کد خبر: 52015
ف
شیزوفرنی به این معنی نیست که شما چند شخصیت مجزا دارید
شیزوفرنی (روان‌گسیختگی) و اختلال چند شخصیتی (DID) بعضا با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. این دو بیماری با هم تفاوت‌های بسیاری دارند. حتی نشانه‌ها و نحوه تشخیص آنها توسط متخصص نیز متفاوت است. اما وجه مشترک هر دو اختلال روانی در این است که از نظر عموم یک بیماری وحشتناک بشمار می‌روند و اغلب مردم به دلیل نداشتن آگاهی و دانش کافی در این زمینه، از این افراد می‌ترسند و از آنها دوری می‌کنند.

به گزارش بهداشت نیوز: مرز بین برخی از بیماری‌هی اعصاب و روان از مو هم باریک‌تر است و همین مساله باعث می‌شود تا گاهی مردم آنها را با هم اشتباه بگیرند.

به گفته دکتر روبرت تی مولر، استاد روانشناسی و متخصص درمان روان‌تکانشی در تورنتو، کسانی که با افراد مبتلا به اسکیزوفرنی (شیزوفرنی) و  اختلال چند شخصیتی روبه‌رو نشده باشند، به‌راحتی این دو بیماری را با هم اشتباه می‌گیرند. این در حالیست که حتی نشانه‌های آنها هم با یکدیگر متفاوت است.

به گزارش محققان مرکز خیریه سلامت اعصاب و روان، ۵۰ درصد مردم شیزوفرنی را همان اختلال چند شخصیتی می‌دانند. اما برای آشنایی با تفاوت این دو از شما دعوت می‌کنیم تا ادامه مطلب را از نظر بگذرانید.
وقتی افراد شیزوفرن نشانه‌های بیماری را نشان می‌دهند، ممکن است دچار توهم یا اختلال ادراکی شوند.
از سراسر وب
پیشنهاد از
پرفروش ترین ابزار برقی فنی
انواع چترهای فانتزی با ارسال رایگان
با این وسیله از هوای آلوده این روزها در امان باشید.

به این مفهوم که، وقتی روان‌پریش می‌شوند، افکارشان پوچ و بی معنی می‌شود. به گفته دکتر مولر، این امر تحت تاثیر گذشته افراد است بنابراین، کاملا هم بی‌معنی و مهمل نیست و گاهی به مسایل شخصی فرد مربوط می‌شود.

از دیگر نشانه‌های روان‌گسیختگی این است که آنها دچار توهمات شنیداری و دیداری هستند. وقتی بیماری وخیم می‌شود، فرد قدرت تفکر سالم و شفاف را از دست می‌دهد. این توهم به فرد دست می‌دهد که آنچه او می‌گوید و باور دارد واقعیت دارد، در حالیست که این یک خیال باطل و اشتباه است. شیزوفرن‌ها معتقد هستند که همیشه افکارشان درست و این بقیه هستند که اشتباه می‌کنند.

در حالت کلی، فرایندهای فکری و پاسخگویی‌های عاطفی این افراد از کار می‌افتد و در عملکردهای شغلی و زندگی عادی آنها اختلال به‌وجود می‌آید.

افرادی که دارای اختلال چند شخصیتی هستند نیز واقعیت زندگی را به شکلی دیگر می‌بینند. اما به جای توهمات شنیداری و دیداری، یک شخصیت جدید در وجود فرد پدیدار می‌شود و شخصیت اصلی در هاله‌ای از ابهام فرو می‌رود. در هُویت‌پَریشی، دو یا چند هویت یا شخصیت متمایز که به تناوب رفتار را کنترل می‌کنند، وجود دارد. معمولاً این شخصیت‌ها نام و سن و مجموعه‌ای از خاطرات و رفتارهای ویژه خود را دارند.

در حالی که شیزوفرن‌ها اختلال و سردرگمی را تجربه می‌کنند، هُویت‌پَریش‌ها می‌توانند با سازمان‌دهی دقیق یک شخصیت جدید و متناسب به موقعیت را از خود نشان داده و به‌طور کلی به شخصیتی دیگر تبدیل شوند.

این پدیده به حالت تناوبی بروز می‌کند. به این صورت که یکی از شخصیت‌های مختلف فرد در شرایط خاص نمایان شده و دیگر شخصیت‌ها برای مدت زمان معلومی خاموش می‌شوند. در چنین شرایطی، شخصیت اصلی معمولا از تجربه‌های هویت‌های دیگر اطلاعی ندارد.

بد نیست بدانید که هویت‌های گوناگون چنین بیمارانی کاملا با هم متفاوت هستند. برخی از آنها هر روز در شخص نمایان می‌شوند و برخی دیگر در شرایط خاص پدیدار می‌شوند. این هویت‌ها دارای ویژگی‌هایی هستند که با هویت اصلی تعارض دارند؛ مثلا می‌توانند پرخاشگر، خصمانه، کنترل‌کننده، و خود ویرانگر باشند.

همچنین، حافظه هر کدام از این هویت‌ها متفاوت از بقیه است. یعنی خاطرات هویت پرخاشگر را هویت خجالتی نمی‌تواند به خاطر بیاورد. آنها سیستم کاملا مجزایی از همدیگر دارند.

به همین خاطر است که این بیماری در راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی به عنوان اختلال شخصیتی تجزیه‌‌ای و گسستگی شناخته می‌شود که انزواطلبی از جهان بیرونی مشخصه بارز این افراد است.

دکتر مولر در این رابطه می گوید: «ذهن، این دیوارهای نیمه نفوذی را می‌سازد و دیوار کشیدن بین خاطرات و حافظه‌ها عملکردی بس عجیب و شگفت‌آور است. وقتی شما با فردی که دچار اختلال چند شخصیتی است کار می‌کنید، از دیدن رفتارهای کاملا متفاوت و عملکردهای عجیب هویت‌های مختلف او متعجب و شگفت‌زده خواهید شد. رفتار این افراد به گونه‌ای است که گویا فردی دیگر در مقابلتان ایستاده است. اما واقعیت این است که هویت‌های درونی این افراد در موقعیت‌های مختلف، پدیدار می‌شوند و انسانی کاملا متفاوت از آنچه چند دقیقه پیش بوده‌اند، از خود بروز می‌دهند.»

نمایی از فیلم Split که شخصیت اصلی داستان به اختلال چند شخصیتی از نوع منفی مبتلاست.
علت شکل گیری شیزوفرنی و هویت‌پریشی نامعلوم است

علت پدیدار شدن هیچ کدام از بیماری‌های مورد بحث مشخص نیست. در اسکیزوفرنی، مردان در اوایل دهه ۲۰ زندگی و زنان در اواخر این دهه، نشانه‌های اختلال را بروز می‌دهند. در کسانی که اختلال چند شخصیتی دارند، این مشکل می‌تواند از کودکی پدیدار شده و به صورت تدریجی خودش را نشان دهد.

اشخاصی که گذشته سخت و پر مشکلی را پشت سر گذاشته باشند، بیشتر از مردم عادی در خطر ابتلا به شیزوفرنی قرار دارند. اما هنوز ارتباط این دو امر به لحاظ علمی ثابت نشده است.

در طول سالیان گذشته، محققان بیان داشته‌اند که شیزوفرنی یک بیماری بیولوژیکی یا ژنتیکی است که می‌تواند به نسل بعد به ارث برسد. مولر در این رابطه گفته، در دوران تحصیل وی در دهه ۱۹۸۰ میلادی، او تصور می‌کرده عاملی موسوم به «فرضیه دوپامین» می‌تواند در شکل‌گیری این بیماری نقش داشته باشد، اما اطلاعات کاملی در این رابطه وجود ندارد و نمی‌توان آن را ثابت کرد.

البته، فرضیه ارثی بودن شیزوفرنی تا حدی می‌تواند صحت داشته باشد زیرا اگر یکی از دوقلوها دچار روان‌گسیختگی شود، احتمال پدیدار شدن این اختلال در خواهر/برادر دیگر نیز بسیار بالا خواهد بود.

مولر در مورد فرضیه‌های گوناگونی که در مورد این اختلالات وجود دارد گفته که هرساله موضوعات جدیدی در علم روانشناسی در این باب مطرح می‌شود و بیشتر آنها در راستای تکمیل نظریه قبلی است. اما واقعیت این است که هنوز هیچ دلیل مشخصی برای شکل‌گیری شیزوفرنی در اشخاص پیدا نشده است.

در مورد DID موضوع کمی قابل درک‌تر است. در تحقیقات گوناگون مشخص شده که روان‌رنجوری‌ها و زخم‌های روانی از دوران کودکی ارتباط مستقیم با پیدایش اختلال چند شخصیتی در افراد دارد. به‌ویژه کسانی که در کودکی مورد تجاوز، سواستفاده جنسی یا خشونت واقع شده‌اند احتمال اینکه در بزرگسالی دچار هویت‌پریشی شوند، بسیار بالاست.

از آنجا که فرد هویت‌پریش دارای شخصیت‌های پرخاشگر، عصبی و دارای تمایلات جنسی خشن است، اینکه در گذشته چنین مسایلی را تجربه نکرده باشد بسیار بعید خواهد بود. ممکن است این اشخاص در کودکی مورد تعارض جنسی توسط والدین قرار گرفته باشند، یا در نوجوانی فروخته شده باشند. یا مسایل دردناک و ترسناک دیگری از این دست.

تنها راه خاموش کردن تکانش‌های مغزی و درونی این افراد، کمک گرفتن از دنیای بیرونی است. آنها با شبیه‌سازی واقعیت‌ها در تصوراتشان سعی در کنار آمدن با مشکلات درونی خود را دارند. این رفتار، همانند سیستم ایمنی در برابر ویروس‌هاست. مغز این افراد می‌داند مشکلی وجود دارد که کنار آمدن با آن چندان آسان نیست، به همین خاطر دست به دامن یک موقعیت و هویت جدید می‌شود تا از شر هویت قبلی خلاص شود.
روش‌های کمک به این بیمارها با هم متفاوت است

در کشورهای اروپایی همچون نروژ و فنلاند، شیزوفرنی با هوای تازه، ورزش کردن و زندگی در میان افرادی که بیماری آنها را پذیرفته‌اند درمان می‌شود. برنامه‌های درمانی در فضای باز و در میان مردم بسیار کارآمدتر از بستری بیمار در بیمارستان پاسخگو بوده است.

فعالیت‌های اجتماعی برای کمک به شیزوفرن‌ها بسیار کاربردی است و این افراد می‌توانند با مشکلات ناشی از سواستفاده و بدرفتاری بهتر کنار بیایند.

البته برای درمان اسکیزوفرنی، داروهای مخصوصی هم وجود دارد اما دوز مصرفی آن ها در زمان‌های مختلف، متفاوت خواهد بود. همچنین برای همه افراد یک داروی مشخص تجویز نمی‌شود.

دکتر مولر اعتقاد دارد که با مشاوره و روانشناسی می‌توان این بیماران را درمان کرد. پزشک درمان‌گر باید از مشکلات دوران کودکی فرد به طور کامل آگاه باشد تا بتواند به او در از بین بردن خاطره‌های تلخ کمک کند.

برای درمان اختلال چند شخصیتی هم لازم است متخصص به عمق خاطرات کودکی فرد نفوذ کند و ببیند چه مساله یا مسایلی باعث بروز چنین اختلالی شده است. سپس با کمک خود بیماری، به حذف و کمرنگ کردن این زخم‌های روانی اقدام کند.
افراد دارای اختلال‌های روان‌گسیختگی و هویت‌پریشی زندگی عادی همانند دیگران دارند

لازم است بدانید کسانی که دچار بیماری‌های موردبحث هستند، زندگی عادی همچون دیگران دارند و اغلب آنها از مردم می‌خواهند که همچون هیولاهای ترسناک یا یک موجود وحشتناک به آنها نگاه نکنند.

بر اساس یک تحقیق میدانی مشخص شده، ۲۶ درصد از مردم تصور می‌کنند کسانی که به شیزوفرنی مبتلا هستند، ممکن است رفتار خصمانه یا خشن داشته باشند. ۲۳ درصد دیگر هم تصویر می‌کنند که اسکیزوفرنی‌ها باید به طور ۲۴ ساعته تحت درمان و کنترل متخصصان روانپزشکی باشند!

اما واقعیت این است که اعتقاد عمومی کاملا اشتباه است و مردم باید این باورهای غلط خود را کنار بگذراند و رفتار انسانی‌تری با این بیماران داشته باشند. افراد شیزوفرن کاملا عادی زندگی می‌کنند و به خوبی از قوانین و محدودیت‌های اجتماعی آگاه هستند. روان‌گسیختگی چیزی است که هر فردی ممکن است به طور خاصی در زندگی خود تجربه کند.

منبع: روزیاتو


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
پر بازدیدترین
 • لطفاً عکس اجساد را منتشر نکنید (عکس)
 • برای کوچک کردن شکم در عرض یک هفته، ۷ گام ساده را فراموش نکنید
 • صبحانه ضد پیری
 • مصرف این میوه ها در فصل زمستان ممنوع
 • ورزشی فوق العاده برای کاهش درد زانو
 • چطور گازهای روده‌ای را کم کنیم؟
 • سکته قلبی در کمین این مردان
 • راه هایی برای افزایش قد در بزرگسالی
 • ۵ اشتباه بزرگ سلامتی را بعد از ۳۰ سالگی مرتکب نشوید
 • با این نسخه خانگی با کم کاری تیروئید مقابله کنید
 • اینفوگرافیک / 7 ماده غذایی را هیچگاه دو بار گرم نکنید
 • آسیب های پنهان وای فای بر بدن
 • فواید شگفت انگیز تخم بلدرچین که از آنها بی خبرید
 • این خوراکی خوشمزه را بخورید تا پوست تان پیر نشود
 • بقایای لاشه هواپیمای سقوط کرده از نزدیک + عکس
 • علائم هشداردهنده ابتلا به انواع سرطانها را نادیده نگیرید
 • افرادی که نباید آدامس بخورند
 • تکاوران ارتش در کنار لاشه هواپیمای سقوط کرده + عکس
 • کمبود آهن بدنتان را با قرص آهن طبیعی جبران کنید
 • ۷ حقیقتی شگفت انگیز که باید در مورد صبحانه بدانید
 • فواید شگفت انگیز خرمای سیاه
 • با این آبمیوه به مبارزه با خشکی پوست بروید
 • آرد این مغز را بخورید و معجزه سلامتی را در بدنتان ببینید
 • مصرف زیاد این گیاه باعث فلجی می شود
 • وزیر بهداشت؛ ۴۰ سال قبل در دشت شقایق! + عکس
 • امام جماعت بسکتبالیست! + عکس
 • با ورزش مغز آشنا شوید/تقویت حافظه
 • آب سیاه را با تغذیه مناسب به زانو درآورید
 • ۱۰ نکته‌ی هوازی برای کاهش وزن سریع‌تر
 • پیش از ازدواج مزاج خود را ارزیابی کنید
 • پوستتان با شما حرف می زند
 • اضطراب بیماران دیابتی را با طلای سرخ برطرف کنید
 • درمان این بیماری پوستی شایع با عصاره وانیل
 • بلایی که کم تحرکی برسرتان می آورد
 • طرز ساخت جرم‌گیرهای طبیعی برای خانه تکانی
 • میخچه راه درمان ساده و ارزانی دارد
 • ۱۴ عادت غذایی ساده که به شما کمک می کند تناسب اندام داشته باشید
 • خونسردی راننده اتوبوسی که مأموران را زیر گرفت
 • بهترین و بدترین گزینه های غذایی قبل از خواب شبانه را بشناسید
 • ۸ مخاطره جدی پزشکی که مردان نباید نادیده بگیرند
 • آخرین خبر از حادثه سقوط هواپیما
 • چربی هایی که نباید مصرف آنها را فراموش کنید
 • وضعیت ابتلا به سرطان، در ایران و جهان | اینفوگرافیک
 • دانستنی هایی که سلامتی تان را بیمه می کند
 • درمان جوش های روی پیشانی
 • این غذاهای غیر لبنی کلسیم دارند
 • روشی جدید برای درمان لخته های بزرگ مغزی
 • این خرافات درباره گوارش را باور نکنید
 • نخوردن وعده های غذایی، با بدن چکار می کند؟
 • 8 حقیقتی که باید درباره استخوان هایتان بدانید
 • آخرین اخبار
 • 2 داروی تولید داخل در اصفهان رونمایی می شود
 • حذف یارانه خانوارهای پردرآمد
 • روش‌های طبیعی مبارزه با بی‌خوابی در سالمندان
 • به کودکان قرص سرماخوردگی ندهید
 • مراقب قندهای پنهان باشید
 • زبان کوچک دو شاخه چیست
 • تحویل اولین گروه از پیکر جانباختگان به پزشکی قانونی
 • با ورزش مغز آشنا شوید/تقویت حافظه
 • درآمد بالای توریست درمانی حاصل از پیوندقلب
 • شب بیداری کودکان را زود پیر می کند
 • چگونه پوستمان را جوان تر از سن مان نگه داریم
 • رازهای ماندگاری رنگ مو
 • کارتن های خاطر انگیز دردسرساز
 • تکاوران ارتش در کنار لاشه هواپیمای سقوط کرده + عکس
 • بقایای لاشه هواپیمای سقوط کرده از نزدیک + عکس
 • کدام بهترین است، فرزند اول، وسط یا آخر
 • مهم‌ترین علت مرگ مردان چیست
 • ۱۵ درصد مردان نابارور به پزشک مراجعه می کنند
 • طبیعت به درمان کودکان مبتلا به اتیسم کمک می کند
 • چربی هایی که نباید مصرف آنها را فراموش کنید
 • میزان پروتئین ۱۲ ماده غذایی چندین برابر تخم مرغ است
 • کدام بهتر است، رژیم چربی یا کربوهیدرات؟
 • بیمه ها هزینه های قلب مصنوعی را پوشش نمی دهند
 • آنچه باید درباره «دویدن در زمستان» بدانید
 • ۴ خوراکی که یک متخصص تغذیه همیشه در یخچال خود نگه می‌دارد!
 • زنان مبتلا به ایدز چگونه زندگی می‌کنند
 • سهم درمان کارگران برای درمان آنها استفاده می شود
 • کتاب ارزش‌گذاری نسبی با توجه به مشکلات درمان تدوین شد
 • چه میزان از حق درمان کارگران در سال ۹۷ هزینه درمان می شود؟
 • آغاز نمایشگاه بین المللی تخصصی طب سنتی در شهر آفتاب
 • نکاتی در مورد ایمنی زودپز
 • بازدید دکتر جان بابایی از مراکز درمانی و بیمارستان ها + تصاویر
 • جزئیات مرگ مردی که خودش را خانم جا می‌زد
 • واردات کارپول‌های بی‌حسی دندانپزشکی
 • دلار به کانال ۴۵۰۰ تومان برگشت
 • آخرین آمار از کشف قربانیان سانحه تهران ـ یاسوج
 • تداوم کاهش قیمت طلای جهانی
 • جزئیات حادثه قطار باری
 • الزام تامین اجتماعی به واریز سهم درمان از حق بیمه به خزانه
 • روستاییان ۶۰ ساله با ۱۰ سال حق بیمه بازنشسته می شوند
 • در سفرها همه چیز خوار نباشید
 • وزیر بهداشت؛ ۴۰ سال قبل در دشت شقایق! + عکس
 • بازدید دکتر جان بابایی از بیمارستان شهید ستاری قرچک ورامین+ عکس
 • حق بیمه مشمولان تامین اجتماعی
 • اولین برنامه بلندمدت و آینده نگارانه حوزه آموزش علوم پزشکی
 • امن‌ترین وسیله برای سفر چیست؟ | اینفوگرافیک
 • خانه‌های روستایی بیمه می‌شوند
 • چند توصیه به خانم های خانه دار
 • عقد قرارداد ۲۰ شرکت تجهیزات پزشکی با ژاپنی‌ها تا سه ماه آینده
 • پوشش «میترا حجار» با تیشرتی متفاوت در مترو! + عکس
 • فراخوان بهزیستی برای ناشران
 • تجلیل از مدیرعامل بیمه حکمت
 • آنتی بیوتیک های گیاهی بدون نسخه
 • امام جماعت بسکتبالیست! + عکس
 • فعالیت 68 شرکت دانش بنیان در حوزه پزشکی وسلول های بنیادی
 • پیش فروش بیش از ۹۶ هزار سکه
 • 8 حقیقتی که باید درباره استخوان هایتان بدانید
 • این خوراکی خوشمزه را بخورید تا پوست تان پیر نشود
 • علت اصلی شیوع آسم در پایتخت
 • آرامش به بازار ارز برگشت
 • فواید شگفت انگیز تخم بلدرچین که از آنها بی خبرید
 • ۵ رازی که باید درباره مکمل‌های پوست، مو و ناخن بدانید
 • قیمت دلار بانکی
 • ایمن‌ترین هواپیماهای تجاری جهان را بشناسید
 • تشیع پیکر شهدای نیروی انتظامی
 • روش درمانی مکمل برای کودکان اوتیسمی
 • آخرین خبر از حادثه سقوط هواپیما
 • آشتی ورزش و مزاج
 • جزئیات نجات سفیر هند توسط راننده تاکسی تهرانی
 • همه هزینه‌های ناباروری تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت