت یا سلکسا استفاده کرد.

اگر هم به این اختلال ناخوشایند مبتلا نشده اید می توانید از روش های رفتار درمانی برای از بین بردن عطش ناخن جویدن استفاده کنید. همچنین می توانید از مدیتیشن، یوگا و یا تمرین های ویژه برای دوری جستن از جویدن ناخن استفاده کنید. به یاد داشته باشید که یک روش برای همه موثر نخواهد بود. پس اگر یک روش برای شما نتیجه ای در بر نداشت ناامید نشده و روش های دیگر را امتحان کنید، یا چند استراتژی را با هم ترکیب نمایید. برخی دیگر از افراد نیز از طریق هیپنوتیزم توانسته اند این عادت دردناک خود را کنار بگذارند.

در واقع در این روش آموزش هایی دریافت خواهید کرد که هنگام مبادرت به جویدن ناخن به سرعت متوجه خواهید شد و در واقع بخش ناخودآگاه ذهن شما خیلی سریع باعث بیدار شدن بخش خودآگاه ذهنتان خواهد شد. اگر یک یا تعدادی از این روش ها را مورد استفاده قرار دهید بدون شک دیر یا زود عادت جویدن ناخن را کنار خواهید گذاشت.


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
پر بازدیدترین
 • این خواننده‌ عزیزانش را در سقوط هواپیما از دست داد + عکس
 • تست روانشناسی دوست داشتن همسر
 • فاصله میان برخورد هواپیما با کوه تا فرودگاه یاسوج + عکس
 • گرانی غیرقانونی بلیت، ناجی مسافر پرواز یاسوج شد + عکس
 • تسکین فوری میگرن بدون دارو
 • بهترین مواد غذایی برای باروری مردان
 • چطور کبوترها می توانند از ما در برابر بیماری ها محافظت کنند؟
 • تصاویر زن و شوهری که پس از ۳۷ سال زندگی همچنان لباس هایشان را با هم ست می کنند
 • موی بلند زن جوان، بلای جانش شد! + تصاویر
 • حضور بدون تشریفات قاسم سلیمانی در هواپیما! + عکس
 • اجساد مسافرین هواپیمای سقوط کرده پیدا شد‌ + عکس
 • پهپادهای جستجو بر فراز آسمان دنا + عکس
 • به خاطر ۴ دلیل در مصرف میوه، زیاده روی نکنید
 • معاوضه قبر میلیاردی با ماشین مدل بالا! + عکس
 • ۷نکته غذایی برای جلوگیری از لخته شدن خون
 • بررسی خواص درمانی بی شمار رب انار
 • ۶ میوه با خواص ویژه برای لاغری و چربی سوزی
 • خطری که زندگی پدران تنها را تهدید می کند
 • نخستین تصاویر از لاشه هواپیمای تهران یاسوج در کوه های دنا + فیلم
 • ترافیک سنگین تهران جان دانشمند یونانی را نجات داد+ عکس
 • بهترین گیاهان ضدافسردگی را بشناسید
 • گل‌های یخ زده در ژاپن + عکس
 • همه آن چیزهایی که لازم است درباره هپاتیت B بدانید
 • فواید شگفت انگیز زردچوبه برای پوست
 • اتوبوسی که شب گذشته ماموران ناجا را زیر گرفت+ عکس
 • ۱۱ غذای خطرناک که باید مراقب مصرف آنها باشید
 • اثر «کم صبری» بر قلب + راه‌های صبور شدن
 • آزمایشات لازم برای زنان 40 ساله
 • نخستین تصویر از لاشه هواپیمای مسافربری تهران-یاسوج
 • تصادف شدید خودروی گرانقیمت فراری کالیفرنیا در تهران+عکس
 • اسکی زنان در افغانستان +عکس
 • گروه خونی‌ات را بگو تا سلامت‌ات را بگویم
 • محل احتمالی سقوط هواپیمای ATR سقوط کرده آسمان در کوه دنا+عکس
 • برنامه غذایی نامناسب میان خانواده های ایرانی
 • فرق پیاز سفید و قرمز چیست؟
 • ۱۵ کلید طلایی برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی
 • سلامت قلبتان را با رژیم غذایی مناسب تضمین کنید
 • اندازه مغز شما میزان هوش‌تان را تعیین می‌کند
 • مصرف گوشت خام اسب در ژاپن! +عکس
 • علت حساسیت دندان‌ها چیست؟
 • چرا خر و پف می‌کنیم؟+ راههای درمان
 • دوش گرفتن در شب چه فوایدی دارد؟
 • نکات ایمنی در هنگام سفر یا گردش با کودکان
 • انتخاب رنگ اتاق بر اساس اصول فنگ شویی
 • چطور اسفندماه بدون استرس به پایان برسد؟
 • صبح‌ها دوش بگیرید بهتر است یا شب‌ها؟
 • ۵ تمرین ساده برای رضایت از زندگی
 • اینفوگرافیک|سال‌های سقوط
 • سفیر سوئد در تهران احضار شد
 • ۶۷ راهکار برای داشتن زندگی شادتر
 • آخرین اخبار
 • چرا بعضی‌ها دائم در حال خیانت‌ کردن هستند
 • نخستین تصویر از لاشه هواپیمای مسافربری تهران-یاسوج
 • ۶ میوه با خواص ویژه برای لاغری و چربی سوزی
 • بررسی خواص درمانی بی شمار رب انار
 • اتوبوسی که شب گذشته ماموران ناجا را زیر گرفت+ عکس
 • سلامت قلبتان را با رژیم غذایی مناسب تضمین کنید
 • فاصله میان برخورد هواپیما با کوه تا فرودگاه یاسوج + عکس
 • فواید شگفت انگیز زردچوبه برای پوست
 • اثر «کم صبری» بر قلب + راه‌های صبور شدن
 • ۶۷ راهکار برای داشتن زندگی شادتر
 • ۵ تمرین ساده برای رضایت از زندگی
 • علت حساسیت دندان‌ها چیست؟
 • بهترین گیاهان ضدافسردگی را بشناسید
 • محل احتمالی سقوط هواپیمای ATR سقوط کرده آسمان در کوه دنا+عکس
 • نخستین تصاویر از لاشه هواپیمای تهران یاسوج در کوه های دنا + فیلم
 • اسکی زنان در افغانستان +عکس
 • اجساد مسافرین هواپیمای سقوط کرده پیدا شد‌ + عکس
 • تصاویر زن و شوهری که پس از ۳۷ سال زندگی همچنان لباس هایشان را با هم ست می کنند
 • تولید انرژی پاک از پوست تخم‌مرغ
 • چگونه استیک با قارچ شکم پر بپزیم؟
 • ۱۵ کلید طلایی برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی
 • پرواز بالگرد‌های اورژانس برای پیدا کردن لاشه هواپیمای آسمان
 • ترافیک سنگین تهران جان دانشمند یونانی را نجات داد+ عکس
 • ۱۱ غذای خطرناک که باید مراقب مصرف آنها باشید
 • سفیر سوئد در تهران احضار شد
 • تصادف شدید خودروی گرانقیمت فراری کالیفرنیا در تهران+عکس
 • آیا این کودک قربانی خطای پزشکی شده است؟
 • بهترین مواد غذایی برای باروری مردان
 • صبح‌ها دوش بگیرید بهتر است یا شب‌ها؟
 • اینفوگرافیک|سال‌های سقوط
 • چه وسیله‌ای برای سفر ببریم؟
 • آزمایشات لازم برای زنان 40 ساله
 • تست روانشناسی دوست داشتن همسر
 • نکات ایمنی در هنگام سفر یا گردش با کودکان
 • مصرف گوشت خام اسب در ژاپن! +عکس
 • چطور اسفندماه بدون استرس به پایان برسد؟
 • فرق پیاز سفید و قرمز چیست؟
 • آنجلینا جولی ایرانی هم بازیگر شد! + عکس
 • تیپ زوج هنرمند در خارج از کشور! + عکس
 • ملاقات بازیکن تیم ملی با الناز شاکردوست! + عکس
 • تیپ متفاوت علی دایی و همسرش دیشب در یک مراسم! + عکس
 • چرا خر و پف می‌کنیم؟+ راههای درمان
 • خطری که زندگی پدران تنها را تهدید می کند
 • عکس جنجالی از ورق بازی زنان عربستان در مسجد الحرام!
 • چطور کبوترها می توانند از ما در برابر بیماری ها محافظت کنند؟
 • انتخاب رنگ اتاق بر اساس اصول فنگ شویی
 • اینفوگرافیک / سالم ترین گزینه های غذایی برای رفع چین و چروک صورت
 • ۷نکته غذایی برای جلوگیری از لخته شدن خون
 • تسکین فوری میگرن بدون دارو
 • به خاطر ۴ دلیل در مصرف میوه، زیاده روی نکنید
 • دوش گرفتن در شب چه فوایدی دارد؟
 • وقتی حرفی باهم نداریم چه کنیم
 • علائمی در بدن که نشان دهنده ابتلا به بیماری‌های مرگبار هستند
 • خوابیدن پس از صرف غذا باعث بروز مشکلات گوارشی می‌شود
 • درمان سکته مغزی با نصب حسگر بر روی گلو
 • آیا برای کاهش وزن باید از لبنیات دست کشید
 • اهدای خون کم شد، مرگ مردان دو برابر زنان
 • گرانی غیرقانونی بلیت، ناجی مسافر پرواز یاسوج شد + عکس
 • گل‌های یخ زده در ژاپن + عکس
 • معرفی برخی از انواع قرص ضد حساسیت
 • شیردهی و باروری: آیا تغذیه با شیر مادر مانع بارداری می‌شود
 • موی بلند زن جوان، بلای جانش شد! + تصاویر
 • حقوق بهمن ماه و عیدی بازنشستگان کشوری پرداخت شد
 • مهم ترین نکاتی که در هنگام پیاده روی باید رعایت کنید
 • این خواننده‌ عزیزانش را در سقوط هواپیما از دست داد + عکس
 • حضور بدون تشریفات قاسم سلیمانی در هواپیما! + عکس
 • همه آن چیزهایی که لازم است درباره هپاتیت B بدانید
 • پهپادهای جستجو بر فراز آسمان دنا + عکس
 • ورزش در خارج از منزل در حالی که بیمار هستید، خوب است یا بد (۱)
 • معاوضه قبر میلیاردی با ماشین مدل بالا! + عکس